Klasický sporák na dřevo byl dříve k vidění spíše na chalupách nebo ve starších domech. Dnes však zájem o tyto sporáky stále roste a vidět ho můžete i v kuchyních mnoha domácnostech. To, zda tento typ sporáku upřednostníte před moderními spotřebiči nabitými funkcemi, souvisí s preferovaným životním stylem. Na sporáku snadno uvaříte, přesto se ho spíše nedoporučuje používat ke každodennímu vaření. Součástí sporáku je i plně funkční trouba, ve které upečete maso, koláče, pizzu i chleba.
Sporák poslouží nejen při přípravě pokrmů, ale během používání dokáže příjemně vytopit obytný prostor. Proto velmi záleží na jeho umístění. Tím nejdůležitějším, proč si tento typ sporáku pořídit je jeho jedinečný vzhled. Při používání sporáku navíc ušetříte náklady za energie a uvaříte na něm i při výpadcích proudu.
Vybrat správný sporák na tuhá paliva však není úplně jednoduché a zajímat byste se měli o víc než pouze o vzhled a pořizovací cenu. Vědět například musíte, na jaké straně bude vedeno napojení na komín. Velmi důležitý je i účel, za kterým sporák pořizujete. V některých pouze uvaříte, jiné díky tepelnému výměníku, vytopí celý objekt. Přesnou představu pak musíte mít i o jeh výkonu, rozměru i celkové skladbě konstrukce. Ta určuje i to, jaké palivo budete moci používat. Aby sporák sloužil dobře a spolehlivě, nepodceňujte ani spolehlivého výrobce. Ten ručí i za kvalitu výrobního materiálu, postará se o odbornou instalaci a poskytne záruční i pozáruční servis.
Nejlepší sporáky na tuhá paliva
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | KVS Moravia Oliver 9170 VSP-9170.00 antracit | ⭐ 98 % | 32 908 Kč | Zobrazit | Ekoflam.cz |
2. | PRITY 1P34 pravý | ⭐ 95 % | 13 999 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | THORMA OKONOM 75 FIKO De Luxe | ⭐ 91 % | 26 608 Kč | Zobrazit | Hornbach.cz |
4. | PRITY 1P34 levý | ⭐ 88 % | 13 999 Kč | Zobrazit | Peddy.cz |
5. | ZVEZDA CLASSIC GFS levý | ⭐ 63 % | 12 999 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Sporáky na tuhá paliva lze rozdělit na dva hlavní typy. V první skupině najdete sporáky, které lze využít pouze k vaření. Ve skupině druhé to jsou sporáky, jejichž součástí je teplovodní výměník. Díky němu můžete pomocí sporáku vytápět celý objekt.
Sporáky na dřevo
Jednoduché sporáky jsou označovány jako sporáky na dřevo. Využít je můžete při vaření i pečení. Při jejich používání vzniká teplo, které je však spíše na efekt. Tento sporák tak nevyužijete jako hlavní zdroj vytápění. Ve výjimečných případech ho můžete používat k vytápění jedné místnosti. Nelze od něho však očekávat žádné velké výkony.
Sporák s teplovodním výměníkem
Tento sporák lze připojit k ústřednímu topení a používat ho k vytápění celého objektu. Tento typ sporáku je k dispozici ve dvojím provedení:
- Sporáky s letním chodem – levnější sporáky, které budou při používání vytápět objekt i v teplých měsících. To, znamená, že při použití sporáku, bude vždy docházet k ohřevu radiátorů.
- Sporáky s letním i zimních chodem – jsou o něco dražší, ale lze je nastavit do režimu, při kterém nebudou vytápět objekt po celý rok. Sporák však můžete i nadále využívat k vytápění bojleru.
Výkon
Prvním parametrem, kterému byste se měli věnovat je výkon sporáku. Výkon vás bude zajímat spíše u sporáku s výměníkem, které budete využívat k vytápění objektu. V jejich případě je třeba postupovat stejně jako při výběru kotle. Nejprve musíte vědět, jak velký prostor musí být sporák schopen vytopit.
Nejméně výkonné sporáky mají výkon okolo 5 kW a jsou schopny vytopit prostor s velikostí cca 100m3. Součástí těchto sporáků však není výměník. Pokud uvažujete o koupi sporáku s výměníkem, budou ty nejméně výkonné dosahovat hodnot okolo 10kW. Nejvýkonnější sporáky mají výkon okolo 20 kW.
Výkon sporáku je lepší konzultovat s odborníkem, protože musíte počítat i s tepelnými ztrátami objektu. Právě ty byste si měli nejprve nechat vypočítat.
Materiál
Sporáky musí být vyrobeny z odolných materiálů, které ustojí vysoké teploty. Nejčastěji se na výrobu sporáku používá ocel nebo litina. Dražší sporáky pak nabídnou dvouplášťovou konstrukci. Povrch sporáku mívá často smaltovou úpravu, velmi oblíbené jsou i kachlové sporák s tradičním vzhledem, ale vyšší pořizovací cenou. Koupí kachlového sporáku však koupíte výrobek výjimečného vzhledu, a navíc můžete těžit z výhody tohoto materiálu, což je skutečnost, že kachlové obložení dokáže udržovat dlouhou dobu naakumulované teplo.
Velikost
Sporáky na tuhá paliva jsou k dostání v několika velikostech. Velikost sporáku ovlivňuje veškeré podstatné parametry, tedy velikost varné i pečící zóny i pořizovací cenu. Obecně mají sporáky výšku cca 70 cm a šířka by měla být alespoň 80 cm.
Hmotnost
Hmotnost je parametr, který při výběru není až tak podstatný. Počítat však samozřejmě musíte s poměrně velkou hmotností, která bývá v rozmezí 70 – 250 kg. Největší nabídku tvoří sporáky s hmotností 150 – 200 kg.
Komín
Sporáky se vyrábí v pravém i levém provedení. Před výběrem tak musíte vědět, v jakém místě bude umístěn vývod. Tento parametr rovněž ovlivňuje, na jaké straně bude umístěno topeniště. Proto musíte přesně vědět, v jakým místě bude sporák stát. V souvislosti s komínem by vás měl zajímat i průměr kouřovodu a provozní tah komínu.
Palivo
V moderním sporáku nemusíte topit pouze dřevem. I co se paliva týká, máte možnost volby. Ke každému sporáku jsou k dispozici instrukce, kde najdete vše, co lze do topeniště házet. Pokyny výrobce byste se měli řídit a do sporáku neházet nic, co výrobce zakazuje.
- Dřevo – patří stále k nejoblíbenějšímu materiálu. Dřevo je cenově nejdostupnější, ale pohlídat u nich musíte vlhkost. Aby bylo dřevo efektivní, musí být dokonale proschlé. V jeho případě tak musíte řešit i uskladnění na místě, na kterém bude moci cca 2 roky schnout. Vlhkost dřeva by neměla být větší než 20 %.
- Ostatní palivo – ve sporáku lze kromě dřeva spalovat také uhlí nebo uhelné brikety. Nevýhodou tohoto paliva je především vyšší pořizovací cena.
Možnosti
Sporáky na tuhá paliva mají několik funkcí, které se vám mohou při jeho provozu hodit.
- Regulace přívodu vzduchu – funkce, díky které budete moci ovlivnit výkon i teplotu sporáku.
- Přepínací klapka – součástí sporáku na tuhá paliva bývá velmi často trouba. V jejím případě oceníte přepínací klapku, která zajistí, že do trouby nebude vždy proudit teplo.
- Teploměr – uvnitř některých trub může být i integrovaný teploměr.
- Rošt – součástí sporáku může být rovněž vyjímatelný rošt.
- Varná deska – velké množství sporáků bývá vybaveno litinovou varnou deskou. Koupit můžete i sporák, jehož součástí je sklokeramická varná deska.
- Zásobník na dřevo – kromě trouby bývají sporáky vybaveny zásobníkem na dřevo. Do něho naskládáte větší množství dřeva.
- Popelník – vybírání popela bude jednodušší u sporáků s vyjímatelným popelníkem.
- Topeniště – o romantickou atmosféru se postará prosklené topeniště. Abyste však hořící oheň viděli, budete muset sklo pravidelně čistit.
- Spalování – sporáky se sekundárním nebo též terciálním spalováním zvyšují účinnost spalování. Účinnost těchto sporáků může být cca 90 %.
Značka
Sporáky na tuhá paliva nabízí několik výrobců. Mezi ty nejoblíbenější v současnosti patří sporáky značky Prity, La Nordica, Maber Comerc, KVS Moravia, Alfa Plam a další. V jejich případě koupíte hotový sporák, který stačí zapojit a můžete ho používat. Druhou možností je nechat sporák obložit kachlemi nebo jiným materiálem. Touto činností se na našem trhu věnuje hned několik firem.
Cena
Nejlevnější sporáky můžete koupit za méně než 15 000 Kč. Jedná se o sporáky bez výměníku a vystačit si musíte s jejich menším výkonem. Výkonnější sporák s výměníkem lze pořídit za cenu okolo 20 000 Kč. Za sporák však můžete zaplati mnohem víc, ty nejdražší vyjdou na více než 70 000 Kč. Nejdražší sporáky se od těch levných liší zejména překrásným vzhledem.
Otázky a odpovědi
Jaké nevýhody mají sporáky na tuhá paliva?
Před tím, než sporák pořídíte, musíte vědět, co vše jeho používání obnáší. Sporák je nejčastěji součástí kuchyně, do tohoto prostoru bude unikat kouř, který vznikne při rozdělávání ohně a přikládání. Z paliva, které budete spalovat, bude na podlaze zůstávat nejen prach, ale i větší částí dřeva, pilin nebo třísek. Prach v okolí sporáku zůstane také při vymetání topeniště. Největší nevýhodou těchto sporáků je tak poměrně náročný způsob údržby.
Čeho si všímat u kouřovodu?
V souvislosti s kouřovodem musíte řešit odvod spalin. Důležitým parametrem je průměr kouřovodu a provozní tah komína. Tyto parametry je vhodné konzultovat s odborníkem.
Jak velká polena lze ve sporáku spalovat?
Ti, co se rozhodnou topit dřevem, mohou zohlednit i velikost dřeva, které budou moci do sporáku házet. Většina sporáků vám umožní používat polena s délkou od 25 – 35 cm. Tento parametr je vždy závislý na velikosti sporáku, a především spalovacího prostoru.
Závěr
Sporáky na tuhá paliva se pomalu opět vrací do módy. Používání sporáku je velmi jednoduché, což ocení zejména ti, kteří neradi ovládají elektrické spotřebiče. Plotna sporáku na tuhá paliva se dokonce ohřeje stejně rychle jako plotna běžného elektrického sporáku. Při používání sporáku na tuhá paliva však ušetříte za energii a jako bonus si můžete užívat teplo, které ze sporáku při používání vychází.
Sporáky na tuhá paliva můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Sporáky
- Indukční sporáky
- Elektrické sporáky
- Plynové varné desky
- Kombinované sporáky
- Sporáky se sklokeramickou deskou
Zdroje: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Na chalupě mám stále sporák na tuhá paliva, bez něj ani ránu. Chtěla jsem ho mít i v našem rodinném domě, takže mi manžel kuchyň přizpůsobil tak, aby tam šel nainstalovat a pořídil Plamen 850 GLAS, litinový, levý, bílý a já jsem naprosto nadšená, protože je perfektní. To je úplně jiné vaření než na vařiči.