Cestovní kávovary

Jste vášnivými cestovateli a chcete si svou denní dávku kávy vychutnat i tehdy, kdy budete mimo domov? Pak se vám bude hodit cestovní kávovar, který si s sebou můžete vzít kamkoliv. Je malý, praktický a vytvoří kávu i pro více lidí v partě. Nebudete k němu možná ani potřebovat elektřinu, takže si doplníte kofein klidně uprostřed lesa.

Porovnat ceny kávovarů

Typy

Je důležité zvolit cestovní kávovar, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a preferencím. Některé fungují bez jakéhokoliv zdroje, u jiných bude muset být k dispozici. Svůj výběr budete také přizpůsobovat oblíbenému druhu kávy, jelikož některé kávovary se například specializují na přípravu espressa.

Přenosné kávovary na plyn nebo butan

Tento typ kávovarů je ideální pro cestování, kempování nebo na výlety. Má malou velikost a je snadno přenosný. Káva se vaří pomocí plynového hořáku či butanové bomby.

Kapslové kávovary

Tyto kávovary jsou populární díky své praktičnosti a jednoduchosti. Stačí vložit kapsli s kávou a stisknout tlačítko. Jsou ideální pro ty, kteří chtějí mít kávu hotovou rychle a bez obtíží. Vyrobí vám nejlepší espresso, což je káva o objemu přibližně 30 ml připravená ze 7 g jemně mleté kávy.

Aku kávovar na cesty

Na tento typ cestovního kávovaru budete potřebovat znovunabíjecí akumulátor, který zajišťuje jeho provoz. Nemusíte mít k dispozici elektrickou energii, kávovar je navíc o něco větší.

Cestovní kávovar s napájením

Využívá napájení z autozapalovače, většinou se jedná o název kávovar do auta 12V nebo kávovar do auta 24V. Obvykle není třeba horká voda, kávovary si ji samy ohřejí.

Cestovní kávovar bez napájení

Zde to funguje naopak, budete horkou vodu na zalití potřebovat, jelikož kávovar nedisponuje napájením.

French press

French press je rovněž velmi oblíbeným způsobem přípravy kávy. Stačí nasypat mletou kávu do nádoby, zalít horkou vodou a nechat kávu louhovat. Poté se lístky a sediment odstraní pomocí pístu. French press je snadno přenosný a vhodný pro ty, kteří preferují sílu a plnost kávy. Bývá ve formě nerezové termosky, a tak je výhodou, že káva vydrží horká dostatečně dlouhou dobu.

Aeropress

Aeropress je další variantou přenosného kávovaru, která vytváří tlak, jímž se připravuje káva. Ta se následně nalije do nádoby, přidá se horká voda a poté se tlačítkem vytváří tlak, kterým se extrahuje chuť kávy. Aeropress je snadno přenosný a umožňuje přípravu různých typů kávových nápojů.

Moka konvička

Moka konvička je tradiční italský kávovar, který se používá k přípravě espressa. Konvička se skládá ze spodní části pro vodu, horní části pro kávu a filtru. Voda se ohřeje, a když začne vznikat tlak, vytéká káva výše do horní části. Moka konvička je kompaktní a snadno přenosná, proto je vhodná i na cesty.

Dripper

Malý trychtýřovitý kávovar, ke kterému se používají papírové filtry. Dají se s ním vytvořit až 4 šálky kávy, proto přijdou vhod větší skupině cestovatelů. Příprava je jednoduchá a výsledná káva lahodná.

Napájení

Každý z těchto druhů napájení cestovních kávovarů má své výhody a nevýhody, proto je důležité zvolit ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a podmínkám cestování. I bez elektrické energie si totiž lze připravit kvalitní kávu.

Elektrické kávovary

Tyto kávovary se napájejí pomocí elektrického připojení. Stačí je zapojit do elektrické zásuvky a umožní vám rychlou a snadnou přípravu kávy. Pro cestování ale nejsou moc vhodné, jelikož nemáte ve většině případů k dispozici elektřinu.

Bateriové kávovary

Tyto kávovary jsou napájeny bateriemi nebo akumulátory, což znamená, že nemusíte mít přístup k elektrické zásuvce. Jsou praktické pro cestování, kempování nebo na výlety, kde není dostupná elektrická energie.

Kávovary na plyn nebo butan

Tyto kávovary se napájejí plynem nebo butanem. Jsou vhodné pro venkovní aktivity, jako je kempování, turistika nebo pikniky, kde je k dispozici plynový sporák či butanová bomba.

Manuální kávovary

Tyto kávovary se nenapájejí žádnou externí energií. Na přípravu kávy je potřeba manuální práce a síla. Mohou to být například ruční espresso stroje, french press kávovary nebo aeropress. Jsou ideální pro ty, kteří preferují tradiční a kontrolovanou přípravu kávy.

Objem zásobníku na vodu

Objem zásobníku na vodu u cestovních kávovarů se může značně lišit v závislosti na konkrétním typu kávovaru a jeho designu. Čím větší objem, tím více šálků kávy připravíte naráz, což se bude hodit pro větší počet cestovatelů. S menším objemem můžete také připravit větší počet šálků, jen ne za sebou, ale postupně. Před výběrem tudíž myslete na to, kolik lidí bude kávu chtít, aby pro vás byl model praktický.

Menší cestovní kávovary často mají objem zásobníku na vodu kolem 200 až 300 ml. Ty jsou ideální pro přípravu jednoho až dvou šálků kávy najednou. Jsou praktické a snadno přenosné, což je výhodou pro cestování i kempování.

Větší cestovní kávovary mohou mít objem zásobníku na vodu až kolem 500 ml nebo více. To umožňuje přípravu většího množství kávy na vícero šálků bez nutnosti opakovaného doplňování vody. Tyto kávovary jsou vhodnější pro skupinové cestování.

Objem zásobníku na kávu

Zásobník na kávu obvykle slouží k uchování mleté kávy nebo kávových kapslí. Podle objemu dokážete odhadnout, jak silnou kávu dokáže kávovar připravit. Také platí, že čím více kávy v zásobníku, tím více šálků si můžete dopřát.

U některých cestovních kávovarů může být objem zásobníku na kávu nižší, typicky kolem 10-20 gramů. Takové kávovary jsou navrženy pro přípravu jednoho až dvou šálků kávy najednou. Mají menší zásobníky na kávu, což může být praktické pro cestování, kde není třeba více kávy najednou.

Existují ale také cestovní kávovary s větším objemem zásobníku na kávu, který může dosahovat 30 až 40 gramů nebo více. To umožňuje přípravu více šálků kávy bez nutnosti častého doplňování kávy.

Velikost zásobníku na kávu je důležitá z hlediska toho, kolik kávy chcete připravit najednou. Pokud si rádi užíváte jednoho šálku kávy, menší zásobník na kávu pro vás bude dostačující. Jestliže ale plánujete cestovat ve skupině nebo preferujete větší množství kávy najednou, je vhodnější sáhnout po kávovaru s větším objemem zásobníku na kávu.

Rozměry

Obecně platí, že cestovní kávovary jsou navrženy tak, aby byly kompaktní a snadno přenosné. Díky tomu je jejich rozměr obvykle menší než u běžných stolních kávovarů.

Výška cestovních kávovarů se pohybuje zhruba od 15 do 30 cm. Šířka se obvykle pohybuje mezi 10 až 20 cm. Tato kompaktní velikost umožňuje snadné uložení kávovaru do cestovní tašky nebo batohu, což je pro cestování ideální. Zvažte, kam se chystáte a co tam budete dělat, aby vám váha navíc nepřekážela.

Funkce

Cestovní kávovary slouží k přípravě kávy na cestách nebo kdekoliv, kde nemáte snadný přístup k běžným kávovarům. Tyto kávovary jsou kompaktní a přenosné, což znamená, že je můžete snadno vzít s sebou kamkoliv. Umožňují přípravu kávy zejména ve formě espressa, ať už formou skutečného espressa, nebo použitím kapslí. Existují také některé cestovní kávovary, které umožňují přípravu filtru nebo french pressu.

Výhodou cestovních kávovarů je, že si můžete připravit svou oblíbenou kávu kdekoliv a kdykoliv, aniž byste museli hledat kavárnu nebo mít s sebou běžný kávovar. To je ideální pro lidi, kteří ráno potřebují svou dávku kofeinu, nebo pro ty, kteří si chtějí vychutnat oblíbenou kávu během svých cest.

Značka

Mezi oblíbené značky cestovních kávovarů patří AKAI, Wacaco, Asobu nebo Leverpresso. Vzhledově se zas tolik neliší, stačí si jen vybrat takový typ, který připravuje váš oblíbený druh kávy.

Cena

Vzhledem k menším rozměrům je cena nižší, ovšem záleží na počtu funkcí a celkovém provedení. Nejlevněji cestovní kávovar seženete do 1 500 Kč, kde se objeví ruční modely i kávovary do auta. Nečekejte příliš mnoho funkcí či vysokou kvalitu, jde spíše o základní druh. Pokud cestujete častěji, raději se podívejte po vyšší cenové kategorii.

Od 1 500 Kč do 4 000 Kč už zakoupíte vyšší kvalitu i výkon, zajímavé funkce a rozšířené příslušenství.

Od 4 000 Kč do 8 000 Kč budou pořizovat jen ti, kteří si na svou kávu opravdu potrpí a často cestují. Můžete se těšit na kvalitní materiály a výbornou kávu.

Porovnat ceny kávovarů

Údržba

Abyste zajistili cestovnímu kávovaru správné fungování, je třeba se o něj starat a udržovat ho, aby vydržel co nejdéle v perfektním stavu. Je to snad ještě důležitější než u klasického typu, jelikož musí odolávat vnějším podmínkám a nemůžete ho třeba hned umýt.

Pravidelné čištění: Po každém použití je důležité očistit cestovní kávovar od zbytků kávy a oleje. Většina cestovních kávovarů má odnímatelné díly, které se dají snadno vyjmout a vyčistit. Doporučujeme používat mírné čistící prostředky v kombinaci s teplou vodou.

Odstranění vápna: Pokud používáte vodu s vysokým obsahem vápníku, je pravděpodobné, že cestovní kávovar bude postupem času trpět vápenatými usazeninami. Můžete použít prostředky na odstranění vápna nebo ocet či citrónovou šťávu, abyste odstranili vápenné usazeniny ze svého kávovaru.

Kontrola těsnění: Před každým použitím cestovního kávovaru se doporučuje zkontrolovat těsnění a ujistit se, že neztratilo svou pružnost nebo se nezhoršilo. Pokud zjistíte nějaké problémy s těsněním, měli byste si jej nechat vyměnit, aby nedocházelo k unikání horké vody nebo páry.

Skladování: Po použití a čištění cestovního kávovaru se ujistěte, že je důkladně vysušen. Poté ho uložte na suché a bezpečné místo, připravený pro další použití.

Otázky a odpovědi

Co je to cestovní kávovar?

Cestovní kávovar je malý a přenosný přístroj, navržený speciálně pro přípravu kávy na cestách. Nabízí možnost přípravy bez použití elektřiny, která často není k dispozici. Má také menší rozměry i hmotnost, aby se lépe přenášel.

Jak vypadá cestovní kávovar?

Cestovní kávovar svým vzhledem připomíná termosku, do jejíhož víčka si budete kávu připravovat. Může mít různé barevné provedení, kompaktní a lehký design, který se snadno vejde do cestovní tašky nebo batohu. Většina cestovních kávovarů má jednoduchý ovládací panel nebo mechanismus k ovládání přípravy kávy. To zajišťuje snadnou obsluhu i pro ty, kteří nejsou zkušení baristé. Jsou často vyrobeny z materiálů odolných vůči nárazům a snadno se čistí.

Jaké jsou hlavní rozdíly oproti klasickému kávovaru?

Kromě menších rozměrů má o dost jednodušší ovládání, i když samozřejmě záleží na druhu daného kávovaru. Nemusí být využíván na elektrickou energii, využijete ho pouze na daný typ kávy, například espresso nebo kapsle. Přestože cestovní kávovary nejsou obecně tak výkonné nebo univerzální jako klasické kávovary, jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí mít možnost přípravy kvalitní kávy i během cestování nebo pobytu mimo domov.

Závěr

Při častém pohybu mimo domov vám kromě návštěvy kaváren moc možností nezbývá. Naštěstí ale existuje levnější způsob, který se vám přizpůsobí, ať už jste kdekoliv, a tím je cestovní kávovar. Nemusíte se na nikoho spoléhat, ať už cestujete sami nebo s někým jiným, svou denní dávku kofeinu máte vždy po ruce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.super-kapsle.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo