Zastřešení bazénu je praktický prvek, který výrazně prodlouží koupací sezónu i o několik měsíců. Díky zastření voda v bazénu nebude ztrácet teplotu příliš rychle a navíc bude chráněna i před různými nečistotami. Díky zastřešení budou ve větším bezpečí i vaše děti nebo domácí mazlíčci.
Kryt na bazén můžete pořídit na zabudovaný i nadzemní bazén. Na trhu je zastřešení rozděleno na přenosné a pevné. Před výběrem je tak nejprve nutné zvolit ten správný typ zastřešení i s ohledem na finance, které jste ochotni do zastření investovat. Každá z variant má své výhody a nevýhody a výrazným způsobem se odlišují i co se pořizovací ceny týká.
Porovnat ceny zastřešení bazénů
Nejlepší zastřešení bazénů
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Bestway 60305 Zastřešení vířivého bazénu SPA DOME 3,9 x 3,9 x 2,55 m | ⭐ 95 % | 4 147 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Marimex 10970565 Pool House Control – 3,05 m | ⭐ 89 % | 5 990 Kč | Zobrazit | Marimex.cz |
3. | MARIMEX 10970020 Pool House M2 500x433x250 cm | ⭐ 71 % | 4 463 Kč | Zobrazit | Marimex.cz |
Typy
Bazénové zastřešení má různé podoby. Levnější variantou je přenosný stan na bazén, kterým budete moci zastřešit i malé nadzemní bazény. Výrazně dražší je pevný přístřešek na bazén, který však nabízí více různých možností.
Stanové zastřešení
Cenově dostupnější je jednodušší stanové zastřešení. Jedná se o poměrně jednoduchý universální přístřešek, který můžete umístit nad bazény menších rozměrů nebo zahradní vířivky. Stanové zastřešení má podobu jednoduché kovové konstrukce, výplň je tvořena polyesterovou plachtou.
Součástí zastřešení je i různý počet odnímatelných vstupních otvorů. Stanové zastřešení lze připevnit přímo na bazén, ukotvit ho můžete na pevno do země, nebo zvolíte přenosnou variantu. Výhodou posledního typu je zejména vyšší variabilita, zastření můžete využít i při venkovním posezení nebo ho využijete jako jednoduchý přístřešek.
Pevné zastřešení
Mnohem náročnější na pořízení je zastřešení pevné, které je typické pro větší zahradní bazény. V tomto případě musíte počítat s vyšší pořizovací cenou i náročnější instalací. Výhodou jsou však výrazně nižší tepelné ztráty, delší životnost a větší estetický efekt.
Pevné zastřešení má různé podoby:
- Nízké zastřešení – toto zastřešení může být nepodchozí či podchozí. Nepodchozí zastřešení bude nutné otevřít před každým koupáním. V tomto případě teplota vody rychleji klesne a zastřešení vám neumožní koupat se v horším počasí. Podchozí zastřešení vám umožní bazén využívat i ve chvíli, kdy nebude zastřešení otevřené. Počítat však pravděpodobně budete muset s méně komfortním používáním.
- Vysoké zastřešení – do prostoru bazénu může vcházet dveřmi a v případě potřeby bude možné zastřešení zcela otevřít. Koupání bude v tomto případě možné i za horšího počasí. Vysoké zastřešení se dále dělí dle mechaniky posuvu. Více oblíbený je posuv bezkolejnicový a kolejnicový. Moderní je zastřešení výsuvné.
Bezpečnostní lamely
Je další jednoduchá varianta zastřešení. Ani pod tímto typem zastření se není možné koupat a slouží pouze jako bezpečnostní prvek, který chrání vodu před znečištění. Bezpečnostní lamely fungují na principu okenních rolet. Ovládat je můžete dálkově i mechanicky.
Mechanika posuvu
Pevné zastřešení nabízí několik podob posuvu.
Kolejnicové zastřešení
Tento systém využívá k posuvu zabudované kolejnice, které se umísťují při okraji bazénu. V kolejnicích se pohybují výsuvné teleskopické díly, pohyb zajistí polyamidová kolečka. Kolečka mohou být uložena v nerezových ložiscích nebo náboji. Kolejnicové zastřešení může být jednokolejnicové nebo dvojkolejnicové.
Kolejnicové zastřešení lze namontovat na jakýkoliv bazén dodatečně. Kolejiště tvoří šířka podkladu, přidat však musíte alespoň 5 cm. Před instalací si však ověřte, že kolejnice budou umístěny na zpevněném podkladu. Samotná instalace není tolik náročná na provedení ani čas. Největší nevýhodou jsou však právě kolejničky, o které je nutné pravidelně pečovat.
Kolejničky mohou být namontované na zdi, zapustit je lze do dlažby nebo betonu. Poslední možností je zastřešení s nezapuštěnou kolejnicí, pojezdové dráhy jsou v tomto případě namontovány na dlažbu v okolí bazénu.
Bezkolejnicové zastřešení
Bezkolejnicový systém je složen z jednotlivých segmentů, které se na sebe skládají teleskopicky. O pohyb se zde starají kolečka. Bezkolejnicové zastřešení je možné podle potřeby rozebrat a užívat si koupání pod širým nebem.
Toto zastřešení se doporučuje volit v případě částečně zapuštěných nebo nadzemních bazénů.
Výsuvné zastřešení
Výsuvné zastřešení není tolik známé, jedná se o novinku, která ještě naplno neprorazila. Výsuvné zastřešení používá místo kolejnic sloupy a při odkrytí bazénu vám nebude konstrukce zastřešení nijak překážet. Střechu lze zvednou pomocí lan do několikametrové výšky. O zdvih se v tomto případě stará elektromotor ovládaný dálkovým ovládáním.
Materiál
Bazén můžete zastřešit fólií, polykarbonátovými deskami nebo jinými materiály.
Polykarbonát
Polykarbonátové zastřešení bývá doplněno o hliníkové profily a vyznačuje se velkou odolností a bytelností. Toto zastřešení odolá prakticky jakémukoliv počasí. Zastřešení je možné pořídit v různých výškách nebo průměrech. Polykarbonátové zastřešení si většinou zákazníci objednávají na mírů u výrobce. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Polykarbonátová výplň může být plná nebo dutinková. Plná výplň působí luxusním dojmem a vzhledově připomíná čiré sklo. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nevýhodou je i méně efektivní ohřev vody. Z dalších nevýhod lze jmenovat náročnější držbu a menší odolnost. Dutinková výplň je oblíbenější nejen díky nižší pořizovací ceně, ale i větší praktičnosti.
Fólie
Fólie představuje levnější variantu, která potěší i snadnou instalací. Fóliové zastřešení je k dostání v mnoha provedeních a na výběr máte i více rozměrů. Zastřešení má nejčastěji průměr okolo 4 metrů. Připevnit ho můžete k okraji bazénu nebo lze volit varianty s nosnou konstrukcí. Kvalitnější fólie jsou odolné vůči slunečnímu UV záření.
Textil/fólie
Levnější zastřešení kombinuje textil s fólií. Výhodou je snadná manipulace a příjemný vzhled. Zastřešení je možné koupit přímo v několika velikostech, ale vyrobit si ho můžete nechat i na míru. Nevýhodou je méně odolná konstrukce, která nemusí odolat silnému větru. Zastřešení však může posloužit i jako párty stan.
Nafukovací zastřešení
Další variantou je nafukovací fólie, která se nafoukne pomoci vzduchu. I tato varianta slouží jen jako ochrana před nepříznivým počasím. Nafukovací zastřešení je nutné napevno ukotvit, aby vydrželo poryvy větru. Před používáním bazénu je nutné zastřešení odstranit.
Sklolaminát
Sklolaminát používají především ti, kteří si troufají vyrobit zastřešení bazénu svépomocí. Výrobci tento materiál spíše nepoužívají. K zastřešení budete potřebovat sklolaminátové desky. Jako konstrukci je možné použít dřevěné hranoly nebo hliníkové trubky. Dražší sklolaminát je odolný vůči UV záření.
Značka
Výrobců zastřešení bazénů je hned několik. Mezi nejznámější patří Bestway, Intex nebo Marimex. Mezi další výrobce patří Swimmeshop, Palram, PoolLock, ASPR pool a další. Ne internete pak najdete mnoho firem, které vám zastřešení vyrobí přesně podle vašich představ.
Cena
V případě zastřešení lze uvést spíše cenu fóliového zastřešení. To pořídíte za cenu od cca 3 do 8 000 Kč. V případě pevného zastřešení může cena přesáhnout 100 000 Kč.
Porovnat ceny zastřešení bazénů
Otázky a odpovědi
Proč zastření bazénu pořídit?
Zastřešení bazénu je nejen praktické, ale poskytne vám i větší úsporu energie. Díky zastřešení nebude nutné vodu v bazénu tolik ohřívat a ušetříte si i náročné čištění. Voda se bude navíc díky zastřešení méně odpařovat a nebude ji nutné tak často dopouštět. Zastřešení je však žádané i z důvodu zabezpečení bazénu před malými dětmi i domácími mazlíčky.
Jaké příslušenství se může hodit?
Pevné zastřešení bazénu je posuvné, přesto ho majitelé velmi často doplňují o dveře. Díky dveřím můžete vyšší zastřešení využívat i ve špatném počasí. Dveře mohou být posuvné i pantové. Umístit je můžete na čelní či boční straně. Z bezpečnostního hlediska je výhodné opatřit zastřešení zámkem.
Jakou výšku zastřešení vložit?
Výšku bude volit každý individuálně podle potřeb každého. Výšku pak pochopitelně ovlivní i vaše finanční možnosti. Více možností vám pochopitelně nabídne vyšší zastřešení, které vám umožní bazén využívat za každého počasí. Pod vysoké zastřešení lze mnohdy umístit i posezení. Nižší zastřešení plní pouze ochrannou funkci a představuje menší zásah do podoby zahrady.
Závěr
Důvodů, proč zastřešení bazénu pořídit je hned několik. Díky velkému výběru si mohou zastřešení dovolit prakticky všichni majitelé zahradních bazénů. Méně nákladné je pořízení stanového zastřešení, více zaplatíte za zastřešení pevné.
V případě pevného zastřešení se jako výplň používá polykarbonát. Aby bylo zastřešení opravdu kvalitní, je nutné ohlídat jeho tloušťku. Ta by měla být minimálně 10 mm, ideálně však 1 cm. Slabší materiál není tolik kvalitní a nijak výjimečná není ani jeho odolnost.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Zastřešení bazénu jsem loni řešil kvůli manželce, protože se bála, aby na ní v bazénu něco nespadlo a aby tam neměla listí. Objednal jsem stanové zastřešení od Bestway a super. Když potřebujeme, snadno se dá pryč a zase se pak vrátí na své místo. Je to praktičtější, než když je to tam v pevné podobě.