Aeropress

Aeropress je speciální kávovar vhodný na alternativní přípravu kávy. Díky jeho malým rozměrům ho můžete používat doma i na cestách. V aeropressu můžete kávu připravit dvěma různými způsoby.

Káva připravená v tomto výrobku je čistá, neobsahuje žádné částečky. Použít budete muset větší množství kávy, udává se asi 75 g na 1 litr vody. Díky tomu bude káva silnější. Samotná příprava je rychlá a jednoduchá, neobejdete se však bez mlýnku na kávu.

Aeropress je složen z několika částí a to pístu, válce a víčka, do kterého se vkládá papírový filtr. Jedná se tedy o velmi jednoduchý a lehký výrobek ve tvaru válce. Ačkoliv je káva připravena pod tlakem okolo 0,7 barů, což je hodnota, kterou dosáhnete ručním stlačením, je chuť kávy srovnatelná s espressem. Aeropress můžete využít i pro přípravu základu pro mléčné kávy jako cappucino nebo latte.

Porovnat ceny aeropressů

Typy

V současné době je aeropress na trhu zastoupen 2 typy:

  • Aeropress Aerobie – jedná se o první výrobek, který se na trhu objevil. Je typický svým jednoduchým válcovým tvarem. S jeho pomocí připravíte lahodnou kávu doma i v kanceláři.
  • Aeropress Go – novější cestovní verze. Veškeré části aeropressu jsou umístěny v obalu, který je možné použít jako hrnek. Součástí výrobku je i veškeré příslušenství, které budete pro přípravu kávy používat. Nechybí tedy odměrka, míchátko, filtry, hrnek ani praktický uzávěr.

Materiál

Aeropress je vyroben z plastu. Jedná se o zdravotně nezávadný recyklovatelný plast. Vybrat můžete klasické bílé nebo stylové černé provedení. Těsnění je vyrobenu ze silikonu. Jeho životnost se odhaduje na několik let.

Příslušenství

V souvislosti s aeropressem se používají papírové filtry, což je příslušenství, které budete muset pravidelně dokupovat. Filtry jsou v balení po 300 a více kusech a jejich cena je v rozmezí 100 – 150 Kč.

Kromě filtrů se doporučuje pořídit i mlýnek na kávu. V aeropressu připravíte pouze jeden šálek kávy, vystačíte si tedy s obyčejným ručním mlýnkem, který můžete používat prakticky kdekoliv tak, jako samotný aeropress.

Z náhradních dílů pak můžete dokoupit gumové těsnění a náhradní držák filtru.

Značka

Aeropress jako první představila světu značka Aerobie. Jedná se o značku kalifornského hračkářství, vynálezcem aeropressu je Alan Adler. Zastoupeny jsou Aeropressy Aerobie, který je ideální pro domácí používání a Aeropress Go, který je vhodný na cesty. Výrobky této značky jsou na trhu nejrozšířenější. Kromě ní můžete aeropress koupit i od výrobce Cafflano.

Cena

Aeropressy jsou na trhu zastoupeny poměrně malým množstvím výrobků. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 600 – 1 000 Kč. Součástí dražších výrobků je i příslušenství, které k výrobě kávy potřebujete. Jedná se o odměrku, speciální lžičku potřebnou k zamíchání nápoje a balení papírových filtrů.

Porovnat ceny aeropressů

Údržba

Čištění je velmi jednoduché. Papírový filtr se stlačenou kávou jednoduše vyhodíte, všechny ostatní díly postačí umýt pod tekoucí vosou. Použít můžete také myčku, u tohoto výrobku je to však spíše zbytečné. Důležité je nechat aeropress po vymytí dokonale vyschnout a teprve poté sešroubovat. V opačném případě se mohou tvořit plísně.

Otázky a odpovědi

Jak připravit kávu tradiční metodou?

Během ohřevu vody si umelte potřebné množství kávu, doporučené množství na 250 ml vody je 16 – 20 g. Teplota vody by měla být 85 – 94°C. Do víčka vložte filtr, který je vhodné smočit vodou, aby dobře přilnul k víčku. Poté ho našroubujte na tělo aeropressu, postavte ho na hrneček, do kterého budete kávu dělat.

Do válce nasypte umletou kávu a zalejte potřebným množstvím vody. Pro rovnoměrné rozmělnění kávy je vhodné během lití vody s válcem otáčet. Poté obsah válce promíchejte a nasaďte píst, který vytvoří podtlak. Poté cca 1 minutu počkejte. Po uplynutí času budete píst pomalu stlačovat, stlačování by nemělo být zbytečně rychlé, trvat by mělo alespoň 20 vteřin.

Jak připravit kávu obrácenou metodou?

Postup je opačný, nejdříve zasuňte píst do válce a aeropress na píst postavte. Ohřejte vodu a umelte kávu. Kávu nasypte do válce, vložte papírový filtr do víčka a propláchněte ho vodou.

Nalejte vodu do válce a kávu promíchejte. Nechte kávu cca 1 louhovat, nasaďte víčko s filtem, na horní část nasaďte hrneček a vše otočte. Poté již stačí zatlačit na píst a vychutnat si lahodnou kávu.

Jak namlít kávu?

Kvalitní káva je základem lahodného nápoje. Nejlepší kávu připravíte s čerstvě namletých kávových zrn. Ty by měly být namlety se středně hrubo.

Závěr

V aeropressu připravíte pouze jednu porci kávy. Samotná příprava je fyzicky náročnější v případě, kdy budete na mletí kávy používat ruční mlýnek. Přesto je tento výrobek velmi oblíbený a to dokonce jako hojně používaný french press. Jeho největší výhodou je kompaktní rozměr a možnost připravit výbornou kávu prakticky kdekoliv.

Aeropress můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Aeropress mám do kanceláře a používám jej pravidelně. Káva je vynikající a ta příprava za to rozhodně stojí.

  2. U mě tedy platí, že jediné kafe co vypiju, je to co se dá nasypat do hrnku a zalít vodou, případně z kapsle. Ovšem manžel preferuje AeroPress.

  3. Tak připravovat kávu v něčem takovém, to pro mě tedy není, ale koupila jsem aeropress sestře jako dárek a ta je z něj unešená.

  4. Přítel pořídil Aerobie AeroPress Go a je nadšený. Já se mu tedy do přípravy kávy tímto způsobem nehrnu, ale prý vše funguje jak má.

  5. Váš článek se mi hodně líbí a taky mi pomohl. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo