Podložky pod bazén

Podložka pod bazén je příslušenství k nafukovacím bazénům. Umístit ji však můžete prakticky pod jakýkoliv nadzemní bazén nebo do okolí bazénu podzemního. Podložky mají několik podob a každá je vhodná k něčemu jinému. Úkolem každé podložky je však především zabránit možnému poškození bazénové fólie. Dále ochrání bazén před plísněmi a zabrání prorůstávání trávy.

Výběr podložky pod bazén není nijak složitý, na trhu je k dostání více různých variant, přičemž k nejoblíbenějším patří v současnosti geotextilní podložky. Při výběru je třeba zvolit pouze správný materiál, velikost a tvar podložky. Toto příslušenství nabízí více různých výrobců a výhodou podložky je i poměrně nízká cena.

Porovnat ceny podložek

Typy

Podložky pod bazén se vyrábí z několika materiálů. Právě podle nich lze podložky rozdělit do několika skupin.

  • Plachtové podložky – nejlevnější jsou plachtové fólie. Tyto fólie ochrání bazén před poškozením a protržením. Zabraňují vznik plísní, brání prorůstání trávy. Plachtovou fólii můžete položit na dokonale rovnou zhutněnou zeminu nebo písek.
  • Geotextilní podložky – obdobné vlastnosti jako plachtové podložky mají i podložky geotextilní. Tyto varianty se od sebe příliš neliší ani cenou.
  • Pěnové podložky – mají podobu velkého pěnového puzzle. Z jednotlivých částí poskládáte tvar, který vám bude vyhovovat nejvíce. U každého balení by měl být uveden počet čtverců i velikost bazénu. Pěnová podložka má větší tloušťku a je příjemnější na dotyk.
  • Polyesterové podložky – plní funkci dnové izolace a zabraňují úniku tepla z vody. Tyto podložky mají tvar větších desek, které můžete pevně spojit díky zámkům umístěným po jejich obvodu.

Tvar

Podložky pod bazén jsou k dostání v mnoha tvarech a velikostech. Běžně koupíte podložku pod kulatý, oválný, obdélníkový či čtvercový bazén. Někteří výrobci pak nabízí podložky s atypickým tvarem. Podložku pod bazén si můžete nechat vyrobit i na míru.

Tloušťka

Podložky pod bazén se liší také svojí tloušťkou nebo též gramáží. Se sílou podložky roste i pořizovací cena, na druhou stranu, silnější podložka poslouží lépe než levná slabá varianta. U textilních a geotextilních podložek se uvádí gramáž, která je v rozmezí 200 – 400 g/m2. Pěnové a izolační podložky udávají spíše tloušťku materiálu. Nejlevnější podložky mají tloušťku okolo 4 mm, dražší pak mívají tloušťku i 8 a více mm.

Značka

Podložky pod bazén koupíte od předních výrobců bazénu jako je například Marimex a Bestway. Nabídka na trhu je však mnohem větší a vybírat tak můžete mezi podložkami značky Flobal, Scobax, Master, Flomat, Hecht, Exit Toys, Floma, ASPR pool a mnoha jinými.

Cena

Pořizovací cena bazénových podložek není nijak vysoká. Cenu určuje především rozměr podložky a také výrobní materiál. K nejlevnějším patří plachtové a geotextilní podložky, které můžete pořídit již za cenu okolo 200 Kč. Za podložku pod větší bazén s průměrem od 3,5 – 4 metrů utratíte 300 – 500 Kč. Dražší jsou pěnové podložky s cenou od 300 – 1 500 Kč. I zde je důležitá velikost bazénu, ale také tloušťka podložky. Podobnou cenu mají i izolační podložky.

Porovnat ceny podložek

Otázky a odpovědi

Kam všude je možné podložku umístit?

Podložky pod bazén jsou určeny zejména pro nafukovací nadzemní bazény. Úkolem podložky je prodloužit životnost bazénové plachty. Tu mohou poškodit různé ostré předměty, ale často se na ní tvoří i nežádoucí plísně. Stejně dobře poslouží i podložka umístěná pod nafukovací vířivkou. Pod pevné nadzemní bazény můžete umístit pěnové podložky nebo podložky, které brání úniku tepla. Každá podložka navíc zabraňuje prorůstání trávy.

Co ještě je možné pod bazén umístit?

Pod bazén můžete umístit umělou trávu, což není nic jiného jako speciální kusový koberec, který je vhodný k umístění venku. Umělá tráva se může umístit pod bazén, velmi často ji však najdete na balkonech nebo terase. Také tato podložka bazén či vířivku ochrání před poškozením, na rozdíl od podložky je však příjemnější na došlap. Výrobním materiálem je polypropylen, výška podložky je okolo 1mm. Výhodou je její stálobarevnost za každého počasí. Nevýhodou je však mnohem vyšší pořizovací cena ve srovnání s plachtovou či geotextilní podložkou.

Lze pod bazén umístit jakoukoliv plachtu?

Ne každý chce do speciální bazénové podložky investovat peníze navíc a pod bazén tak může umístit jednoduše igelit nebo jinou fólie. Také tyto varianty mohou bazén ochránit před poškozením, avšak nemají tak dobré vlastnosti jako pravé bazénové fólie. Odlišností je především výrobní materiál. Jakákoliv plachta nemusí bazén ochránit před vznikem nebezpečných plísní. Plísně mohou po čase poškodit povrch fólie a vlivem zapařování můžete snížit i kvalitu trávníku okolo bazénu.

Závěr

Podložky pod bazén patří ke standardnímu příslušenství, které byste měli pořídit k nadzemnímu bazénu. Naprosto nepostradatelná je v případě nafukovacích bazénů a vířivek. Zde plní ochrannou funkci a brání poškození vnější plachty bazénu před možným propíchnutím nebo jiným poškozením. Podložky pod bazén se vyrábí z několika materiálů a v mnoha velikostech. Díky velké nabídce můžete podložku umístit prakticky pod jakýkoliv bazén. Někteří výrobci vám však mohou podložku vyrobit na míru.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Já zjistila, že pod nafukovací bazén je potřeba podložka, nebo mi to aspoň radila sousedka, která má stejný bazén jako já. Pátrala jsem na internetu, až jsem narazila na váš užitečný článek, ten mi s výběrem hodně pomohl, takže jsem nakonec objednala MARIMEX 10510001 Geotextilní podložku a je perfektní.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo