Vodácké helmy

Vodácké helmy jsou ochranným opatřením pro každého, kdo se věnuje wakeboardingu nebo wakeskatingu. Doporučuje se i při sjíždění divoké řeky. Úkolem helmy je ochránit hlavu v případě nehody nebo nárazu. Používání vodácké helmy není pro většinu sportovců samozřejmostí, proto se výrobci snaží vyrábět stále pohodlnější, lehčí a designovější přilby.

Výběr vodácké helmy není úplně jednoduchý, jednotlivé modely se liší konstrukčním řešením, výrobním materiálem a hmotností. Vodácké helmy se prodávají v mnoha velikostech, na své si přijdou děti i dospělí. Kromě toho máte na výběr několik barev a stylů. Při výběru helmy na vodní sport hraje důležitou roli i výrobce. Kvalitní helmu poznáte i podle certifikace. Koupit byste měli pouze helmu označenou evropskou normou EN 1385.

Porovnat ceny vodáckých helem

Nejlepší vodácké helmy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hiko Buckaroo 97 % 1 035 Kč Zobrazit 4camping.cz
2. WRSI Current 97 % 1 748 Kč Zobrazit Vodni-sporty.online-sport.cz
3. Aquadesign Vibe 65 % 759 Kč Zobrazit Sport365.cz

Tvar

Důležitým kritériem při výběru je také pevnost helmy. Při mnoha vodních sportech se budete po vodní hladině pohybovat velkou rychlostí. V případě nárazu je pak rychlost ještě větší. Vodácká helma tak musí být dostatečně pevná, aby takový náraz ustála.

  • Vejce – za nejpevnější se považují helmy tvaru vejce. Helmu vajíčkového tvaru je velmi obtížné zdeformovat. Tento tvar je typický i pro helmy na skateboard.
  • S kryty uší – oblíbené jsou i helmy s kryty přes uši. Vhodné jsou zejména pro ty, kteří si libují v provádění různých triků a mohou se dostat do bočního kontaktu s vodou. Náraz na vodu ze strany totiž může skončit i proraženým ušním bubínkem.
  • S kšiltem – další možností je nákup helmy s kšiltem. Kšilt vás ochrání před sluncem a zabezpečí i odvod vody mimo oči a obličej. Při dopadu na vodní plochu ve velké rychlsoti se však helmy ukázaly jako nebezpečné. Náraz na vodní hladinu může být velmi tvrdý a skončit může i zlomeným nosem.

Materiál

Při výběru helmy by neměl hrát tu nejdůležitější roli vzhled, ale konstrukční řešení. Vodácká helma musí pochopitelně slušet, ale mnohem důležitější je to, zda splňuje svoji funkci ochranné pomůcky.

Vodácké helmy se vyrábí z několika materiálů. Levnější helmy mají skořepinu vyrobenou z ABS plastu, na divokou řeku se doporučuje vyrazit z helmou s karbonovou skořepinou.

Uvnitř každé helmy na vodní sport je také polstrování. Materiál polstrování se liší s pořizovací cenou helmy.

  • Polystyren – tento materiál najdete u nejlevnějších modelů. Helmám s polystyrenovým polstrováním se však raději vyhněte. Helma není dobře odvětrávána, hlava se bude více potit a zapařovat. Helmy ani nijak dobře neabsorbují případný náraz.
  • Guma/ pěna – tyto materiály se používají u helem střední cenové kategorie. Jedná se o materiály, které jsou dostačující spíše při krátkodobém používání. V případě delší jízdy nebude helma nijak extra pohodlná.
  • Textilní – u dražších helem se používají různé textilní materiály, které jsou schopny absorbovat pouze minimální množství vody. Helmy jsou navíc velmi pohodlné a skvěle absorbují nárazy. Jsou vhodné zejména při dlouhodobé jízdě.

Velikost

Abyste vybrali správnou velikost, je nutné znát obvod hlavy. Poté budete vybírat podle velikostních tabulek, které byste měli najít na prodejnách. Velikost je pak pochopitelně vyznačena i na každé helmě. Vybírat budete mezi helmami velikostí XS – XL.

Každý výrobce může mít trochu jiné číslování, proto je nutné znát svůj obvod hlavy, nebo do obchodu vyrazit s krejčovským metrem. V případě, kdy se dostanete mezi uvedené hodnoty, budete muset vyzkoušet helmu větší i menší a zvolit tu, která vám sedne lépe. Velikost helmy lze do jisté míry regulovat i samotným zapínáním. Ani zapínání nesmí nikde tlačit a nemělo by vás ani nijak omezovat v pohybu.

Pohodlí

Vodácká helma musí dobře sednout a být pohodlná. Před nákupem je tak nutné helmu vyzkoušet. Ačkoliv je pochopitelně možné koupit helmu prostřednictvím internetových obchodů, mnohem rozumnější je nákup absolvovat v kamenné prodejně.

Helmu si při výběru posaďte na hlavu a poté se doporučuje uchopit ji do dlaní a vyzkoušet pohybem do stran, zda se hlava hýbe. S hlavou by nemělo být možné nijak výrazně pohybovat, ale samotná helma nesmí ani tlačit. I v případě, kdy se budete v helmě cítit pohodlně, je vhodné nechat ji několik minut nasazenou, abyste se ujistily, že je helma skutečně pohodlná.

Značka

Mezi jedny z nejkvalitnějších patří vodácké helmy Triple 8. Právě tato značka se specializuje na vysoce pevné helmy tvaru vejce. Mimořádně kvalitní jsou i vodácké helmy značek Sweet, Liquid Force, EG Husk, Hiko, Pro-tec nebo Shred Ready.

Cena

Nejlevnější vodácké helmy vyjdou na cca 1 000 Kč. Za tuto cenu najdete helmy všech velikostí, vystačit si však budete muset s méně kvalitním materiálem. Za kvalitnější helmu zaplatíte od 1 500 – 3 000 Kč. S těmito helmami se vystačí všichni, kdo se věnují vodním sportům pravidelně. Vysoce kvalitní helmu pak koupíte i za více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny vodáckých helem

Otázky a odpovědi

Je možné na vodě použít i jiný typ helmy?

Použít jiný typ helmy například cyklistické nebo lyžařské není zakázané, avšak z hlediska pohodlí a bezpečnosti není tato varianta příliš vhodná. Vodácké helmy mívají jiný typ výstelky, který tolik nenasakuje vodu.

Zejména helmy pro zimní sporty mívají výstelku zateplenou a v případě, kdy se dostanete pod vodu, helma velmi rychle ztěžkne. Naproti tomu se na výrobu vodáckých helem používají lehké materiály, které absorbují jen minimální množství vody a jsou díky tomu mnohem bezpečnější. U vodácké helmy je i jiným způsobem řešeno odvětrávání.

Je helma nutná při jízdě na lodi?

Pokud se rozhodnete vyrazit na klidnou vyjížďku s rodinou, nebudete vodáckou helmu potřebovat. I zde pochopitelně hrozí převrhnutí lodi, avšak helma v tomto případě jen zbytečně zvětšuje objem hlavy.

Náraz na vodní hladinu je díky tomu bolestivější. Jestliže se tedy budete plavit v místech, kde nehrozí rozseknutí hlavy, můžete vyrazit pouze v nafukovací vestě. Ta je při vodních radovánkách nezbytným ochranným prvkem pro každého. Používat by ji měli i opravdu zkušení vodáci a plavci.

Co je wakeboarding?

Wakeboarding je oblíbený sport, jedná se o jakousi kombinaci vodního lyžování, snowboardingu a surfování. Úkolem je udržet se na prkně, které je velkou rychlostí taženo lodí. Kromě adrenalinové jízdy si můžete vyzkoušet i různé triky.

Závěr

Vodácká helma je nezbytný ochranný doplněk pro ty, kdo si libují v extrémních vodních sportech. Každá helma musí být pohodlná a měla by i co nejlépe absorbovat náraz. Vodácké helmy mají různou podobu a liší se i výrobním materiálem.

Za nejlepší volbu se považují helmy vajíčkového tvaru s textilním čalouněným polstrováním. Méně kvalitní jsou pak helmy s polstrováním z gumy nebo pěny. Nejméně kvalitní jsou pak helmy s polystyrenovou výloží. Velmi důležité je vybrat i správnou velikost helmy. Důležité je, aby helma nikde netlačila, avšak hlava v ní by se neměla pokud možno pohybovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.vodacke-centrum.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vodácké helmy jsem kupovala úplně poprvé, protože tomuto druhu sportu neholduji, ale objednávala jsem pro přítele a jeho kamarády. Vybrala jsem Wild Water Competition, která měla velmi dobré hodnocení a dostala jsem pochvalu za dobrou volbu, tak jsem měla radost a mohu tuto helmu vřele doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo