Nafukovací vířivky

Nafukovací vířivka je levnějším typem zahradních vířivek. Je často označována jako mobilní, protože ji lze umístit na různých místech. Vířivku často najdete na balkoně rodinných domů, na terasách i zahradách. Nafukovací vířivky jsou oblíbené pro svoji cenovou dostupnost a velmi snadnou instalaci, kterou zvládnete sami během několika minut.

Bublinková koupal, kterou vířivka nabízí, má blahodárné účinky na vaše tělo i mysl. Během této vodní masáže uvolníte zatuhlé klouby i svaly. Dojde ke zlepšení krevního oběhu a snížit můžete i vysoký tlak. Vířivka vám může pomoci s nespavostí, zbaví vás tresu i napětí.

Jako první, na co byste se měli při výběru zaměřit, je velikost vířivky. Vědět musíte, kolik osob najednou bude vířivku používat. S velikostí úzce souvisí objem nafukovací vířivky. Vířivka je určena především k relaxaci. O vaše pohodlí se částečně postará tvar vířivky. Zajímat by vás měla i podoba trysek, které jsou nedílnou součástí každé vířivky. Z praktického hlediska hledejte informace o rychlosti ohřevu vody. Největší nevýhodou malých vířivek je udržet vodu v dokonalé kondici. S čistotou vody vám mohou pomoci různé doplňky, které mohou být její součástí. Za kvalitu a nižší spotřebu energie pak ručí především kvalitní výrobce.

Porovnat ceny vířivek

Velikost

Velikost je při výběru vířivky to nejdůležitější. U každého modelu je výrobcem uvedeno, pro kolik osob je vířivka vhodná. Koupit můžete modely s velikostí, které budou vyhovovat 2 – 5 osobám. Ne vždy se však jedná o 5 dospělých osob, proto je vhodné si opravdu pozorně přečíst informace, které jsou u daného modelu uvedeny.

 • Pro 2 – 3 osoby – průměr těchto vířivek je okolo 160 cm
 • Pro 4 – 6 osob – zde již bude vhodnější vířivka s průměrem více než 200 cm
 • Pro 8 osob – největší vířivky nabízí průměr okolo 240 cm a vejde se do nich až 8 osob
 • Hloubka – většina vířivek nabízí hloubku okolo 70 cm

Objem

Standardní objem nafukovacích vířivek je v rozmezí 950 – 1350 litrů vody. Do malých vířivek napustíte okolo 650 litrů vody a do největších se vejde až 1 400 a více litrů vody. Oproti zahradním bazénům je vířivka mnohem šetrnější na spotřebu vody, což však není vždy jen výhoda.

Menší množství vody obsahuje mnohem více bakterií, což se odráží na náročnější údržbě. Do vířivky budete muset sypat mnohem více chemie, která musí být opravdu velmi kvalitní.

Materiál

Nafukovací vířivky se vyrábí z různých materiálů. Každý z výrobců může svůj vlastní materiál, u kterého zaručuje vysokou pevnost a odolnost.

 • RhinoTech – označení pro PVC v prémiové kvalitě je nejčastěji používaným materiálem. Tento materiál je tvořen 6 vrstvami, které vířivku ochrání nejen proti mechanickému poškození, ale i UV záření. Vířivka vyrobená z PVC může stát venku i při teplotě do 4 °C, avšak nejedná se o mrazu odolný materiál. Proto byste měli vířivku před zimou vypustit, vyčistit, složit a uložit na suchém místě.
 • Laminované PVC – povrch vířivky tvoří 2 vrstvy PVC a jedna vrstva síťoviny. Tento materiál odolá UV záření, vystačit si však budete muset s nižší odolností vůči mechanickému poškození.
 • I – Beam – je materiál, který může tvořit vnitřní strukturu komor. Díky němu bude vířivka držet svůj pevný tvar. Na vířivku si budete moci bez potíží sednout nebo se o ni opřít. Tyto vířivky jsou obzvlášť vhodné do rodin s menšími dětmi, které prověří odolnost vířivky doslova na 100 %.

Tvar

Nafukovací vířivky nejsou od těch akrylátových nijak tvarované. Pevná vířivka nabízí k sezení sedáky, tvarované opěrky a další prvky, které komfort při používání několikanásobně zvýší. Tyto prvky vám nafukovací vířivka nenabídne. V jejím případě se jedná o menší bazén, který se liší pouze svým tvarem. K nejoblíbenějším patří kruhové vířivky, ale koupit ji můžete i ve tvaru oválu, obdélníku, čtverce nebo mnohoúhelníku.

Trysky

Trysky mají 2 různé podoby. Volit budete mezi vodními a vzduchovými. Kvalitní vířivka by měla disponovat alespoň 130 – 160 tryskami.

 • Vzduchové – tyto trysky vypouští bublinky, které vám budou masírovat kůži. Vzduchové trysky jsou méně účinné a jsou častější u levnějších vířivek.
 • Vodní – tyto trysky se postarají o uvolnění kloubů a svalů a to díky hloubkové masáži. Vodní trysky najdete zpravidla u dražších vířivek.
 • Kombinace – pokud se nebudete moci rozhodnout, která varianta by vám vyhovovala víc, můžete zvolit vířivku kombinující oba typy trysek.

Funkce

Aby byla relaxace ve vířivce dokonalá, budou vás zajímat i jednotlivé funkce, které daný typ nabízí.

 • Ohřev – je funkce, kterou nabízí každá vířivka. Zajímat by vás měla především rychlost ohřevu a maximální teplota, na kterou budete moci vířivku ohřát. Ve většině případů je možné vodu ohřívat rychlostí 1 – 2 stupně/hodinu. Maximální teplota se většinou pohybuje okolo 42 °C.
 • Solinátor – součástí dražších vířivek může být vestavěný solinátor. Ten při ošetřování vody nahradí chlór jednoduchou solí bez jódu. Tato sůl je k lidské pokožce šetrnější.
 • UV lampa – uvnitř čerpadla může mít vířivka zabudovanou UV lampu. Také UV lampa se postará o dokonalou kvalitu vody, protože je schopná zahubit většinu baterií.
 • Filtrace – běžnou součástí všech vířivek je zabudovaná kartušová filtrace, jejíž výkon odpovídá objemu dané vířivky.

Značka

Nafukovací vířivky nabízí větší množství výrobců. Ačkoliv vás může lákat nákup levnějšího modelu od méně známého výrobce, měli byste dát vždy přednos výrobci opravdu kvalitnímu. Ten vám zaručí nejen dostatečnou kvalitu, ale může výrazným způsobem snížit provozní náklady.

Nafukovací i pevné vířivky mají jednu velkou nevýhodu, a tou je právě spotřeba elektrické energie, která se stará o teplotu vody. Neekonomickým provozem se nejvíce vyznačují právě levné vířivky. Na našem trhu jsou k dostání vířivky značky Marimex, Bestway, Intex, Belatrix, NetSpa, Uniprodo a dalších.

Cena

Nafukovací vířivku můžete koupit za cenu do 12 000 Kč. Jedná se o malé vířivky pro 2 maximálně 3 osoby a mohou vám nabídnout pouze perličkovou koupel. Nejoblíbenější jsou vířivky, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 12 – 20 000 Kč. Jedná se o oblíbené rodinné modely, které umožní koupání až 4 osobám. Jejich součástí je kvalitní filtrace a rychlejší ohřev vody. Koupit je můžete většinou s ochranným horním krytem i jiným příslušenstvím. Za největší a nejvýkonnější vířivky zaplatíte více než 25 000 Kč.

Porovnat ceny vířivek

Otázky a odpovědi

Kam lze nafukovací vířivku postavit?

Tento typ vířivky lze umístit prakticky kdekoliv. Důležité však je, aby vždy stále na vodorovném, hladkém a především pevném povrchu. Při instalaci myslete na to, že po naplnění vodou může hmotnost vířivky vyšplhat až k 1 tuně.

Jakým způsobem se vířivka ovládá?

Nafukovací vířivky disponují několika funkcemi, které budete moci dle libosti nastavovat. Volba funkcí by měla být velmi jednoduchá, pro tyto účely budete mít nejčastěji k dispozici několik tlačítek, které jsou zabudovány v ovládacím panelu. Druhou možností je pak ovládání pomocí dálkového ovladače.

Důležité je, aby bylo možné vířivku ovládat i s mokrýma rukama. Nejdražší vířivky lze dokonce ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace. Ještě před příchodem domů si tak budete moci vířivku vyhřát na požadovanou teplotu.

Jaké příslušenství bude nutné dokoupit?

Nejdůležitější je zajistit dokonalou kvalitu vody. Součástí vířivky je kartušová filtrace, ke které je třeba pravidelně dokupovat nové filtry. Pravděpodobně se neobejdete ani bez potřebné chemie. Optimální pH vody by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,2. Voda ve vířivce nesmí být ani příliš tvrdá, protože se mohou ucpat vodní trysky.

K čistění samotné vířivky můžete používat jednoduchý ruční vysavač. Pod vířivku se doporučuje koupit podložku, která zabrání mechanickému poškození i úniku tepla. O vaše pohodlí se postarají opěrky hlavy a sedáky. Komfort během relaxace zvýší i jednoduchý držák na pití. Večerní koupání vám zpříjemní světlo do vířivky.

Závěr

Nafukovací vířivka není nic jiného než opravdu velmi pevný bazén, který pojme menší množství vody. Ve vířivce si nezaplavete, ani příliš nezadovádíte, ale spíše zrelaxujete po náročném dni. Výhodou nafukovacích vířivek je velmi snadná instalace a velká cenová dostupnost. Díky tomu jsou nafukovací vířivky mnohem oblíbenější než pevné vířivky vyrobené z akrylátu. Ty však nabízí mnohem výkonnější trysky, více funkcí a praktických prvků, díky kterým můžete relaxovat na plno.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Máme nafukovací vířivku od Marimex a naprostá pohoda. Moc dobře vypadá, je dost pevná, kvalitní a vleze nás tam i 5 najednou.

Přidat komentář

Recenzer
Logo