Jak vybělit záclony?

Nic neozdobí váš pokoj tak, jako sněhově bílé záclony s krajkou – převážně proto, že neutrální bílá se hodí k veškerému nábytku. Po nějaké době ale záclony ztrácí svou původní barvu a začnou šedivět či žloutnout. Nebojte se, nemusíte se zbytečně zbavovat těch starých a vyměnit je za nové. Pomocí pár prostředků, které běžně najdete doma, je můžete vybělit tak, aby znovu zářily.

Porovnat ceny bělidel

Správné zacházení se záclonami

Záclony nejčastěji zašednou kvůli toho, že se na nich usazuje prach z okolí. Prachu se sice nikdy na sto procent nevyhnete, ale můžete omezit jeho množství ve vzduchu pravidelným vysáváním. Kromě toho se můžete setkat i se zažloutlými záclonami, to je většinou zapříčiněno dehtem z cigaret. V místnosti, kde kouříte, je proto lepší záclony vůbec nemít.

To, jak záclony perete, také ovlivňuje jejich vzhled.

Při praní byste se měli řídit těmito pravidly:

  • Perte maximálně na 30 stupňů, aby se neporušila vlákna
  • Používejte vhodný program určený výrobcem pračky
  • Odstřeďujte na nižší otáčky než u běžného prádla (maximálně na 400 otáček)
  • Záclony žehlete ještě vlhké

Čištění citronovou šťávou

Citron je nejlepší pomocník v domácnosti. Nejenže je nepostradatelný v kuchyni, ale také čistí a bělí.
Připravte si lavor s teplou vodou a poté vmíchejte šťávu z jednoho citronu. Přidejte záclony a nechejte je namáčet aspoň půl hodiny. Po půl hodině záclony dejte do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklí. Pokud nechcete záclony před praním namáčet, můžete citronovou vodu nalít přímo do pračky. Po vyprání budou záclony jako nové!

Ocet

Pokud je vám líto použít na bělení čerstvý citron, můžete ho nahradit octem. Ocet je univerzální čistič, můžete ho využít i při odstraňovaní vodního kamene nebo na leštění oken. Stejně tak dokáže i vybělit zašedlé záclony.

Budete potřebovat asi 150 ml octa. Poté máte na výběr z několika postupů:

  • Vytvořit roztok teplé vody s octem a nechat v něm záclony namáčet
  • Nalít ocet do dávkovače na tekutý prací prostředek a vyprat
  • Přilít ocet rovnou do naplněného bubnu pračky a vyprat

Co se týče octového zápachu, o ten nemusíte mít starosti. Po vytáhnutí záclon z pračky byste neměli octový odér cítit.

Jedlá soda

Stejný postup, který byl popsán u citronu a octa, můžete praktikovat s jedlou sodou. Jestliže nemáte po ruce jedlou sodu, pravděpodobně najdete ve spíži prášek do pečiva, který jedlou sodu obsahuje. Ve vodě rozpusťte asi pět pytlíčků jedlé sody a záclony nechte v zhotoveném roztoku namáčet, a to několik hodin. Alternativou je jedlou sodu nebo prášek na praní přimíchat do pracího prášku, nebo přidat do bubnu pračky a rovnou vyprat.

Sůl

Možná se budete divit, ale sůl pomáhá i při bělení záclon. Stačí vám 1-2 lžíce soli na 3 litry teplé vody. Vytvoříte tak solnou lázeň, ve které necháte záclony přes noc. Na druhý den je můžete vyprat.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku se používá především ve zdravotnictví. Kromě toho působí jako bělidlo. Pokud ho tedy nemáte doma, můžete ho sehnat v nejbližší lékárně za poměrně nízkou cenu. Záclony dejte do pračky a do bubnu přilejte celou lahvičku peroxidu vodíku.

Inkoust

Tento způsob je vhodný spíše pro perfekcionisty, kteří chtějí svým záclonám pouze dodat „šmrnc“. Inkoust totiž nepůsobí jako bělidlo, ale dokáže záclony vizuálně rozzářit.

Do aviváže nebo pracího prášku přidejte pár kapek modrého inkoustu. Musíte být ovšem velmi opatrní, při větší dávce by mohlo prádlo zmodrat. Ideální množství je 1-2 kapek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.dudlu.cz, www.tetadrogerie.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (61 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo