Vytlačovací pistole

Vytlačovací pistole použijete při nanášení silikonu, montážní pěny, lepidel a tmelů umístěných v plastovém kartušovém obalu. Vytlačovací pistole je velmi jednoduché zařízení. Na její výrobu se zpravidla používá pevný plech. Rukojeť pistole pak bývá nejčastěji vyrobena z hliníku.

Při výběru vytlačovací pistole zvažte, jak často budete pistoli používat. V závislosti na tom je vhodné vybrat správnou konstrukci. Při občasném používání vám postačí levná mechanická pistole. Těm, kteří budou s pistolí pracovat častěji, se vyplatí investice do pistole akumulátorové. Kvalitní a funkční pistoli koupíte od prověřených výrobců.

Porovnat ceny vytlačovací pistole

Typy

Vytlačovací pistole lze rozdělit více způsoby. Tím prvním je rozdělení podle typu konstrukce. Volit budete mezi rámovou, uzavřenou a polouzavřenou pistolí. Jednotlivé typy se liší způsobem používání i cenou. Důležitou roli hraje to, jak často budete vytlačovací pistoli používat.

Rámová

Rámová nebo také kosterní konstrukce umožňuje kartuši s náplní umístit do jednoduché rámové konstrukce, kterou tvoří pouze stojan s výztuhami.

Tuto konstrukci můžete koupit jako otevřenou nebo uzavřenou:

  • Otevřená – nejjednodušší a nejlevnější vytlačovací pistole, které jsou oblíbené zejména u těch, kteří s pistolí pracují spíše příležitostně. Nevýhodou tohoto typu je o něco obtížnější používání.
  • Polouzavřená – konstrukce má jinak řešenou spodní část, která zajistí snadnější umístění kartuše. Práce s pistolí je o něco jednodušší.

Uzavřená

Uzavřenou konstrukci tvoří dutý válec, do kterého můžete umístit tmel či silikon. Výhodou této konstrukce je přesnější aplikace tmelu. Díky tomu je uzavřená vytlačovací pistole účinnější. Uzavřená vytlačovací pistole je oblíbenější a vhodná i pro častější používání.

Tyto pistole se dále dělí podle pohonu. Kromě ručních, můžete zakoupit uzavřené vytlačovací pistole akumulátorové a pneumatické.

  • Ruční – ruční nebo také mechanická je nejlevnějším typem uzavřené vytlačovací pistole. Tato varianta je nejvhodnější pro domácí kutily, kteří používají pistoli spíše příležitostně. Tmel budete vytlačovat stisknutím rukojeti, která uvede do pohybu píst. Nevýhodou je složitější aplikace, protože k vytlačení obsahu kartuše budete muset vyvinout větší sílu. Díky horší manipulaci nebude aplikace tmelu tolik přesná.
  • Akumulátorová – v současné době se na trhu objevuje stále více modelů akumulátorových pistolí. Jsou sice dražší, ale práce s nimi je velmi jednoduchá a přesná. Akumulátorová pistole umožňuje nastavit rychlost průtoku, což vám umožní mít při aplikaci lepidla i tmelu vše pod kontrolou. Součástí pistole je dobíjecí akumulátor, díky čemuž má pistole vyšší hmotnost. O stavu baterie vás bude informovat ukazatel nabití.
  • Pneumatická – tento pohon je běžný u profesionálních pistolí. Pro občasné domácí použití je investice do pneumatické pistole zbytečná. K vytlačování tmelu se využívá stlačený vzduch, který zajišťuje kompresor. Pneumatické pistole se používají především v automobilové výrobě.

Materiál

Na výrobu vytlačovací pistole se používá nejčastěji ocel, ale koupit můžete také pistoli vyrobenou z hliníku, plastu nebo skla.

Objem kartuše

Vytlačovací pistole se liší také svojí velikostí. Při výběru hraje roli především objem kartuše, kterou chcete do pistole vložit. Koupit můžete kartuše s objemem od 300 – 600 ml.

  • Délka pistole – obvyklá délka vytlačovacích pistolí je od cca 300 – 420 mm. Profesionální pistole pak mohou být mnohem delší.

Značka

Vytlačovací pistole koupíte od předních výrobců dílenského nářadí. Za kvalitní lze považovat pistole Den Braven, Extol, Yato, Festa, Milwaukee, XTline, Henkel, Proteco, Levior a několika dalších. Kvalitní výrobce zajistí jednoduché a funkční používání, proto se vyplatí za značkovou pistoli připlatit.

Cena

Cenové rozpětí vytlačovacích pistolí je poměrně značné. Nejlevnější ruční otevřené pistole koupíte za méně než 100 Kč. Za akumulátorovou pistoli však můžete zaplatit více než 1 500 Kč. Záleží pouze na tom, jak často budete tento nástroj používat a kolik do jeho koupě hodláte investovat.

Porovnat ceny vytlačovací pistole

Otázky a odpovědi

Jak nasadit kartuši?

Manipulace s vytlačovací pistolí zvládne každý. Před nasazením kartuše do konstrukce pistole je nejprve nutné zmáčknout spoušťové tlačítko a vytáhnout tlačný píst. Poté odšroubujete přírubu a vsunete kartuši. Tlačný píst je nutné přirazit k okraji obalu kartuše a následně můžete opět našroubovat přírubu. Za pomoci nože odřízněte špičku kartuše, aby mohl její obsah vytékat ven. Po stlačení pístu můžete začít s aplikací.

Jaké příslušenství se může ještě hodit?

Při aplikaci silikonu a tmelu můžete využít několik pomůcek. Hodit se může například silikonová stěrka nebo špachtle. Pomocí tohoto příslušenství můžete odstranit přebytečné množství silikonu či tmelu. Ke kartuši můžete přikoupit náhradní aplikační špičku. Zbytek vytvrzeného i nevytvrzeného tmelu odstraníte speciálním odstraňovačem ve spreji. K čištění můžete použít čistící jehlu. K dostání je více typů trysek a koupit dokonce můžete trysku podsvícenou.

Má vytlačovací pistole nějaké další funkce?

Jednoduché a levné pistole vám zpravidla nic navíc nenabídnou. U těch dražších však máte několik možností, díky kterým bude práce s pistolí snazší. Praktická je zejména funkce, která zabrání možnému úniku tmelu. Některé pistole umožňují nastavit rychlost vytlačování.

Závěr

Vytlačovací pistole je zařízení, které se čas od času hodí každému. Z tohoto důvodu je nabídka vytlačovacích pistolí poměrně velká a výrobci přichází stále s novými, snadno ovladatelnými modely. Pokud budete s pistolí pracovat několikrát do roka, postačí vám jednoduchá pistole s polootevřenou nebo uzavřenou konstrukcí. Jestliže budete s pistolí pracovat častěji a vyžadujete větší přesnost aplikace, vyplatí se nákup pistole akumulátorové, která nabízí několik praktických funkcí. Profesionálové při práci využívají kromě kvalitních akumulátorových i velmi přesné pneumatické pistole.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo