Koupací kyblíky

Koupací kyblík je jednodušší alternativou k dětské vaničce a patří k základní koupací výbavě mimika. Používání kyblíku je velmi jednoduché a při koupeli bývají spokojené děti i rodiče. Obzvlášť vhodné jsou kyblíky při koupání novorozenců nebo dokonce nedonošených dětí. Nejmenším dětem připomíná kyblík bezpečné prostředí dělohy a celý proces koupání pro ně není tolik stresující.

Oproti větším vaničkám mají malé koupací kyblíky několik výhod. Výhodou je už právě menší velikost, díky ní při koupání spotřebujete mnohem méně vody a samotný kyblík nezabere v koupelně tolik místa. Do kyblíku budete moci miminko namočit celé a nehrozí mu tak případné prochladí. Ve vodě o teplotě 36 až 37°C se naopak bude cítit příjemně. Teplá voda má blahodárné účinky i na děti trpící kolikou.

Výběr kyblíku není až tak složitý. Na výrobu se používá pouze jeden materiál a samotný kyblík vám nic navíc nenabídne. To nejdůležitější tak bude zvolit správnou velikost. Na trhu najdete hned 3 různé velikosti, každá velikost bude sloužit různou dobu.

Porovnat ceny kyblíků

Materiál

Koupací kyblíky jsou velmi jednoduché nádoby s pevnou základnou a měkkými zaoblenými rukojeťmi. Zaoblené kontury jsou příjemné na omak a usnadní vám i manipulace s těžkým kyblíkem plným vody. Základna by měla být navíc opatřena protiskluzovou úpravou. Konstrukce kyblíku je velmi speciální a byla navržena dětskými lékaři.

Na výrobu se zpravidla používá polypropylen. Tento materiál je naprosto bezpečný a netoxický. Šetrný bude k dětské pokožce i k životnímu prostředí.

Velikost

Mnozí za nevýhodu koupacích kyblíků považují jeho poměrně malou velikost. Velikost lze i nelze za nevýhodu považovat, vše záleží na úhlu pohledu. Nevýhodou v tomto případě bude omezená doba, po kterou budete moci kyblík používat. Na rozdíl od vaničky vám nejčastěji vydrží po dobu 6 měsíců. Stísněný prostor však přináší mnoho výhod dětem. Stísněné prostředí připomíná novorozencům známé prostředí, ve kterém se vyvíjeli. Děti se v tomto prostředí budou cítit pohodlně a bezpečně.

Kyblíky mívají zpravidla výšku od 30 – 35 cm, vnější průměr je okolo 38 cm a vnější pak cca 30 cm. Většina výrobců uvádí, že kyblík budete moci používat od narození do 6 měsíců. Najdou se i tací, kteří tvrdí, že v kyblíku lze vykoupat i 3 leté dítě. Tuto informaci je však třeba brát s rezervou, protože takto velké dítě budete moci do kyblíku nanejvýš postavit. Mnohem reálnější je vize, že po půl roce budete muset vyměnit kyblík za vaničku.

Značka

Koupací kyblíky mají unikátní design a pevnou, odolnou konstrukci. Koupit můžete mnoho variant ať už průhledných nebo neprůhledných. Každý z výrobců pak nabízí kyblíky všech dostupných velikostí.

Ačkoliv koupací kyblíky nabízí více výrobců, jednotlivé výrobky se liší opravdu pouze v detailech. Každý z výrobců, který nabízí certifikované kyblíky tak může být tím správným. Kyblíky koupíte například od Tommy tub, Ok baby, Delta baby, Bébé-jou či DOOMOO.

Cena

Ani cena kyblíků se nijak výrazně neliší a většinou se pohybuje v rozmezí 400 – 600 Kč. Za designový a vysoce kvalitní kyblík pak můžete zaplatit i 800 a více korun.

Při koupi myslete na to, že ačkoliv má koupací kyblík mnoho předností, nemusí vyhovovat všem dětem. Ačkoliv je pro většinu dětí stísněný prostor příjemný, najdou se i takové, které mají rády spíše větší volnost. Těmto dětem nemusí kyblíky vyhovovat. Pokud se tedy rozhodnete investovat do dražšího kyblíku, bude vhodné ho raději nejprve vyzkoušet.

Porovnat ceny kyblíků

Otázky a odpovědi

Jak kyblík správně používat?

Aby bylo koupání příjemné a bezpečné, měl by být průběh koupání co možná nejpohodlnější. Proto se doporučuje umístit kyblík na stůl, podstavec či jiné vyvýšené místo. Do kyblíku naplněného vodou se miminko vkládá v poloze na tygříka. V samotném kyblíku již dítě zaujímá polohu klubíčka, přičemž by mělo být nadnášeno vodou.

Pokud by se zadeček děťátka dotýkal dna, mohlo by docházet k nežádoucímu přetěžování páteře. Hlavičku dítěte budete jistit pouze dlaní ruky, jemně přidržovat byste je měli pod bradičkou. Volná ruka pak bude miminko umývat.

Jak poznat, že dítě z kyblíku vyrostlo?

Ve chvíli, kdy se bude miminko dotýkat dna kyblíku nohama nebo zadečkem, popřípadě se začne ode dna odrážet, pro něho bude kyblík příliš malý. V tomto případě pak můžete pořídit kyblík větší nebo při koupání začít využívat klasickou vaničku nebo velkou vanu.

Jak dlouho je možné miminko v kyblíku koupat?

Kyblík je velmi praktická a funkční pomůcka. Kyblík je schopen dětské tělíčko ohřívat a tím se stará o jeho komfort. Děti pobyt v teplé vodě milují a navíc si zde mohou ulevit od bolavého bříška. Na rozdíl od vaničky tak nemusíte koupání urychlovat, v kyblíku si může miminko hovět i 20 minut. Setkat se však můžete i s názorem, že delší pobyt v kyblíku může být nežádoucí na vyvíjející se páteř.

Závěr

Koupací kyblíky jsou pomůcky určené ke koupání novorozenců. Bezpečný bude i pro nedonošené děti a úlevu přinese i dětem trpící kolikou. Kyblík se postará o to, aby bylo miminko po celou dobu koupání v teple. V tomto příjemném prostředí se většina miminek zklidní, uvolní a mohou zde i příjemně relaxovat. Z koupání se tak může stát velmi příjemná záležitost, což ocení nejen maminky, v kyblíku zvládne miminko hravě vykoupat i tatínek a do večerní koupele budete moci přizvat i starší sourozence.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo