Sáčky do vysavače

Majitelé sáčkových vysavačů se nevyhnou pravidelnému dokupování nových sáčků. Přestože sáčky vybíráte na základě modelu a značky vysavače, je dobré vědět, jaké sáčky jsou k dostání. Koupit můžete klasické papírové sáčky, ekonomické permanentní sáčky i syntetické.

Pro starší a atypické vysavače jsou určeny universální sáčky, které by měly umožnit použití prakticky se všemi dostupnými vysavači na trhu.

Porovnat ceny sáčků do vysavače

Typy

Rozhodnout se můžete mezi permanentními a jednorázovými sáčky. Permanentní sáčky umožňují vícečetné použití, jednorázové jsou hygieničtější.

Permanentní sáčky

Tyto sáčky umožňují opakované používání. Ve většině případů jsou opatřeny zipem případně sponou, které umožní jejich jednoduché vysypání. Permanentní sáčky jsou vyrobeny ze syntetických materiálů, díky kterým mají dobré filtrační vlastnosti.

Tyto sáčky jsou výhodné z ekonomického hlediska, na druhou stranu se v nich ale množí bakterie, roztoči i plísně, což může znamenat problém zejména pro alergiky.

Jednorázové

Jednorázové sáčky je nutné po naplnění vyhodit a do vysavače vložit sáček nový. Díky tomuto řešení předejdete množení různých organismů, budete si ale muset ohlídat, zda máte dostatečnou zásobu.

Materiál

Sáčky do vysavače jsou vyrobeny z papíru nebo netkané fólie. Papírové sáčky jsou levnější, což je pro mnohé tím hlavním kritériem výběru.

Papírové

Jsou vyrobeny z filtračního papíru, přesto však není tento materiál schopen zachytit všechny nečistoty a často se tak stává, že jemný prach skončí po vysátí opět v místnosti. Jestliže vlastníte vysavač s HEPA filtrem, je zde možnost, že prach zachytí právě tento filtr. Kvalitnější papírové sáčky mají několik vrstev, tyto kvalitnější sáčky jsou k dostání ve velikosti vhodné pro domácí použití.

Nevýhodou papírových sáčků je menší pružnost, do vysavače je musíte správně umístit, v opačném případě nemusí být proudění vzduchu dostatečné a dojít může i k protržení sáčku.

Papírové sáčky by se měly naplnit ze 2/3, tím zajistíte, že se přeplněný sáček neprotrhne a vás nebude čekat složité čištění vysavače. U papírových sáčků se často stává, že po vysátí jemného prachu dojde k ucpání mikropórů, vysavač vás tak může upozornit na plný sáček i v případě, že tomu tak není.

Pokud u vás tento problém nastane je doporučeno, vyměnit sáček za nový. Vlivem zhoršené průchodnosti vzduchu může dojít k přehřátí motoru vysavače a jeho následnému poškození. Ze stejného důvodu by neměly být papírové sáčky používané opakovaně. Ačkoliv se vám může podařit papírový sáček vysypat, nevyhnete se jeho zanešení a neprůchodnosti.

Netkaná textilie

Jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako HEPA filtr a zachytí i ty nejmenší částice prachu. Výhodou těchto sáčků je i jejich pevnost a odolnost. Sáčky z netkané textilie zvládnou vysát i menší množství vody, aniž by došlo k jejich poškození. Tyto sáčky jsou vhodné pro běžné používání v domácnosti.

Sáčky z netkané textilie dostanete v mnoha provedeních. Koupit můžete speciální protizápachové či antialergenní. Sáčky vhodné pro alergiky pohltí prach, roztoče i alergeny o velikosti 1 mikronu.

Výhodou sáčků z netkané textilie je jejich pružnost a plnit je můžete do maximálního objemu, aniž by to mělo vliv na sání vysavače. Ačkoliv za tyto sáčky zaplatíte o něco víc, jedná se o ekonomičtější variantu, protože je nebudete muset tak často měnit.

Značka

Sáčky do vysavače jsou k dostání prakticky od všech výrobců vysavačů. Jmenovat můžeme značky jako Bosch, Domo, Sencor, AEG, Siemens, ETA, Philips, Samsung, Miele, Electrolux, Hyundai, VAC, Karcher, Rowenta, Zelmer.

Cena

Na cenu sáčků má vliv výrobní materiál i počet kusů v balení. Velké je i cenové rozpětí jednotlivých prodejců, kdy balení o stejném počtu sáčků koupíte i s rozdílem 200 Kč. Z tohoto důvodu je vhodné vybírat sáčky na internetových portálech, které vám cenový rozdíl zobrazí.

Cena sáčků se pohybuje v rozmezí 150 – 1 000 Kč. Kromě internetových obchodech jsou k dostání i v běžných prodejnách.

Porovnat ceny sáčků do vysavače

Otázky a odpovědi

Co jsou universální sáčky do vysavače?

Jedná se sáčky, které je možné použít do atypického vysavače. Jestliže vlastníte vysavač, ke kterému nemůžete sehnat sáčky, můžete se spolehnout právě na universální sáčky.

Co je potřeba znát pro výběr správného sáčku?

Aby bylo možné sáček do vysavače umístit, budete muset znát název výrobce vašeho vysavače. Značka vysavače je standardně uvedena na těle každého stroje a najdete ho samozřejmě v manuálu. Dále je třeba vědět jméno vysavače.

Každý výrobce má v nabídce několik modelů, které od sebe odlišuje jednotlivými názvy. Pro každá typ pak může být určený jiný sáček. A naposled je to model vysavače, který je uveden na výrobním štítku.

Co jsou sáčky S-Bag®?

Jedná se o speciální sáčky určené pro vysavače značky Electroluxx, Phillips, AEG, Zanussi a některé další. Koupit můžete papírové i vyrobené z netkané fólie. K dostání jsou v anti-alergenní variantě, koupit můžete sáček protizápachový, Tyto sáčky paří k nejprodávanějším, vyznačují se vysokou pevností a výbornou filtrační schopností.

Je možné vysávat s textilními sáčky suť?

Ani tyto sáčky nejsou vhodné pro používání na stavbě nebo v dílně. Za tímto účelem je nutné spolehnout se na průmyslový vysavač, který tuto nečistotu zvládne pohltit.

Závěr

Při výběru sáčků do vysavače byste měli preferovat sáčky vyrobené z netkané fólie. Tyto sáčky zachytí téměř všechny prachové částice. Koupit můžete sáčky mikrovláknové, antialergenní, protizápachové a jiné.

Kromě toho s nimi můžete vysávat v podstatě vše. Naopak papírové sáčky nejsou určeny k vysávání vody ani jiných tekutin. Vhodné nejsou ani na těžké materiály, horký popel, sklo a hořlavé látky.

Naproti tomu patří sáčky z netkané textilie k pevným, nepoškodí se ani při vysátí ostrého předmětu. Ačkoliv nejsou určeny k vysávání vody, můžete s nimi zbytkovou vlhkost vysát a k poškození sáčku nedojde.

Sáčky do vysavače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (39 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Přestože manželka si pořídila bezsáčkový vysavač, já se stále držím staré klasiky a používám sáčky. Kupuji pro vysavač značky Kärcher.

  2. Přínosný článek, líbí se mi.

  3. Ještě jsem nečetla tak dobře zpracovaný článek o sáčcích do vysavače.

Přidat komentář

Recenzer
Logo