Baterie pro robotické vysavače

Robotické vysavače jsou v moderních domácnostech stále oblíbenější. Robotický vysavač dokáže zajistit úklid podlahy v celém bytě. Vysavač si poradí s pevnou podlahou i koberci. Většina modelů disponuje různými funkcemi, díky kterým je používání vysavače skutečně jednoduché. Nedílnou součástí robotických vysavačů je dobíjecí baterie. Ta má však omezenou životnost a je třeba ji čas od času vyměnit. Nekvalitní baterie snižuje výkon vysavače což má pochopitelně vliv i na pohodlné bezdrátové vysávání.

Robotický vysavač můžete vybavit originální baterií od konkrétních největších výrobců. Tyto baterie jsou dražší, ale nabídnou dokonalou kompatibilitu s vysavačem. Ti, kteří chtějí ušetřit, mohou koupit neoriginální, neboli alternativní baterii. V jejich případě si však nemůžete být dokonalou kompatibilitou jistí. Kromě konkrétního typu by vás měla zajímat kapacita baterie.

Porovnat ceny baterií

Typ baterie

Dobíjecí baterie jsou k dostání ve dvou podobách. Starším a levnějším typem jsou nikl-metal hybridové baterie novějším typem pak lithium-iontové baterie. Každý typ má své výhody a nevýhody a každý vyžaduje trochu jinou péči.

Ni-Mh baterie

Pod touto zkratkou najdete starší nikl – metal hybridové baterie. Tyto baterie trpí tzv. paměťovým efektem. Životnost těchto baterií výrazně snižuje hluboké vybíjení, vysavač je vhodné nabíjet před úplným vybitím baterie. Ni-Mh baterie jsou levnější a méně používané. Ni-Mh baterie mají řadu nevýhod, díky kterým již z trhu pomalu mizí.

Li-Io baterie

Modernějšími a používanějšími jsou lithium-iontové baterie. Výhodou akumulátorů je zejména skutečnost, že netrpí paměťovým efektem a vyznačují se delší životností, vysokým vybíjecím proudem a velkou kapacitou. Baterie jsou velmi odolné vůči mechanickému poškození. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Kapacita

Kapacita je parametr, který ovlivňuje délku provozu vysavače na jedno nabití. Obvyklý rozsah se pohybuje v rozmezí 2 000 – 6 000 mAh. Kapacitu baterie můžete přizpůsobit velikosti vysávaného prostoru a její volba je tedy individuální.

Kompatibilita

Při výběru baterie je nejdůležitější její kompatibilita s daným vysavačem. Každý výrobce má trochu jiné požadavky na konektorové provedení, kapacitu i napětí. Před výběrem konkrétního modelu si nezapomeňte kompatibilitu zkontrolovat.

Konstrukce

Jednotlivé baterie se liší svojí konstrukcí a schopností uchovávat energii. Ve většině případů jsou baterie opakovaně dobíjecí, ale k dostání jsou jednorázové baterie, které jsou určené ke krátkodobému použití.

Životnost

Životnost baterie souvisí s konkrétním typem, ale i s četností používání vysavače. V případě, kdy vysavač s baterií typu Ni-Mh používáte každý den, bude její životnost okolo 2 let. Po této době začíná ztrácet svoji kapacitu a nastane čas, kdy je třeba ji vyměnit. Delší výdrží se mohou pyšnit baterie typu Li-Ion.

V jejich případech je životnost vyjádřena počtem nabíjecích cyklů. V obou případech je výměna nové baterie za starou jednoduchá a zvládnete ji snadno v pohodlí domova. Jestliže si však na výměnu netroufnete, můžete o výměnu požádat v prodejně či servisu.

Značka

Baterie do robotických vysavačů nabízí několik předních výrobců. Právě tyto značky byste měli při výběru tohoto vysavače preferovat.

  • iROBOT – tento výrobce přišel s robotickým typem vysavače jako první, první vysavač byl představen roku 2002 a své výrobky stále zdokonaluje. iRobot nabízí vysoce kvalitní a přitom dostupné vysavače a k nim i různé typy náhradních baterií.
  • SENCOR – známým a oblíbeným výrobcem je i Sencor, což je Japonská značka, která dodává své výrobky na trh více než 20 let. Od Sencoru můžete koupit mnoho výrobků, které využijete v péči o dům i zahradu. Sencor je výrobce, který klade důraz na funkčnost, kvalitu zpracování i design.
  • SAMSUNG – světovou značkou je i korejská značka Samsung. Tento výrobce se specializuje na výrobu audio i video techniky, tiskáren, mobilních telefonů, ale i různých pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete nejen vysavače v mnoha podobách, ale i pračky, mikrovlnné trouby, lednice atd. Ve všech případech můžete očekávat tu největší kvalitu.
  • XIAOMI – poměrně novým výrobcem je Xiaomi. Tento výrobce je známý zejména výrobou mobilních telefonů. Xiaomi však na trh dodává mnohem více výrobků, oblíbené jsou domácí spotřebiče, výrobky pro moderní domácnost, drony, chytré hodinky i náramky atd.
  • TESLA – tato značka se může pyšnit téměř 70. letou historií. V současnosti se Tesla zaměřuje na produkty chytré domácnosti. Výhodou tohoto výrobce je zejména poměr cena/kvalita. Spolehnout se však můžete i na jednoduchou obsluhu, kvalitu a bezpečnost všech výrobků. Výhodou je, že veškeré chytré modely můžete pohodlně ovládat v českém jazyce.

Cena

Novou baterii můžete pořídit za cenu od 550 – 5 000 Kč. Cenu určuje samotný výrobce, typ baterie a její kapacita. Při výběru konkrétního modelu myslete na to, že baterie musí být kompatibilní s daným typem vysavače.

Porovnat ceny baterií

Otázky a odpovědi

Jak ovlivní vysavač nesprávná baterie?

Při výběru náhradní baterie je nejdůležitější kompatibilita s daným modelem. Nesprávný typ baterie výrazným způsobem ovlivní výkon vysavače. Vysavač nemusí dosáhnout potřebného výkonu, což se podepíše na kvalitě vysávání. Nekompatibilní baterie zároveň zkracuje životnost vysavače.

Jak se o baterii starat?

Správnou péčí můžete životnost baterie prodloužit, což se hodí, protože její cena není zanedbatelná. V první řadě je nutné baterii nabíjet správným způsobem. Důležité je počkat do jejího úplného nabití. Baterii však může uškodit i dlouhodobé přebíjení. O správné nabíjení se v mnoha případech postará sám vysavač, který se dokáže ve správný čas z nabíječky odpojit. Vysavač s akumulátorem byste měli skladovat ve správné teplotě. Ideálně by to měla být teplota pokojová, doporučené rozmezí je 10 – 30°C.

Nabíjecí stanici byste tedy neměli umísťovat v blízkosti topení nebo jiných zdrojů tepla. Jestliže se z domácnosti dlouhodobě vzdálíte, nebo nebudete z nějakého důvodu vysavač dlouhodobě používat, doporučuje se baterii z vysavače vyjmout a uskladnit ho samostatně. Takto uschovat byste měli baterii nabitu na 50 až 80% kapacity. Na životnost má negativní dopad i její dlouhodobé vybití.

Jaké funkce by měla baterie nabídnout?

Originální i neoriginální nabíjecí baterie bývají zpravidla vybavené ochranou proti přetížení. Výhodou je i ochrana proti hlubokému přebití a vybití.

Závěr

Součástí robotických vysavačů je i dobíjecí akumulátor. Ve chvíli, kdy je životnost baterie u konce, je na čase vyřešit její výměnu. Nejjednodušší je koupit baterii stejné značky, která je s vysavačem plně kompatibilní. Každá baterie by měla být vybavena štítkem, na kterém vyčtete veškeré důležité údaje. Ti, kteří o nákupu robotického vysavače uvažují, by měli konkrétní model vybírat i s ohledem na cenu a dostupnost tohoto stěžejního příslušenství.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.electrolux.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (112 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Mockrát děkuji za váš užitečný článek, do teď jsem totiž netušila, že se dají sehnat i náhradní baterie pro robotický vysavač. To byla velká náhoda, že jsem na tento text při googlování vůbec narazila. Naštěstí jsem nemusela vysavač vyhodit, stačilo sehnat baterku, jsem za to moc ráda a díky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo