Adaptéry na indukci

Indukční desky představují nejrychlejší i nejmodernější způsob vaření. Indukce však má i jednu velkou nevýhodu, nelze ji totiž používat v kombinaci s jakýmkoliv kuchyňským nádobím. Jestliže máte svoje oblíbené kuchyňské náčiní, které není s indukcí kompatibilní, a přesto se ho nechcete vzdát, můžete si při přípravě oblíbených pokrmů vypomoci adaptéry na indukcí.

Výběr adaptérů není nijak složitý. Tím nejdůležitějším je zvolit tu správnou velikost. Na výrobu každého adaptéru se používá nerezová ocel. Adaptéry by neměly být pouze spolehlivé, ale i praktické. Pří výběru si tak můžete rovněž všímat i dalších možností, které adaptéry nabízí.

Porovnat ceny adaptérů

Velikost

Adaptéry se liší svojí velikostí. Díky tomu je můžete používat v kombinaci s nádobím různých rozměrů i velikostí.

Nejmenší adaptéry mají průměr 12 cm. Průměr největších se pak pohybuje okolo 24 – 26 cm.
Vhodnou velikost adaptéru byste měli volit podle toho, jaké nádobí na něj budete chtít postavit. Mnohdy bude třeba koupit více různě velkých adaptérů.

  • Průměr hrnce do 14 cm – na nejmenší nádobí vám postačí adaptér s průměrem okolo 12 cm. Tyto adaptéry se velmi často používají k ohřevu moka a jiných konviček.
  • Průměr hrnce 14 – 20 cm – na takto velké nádobí je nutné koupit adaptér s průměrem 17 cm.
  • Průměr hrnce 20 – 28 cm – největší hrnce budou spolehlivě ohřívat adaptéry s průměrem 21 – 24 cm.

Materiál

Na výrobu adaptérů se používá prvotřídní nerezavějící ocel. Tento materiál je běžný i u levnějších adaptérů. Výhodou tohoto materiálu jsou jeho antikorozní vlastnosti. Součástí těch dražších pak bývá hliníková akumulační vložka. Akumulační vložka se postará o dokonalou úsporu energie.

Rukojeť

Dalším kritériem, které je při výběru adaptéru důležité, bude přítomnost rukojeti. Rukojeť je součástí každého adaptéru. Levnější modely nabízí velmi jednoduchou rukojeť, s dražšími adaptéry pak budete moci manipulovat mnohem snáze a příjemněji. Abyste se při manipulaci s adaptérem nepopálili, mívají dražší varianty odizolovanou bakelitovou rukojeť.

Rukojeť může být s adaptérem pevně spojená, ale většina modelů je vybavena praktickou odnímatelnou rukojetí. Další prvek, který budete moci využívat je i díra určená k zavěšení adaptéru.

Značka

Adaptéry na indukci jsou poměrně běžných příslušenstvím a koupit je můžete od mnoha různých výrobců. Každý z výrobců nabízí adaptéry v několika velikostech, které se liší pouze svým vzhledem. Známým výrobcem je například Tescoma, Orion, Bialetti, Risoli. Levnější jsou adaptéry Pengo nebo ILSA.

Cena

Adaptéry na indukci jsou velmi dostupnou záležitostí. Koupit je nejčastěji můžete za cenu v rozmezí 250 – 800 Kč. Cenový rozdíl je dán nejen velikostí, ale i tloušťkou výrobního materiálu. U dražších a značkových adaptérů bývá většinou uvedena tloušťka 3 mm. V případě těch nejlevnějších modelů pak zpravidla výrobce sílu adaptéru neuvádí. I tato drobnost vás může na kvalitu adaptéru dopředu upozornit.

Porovnat ceny adaptérů

Údržba

Adaptér na indukci budete moci mýt v myčce na nádobí. Snadno ho však vyčistíte i ručně, případně si můžete vypomoci běžně dostupnými čistič. S čištěním vám mohou pomoci i speciální kartáče, které můžete také zakoupit.

Otázky a odpovědi

Na jakém principu indukce funguje?

Indukce funguje na principu bezkontaktního elektrického ohřevu vodivého materiálu. Při tomto ohřevu je energie přenášena do materiálu elektromagnetickým polem a zde se mění na teplo. Proces indukčního vaření je v současnosti tím nejmodernějším a nejrychlejším způsobem vůbec. Indukční vařiče jsou navíc vybaveny největším počtem různých praktických funkcí a patří tak i mezi ty nejbezpečnější.

Jaké nádobí lze na adaptér postavit?

Adaptéry vám při vaření umožňují používat skleněné, keramické, hliníkové, litinové i smaltové nádobí. Litinové hrnce jsou oblíbené díky svého rovnoměrnému ohřevu a velmi kvalitním vedením tepla.

Použít je můžete nejen na sporáku, ale vhodné jsou i při pečení v troubě. Oblíbenou klasikou je i smaltové nádobí, které však vyžaduje speciální zacházení. Bezpečné bude i kvalitní hliníkové nádobí. Díky adaptéru budete moci používat i tradiční skleněné nebo keramické konvice a konvičky na čaj i kávu.

Co navíc mohou adaptéry využívat?

Běžnou součástí adaptérů jsou akumulační vložky zajišťující potřebnou úsporu energie během vaření. Dalším prvkem pak mohou být distanční nožičky. Díky nim dojde k optimálnímu rozkladu magnetického pole. To znamená, že adaptér bude nádobu ohřívat rovnoměrně a plynule.

Závěr

Adaptéry na indukci vám umožní při vaření na indukční desce používat nádobí, které by bylo jinak nekompatibilní. Adaptéry na trh dodává několik výrobců, při výběru konkrétního adaptéru vás bude zajímat pouze jeho velikost. S výrobním materiálem si hlavu lámat nemusíte, protože adaptéry se vyrábí pouze z nerezové oceli.

Spolehlivost a funkčnost adaptéru souvisí i s daným výrobcem. Adaptér je poměrně levnou záležitostí, pokud chcete, aby indukce fungovala spolehlivě, bude vhodné do adaptéru investovat. Vyhnout byste se měli podomácku vyrobeným kovovým podložkám, které mohou dle některých adaptér nahradit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (101 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Máme adaptér na indukci Tescoma a Orion v různých velikostech, jsou super. Hlavně jsem ráda, že jsem nemusela kvůli indukční desce měnit veškeré nádobí, to by byla hrůza.

Přidat komentář

Recenzer
Logo