Jak vyčistit bazén?

S příchodem jara a teplých slunečných dnů přichází nejvyšší čas na to, abyste připravili bazén na novou sezónu. Během zimy se v něm určitě nashromáždilo spoustu nečistot a usazenin, možná voda i zezelenala. Bazén musíte opět vyčistit, nejen, aby vypadal esteticky dobře, ale zvláště aby vám nezpůsobil zdravotní problémy. Sepsali jsme pro vás článek, jak na to.

Prvotní kroky údržby bazénu

Nejprve je důležité si ujasnit, jak moc je voda znečištěna. Jestliže je voda v bazénu v dobrém stavu a vidíte jen pár plovoucích listů, nemusíte vypouštět celý bazén, nicméně kompletní vypuštění vody se doporučuje, abyste se vyhnuli všem nebezpečným bakteriím.

  • Po vypuštění odstraňte všechny zbylé mechanické nečistoty, jako jsou listí, větve, jehličí, hmyz atd.
  • Nyní je potřeba vyčistit stěny a dno bazénu. Pokud máte, použijte bazénový vysavač a vysajte s ním všechny usazeniny.
  • Pro kompletní údržbu je dobré se zbavit i vodního kamene, který se usazuje na stěnách bazénu. K tomu budete potřebovat bazénový kartáč a přípravek na čištění bazénu. Naneste přípravek na stěny a pomocí bazénového kartáče vydrhněte všechny možné záhyby. Až budete mít hotovo, bazén důkladně vypláchněte hadicí.

Bazénová chemie a filtrace

Napuštění vody a kontrola vody

Máte hotovo a váš bazén je jako nový? Pak na nic nečekejte a začněte ho napouštět vodou. V případě, že používáte studniční vodu, nezapomeňte do ní přidat přípravek na snížení tvrdosti vody, neboť minerály obsažené ve studniční vodě mohou tvořit usazeniny.

Zkontrolujte pH napuštěné vody, které by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,1. Jakákoliv jiná hodnota, ať už vyšší nebo nižší, může ohrozit kvalitu vaší vody. Ve vodě by se poté mohly začít tvořit řasy a sinice a bazén by bylo nutné vypustit. Hodnotu pH můžete změřit speciálním měřidlem nebo lakmusovými papírky, které jsou běžně k dostání i v lékárnách. Výslednou hodnotu můžete upravovat pomocí granulek, které pH vyrovnají podle vaší potřeby.

Poté přidejte do vody chlórové tablety. Nejlepší je kombinovaný typ tablet, které obsahují chlór, a navíc udržují pH ve stálé hodnotě.

Zapojení filtrace

K sehnání jsou dva typy filtrací, Kartušová a písková. Písková filtrace je sice dražší, zato ale mnohem efektivnější. Veškeré nečistoty ve vodě zachytí a přes pískový filtr je čistí. Filtrační písek je dobré alespoň jednou za dva roky vyměnit, aby filtrace fungovala tak, jak má.

Na konec nezapomeňte bazénovou vodu pravidelně kontrolovat a čistit, pomoci vám může sběrná síťka nebo skimmer, který se umísťuje na okraj bazénu a zachytává všechny nečistoty plovoucí na hladině.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.dovody.cz, www.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. No u nás je čištění bazénu nekonečnou záležitostí, protože ho máme přímo pod stromy a nekrytý. Moje paní odmítá jakékoliv zastřešení, protože by to kazilo estetičnost místa. Takže se pořád vybírá listí, různé plody ze stromů a podobně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo