Jak vybrat vysavač pro alergiky?

Máte alergii a hledáte vysavač, který by vás zbavil veškerých alergenů ve vzduchu? Nemějte obavy, takové modely jsou vybaveny HEPA filtrem, který se zbaví téměř všech nečistot, které se mu připletou do cesty, mají speciální funkce, jež podporují hygienu a snižují kontakt s pyly, roztoči i bakteriemi. Jaké parametry byste měli při jejich výběru zvážit?

Prohlédnout vysavače

Klasické vs. tyčové vysavače

Klasickými vysavači myslíme ty, které disponují kabelem do elektřiny a vyšším sacím výkonem, díky kterému zvládnete lépe vysát nepořádek zejména na koberci. Jsou o něco těžší, hlučnější a hůře se skladují, nicméně jsou stále oblíbené ve spoustě domácnostech právě díky výkonu, který poskytují.

Tyčové vysavače, oproti tomu, jsou mnohem flexibilnější a jednoduše se přenášejí, umožňují také vysávání bez kabelu, který občas překáží. Uskladníte je tam, kde je postavíte, nepotřebují příliš mnoho prostoru. Nevýhodou ovšem může být, že nemají takový sací výkon, tudíž se hodí spíše na častější úklid, který není tak důkladný. Musí se pravidelně nabíjet, jelikož jsou poháněny akumulátorem, kvůli čemuž nevydrží tak dlouho v provozu, nanejvýš několik desítek minut.

Pokud se chcete zaměřit na likvidaci bakterií a roztočů z matrací, lůžkovin a čalounění, doporučujeme ruční modely vysavačů, které opět nepotřebují kabel, ale nabíjejí se. Jejich rozměry jsou menší, a tak se s nimi lépe manipuluje i se snadno uskladňují.

Typy

Provedení vysavačů pro alergiky existuje několik, záleží na tom, co vám konkrétně vyhovuje a jaký máte rozpočet.

Sáčkové vysavače pro alergiky

Hlavní výhodou tohoto typu je, že sáček jej činí hygieničtějším, jelikož nedochází ke kontaktu s prachem. Moderní sáčky navíc při otevření vysavače samy otvor do sáčku uzavřou, popřípadě uzavřou otvor při vysouvání sáčku z jeho držáku. Jednoduše tak vyhodíte nasbíraný prach a nečistoty do odpadu a nasadíte nový sáček.

Bezsáčkové vysavače pro alergiky

U tohoto případu je to o něco horší, ale ne nemožné. Prach se zde sbírá do nádoby, kterou vyjmete a nepořádek z ní vysypete do koše. Aby se prach nevířil v místnosti a nedošlo k jeho opětovné přítomnosti, vysypte jej do popelnice venku.

Pokud je váš vysavač vybaven HEPA filtrem, je třeba jej omést, profouknout, případně omýt pod tekoucí vodou, což pro alergiky není vhodné, proto takovou práci raději nechte na někom jiném.

Antibakteriální vysavače s UV světlem

Chcete-li posunout laťku o něco výše, vyzkoušejte antibakteriální vysavač s UV světlem, který kromě klasického vysávání ničí bakterie, viry i roztoče. UVC germicidní lampa zničí roztoče i s jejich exkrementy, abyste se jich zbavili nadobro v lůžkovinách i kobercích. Pokud máte alergii přímo na roztoče, ideální řešení.

Vodní vysavače pro alergiky

Posledním typem jsou vodní vysavače, respektive vysavače s vodním filtrem, u něhož by měl být na výstupu vzduchu HEPA filtr. Voda zachytí většinu nečistot, nicméně nejjemnější částečky nejsou smáčivé vodou, tudíž je třeba, aby byl na výstupu vzduchu kvalitní filtr, jinak se dostanou znovu do ovzduší.

Sací výkon

Jak už jsme si řekli, sací výkon se odvíjí od toho, zda se jedná o klasický či ruční vysavač. Klasické mívají vyšší sací výkon, tudíž se hodí zejména na čištění koberců či detailnější úklid.

Sací výkon bývá od 250 W do více jak 2 000 W. Většina z nich je sáčková. Tyčové, oproti tomu, jsou pohodlné a praktické na používání, nicméně sací výkon se pohybuje nejčastěji do 250 W, ve vyšších cenových kategoriích ale natrefíte i na 1 200 W.

Hlučnost

Opět bývají hlučnější (okolo 80 dB) vysavače klasické, což souvisí s výkonem motoru. Chcete-li mít uklizeno více do hloubky, počítejte s větším hlukem.

Jestliže ale potřebujete tišší model, například bydlíte v bytě s tenčími zdmi, nebo máte v domácnosti malé dítě, volte spíše tyčové vysavače, které disponují hlučností do 72 dB. Mohou být vybaveny také tlačítkem s regulací motoru, přičemž jedna varianta je o něco tišší, ale nevysaje tolik.

Příkon

Navzdory tomu, že je sací výkon mnohem důležitějším parametrem, bývá častěji zmiňován příkon. Udává, kolik elektrické energie vysavač spotřebuje během provozu. Neznamená to tedy, že čím vyšší je příkon, tím výkonnější vysavač bude.

Nejčastěji se dočkáte 600 W až 900 W, jelikož bylo v rámci evropských směrnic nařízeno snížení maximálního příkonu vysavačů, aby se tak snížila spotřeba energie. U starších vysavačů si proto můžete všimnout příkonu nad 2 000 W.

Doba provozu

Když se budeme bavit o tyčových vysavačích, jež fungují na základě akumulátoru, jedním z parametrů, který vás bude zajímat, je také doba provozu. Ta se nejčastěji pohybuje mezi 35 minutami až jednou hodinou. Podle toho, jak dlouho vám zabere klasické vysávání, se rozhodujte při výběru. Většinou platí, že čím delší výdrž, tím také delší doba nabíjení.

Doba nabíjení

Aby mohly tyčové vysavače fungovat, je třeba jejich akumulátor pravidelně napájet. Většinou to trvá okolo 4 až 6 hodin v závislosti na tom, jak dlouho vydrží vysavač v provozu – baterie s vyšší kapacitou obvykle potřebují delší dobu k plnému nabití.

Filtr

Jak už jsme si jednou řekli, pro alergiky se doporučuje HEPA filtr, jež má nejlepší schopnost zachytit až 99,97 % částic o velikosti 0,3 mikrometru. Co se údržby týče, buďto se vyměňuje nebo omývá, obvykle každých 6 až 12 měsíců.

Kromě HEPA filtru existují ale i další druhy, na které můžete u vysavačů pro alergiky narazit, a to sice:

  • EPA filtr – má nižší účinnost než HEPA filtry, vhodný pro běžné domácí použití, kde je potřeba efektivní, ale ne nutně maximální filtrace.
  • Mikrofiltr – u starších modelů vysavačů, z tkaniny nebo molitanu, chybí certifikace.

Funkce

Tyto typy vysavačů jsou speciálně navrženy pro alergiky, kterým vadí přítomnost prachu, pylu, roztočů, zvířecí srsti nebo plísně ve vzduchu a na různých místech v domácnosti, včetně matrací. Jelikož mohou vyvolávat alergické reakce, je důležité se jich důkladně zbavit, což zajišťují HEPA filtry, sáčky s více vrstvami, silný sací výkon a speciální funkce, jako například:

  • Indikace plné nádoby/sáčku – vysavač sám oznamuje, že je na čase nádobu vysypat nebo sáček vyměnit.
  • Soft Start – motor se nastartovává pomalu, díky čemuž se nepřetěžuje a má delší životnost.
  • Cyklónové – odděluje prach a nečistoty ze vzduchu, zavede je do sběrné nádoby, čistější vzduch pokračuje dál přes filtry a následně zpět do místnosti. Na tuto funkci můžete narazit u bezsáčkových vysavačů.
  • Antibakteriální – pomáhá eliminovat bakterie a mikroorganismy zachycené při vysávání, což je pro alergiky ideální.
  • 2v1 – pro mokré i suché vysávání.

Značka

Mezi oblíbené značky vysavačů pro alergiky patří Dyson, Sencor, Rowenta nebo Silvercrest.

Cena

Vysavače pro alergiky lze sehnat již do 2 000 Kč, přičemž nejčastěji zakoupíte ruční modely, ale výjimkou nejsou ani tyčové či klasické vysavače – vysoký sací výkon ani funkce od nich ale neočekávejte. Mohou být také hlučnější.

Od 2 000 Kč do 7 000 Kč se nacházíme ve střední cenové kategorii, kde jsou k dispozici především tyčové vysavače, tudíž sací výkon není nic extra. Určité pokročilé funkce již najdete, nevýhodou bývá delší doba nabíjení, která se pohybuje okolo 5 až 6 hodin.

Nad 7 000 Kč získáte ten nejlepší design, funkce i výkon. Doba provozu tyčových vysavačů přesahuje jednu hodinu a k dispozici je i LED osvětlení. Součástí jsou speciální kartáče a nástavce.

Prohlédnout vysavače

Údržba

Abvy vysavač efektivně zachytával a odstraňoval alergeny, je třeba jej pravidelně udržovat. Pokud údržbu vynecháte nebo nebude odvedena správně, může se snížit sací výkon, zvýšit hlučnost, a dokonce se mohou uvolnit alergeny zpět do vzduchu.

Filtry

  • HEPA/EPA filtry: Mohou být vyměnitelné nebo omyvatelné, podle čehož se udržují. Jestliže máte vyměnitelný, nahraďte jej každých 6–12 měsíců, nebo častěji, pokud si všimnete poklesu výkonu vysavače. Pokud se dají omýt, čistěte je jednou za 1–3 měsíce.
  • Vstupní filtry: Chrání motor před prachem a nečistotám, opět se čistí nebo mění jednou za 3–6 měsíců.

Sáčky a nádoba na prach

  • Sáčky: Když dojde k naplnění z poloviny, je na čase sáček vyměnit, protože přeplněný snižuje sací výkon a může způsobit únik prachu. Doporučují se kvalitní sáčky s více vrstvami, aby alergeny neunikly.
  • Nádoba na prach: Nejlépe po každém vysátí vyprazdněte nádobu na prach a vyčistěte ji. Pokud se chcete vyvarovat opětovnému vypuštění alergenů do ovzduší, vezměte nádobu ven a vysypte její obsah přímo do popelnice.

Čištění nástavců a kartáčů

  • Můžete na nich najít vlasy, zvířecí chlupy a další nečistoty, proto se doporučuje je odstraňovat a čistit po každém použití vysavače. Zamezíte tak snížení jejich účinnosti. U nástavců a hadic zkontrolujte, zda nejsou ucpány či zaneseny.

Otázky a odpovědi

Proč se u vysavačů pro alergiky doporučuje HEPA filtr?

Vzhledem k tomu, že patří mezi nejúčinnější filtry (dokáže zachytit minimálně 99,97 % částic o velikosti 0,3 mikrometru), jsou pro alergiky nejlepší. Zajišťují, aby částice zůstaly uvnitř vysavače, čímž minimalizují riziko jejich opětovného šíření ve vzduchu. Pokud HEPA filtr neobsahují, nedá se na ně tolik spolehnout, i když stále mohou odvést dobrou práci.

Jsou pro alergiky sáčkové vysavače vhodnější než ty bezsáčkové?

Výhodou sáčkových vysavačů je to, že sbírají nečistoty do uzavřených pytlů, tudíž při jejich výměně nedojde ke kontkatu s alergeny, což se o bezsáčkových vysavačích říct nedá. Musí se pravidelně vysypávat a čistit, čímž se prach víří ve vzduchu, a může dojít k jeho opětovnému navrácení. Tento účinek lze minimalizovat, přesto jsou sáčkové modely pro alergiky vhodnější.

Jak často bych měl vysávat, pokud mám alergie?

Frekvence vysávání se odvíjí od toho, zda máte doma zvířata a jak často otevíráte okna, kterými mohou alergeny projít. Doporučuje se vysávat minimálně 2x týdně, ale pokud je nábytek náchylný k hromadění prachu, můžete vzít do ruky vysavač klidně každý den.

Závěr

Jestliže jste náchylní na prach a nečistoty ve vzduchu, máte doma děti či zvířata, rozhodně pořízení vysavače pro alergiky zvažte. Poskytne vám funkce, které jiné vysavače nemají, postará se o vaše zdraví a zajistí, aby byl vzduch co nejčistší.

Na výběr máte z mnoha možností, včetně tyčových, klasických i ručních modelů pro každou příležitost. Pozornost věnujte zejména sacímu výkonu a filtru, ty budou dobrým vodítkem kvality.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.proalergiky.cz, www.provysavace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (135 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo