Bazénové fólie

Bazénová fólie je nedílnou součástí pevného nadzemního i zabudovaného bazénu. Tato fólie je vždy součástí nového bazénu, v průběhu let však dochází k jejímu blednutí a pozvolnému poškozování, které končí nákupem fólie nové.

Bazénová fólie není nic jiného než plachta vyrobená z PVC materiálu. Na trhu je k dostání v několika designech a velikostech. Právě velikost je pro výběr nové funkční fólie směrodatná. Dlouhou životnost pak fólii zaručí adekvátní tloušťka. Kromě vnitřní fólie můžete rodinný bazén vybavit krycí fólií. I v tomto případě vám k výběru postačí vědět, jak velkou fólii budete potřebovat. Krycí fólie však mají různé vlastnosti, se kterými je vhodné se před nákupem seznámit.

Porovnat ceny fólií

Nejlepší bazénové fólie

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. INTEX 28031 krycí plachta na bazén Frame 3,66m 89 % 279 Kč Zobrazit Mall.cz
2. INTEX 28022 krycí plachta na bazén Easy 3,66 m 89 % 219 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Intex 29022 Solární plachta 3,48 m na bazén 3,66 m 85 % 389 Kč Zobrazit Sport365.cz
4. MARIMEX 10400001 solární plachta Orlando 3,66 m 84 % 549 Kč Zobrazit Mironet.cz
5. Bestway 58036 Krycí plachta na bazén 3,05 m 83 % 129 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Do rodinného bazénu můžete pořídit fólii s výztužnou vložkou nebo fólii vhodnou pro vyvařování bazénu.

  • S výztužnou vložkou – fólie se vyrábějí technologií, při které je tekuté PVC nanášeno na vyztuženou polyesterovou vložku. Díky této vložce je zaručena vysoká odolnost vůči mechanickému i fyzikálnímu namáhání. Výhodou těchto fólií je i možnost opravy, poškozenou fólii je možné svařit.
  • Pro vyvařování bazénů – jedná se o speciální vysoce odolné fólie vhodné pro zděné či betonové zabudované bazény. Fólie je uvnitř vyztužena polyesterovou tkaninou, která jí dává mimořádnou pevnost, aniž by došlo ke snížení pružnosti. K dalším pozitivním vlastnostem patří vysoká odolnost vůči UV záření i odolnost vůči bazénové chemii. Nevýhodou těchto fólií je vyšší hmotnost.

Tloušťka

O odolnosti a životnosti rozhoduje tloušťka fólie. Kvalitnější silnější fólie je sice dražší, na druhou stranu se vám odvděčí delší životní. Silnější fólie jsou odolnější vůči mechanickému poškození i škodlivému UV záření, které se na kvalitě fólie velmi negativně projevuje. Bazénové fólie jsou obvykle k dostání v tloušťce 1 – 2 mm.

Krycí plachta

K rodinnému bazénu můžete pořídit také krycí plachtu, jejíž úkolem je ochránit bazén před různými nečistotami. Krycí plachta rovněž zabraňuje rychlému chladnutí vody a k dostání jsou i speciální solární bublinkové plachty, které naopak mohou teplotu vody o několik stupňů zvýšit.

  • Klasická plachta – úkolem této plachty je pouze ochránit vodu před padáním větších nečistot, listí nebo třeba hmyzu. Krycí plachta může sloužit i jako bezpečnostní prvek, který ochrání vaše děti i domácí mazlíčky.
  • Solární plachta – opět poslouží jako ochrana vody před znečištěním a zároveň zajistí alespoň nějaký ohřev bazénové vody. Krycí plachta je však poměrně jednoduchá záležitost a nelze od ní očekávat stejný výkon jako od solárního ohřevu nebo snad tepelného čerpadla.
  • Zazimovací plachta – speciální silnou plachtou můžete bazén přikrýt po skončení letní sezóny. Ke krycí plachtě lze připevnit například PET lahve s vodou, které zabrání jejímu odfouknutí nebo nechtěnému odkrytí.

Velikost

Bazénové fólie i krycí plachty jsou k dostání v mnoha velikostech. Ty nejmenší mají průměr okolo 360 cm, v této velikosti najdete spíše krycí fólie. Největší krycí i vnitřní fólie jsou k dostání v průměru více než 5 metrů.

Funkce a možnosti

Bazénové fólie jsou k dostání v mnoha provedeních. Aby vás výrobci k nákupu nalákali, obohacují svoje výrobky o další praktické funkce. Dražší folie mohou mít například?

  • Bio-Shield – je ochrana a odolnost proti škodlivým mikroorganismům.
  • Protiskluzová úprava – aby povrch neklouzal, má folie speciální výstupky, které vám zaručí větší bezpečí.
  • Ochrana proti UV záření – každá bazénová fólie je do jisté míry před UV zářením chráněna. Dražší fólie však nabízí prémiovou ochranu.

Instalace

Výběr správné bazénové fólie není až tak složitý, mnohem horší je fólii správně usadit. To vyžaduje čas, zručnost i trpělivost. Jestliže zřizujete nový bazén, musíte zajistit dokonale rovný a pevný terén. Ten je vhodné doplnit o speciální podložku pod bazén, která zabrání možnému protržení fólie. Podložka pod bazén fólii rovněž ochrání před plísněmi.

Pokud budete měnit starou fólii za novou, bude pochopitelně nutné vypustit vodu a odstranit starou fólii. V případě potřeby vyrovnat dno a pak se již můžete pustit do instalace fólii nové. Postup výměny není složitý, je však poměrně časově náročný a neobejde se od asistence dalších osob.

Značka

Vnitřní i krycí fólie nabízí několik výrobců. Mezi ty známé patří Vágner Pool, Marimex, Intex nebo Bestway. Další výrobky nabízí například Elbe, Renolit, Florbal, Planet Pool, Hanscraft, Tectake a mnoho jiných.

Cena

Výhodou bazénových fólií je cenová dostupnost. Poměrně levné jsou především krycí fólie, které můžete koupit za cenu od 200 – 2 000 Kč. Cenu určuje její velikosti i možné vlastnosti. První vnitřní fólie lze pořídit za cenu okolo 1 500 Kč. Jedná se o malé a slabší fólie. Za kvalitnější větší fólii zaplatíte okolo 3 000 Kč. Náhradní fólie však může stát i více než 7 000 Kč. Záleží pouze na tom, jakou velikost potřebujete a co přesně od fólie očekáváte.

Porovnat ceny fólií

Údržba

Bazénová fólie by se měla alespoň 1x za rok vyčistit. Aby byla tato údržba možná, bude nutné bazén zcela vypustit. Poté celou fólii dokonale vytřete čistou vodou s běžným čisticím prostředkem. V případě potřeby můžete fólii napnout nebo jinak upravit.

Otázky a odpovědi

Jaké mají výhody fólie s vyztuženou vložkou?

Tyto kvalitnější fólie jsou velmi odolné vůči střídání ročních období i UV záření. Poškozenou fólie je možné svařovat. Spolehnout se můžete i na její stálobarevnost. Samozřejmostí je i větší odolnost proti proražení nebo jinému mechanickému poškození.

Jaké jsou nevýhody bazénových fólií?

Bazénová fólie je nepostradatelnou součástí mnoha typů bazénů. Jestliže si chcete v létě dopřát osvěžení, bez fólie se jednoduše neobejdete, Jedinou nevýhodou fólie je poměrně krátká životnost. Ačkoliv výrobci mnohdy garantují životnost okolo 7 let, vydrží většina fólií spíše kratší dobu. Odolnost fólie nejvíce ovlivňuje to, jak k bazénu vy a vaši nejbližší přistupují. Praktické pak nejsou ani švy, které bývají součástí levnějších fólií.

K čemu slouží bublinková fólie?

Bublinková fólie je pouze jiné označení pro solární krycí plachtu na bazén. Vlastnosti bublinkové fólie jsou prakticky totožné s vlastnostmi krycí plachty.

Závěr

Bazénové fólie lze koupit v mnoha podobách. Každý majitel bazénu bude muset v průběhu let fólii měnit. Díky novým vzorům a barvám tak bude váš bazén stále atraktivní. Výhodou těchto fólií je i poměrně nízká pořizovací cena. Bazénovou fólii pořídíte na kulatý, oválný i členitý bazén.

Speciální podobu pak mají fólie pro zahradní jezírka. Při výběru tak stačí pouze vědět, kam přesně fólii pořizujete, co od ní očekáváte a jakou velikost budete potřebovat. Poté již stačí vybrat požadovaný vzhled. Před nečistotami bazén ochrání krycí folie, která může posloužit i k solárnímu ohřevu bazénové vody.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Máme bazénovou fólii od značky Bestway a má hodně dobrou kvalitu. Původně jsem sice chtěl koupit od Marimex, ale tahle byla v akci, tak jsem toho hned využil a udělal jsem dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo