Světla do bazénu

Osvětlené bazény jsou k vidění spíše v komerčních prostorech. Díky světlu je možné provozovat bezpečné noční koupání, kromě toho jsou však světla schopna vykouzlit opravdu dokonalou romantickou atmosféru. Bazénová světla však nejsou nijak nedostupná a jejich výhodou je i poměrná snadná instalace. Díky tomu si budete moci vykouzlit pravou letní pohodu i u svých rodinných bazénů.

Bazénové osvětlení lze instalovat do zapuštěných i nadzemích bazénů. Právě typ bazénu a místo instalace je pro výběr bazénového osvětlení stěžejní. Při výběru vhodných světel do bazénu narazíte na trhu na dva různé typy. Vybírat budete mezi LED nebo halogenovými světly. Aby bylo používání světel bezpečné, musíte se zaměřit i na jejich odolnost. Tu určuje stupeň krytí, uváděný pod zkratkou IP. Nakonec stačí vybrat kvalitní světla ověřených výrobců, u nich se můžete spolehnout na bezpečné používání.

Porovnat ceny světel

Typy

Jak již bylo řečeno, do bazénu můžete pořídit halogenové nebo LED světlo. Každý typ je v něčem výjimečný, proto je dobré znát přednosti obou variant.

Halogenová bazénová světla

Halogenové žárovky jsou ve srovnání s žárovkami klasickými úspornější. Tato světla mohou ušetřit až 20% energie. Výhodou je i jejich dlouhá životnost a šetrnost k životnímu prostředí. Výhodou halogenových světel je velká svítivost, proto se halogenové osvětlení umísťuje zejména do velkých betonových nebo jiných zapuštěných bazénů.

LED bazénová světla

Jsou ještě kvalitnější a úspornějším typem bazénového osvětlení. LED žárovky patří v současnosti k těm nejšetrnějším a jejich provoz vaši peněženku příliš nezatíží. Kromě toho se mohou LED světla pyšnit opravdu dlouhou životností. Po rozsvícení září světla okamžitě výrazným jasným světlem. Jejich nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. I přesto jsou LED světla mnohem oblíbenější a na trhu zastoupena výrazně vyšším počtem.

Umístění světla

Bazénová světla nepatří pouze do zapuštěných bazénů. Světlem můžete vybavit i bazén nadzemní. Právě typ bazénu a způsob umístění je při výběru světla rozhodující.

  • Zapuštěné bazény – u zapuštěných bazénu máte na výběr. Osvětlení můžete instalovat do stěn i na dno bazénu. V tomto případě je vhodné světla pořídit již při realizaci bazénu.
  • Nadzemní bazén – u nadzemních bazénů je možní umístit světla na stěnu bazénu, a to pomocí magnetu. Majitelé bazénu s nemagnetickou stěnou mohou světla uchytit pomocí kovové magnetické podložky, kterou umístí na vnější stranu bazénu.
  • Nadzemní i podzemní bazén – prakticky do jakéhokoliv bazénu můžete pořídit plovoucí světlo. Výhodou těchto světel je opravdu velmi nenáročná instalace.

IP krytí

IP krytí je u světel umístěných pod vodou velmi důležitým parametrem. Na trhu byste měli pořídit pouze světla, která jsou uzpůsobena pro neustálý kontakt s vodou. Poznáte je podle označení IP 68. Stupeň ochrany IP informuje o ochraně před vnikáním vody i pevných částic.

Napájení

Bazénová světla mohou být napájena přívodním kabelem, baterií i solární energií. Způsob napájení úzce souvisí s umístěním světla. Do zabudovaných bazénů lze instalovat světla napájená pomocí přívodního kabelu. Většinou se jedná o halogenová světla s výkonem od 100 – 300 W. Světlo s kabelem je však k dostání i jako podhladinové s magnetem. U Těchto variant si všímejte především délky přívodního kabelu.

Prakticky bezúdržbová jsou světla solární a jednoduchá na instalaci i provoz jsou světla napájena klasickými bateriemi.

Světlo lze rovněž umístit do vířivých bazénů. V tomto případě se jedná o světlo, které lze namontovat pouhým zavěšením na trysku. V tomto případě nemusíte napájecí zdroj nijak řešit. Elektřinu světlo přijímá průtokem vody proudící z trysky.

Materiál

Prakticky všechna bazénová světla jsou vyrobena z vysoce odolného plastu. V případě těch dražších se zpravidla jedná o velmi kvalitní ABS plast. Méně často narazíte na kovové provedení. Naopak poměrně častá je kombinace plast/kov.

Barva

Bazénová světla jsou k dostání v různých barevných odstínech. K dostání jsou žlutá, modrá, zelená a červená světla. Kromě barevných jsou stále velmi oblíbená bílá světla

Mnoho modelů však umožňuje využívat různé barevné režimy, které můžete jednoduše měnit manuálně nebo pohodlně pomocí dálkového ovládání. Pomocí něho můžete světla různě tlumit nebo si vychutnat dokonalou světelnou show.

Značka

V případě osvětlení do vody je nutné dbát především na bezpečnost. Proto byste nikdy neměli upřednostňovat cenu před kvalitou. Naopak se zaměřte pouze na značkové reflektory, která splňují veškeré bezpečnostní normy pro bazénové osvětlení.

Světlo do bazénu musí být nejen voděodolné, tedy opatřeno stupněm krytí IP68, ale i vzduchotěsné a odolné proti chlorovým parám. Takto kvalitní světla jsou na našem trhu zastoupena značkou Vágner Pool, Hanscraft, MTS, Intex, Bestway, Marimex, Pool Technika, Astral a mnoha jinými.

Cena

Cenové rozpětí bazénového osvětlení je poměrně velké. Cenu ovlivňuje především způsob umístění. K nejlevnějším patří méně výkonná plovoucí světla, která koupíte již za cenu okolo 200 Kč. Cenově dostupná jsou i světla určena pro vířivé bazény.

Od 1 000 Kč koupíte první světla podhladinová. Nejvýkonnější halogenová světla určená pro velké podzemní bazény pak mohou vyjít na více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny světel

Otázky a odpovědi

Jaká světla lze umístit do okolí bazénu?

Ani výběr světel do okolí bazénu byste neměli podcenit. Aby bylo používání bezpečné, je nutné pořídit světla se stupněm krytí IP alespoň 44. IP44 je ochrana před prachem, deštěm i stříkající vodou. Poté je již možné vybírat mezi různým provedením. V současnosti jsou velmi oblíbená světla v podobě zápichů a solárního osvětlení. Tato světla jsou doplněna o soumrakové čidlo a po setmění se sama rozsvěcují.

Kde je vhodné místo na umístění světla?

Umístění bazénového osvětlení je spíše individuální záležitostí. U každého typu bazénu máte hned několik možností. V případě zapuštěných bazénů se budete rozhodovat již při realizaci bazénu. Světlo lze umístit do stěn i na dno bazénu. Dle odborníků je pak lepší možností umístění světel do stěn bazénu.

V tomto případě máte jistotu, že vás světlo nebude nijak oslňovat ani rušit. U nadzemních bazénů je možné světlo umístit pouze na stěnu. Poslední možností je nákup plovoucího světla, které může být součástí každého bazénu.

Co dalšího lze k bazénu přikoupit?

Kromě klasických světel můžete svůj bazén doplnit o světlovodné kabely nebo voděodolné LED pásky. Světlovodné kabely lze umístit do libovolné hloubky, často se instalují ke schodům. Také kabely nabízí několik světelných režimů.

Závěr

Osvětlení k bazénu není pouze luxus, jak by se mohlo na první pohled zdát. Díky světlům si budete moci užít večerní a noční koupání kdykoliv budete mít chuť. Bazénová světla vykouzlí na vaší zahradě dokonale romantickou atmosféru a pochopitelně plní i bezpečnostní funkci.

Díky světlům budete dobře vidět v bazénu, ale i na bazén. V dnešní době patří k velmi oblíbeným úsporná LED světla. Ta lze instalovat do podzemního i nadzemního bazénu. Stačí pouze vybrat vhodné místo, podobu a možnosti. Většina bazénových světel umožňuje měnit barvu a nabízí i různé světelné režimy.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.feim.cz, www.gool.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Osvětlení bazénu je super vychytávka, protože člověk si může jít zaplavat třeba uprostřed noci a nemusí svítit na zahradě velkým světlem. Naopak stačí světlo v bazénu a klidně se vykoupete.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo