Brandy

Brandy je destilát, za který svět vděčí Holanďanům. Název této pálenky je odvozen od slova brandewiin, což doslova znamená pálené víno. Tento likér je destilovaný z vína, případně dalších fermentovaných šťáv z ovoce.

Bandy se vyrábí v mnoha zemích světa a koupit ho tak můžete pod různými názvy. V Řecku můžete zakoupit Metaxu, v Itálii je brandy známé jako Grapa, v Chile je to Pisco atd. Při výběru brandy byste měli zohlednit právě místo původu. V různých zemích se brandy vyrábí v mnoha kvalitách. Kvalitu určuje zralost brandy. Brandy s krátkou dobou zrání se nejčastěji používají v koktejlech, destiláty s delší dobou zrání můžete pít i samostatně. Vysoce kvalitní destilát byste neměli míchat nikdy. Při výběru hraje důležitou roli také značka a konečné slovo mívá velmi často pořizovací cena.

Porovnat ceny brandy

Nejlepší brandy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ararat 5y 40% 0,7 l 100 %  Kč Zobrazit Alkohol.cz
2. Ararat Brandy Apricot 35% 0,7 l 100 % 458 Kč Zobrazit Alkohol.cz
3. METAXA GRANDE FINE GPK 40% 0,7 l 100 % 1 199 Kč Zobrazit La-vin.cz
4. Metaxa Private Reserve 40% 0,7 l 95 % 1 648 Kč Zobrazit Alkohol.cz
5. Metaxa 12* 40% 0,7 l 94 % 639 Kč Zobrazit Alza.cz
6. Sarajishvili XO 40% 0,7 l 90 % 1 590 Kč Zobrazit Alkohol-online.cz
7. Ararat 20 letá 40% 0,7 l 1 659 Kč Zobrazit Alkohol-shop.cz

Typy

Brandy se rozdělují v závislosti na zemi, ve které se vyrábí. Nejznámější jsou francouzské brandy, koupit můžete řeckou, španělskou, portugalskou, albánskou, moldavskou, bulharskou či arménskou.

Koňak

Koňak je pravděpodobně nejznámějším typem brandy, zemí původu je Francie. Aby bylo možné destilát označit za koňak, musí splňovat přísná kritéria. Koňak je možné vyrobit pouze z hroznů odrůd Ugni Blanc, Colombard nebo Folle Blanche, které pochází z regionu Cognac.

Obsahovat přitom musí minimálně 90% bílého vína. Zde se nachází několik různých oblastí, přičemž za nejkvalitnější je považován koňak z oblasti Champagne. Víno, které se na výrobu koňaku používá, prochází dvojnásobnou destilací. Ta probíhá v kotlíkových zařízeních vyrobených z mědi. Poté následuje 2 leté zrání v sudech vyrobených z francouzského dubu.

Koňak je často považován za velmi luxusní destilát, což je jistě pravda. Pravdou však je, že stejně kvalitní může být i brandy z jiné části světa. Mezi koňaky z Francie patří například Martell, Hennessy, Courvoisier nebo Rémy Martin.

Armaňak

Také armaňak je francouzská brandy, která se vyrábí z vinných hroznů. Region armaňaku však není Cognac nýbrž Armagnac. Kromě regionu se liší i způsob destilace. Na rozdíl od koňaku se armaňak destiluje pouze jednou, díky tomu má výraznější a bohatší aroma. Známým armaňakem je například Chabot nebo Delord.

Calvados

Je další brandy z Francie, která se nevyrábí z vinné révy, ale z jablek. Jablečná brandy pochází z oblasti Normandie a zrát musí v dřevěných sudech. Calvados vám bude chutnat i při kouření kořeněných doutníků.

Gruziňák

Původem gruzínské brandy je pochopitelně Gruzie. Pro gruzínskou brandy je typická jemná chuť a jantarově zlatá barva. Při pití můžete cítit vůni ořechů a mandlí.

Grappa

Italská brandy Grappa není tolik známá a ne každý tento destilát mezi brandy řadí. Na výrobu Grappy se nepoužívají celé hrozny, ale pouze zbytky, které zůstaly po lisování, tedy ze stopek, dužiny a pecek. Ačkoliv je Grappa spíše méně kvalitním destilátem, lze koupit i takové, které obstojí v konkurenci s jinými vysoce kvalitními nápoji. Kvalita destilátu je závislá zejména na odrůdě vína.

 • Bianca – nejmladší je brandy Bianca. Pro tento destilát je typická bílá barva.
 • Affinata – tato grappa musí v sudech cca 12 měsíců. Díky tomu začíná chytat typický barevný nádech.
 • Vecchia – brandy, která musí zrát 12 – 18 měsíců.
 • Reserva – nejkvalitnější je tato brandy, která musí zrát 18 a více měsíců.

Pisco

Tyta brandy pochází z Chille a z Peru. Proces výroby se od jiných brandy výrazně neliší, přesto se pokaždé Pisco mezi brandy neřadí. Destilace probíhá pouze 1 x a probíhá v měděných nádobách. Tento destilát může mít čirou nebo lehce nazlátlou barvu, kterou ovlivňuje doba zrání.

Americká brandy

Brandy se vyrábí i v mnoha částech Spojených států, zde ji najdete pouze pod označením Brandy, protože pro americkou brandy neexistuje žádné specifické označení. V Americe se vyrábí brandy v různých kvalitách, koupit můžete opravdu kvalitní i velmi sladký destilát.

Zralost brandy

Zralost brandy se označuje zkratkami AC, VS, VSOP a XO. Toto označení je běžné u koňaku i armaňaku. Destiláty s kratší dobou zrání lze pít samostatně, ale použity mohou být i v míchaných nápojích. Naprosto nevhodné je však míchat destiláty s dlouhou dobou zrání.

 • AC – touto zkratkou se označuje brandy v nejnižší kvalitě. Doba zrání je kratší než 2 roky a brandy se používá nejčastěji v koktejlech.
 • VS – very special je zkratka pro destilát, který v sudu zrál alespoň 2 roky. Tuto brandy můžete využít při přípravě koktejlů, ale pít ji můžete i samostatně.
 • VSOP – very superior old pale je destilát, který zraje alespoň 4 roky.
 • XO – extra old – kvalitní destiláty zrají v sudu alespoň 6 let. XO brandy jsou těmi nejoblíbenějšími.
 • Hors d´Age – nejlepší brandy může zrát v sudech 6 a více let. Nic neobvyklého není ani doba zrání po celá desetiletí. Takovou to brandy byste měli pít vždy čistou a žádoucí není jakákoliv úprava.

Doba zrání není uvedena na každé brandy. Tyto zkratky jsou specifické především u koňaku, armaňaku a gruziňáku. Na brandy typu Grappa, Pisco, amerických a jiných destilátů označení nenajdete. Jednotlivý výrobci mohou používat jiné značení. U Metaxy se roky zrání označují hvězdičkami, doba zrání může být vyznačeny i zkratkou y/yo a years old.

Obsah alkoholu

Brandy se vyrábí z vinných hroznů, které je nejprve nutné nechat kvasit. Obsah alkoholu je od 7 – 8%. Poté přichází na řadu destilace, při které se obsah alkoholu zvýší až na 70%. Na řadu přichází zrání v sudech, kde získá brandy svoji barvu a chuť. Před stáčením se nakonec ředí destilát vodou. Konečná nápoj obsahuje zpravidla 40 – 50% alkoholu. Lze však koupit i slabší nebo naopak silnější destilát s obsahem alkoholu od 35 – 60%.

Značka

Brandy nabízí velké množství výrobců. U nás je pravděpodobně nejoblíbenější Metaxa. K dalším oblíbeným značkám patří i Suau, Gran Duque de Alba, Ararat, Bardinet, Courriere, J.P. Chenet. Českou značkou je Žufánek.

Cena

Láhev brandy můžete koupit za méně než 300 Kč, ale zaplatit můžete i více než 10 000 Kč. Záleží pouze na vás, jak kvalitní nápoj budete chtít ochutnat, a kolik korun jste ochotni za láhev brandy zaplatit.

Porovnat ceny brandy

Otázky a odpovědi

V čem se liší koňak od armaňaku?

Oba typy brandy se liší nejen oblastí, odkud odrůda vína pochází, odlišný je počet destilací. Koňak se destiluje 2x, armaňak pouze 1x. Díky tomu má armaňak méně ostrou a bohatší chuť. Armaňak je méně známý než koňak, ale více chutnat může příznivcům nápojů s jemnější chutí.

Co je Eau-de-vie brandy?

Jedná se o lehký bezbarví a čirý destilát, který se vyrábí z různých druhů ovoce. Mezi brandy patří také oblíbená řecká brandy Metaxa.

Jak se brandy pije?

Na rozdíl od vína, můžete brandy nalévat ihned po otevření lahve. Brandy není nutné nechat chvíli dýchat. Nápoj byste měli nalévat do sklenice s širokou dolní částí známou jako koňakovka. Tyto sklenice s tvarem tulipánu se vyrábí v různých velikostech.

Brandy by měla mít při podávání pokojovou teplotu okolo 19°C. Skleničku s nápojem se doporučuje ohřívat nějakou dobu v dlaních. Do brandy byste nikdy neměli přidávat led. Chlazenou lze pít pouze Metaxu, kterou můžete rovněž míchat s tonikem. Brandy by se měla pít po malých doušcích, chuť by se měla v ústech rozplynout.

Závěr

Brandy je nápoj, který se vyrábí destilací vína popřípadě z fermentované ovocné šťávy. Brandy se dělí podle ovoce i regionu na několik různých druhů. Nejznámější je francouzský koňak a armaňak. Oblíbená je Metaxa či ovocné brandy. Pochutnat si můžete i na americké, italské a jiné pálence. Nejoblíbenější jsou nápoje s 40% alkoholu.

Brandy můžete nakoupit v e-shopu: Alkohol.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alkohol-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Brandy miluji a ten, kdo ho zatím ještě neochutnal, by to měl rozhodně zkusit. Za mě je nejlepší Gran Duque de Alba nebo J.P. Chenet, i když si občas kupuji také Metaxu.

 2. Manžel brandy miluje, takže když mu chci udělat radost nějakým dárkem, ať už k svátku či k narozeninám, vždy mu objednám nějakou novou lahvinku a je spokojený. Minulý týden jsem mu objednávala Hennessy VSOP 40% 0,7 l a moc si tuto značku chválí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo