Bezsáčkové vysavače

Bezsáčkové vysavače sbírají veškeré nečistoty do sběrné nádoby. V jejich případě tak nemusíte řešit neustálé dokupování náhradních sáčků. Kromě toho u nich oceníte stálý sací výkon. Tyto vysavače využívají tzv. cyklonový efekt a známé jsou i jako vysavače cyklónové. Součástí vysavače jsou filtry, které jsou umístěny před, ale i za motorem. Kvalitní bezsáčkový vysavač musí dokonale těsnit, aby mohl cyklonový efekt fungovat skutečně efektivně.

Nevýhodou bezsáčkových vysavačů je právě způsob vysypávání nečistot. Během něho může velmi snadno dojít k opětovnému rozptýlení drobounkých částic do vzduchu. To může být nepříjemné obzvláště u alergiků. Proto vybírejte mezi vysavači, které umožňují tzv. bezkontaktní vyprazdňování.

Při výběru bezsáčkového vysavače je vhodné zohlednit typ podlahy, která ve vaší domácnosti převládá. Typ podlahy značně ovlivňuje potřebný výkon vysavače. Důležitá je volba správné filtrace a promyslet musíte i to, jaké funkce a příslušenství budete chtít u vysavače využívat.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší bezsáčkové vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hoover MBC 500 UV 011 94 % 2 490 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Leifheit Regulus PowerVac 11925 93 % 3 424 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Sencor SVC 512VT 91 % 1 299 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Hyundai VC 020 84 % 1 299 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Sencor SVC 730RD 83 % 1 612 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Bezsáčkové vysavače koupíte v různých podobách. Zastoupeny jsou v klasické podobě, ale oblíbené jsou i tyčové nebo ruční varianty.

 • Klasický – universální podoba, která najde uplatnění v každé domácnosti.
 • Tyčové – pohodlnější jsou tyčové vysavače, které mají zpravidla nižší výkon.
 • Ruční – malé ruční vysavače využijete k rychlému úklidu kuchyně, sedačky nebo třeba auta.
 • Robotické – oblíbené automatické vysavače vás při klidu nebudou potřebovat.

Konstrukce

U bezsáčkových vysavačů je kladen větší důraz na kvalitu konstrukce. Díky ní bude moct vysavač naplno využívat odstředivý efekt, při kterém je prach vháněn skrze odstředivou komoru do filtru. Při vysávání se částice rozdělují na menší a větší nečistoty, přičemž nejmenší nečistoty jsou filtrovány přes filtry. Do místnosti tak bude kvalitní vysavač vyfukovat pouze čistý vzduch. Kvalitní bezsáčkové vysavače udrží v nádobě na prach až 99,999 % všech nečistot.

Kvalitní konstrukci na první pohled nepoznáte. Spolehnout se budete muset na ověřeného výrobce a mnohé určuje i pořizovací cena. V případě bezsáčkových vysavačů se nevyplácí zbytečně šetřit.

Příkon

Příkon ovlivňuje spotřebu elektrické energie. Se stoupajícím výkonem roste přímo úměrně i spotřeba. Příkon však není u vysavačů zase tolik podstatný, protože vysoký příkon nezaručuje i vysoký sací výkon. A platí to i naopak, vysavače s menším příkonem mohou poskytnout dostatečně velký sací výkon. Příkon bezsáčkových vysavačů bývá v rozmezí 200 – 1 600 W. Kvalitní bezsáčkový vysavač by měl mít příkon alespoň 350 W.

Sací výkon

Sací výkon je tím vůbec nejdůležitějším parametrem vysavačů vůbec avšak ne každý výrobce ho u svých výrobků uvádí. Sací výkon totiž není jednoduché změřit. Obecné pravidlo říká, že sací výkon je cca 20 – 35 % příkonu.

Filtrace

Úkolem filtrace je zadržet co největší množství prachových částic. Díky tomu bude do místnosti vysavač vyfukovat pouze čistý vzduch. Bezsáčkové vysavače bývají doplněny několika typy filtrů. Za méně kvalitní jsou považovány vysavače s mikrofiltrem, kvalitnější vysavače používají HEPA nebo EPA filtry. Poslední možností je vysavače s vodním filtrem.

 • Mikrofiltr – je základní filtr vyrobený z molitanu nebo tkaniny. Mikrofiltr se umísťuje zpravidla před motor, plní tak funkci vstupního filtru. Před nečistotami chrání samotný motor.
 • HEPA a EPA filtr – jsou spolehlivější a na rozdíl od předešlého typu certifikované. Tyto filtry zachytí mikročástice o velikosti 0,01 mikrometrů – 100 mikrometrů. Rozdělují se do několika tříd podle účinností. Čím větší číslo filtr má, tím je účinnější. Alergici budou potřebovat minimálně EPA 12.
  • EPA filtr 10 má účinnost 85 %.
  • EPA filtr 11 má účinnost 95 %.
  • EPA filtr 12 má účinnost 95,5 %.
  • HEPA filtr 13 má účinnost 99,95 %.

U bezsáčkových vysavačů mohou být filtry neomyvatelné nebo omyvatelné. Co se týká životnosti, není rozdíl nijak zásadní. Typ filtru ovlivňuje spíše způsob čištění.

 • Omyvatelný filtr – tyto filtry je možné velmi jednoduše udržovat. Znečištěný filtr jednoduše opláchnete vodou a po vyschnutí ho budete moci opět použít.
 • Neomyvatelný filtr – údržba těchto filtrů je složitější, čistit je můžete pouze mechanicky. Lze je vyklepat případně vyfoukat. Tuto činnost by však neměli provádět alergické osoby.
 • Vodní filtrace – také vodní filtrace je vhodná pro astmatiky i alergiky. Vysavač s vodní filtrací vyfukuje čistý vzduch a nabízí i bezpečnější čištění prachové nádoby. Vysavače s vodním filtrem však mívá o něco menší sací výkon.

Délka kabelu

Bezsáčkové vysavače patří mezi kabelové vysavače. Při výběru si tak všímejte i délky kabelu. Většina bezsáčkových vysavačů je doplněno o kabel s délkou 9 metrů. V souvislostí s délkou kabelu se udává i akční rádius.

Akční rádius – je vzdálenost, do které může dosáhnout vysavač zapojený v elektrické zásuvce. Akční rádius je tedy délka přívodního kabelu, délka vysavače i délka sací hubice. Tato hodnota bývá u bezsáčkových vysavačů v rozmezí 6 – 13 metrů.

Funkce

Bezsáčkové vysavače nabízí různé funkce a možnosti, které vám jejich používání usnadní.

 • Natáčecí rukojeť – díky ní se s vysavačem dostanete do každého koutu.
 • Mokré vysávání – s funkcí mokrého vysávání dokáže vysavač vysát i menší množství tekutin. Mokré vysávání lze využít i k čištění čalounění a koberců.
 • Indikátor – indikátor zanesení filtru vás informuje o potřebě znečištěný filtr vyměnit.
 • Pneumatická podlahová hubice – přizpůsobí se typu vysávané podlahy. Díky ní nebudete muset měnit podlahové nástavce.
 • Kolečka – součástí mnohých vysavačů jsou i kolečka. Tvrdé podlahy nepoškodíte speciálními měkčenými kolečky.

Příslušenství

Součástí vysavače by mělo být i nějaké příslušenství. Jeho podoba a počet se odvíjí od typu vysavače.

 • Štěrbinová trubice – díky ní budete moci vysát i špatně přístupná místa.
 • Turbokartáč – s jeho pomocí budete moci snadno vysát vlasy i zvířecí chlupy.
 • Prachový kartáč – odstraní prach z obrazů i záclon.

Značka

Bezsáčkové vysavače koupíte od předních výrobců. Mezi ty nejoblíbenější patří vysavače Bosch, Sencor nebo Electrolux. Velmi kvalitní jsou rovněž vysavače značky Concept, Rowenta, Leifheit, Eta, Kärcher a Hoover.

Cena

Bezsáčkové vysavače jsou oproti sáčkové variantě o něco dražší. V tomto případě se nákup levného přístroje nemusí vyplatit. Pozor si dejte zejména u podezřele levných modelů neznámých výrobců. Nejlevnější vysavač je možné koupit za méně než 3 000 Kč. Za tuto cenu obvykle koupíte malý ruční vysavač. Větší výběr nabízí cena od 4 – 7 000 Kč. Cena nejdražších vysavačů může překročit 15 000 Kč.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Jak velkou mají cyklonové vysavače prachovou nádobu?

Velikost prachové nádoby nehraje při výběru vysavače nijak velkou roli. V jejich případě se totiž doporučuje prachovou nádobu čistit po každém použití vysavače. Koupit můžete vysavače s nádobou o objemu 0,7 – 4,9 litrů. Největší výběr nabízí vysavače s nádobou o velikosti od 1,2 – 2 litrů.

Jak o bezsáčkový vysavač pečovat?

Údržba bezsáčkového vysavače není nijak složitá. Postačí pouze pravidelně vysypávat sběrnou nádobu. Dobré je ji občas řádně vymýt. Pravidelnou údržbu vyžaduje i těsnící gumička. Poslední, co budete, muset dělat je nutnost čistit nebo měnit filtr. Postup údržby je vždy uveden v návodu od výrobce.

Mohou se bezsáčkové vysavače používat v domácnostech s alergiky?

Bezsáčkové vysavače jsou velmi kvalitní. Díky spolehlivé filtraci je jejich používání naprosto bezpečné. Osoby s alergií na prach však musí být více opatrné při vysypávání prachové nádoby. V jejich případě je lepší volit vysavač s propracovanějším systémem vysypávání. Obecně se alergikům doporučuje upřednostnit vysavač s vodní filtrací. U těchto vysavačů se nečistoty zvlhčují a při vysypávání nepráší.

Závěr

Bezsáčkové vysavače se vyznačují stálým výkonem. V jejich případě nebudete muset řešit stálé dokupování náhradních sáčků. Bezsáčkové vysavače mají několik podob, vybírat budete mezi klasickými, tyčovými, ručními i robotickými vysavači. Jestliže chcete opravdu kvalitní vysavač s účinnou filtrací, měli byste se při výběru zaměřit raději na dražší přístroje předních výrobců.

Bezsáčkové vysavače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Já dostala od Ježíška pod stromeček úžasný bezsáčkový vysavač Niceboy ION Hurricane H7, který je naprostou bombou. Skvěle vysává, dobře vypadá, skvěle saje, a ještě není těžký. Za mě skvělý pracant.

Přidat komentář

Recenzer
Logo