Bazénové vysavače

Bazénový vysavač využijete při čištění všech bazénů. Díky nim bude váš bazén čistý bez nutnosti používání velkého množství různé chemie. S pomocí vysavačů se zbavíte nejen hrubých nečistot, ale také kalu.

Bazénový vysavač je vhodné vybírat s ohledem na velikost bazénu. V případě menších si vystačíte s ručními nebo poloautomatickými vysavači.

Pokud se na vaší zahradě nebo uvnitř domu nachází bazén větších rozměrů, bude lepší uvažovat o pořízení robotického vysavače. Ten dokáže bazén vyčistit bez vaší pomoci, jeho cena však šplhá k desítkám tisíc korun.

Porovnat ceny bazénových vysavačů

Nejlepší bazénové vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dolphin E10 93 % 17 788 Kč Zobrazit roboticky-vysavac.cz
2. Dolphin E20 90 % 25 469 Kč Zobrazit roboticky-vysavac.cz
3. Marimex Star Vac 10800011 85 % 779 Kč Zobrazit Tipa.cz
4. Dolphin SPRING 85 % 16 850 Kč Zobrazit roboticky-vysavac.cz
5. Bestway 58212 Aquacrawl 81 % 849 Kč Zobrazit nejlevnejsizbozi.cz

Typy

Bazénové vysavače jsou k dostání ve třech základních typech. Liší se zejména ve způsobu použití. To, který typ upřednostníte, se bude pravděpodobně odvíjet od velikosti vašeho bazénu a rozhodnout může také cena.

Ruční vysavače

Ruční vysavač má podobu speciálního kartáče a při čištění je odkázán zcela na vás. Kartáč nasadíte na teleskopickou tyč a pak už můžete začít čistit dno i stěny bazénu. Pokud vám tato práce nevadí, bude vám i tento typ stačit.

Hodí se spíše pro menší bazény, nepotřebuje přívod elektrické energie, je neustále připraven k použití a jeho pořizovací cena není příliš vysoká. I tento typ má však své nevýhody, s pomocí ručního vysavače se vám často nepodaří vyčistit bazén dokonale, hrubé nečistoty budete muset vybrat pomocí síťky a čištění je také značně namáhavé.

Oase Pondovac 3

Ukázka ručního bazénového vysavače: Oase Pondovac 3

Poloautomatický vysavač

Poloautomatickým vysavačům se také říká membránové. Tyto vysavače se napojují na hadici a znečištěná voda se filtruje přes pískovou filtraci. Čistá se pak opět vrací do bazénu. Poloautomatické vysavače potřebují pro svoji správnou funkci čističku o výkonu alespoň 4m3/h.

Pokud bude výkon čističky větší, bude vysavač pracovat lépe. Většina vysavačů jezdí pouze po dně a to zcela náhodně, proto nemusí dokonale vyčistit celou plochu. Některé typy však zvládnou čistit také stěny bazénu.

Zodiac Kontiki 2

Ukázka poloautomatického bazénového vysavače: Zodiac Kontiki 2

Automatický vysavač

Automatický nebo také robotický vysavač dokáže vyčistit celý bazén, tedy i stěny, schody i bazénovou linku. Záleží ovšem na typu, základní vysavače zvládnou vyčistit pouze dno, a stěny pouze do několika centimetrů, kvalitnější dno i stěny a ty nejkvalitnější a zároveň nejdražší zvládnou vyčistit celý bazén.

Automatický vysavač pracuje bez nutnosti připojení na filtraci a nevyžaduje ani vaši asistenci. Po dně bazénu se pohybuje pomocí pásu a kromě nich je vybaven středovým kartáčem, který se otáčí mnohem rychleji než pojezdové pásy. Tímto způsobem pak robot kvalitně odstraní veškeré nečistoty.

Dražší robotické vysavače jsou vybaveny také několika funkcemi. Umožňují nastavit délku i intenzitu čištění a ovládat je můžete také pomocí dálkového ovladače. Jedinou nevýhodou je tak jejich vyšší pořizovací cena.

Součástí automatického vysavače je filtrační koš, do kterého se nečistoty ukládají. K dostání jsou 100 mikronové koše, které zachytí hrubou nečistotu. 20 mikronový koš zachytí také kal. Tento koš nebývá samozřejmostí u všech typů, je možné ho ale dokoupit.

Dolphin E20

Ukázka automatického bazénového vysavače: Dolphin E20

Povrch bazénu

Při výběru bazénového vysavače je třeba zvážit také povrch bazénu. Téměř všechny typy zvládnou vyčistit beton, folii nebo PVC.

K dostání jsou vysavače, které si poradí s jakýmkoliv povrchem, ale můžete narazit také na modely, které si neporadí s keramikou, mozaikovitým povrchem, sklolaminátem atd. Proto si u vybraného vysavače ověřte, na jaký povrch je určen.

Velikost bazénu

Vysavač je třeba vybírat také podle rozměrů a také tvaru bazénu. Není příliš praktické pokoušet se čistit bazén velkých rozměrů za pomoci ručního vysavače. Zkusit to samozřejmě můžete, ale pravděpodobně vám tento způsob vyhovovat nebude.

Na druhou stranu se vám nevyplatí investovat do automatického vysavače v případě, že vlastníte standardní bazén například kruhového tvaru.

Pro středně velké bazény si vystačíte s poloautomatickým vysavačem, pohlídat si však musíte délku hadice. Ta mi měla být dostatečně dlouhá, abyste byli schopni vyčistit celou plochu dna. Na některé poloautomatické vysavače je možné dokoupit prodloužení hadice, tuto možnost si také pohlídejte před finálním rozhodnutím.

Funkce

Na možné funkce narazíte pouze u automatických vysavačů. Levnější modely disponují pouze omezeným množstvím programů. U nejmodernějších modelů si můžete vybrat, zda bude vysavač čistit celý bazén nebo pouze dno, stěny či hladinovou linku.

Swivel

Jedná o otočný čep, který zabrání možnému zamotání kabelu. Najdete ho zejména u dražších typů.

Dálkové ovládání

Tyto roboty můžete ovládat pomocí dálkového ovladače, popřípadě mobilním telefonem nebo tabletem

Jednotlivé vysavače mohou mít svoje specifické funkce, jedná se tedy o možnosti, které nejsou běžné pro větší množství robotů, a jmenujeme je spíše pro zajímavost. Ve většině případů se s nimi setkáte u dražších typů.

Indikace plného koše

Indikace plného koše pomocí diody budete upozorněni na plný filtrační koš.

Lift systém

Při vyjíždění robota z bazénu se rychle vypustí voda, tím se sníží hmotnost vysavače

Vortex efekt

Vytváří uvnitř filtru silný vítr, který udržuje nečistoty ve filtrační komoře. Tímto způsobem se zabrání ucpání filtru.

Značka

Bazénové vysavače vyrábí Zodiac, který se řadí mezi lídry, co se týká údržby vody. Zodiac má ve své nabídce mnoho typů robotických i poloautomatických vysavačů. Velký výběr robotických vysavačů nabízí také značka Dolphin.

Mnoho typů poloautomatických vysavačů máte v případě značek Marimex, Albixon nebo Astralpool. Ruční koupíte opět od značek Marimax, Intex, Zodiac, dále pak Sparkly Pool, Bestway atd.

Cena

Nejlevnějšími typy jsou ruční vysavače, které koupíte za cca 1 – 2 000 Kč. Cena poloautomatických se pohybuje v rozmezí 1 500 – 5 000 Kč. Tyto vysavače využijete ve všech bazénech menších rozměrů a jednoduchých tvarů. V případě poloautomatických si pohlídejte výkon filtrace.

Cena prvních automatických vysavačů začíná na cca 11 000 Kč. Levnější typy zvládnou vyčistit dno a několik centimetrů stěny. Kvalitnější a výkonnější typy, které zvládnou vyčistit celý bazén, vás vyjdou na 20 a více tisíc.

Porovnat ceny bazénových vysavačů

Otázky a odpovědi

Jak často by se měl bazén vysávat?

Bazén vyžaduje pravidelnou údržbu, vysávejte ho tedy podle potřeby a četnosti usazování nečistot. Obecně se však dá říci, že budete muset bazén vysát každých 14 dní.

Kam se odkládá odpad při čištění automatickým vysavačem?

Součástí těchto vysavačů je filtrační koš, do kterého se veškeré nečistoty ukládají. Po skončení čištění je vhodné koš vytáhnout, vysypat a také opláchnout proudem čisté vody, aby nečistoty nezaschly a nedošlo k možnému ucpání koše.

Jak je robotický vysavač napájen?

Součástí balení je řídící jednotka a transformátor, který vysavač napájí. Některé vysavače mají řídící jednotku přidělanou na vozíku. Vozík využijete také ke snadnému převážení vysavače.

Závěr

Bazénový vysavač vám může zkvalitnit vodu v bazénu a s jeho pomocí ušetříte peníze, které byste museli investovat do bazénové chemie. Díky tomu se vám počáteční investice, kterou budete muset při nákupu vynaložit, nakonec zase vrátí. Zejména robotické vysavače by měli podle doporučení výrobců bazén vyčistit až 3x týdně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mountfield.cz, www.bazeny.cz, www.roboticky-vysavac.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.2/5 (15 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

16 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si na internetu vybrala bazénový vysavač Dolphin E10 a je vynikající. Opravdu pracuje moc dobře a ještě vypadá dost zajímavě, něco jako robotický vysavač s pásy. Rozhodně jej vřele doporučuji, je šikovný.

  2. Koupil jsem bazénový vysavač od značky Astralpool a šlape jako hodinky. Bazén udržujeme v neustálé kondici a celou dobu co ten vysavač máme tak s ním nebyl žádný problém, snad to nezakřiknu.

  3. Minulou sezónu jsme si pořídili automatický bazénový vysavač a je to naprostá pecka. Je to fakt super pomocník, na kterého je maximální spolehnutí.

  4. U nás tedy pracuje Dolphin E10, který je velmi kvalitní a spolehlivý. Nedám na něj rozhodně dopustit a doporučuji ho.

  5. Máme bazénový vysavač Oase Pondovac a je to bomba. Bazén je krásně čistý a daří se nám jej bez problémů udržovat ve vynikající kondici.

  6. Bazénový vysavač jsme kupovali společně s ostatním vybavením pro bazén a je to pecka. Nedovedu si představit, že by ho člověk neměl, protože na údržbu je super.

  7. Tento článek je pro mě velice přínosný, děkuji.

  8. Váš článek je kvalitní a dobře pochopitelný.

  9. Všechny informace jsem našel zde. Děkuji vám.

  10. Koupil jsem si vysavač do mého obrovského bazénu od značky Intex. Splnil všechno, co jsem očekával.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo