Nýtovací pistole

Ať už jste nebo nejste kutilem, k nýtovací pistoli se prostě jednoho dne dostanete. Díky ní totiž dokážete materiály jednoduše spojit s designem pro širokou škálu aplikací. Určitě by se vám jedna taková hodila i doma, a proto vám přinášíme článek, ve kterém si řekneme, jak nýtovací pistoli vybrat.

Porovnat ceny pistolí

Co je to nýtovací pistole?

Nýtovací pistole je ruční nástroj používaný k instalaci nýtů do materiálů, jako je kov, plast nebo kůže. Běžně se používá ve výrobě, stavebnictví, kovoobrábění, automobilovém a leteckém průmyslu. Nýtovací pistole funguje tak, že uchopí nýt špičkou a poté jej silným úderem zarazí do materiálu. Pistole a nýt tvoří pevné spojení a spojují materiály dohromady.

Typy

Na výběr máte ze dvou možností, a to buďto z akumulátorových nýtovacích pistolí, které jsou přenosnější a vhodné pro menší projekty, nebo z pneumatických, jež nabízejí rychlejší provoz a jsou ideální pro velkoobjemové nebo náročné aplikace.

Akumulátorové

Akumulátorové nýtovací pistole jsou vzduchem poháněné pneumatické nýtovací pistole, která využívají akumulátor k ukládání stlačeného vzduchu a jeho dodávání do pistole, díky čemuž je mnohem rychlejší a efektivnější než ruční nýtovací pistole.

Mezi hlavní výhody akumulátorových nýtovacích pistolí patří rychlost a efektivita, jednodušší použití, během kterého nebudete muset namáhat síly i univerzálnost, protože je lze použít s různými velikostmi a typy nýtů, díky čemuž jsou vhodné pro širokou škálu aplikací.

Pneumatické

Pneumatické (vzduchem poháněné) nýtovací pistole nabízejí několik výhod oproti ručním nýtovacím pistolím, a to sice vyšší rychlost, čímž šetříte váš čas, menší námahu, větší přesnost, vyšší kapacitu, snazší přístup i do těžko přístupných míst, jako jsou například úzké prostory nebo zatáčky. Vlivem bezpečnostních prvků navíc nehrozí nebezpečí poranění.

Typy nýtů

Na několik typů se dělí také přímo nýty, se kterými budete pracovat. Váš výběr závisí na konkrétní aplikaci a materiálech, které chcete spojit. Nýtovací pistole jsou navrženy pouze pro konkrétní nýty, proto si předem zjistěte, jaké druhy budete potřebovat.

Masivní nýty

Masivní, jinak také pevné nýty, jsou jedním z nejstarších a nejpevnějších typů. Jsou trvale upevněny zatloukacími nebo nýtovacími pistolemi. Skládají se z pevného kovového válce s hlavou na jednom konci. Pro vytvoření upevnění je druhý konec deformován pomocí kladiva nýtovací pistole, která jej tluče naplocho proti materiálu, aby se vytvořil spoj. Běžně se používají v konstrukčních aplikacích, jako je stavba budov, montáž letadel a těžké stroje.

Slepé nýty

Jinak známé jako trhací nýty se používají, když je pro instalaci přístupná pouze jedna strana materiálu, díky čemuž je manipulace s nimi snadnější. Skládají se z trubkového těla nýtu a trnu, který se při montáži odlomí. Jakmile je nýt na svém místě, trn se vytáhne, čímž se nýt zhroutí na slepé straně spoje a vytvoří se pevné spojení. Slepé nýty jsou široce používány v průmyslových odvětvích, jako je automobilový průmysl, elektronika a montáž nábytku.

Trubkové nýty

Trubkové nýty jsou duté a mají pevný trn, který se během instalace vkládá skrz tělo nýtu. Často se používají v kožených, látkových a tenkých kovových aplikacích, jako jsou kabelky, opasky a oděvy.

Hnací nýty

Hnací nýty jsou univerzální a lze je instalovat pouze z jedné strany. Mají trubkové tělo nýtu s trnem podobným kolíku prostrčeným skrz něj. Hnací nýty se obvykle používají při montáži plechů, systémech HVAC a elektrických skříních.

Dělené nýty

Dělené nýty se skládají z pevné hlavy a trubkového těla s děleným koncem. Když je nýt vložen a zadní strana je roztažena, vytvoří se bezpečné upevnění. Dělené nýty se běžně používají u zavazadel, v sedlářství a lehkých kovových výrobcích.

Materiál

Aby byly nýtovací pistole odolné a měli dlouhou životnost, musíte vybrat kvalitní materiál, například ocel či hliník. Například hliník s hořčíkem se používají pro lehké, korozivzdorné nýty, které jsou ideální pro výrobu letadel. Mosaz je vysoce pevná látka, která nevytváří jiskry, tudíž je užitečná pro plynová zařízení.

Měděné nýty jsou vynikajícími vodiči elektřiny a tepla, kombinace měď-nikl odolává korozi a zvládá vysoké teploty. Ocelové nýty jsou silné, ačkoliv nýty z uhlíkové oceli jsou silnější a mají dlouhou životnost, zatímco nýty z nerezové oceli odolávají korozi. Plastové nýty jsou nevodivé a ideální pro výrobu elektroniky nebo spojování měkkých materiálů.

Velikost

Aby vše fungovalo jak má, musí být nýt přesně tvarovaný do konkrétní nýtovací pistole, tedy mít správnou šířku a délku pro předvrtaný otvor, uvolněné nýty vytvářejí slabé spoje. Potřebujete také správný rozsah uchopení podle délky nýtu (musí být dostatek materiálu k vytvoření pevného spoje a délka nýtu musí odpovídat tloušťce spoje). Máte také různé tvary a velikosti hlav nýtů – všechny tyto faktory ovlivňují typ nástroje pro usazování nýtů, který budete potřebovat.

Kapacita nýtování

Vyhodnoťte kapacitu nýtovací pistole, včetně maximálního průměru nýtu, pro který je určen. Ujistěte se, že možnosti nástroje odpovídají velikostem nýtů, se kterými obvykle pracujete. Pokud použijete nýt s větším průměrem, než je kapacita vašeho nástroje, může způsobit poškození nástroje, nýtu nebo upevňovaného materiálu.

Ergonomie

Zvažte ergonomii a úchop nýtovací pistole. Hledejte funkce, jako jsou pohodlné, protiskluzové rukojeti a vyvážené rozložení hmotnosti, které zajistí snadnou manipulaci a sníží únavu při dlouhodobém používání.

Bezpečnostní prvky

Zkontrolujte, zda má nýtovací pistole bezpečnostní prvky, jako je uzamykací mechanismus, bezpečnostní západka nebo stíněný nosič na ochranu proti náhodnému výstřelu či zranění. Rozhodně byste k tomuto přístroji neměli pouštět děti, i vy si ale dávejte pozor při používání nýtovací pistole, přece jen byste si při nepozornosti mohli ublížit.

Funkce

Hlavní funkcí nýtovací pistole je instalace nýtů do různých materiálů pro vytvoření trvalého a bezpečného upevnění. Nýtovací pistole je ruční nástroj, který využívá tlak vzduchu, hydraulický tlak nebo mechanickou sílu k vytažení trnu, který roztáhne tělo nýtu a vytvoří tak pevný spoj. Práce s ní je jednoduchá, rychlá a efektivní. Pokud tedy potřebujete spojit materiály k sobě, je ideální volbou.

Značka

Mezi nejznámější značky patří Metabo, Gesipa, Bosch nebo Geko. Na jejich kvalitu se můžete spolehnout a vybírat z různých cenových kategorií.

Cena

U ceny záleží hlavně na tom, pro jakou verzi nýtovací pistole se rozhodnete. Akumulátorové jsou obecně dražší, pohybují se od 15 000 Kč do 30 000 Kč. Levnější volbou jsou tedy rozhodně pistole pneumatické, které seženete za 1 500 Kč až 11 000 Kč. Na občasné použití vystačí, pro profesionální je ale lepší pořídit akumulátorovou pistoli.

Porovnat ceny pistolí

Údržba

Aby vám nástroj dlouho vydržel, je třeba, abyste se o něj pečlivě starali. Pokud navíc nýtovací pistoli používáte často, o to více je údržba důležitá. Dodržujte proto následující pokyny:

  1. Po každém použití pistoli důkladně očistěte měkkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem. To pomůže zabránit hromadění nečistot, které mohou pistoli časem ucpat.
  2. Pravidelné mazání pohyblivých částí pistole pomáhá předcházet opotřebení. Používejte mazací olej doporučený výrobcem.
  3. Zkontrolujte pistoli, zda nejeví známky opotřebení, jako jsou praskliny nebo deformace, a před dalším použitím pistole vyměňte poškozené díly.
  4. Skladujte pistoli na suchém a bezpečném místě, aby nedošlo k poškození nebo korozi.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat nýtovací pistoli?

Rozhodovat se budete především mezi typy, a to buďto akumulátorovým nebo pneumatickým. Podle toho, jakou nýtovací pistoli zvolíte, budete následně volit i samotné nýty, které musí do pistolí pasovat. Co se materiálu týče, ideálně volte ocel nebo hliník, které jsou kvalitní a mají dlouhou životnost. Dále hleďte také na ergonomii a bezpečnost.

K čemu se mi nýtovací pistole bude hodit?

Nýtovací pistole slouží k instalaci nýtů do materiálů, jako je kov, plast nebo kůže. Uchopí nýt špičkou a poté jej silným úderem zarazí do materiálu. Pistole a nýt tvoří pevné spojení a spojují materiály dohromady.

Jak na údržbu nýtovací pistole?

Pistoli byste měli čistit po každém použití, stačit vám k tomu bude hadřík a jemný čisticí prostředek. Určitě přístroj také promazávejte, používejte pouze mazací olej, který doporučuje výrobce. Před manipulací s pistolí zkontrolujte, jestli nejeví známky opotřebení, jako jsou praskliny nebo deformace, popřípadě vyměňte poškozené díly. Skladujte pistoli na suchém a bezpečném místě, aby nedošlo k poškození nebo korozi.

Závěr

Nýtovací pistole se hodí domů každému kutilovi, ať už ji budete využívat každý den, nebo jen příležitostně. Dá se použít k opravě automobilů, ke spojování kovových panelů a dílů, jako jsou blatníky, nárazníky a rámy dveří, ve stavebnictví k upevnění plechů, panelů a nosníků dohromady, k práci s plechem, v leteckém průmyslu, k zajištění potrubí či k montáži kovových rámů nábytku nebo spojování kovových částí při konstrukci nábytku. Využití je různorodé, je jen na vás, pro co se rozhodnete, nicméně tato investice se rozhodně vyplatí.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Do dílny jsem si pořídil Makita DRV250ZJ a musím uznat, že je skvělá. Zatím nejlepší nýtovací pistole co jsem měl, i když jsem vystřídal asi jen čtyři různé modely, včetně tohoto.

Přidat komentář

Recenzer
Logo