Zrcátka na kola

Cyklistika má řadu příznivců a cyklisty dnes běžně potkáváme naprosto všude. Po městě nebo v terénu se můžete pohybovat na různých typech kol. Základem vždy je, aby byla vaše cesta bezpečná. K tomu vám mohou dopomoci zpětná zrcátka na kolo.

Zrcátko na kolo je doplněk, který není příliš často k vidění a hodně cyklistů ani neví, že si mohou tento malý doplněk pořídit. Pro mnohé je pak toto příslušenství spíše na obtíž. Pro jinou skupinu cyklistů jsou však zrcátka naopak neocenitelný pomocník, díky kterému budou mít přehled o situaci na silnici.

Nákup zrcátek nepředstavuje příliš velkou investici, a pokud nevíte na jakou stranu se přiklonit, můžete si zrcátka jednoduše koupit a vyzkoušet.

Zrcátka na kolo mají několik podob. Vybrat si můžete nejen tvar, ale i místo, na které můžete zrcátko připevnit. Tento bezpečnostní prvek nevyžaduje žádnou složitou montáž. Obávat se nemusíte ani hmotnosti, toto příslušenství vaše kolo nijak nezatíží.

Porovnat ceny zrcátek na kolo

Nejlepší zrcátka na kola

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. MAX1 E-bike levé 98 % 337 Kč Zobrazit Koloshop.cz
2. Force Zpětné zrcátko 91 % 126 Kč Zobrazit Kupkolo.cz
3. Zefal Cyclop zpětné zrcátko 471 90 % 304 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
4. Force zpětné zrcátko na řídítka levé 89 % 135 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Zefal Z eye Zpětné zrcátko na přilbu 86 % 229 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Cyklistická zrcátka se montují na 3 různá místa. Právě podle toho, kam ho budete moci upevnit, je lze rozdělit do tří kategorií. Nejčastěji se zrcátka upevňují na řídítka kola, díky tomu jsou zrcátka na řídítka na trhu těmi nejrozšířenějšími. Druhou možností je montáž na cyklistickou helmu a jako poslední můžete zrcátko umístit přímo na oblečení. Specifickou skupinu tvoří speciální brýle se zpětnými zrcátky.

Na řídítka

Nejoblíbenější jsou zrcátka na řídítkách. Montáž je jednoduchá, provést ji můžete pomocí gumových podložek a čepů. Uchycení pomocí čepů je bezpečné, tímto způsobem můžete zrcátka připevnit na pevno. Zvolit můžete i zrcátko upevněné panty. Takováto zrcátka jsou dražší, ale můžete je dle potřeby nastavit.

Zrcátka na řídítka mají své výhody a nevýhody, které je třeba před výběrem zohlednit. Vodné je zrcátko vybrat i podle terénu na kterém se běžně pohybujete, protože lze vybírat i mezi různými variantami.

  • Na pevno – do města můžete vyrazit s levnými na pevno umístěnými zrcátky. Ty se vyjímají na vyšším podstavci a umístěné jsou v úrovni očí.
  • Sklopná – jestliže jezdíte po silnici, ale není vám cizí ani jízda terénem, bude vhodnější koupit zrcátka sklopná, která můžete podle potřeby vysunout a zase schovat. Díky této možnosti předejdete možnému oslňování za jízdy a zrcátko se v terénu o nic nezachytí.

Na helmu

Zrcátko můžete umístit i na cyklistickou helmu. Většina takových to zrcátek je universální a připevnit ji můžete na helmy všech tvarů a podob. Zrcátko na helmě vás nebude za jízdy nijak omezovat, ale budete mít díky němu přehled o tom, co se děje za vašimi zády. Tato zrcátka lze nastavit do různých úhlů.

Na oblečení nebo tělo

Poslední a stále vyhledávanější varianto jsou i zrcátka na tělo nebo oblečení. V tomto případě je zrcátko nejen bezpečnostní prvek, ale i designová záležitost. Za stylová se považují především zrcátka s podobou klasických hodinek. Zrcátko můžete používat nejen během jízdy na kole, ale i motorce nebo čtyřkolce. Přichytit je můžete pomocí suchého zipu. Ten je umístěn na pásku, který se omotává okolo zápěstí.

Zrcátka na ruku jsou sklopná a dle potřeby je můžete vysunout nebo schovat. I u tohoto výrobku však najdete různá úskalí. Největší nevýhodou je právě způsob uchycení. Ten vypadá na první pohled opravdu dobře, ale nemusí být spolehlivý za každé situace. Počítat musíte i s uvolňováním pásku, či různým pohybem.

Materiál

Ve chvíli, kdy si vyberete způsob uchycení, který vám bude nejvíce vyhovovat, je nutné věnovat pozornost výrobnímu materiálu. Ten je velmi důležitý především pro vaši bezpečnost. Kvalitní značková zrcátka jsou vyrobena z pevného a odolného plastu, za velmi kvalitní se považuje především chromovaný plast. Pevnější uchycení zajistí objímka vyrobená z hliníku.

  • Sklo – levnější zrcátko je vyrobeno z méně odolného skla. To se může při kolizi rozbít a bolestivě vás poranit. Na výrobu kvalitnějších a dražších zrcátek se používá vysoce odolné tvrzené sklo, které je schopné drobnější kolize ustát.

Možnosti

Zrcátka na kolo mohou být velmi jednoduchou záležitostí nebo nabídnou i něco navíc. Vše pochopitelně udává pořizovací cena. V případě dražších zrcátek máte k dispozici různé možnosti.

  • Antireflexní úprava – nevýhodou běžných zrcátek je možnost oslnění za jízdy. Dražší zrcátka však mají speciální antireflexní úpravu, která potíže s oslňováním vyřeší.
  • Parabolické zrcátko – díky speciálně zakřivenému tvaru vám poskytne ucelenější obraz o situaci na silnici.
  • Nastavitelnost – zatímco levnější zrcátka jsou uchycená na pevno a neumožňují vám žádnou manipulaci, ta dražší můžete nastavovat v různých úhlech.
  • Sklopné zrcátko – výhodou je, pokud budete moci zrcátko sklopit. Tuto možnost oceníte při jízdě v terénu i při převážení kola.

Značka

Zrcátko můžete koupit v různých obchodech. Jeho úkolem je zvýšit vaši bezpečnost za jízdy. Z tohoto důvodu je nutné, aby bylo vyrobeno z vysoce kvalitních a odolných materiálů Na kvalitní zrcátka však narazíte pouze ve specializovaných prodejnách.

Na trhu nebo jinde pak můžete koupit zrcátka nekvalitní, která vás mohou za jízdy spíše ohrožovat. Proto se při výběru zaměřte pouze na kvalitní výrobce, mezi které patří například Zefal, M-wave, MAXI, Force, Author, KTM nebo Nitro Scooters.

Cena

Pořizovací cena cyklistických zrcátek není nijak vysoká. Pokud se však rozhodněte do tohoto doplňku investovat, bude rozumnější připlatit za dražší a především odolnější výrobky. Nejlevnější zrcátko stojí okolo 100 Kč, za zrcátko s antireflexní úpravou zaplatíte cca 500 Kč, což už není nijak zásadní rozdíl, co se týká ceny. O to větší je však komfort používání. Nejdražší zrcátka vyjdou na 600 – 1 000 Kč.

Porovnat ceny zrcátek na kolo

Otázky a odpovědi

Kdy se bude cyklistické zrcátko opravdu hodit?

Zrcátka na kolo se doporučují pořídit těm, kdo pravidelně jezdí v hustém městském provozu nebo na frekventované silnici. V těchto případech bude velmi obtížné sledovat situaci před sebou, za sebou i vedle sebe. Zejména při odbočování je dobré vědět, co se děje za vašimi zády. Pokud se budete muset často otáčet, bude pravděpodobně docházet k menšímu odklonění z vaší trasy, což může mít fatální následky.

Co vše musí splňovat kvalitní zrcátko na kolo?

Zrcátka na kolo jsou velmi jednoduchá, přesto byste na ně měli mít několik požadavků. Důležité je, aby zrcátko za jízdy nijak nepřekáželo. Ohlídat byste měli i výrobní materiál. Kvalitní zrcátko musí být vyrobeno z netříštivého a odolného plastu. Správné zrcátko by mělo mít antireflexní úpravu, díky které budete vidět. Při odrazu světla vás pak zrcátko nesmí oslňovat.

Kam zrcátko umístit?

Zrcátko můžete instalovat na levou i pravou stranu řídítek, nebo pořídit pouze zrcátko na jednu stranu. V druhém případě by se mělo jednat o stranu levou. V tomto případě budete mít přehled o tom, co se děje ve středu vozovky.

Závěr

Zrcátko na kolo je bezpečnostní prvek, díky kterému máte přehled o dění za sebou. Zpětná zrcátka jsou naprostou samozřejmostí u automobilů i motocyklů, v případě kol však takovou popularitu zatím nemají. Zatímco jedni je považují za zbytečnost, jiní volají po tom, aby byla povinnou výbavou každého cyklisty.

Zrcátka na kolo mají několik podob, přičemž za nejbezpečnější jsou považována zrcátka umístěná na řídítkách, která jsou na trhu nejrozšířenější. Mnohem menší výběr je v případě zrcátek na helmu. I zde však můžete koupit výrobky předních výrobců.

Nejméně rozšířené jsou zrcátka na ruku, která koupíte spíše prostřednictvím zahraničních internetových obchodů, což o jejich kvalitě mnohé vypovídá. I na tyto výrobky si však přečtete mnoho kladných recenzí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (34 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. No tedy, nikdy jsem netušila, že je to taková práce, vybrat jedno zrcátko na kolo. Rozhodovala jsem se mezi Force či Zefal, nakonec tedy zvítězila první volba a vypadá velmi dobře.

  2. Vilémbjednal jsem si Max1 E-bike za cenu něco málo přes tři stovky a jsem spokojený. Přesně pasovalo na řídítka a je v něm dobře vidět. Rozhodně si to hodnocení 98 procent na Heuréce zaslouží.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo