Septik je odpadní nádrž fungující na biologicko-mechanickém principu. Bakterie jsou proto pro jeho správnou funkci poměrně zásadní. Septik by měl být pravidelně vyvážen a čištěn, v opačném případě se z něho začne šířit nepříjemný zápach. Ve chvíli, kdy do septiku přidáte živé bakterie, dojde k rozkladu biologického odpadu, čímž dojde k odstranění zápachu, ale zároveň se sníží četnost vývozu.
Používání bakterií do septiku je přitom velmi jednoduché. Stačí je pouze nasypat do septiku, případně toalety. Poté, co se dostanou do kontaktu s vodou, začnou bakterie produkovat látky, které urychlí rozpad odpadu. Aby však byly bakterie skutečně účinné, je nutné je do septiku přidávat opakovaně, protože poté, co svoji práci dokončí, hynou.
Bakterie do septiku vybírejte s ohledem na umístění, četnost používání i vaše zvyky. Na trhu najdete bakterie aerobní, anaerobní a fakultativní. Každý druh potřebuje pro svoje působení trochu jiné podmínky. Pro bakterie jsou důležité i teplotní podmínky, při výběru konkrétního produktu si tak pečlivě přečtěte popisek od výrobce. Podcenit byste neměli ani životnost bakterií a přizpůsobit jí velikost balení. To, zda bude přípravek skutečně účinný, ovlivní výběr toho správného výrobce. Zajímat vás pochopitelně bude i pořizovací cena.
Typy
Bakterie do septiku lze koupit v několika formách. K dostání jsou bakterie s podobou tablet, dále je můžete koupit v tekuté nebo v práškové konzistenci.
- Tablety – výhodou tablet je opravdu jednoduché používání. Tabletu je možné hodit přímo do septiku, nebo ji jednoduše spláchnete do záchodu. Poté se bude v septiku cca 1 měsíc rozpouštět.
- Tekutá konzistence – jsou často určeny k přímé aplikaci, jejich používání je stejně pohodlné, jako používání tablet. Nevýhodou bakterií v tekuté formě bývá vyšší pořizovací cena.
- Prášek – bakterie ve formě prášku je nutné před použitím nejprve aktivovat, což znamená, že vhodné množství rozmícháte ve vlažné vodě, necháte cca 30 – 45 minut odpočinout a poté je nalijete do odpadu, záchodu nebo přímo do septiku. Tyto bakterie lze použít i čištění potrubí.
Druh bakterií
Bakterie do septiku mohou být aerobní nebo anaerobní. Každý typ funguje trochu jiným způsobem.
Aerobní bakterie
Pro svoji správnou funkci potřebují aerobní bakterie pravidelný přísun vzduchu. Použít je můžete v nádržích s koncentrací kyslíku alespoň 2 mg/l. Aerobní bakterie lze používat v každé domácnosti, kde odpad do septiku proudí pravidelně. Aby bylo fungování bakterií skutečně bezproblémové, je vodné prostředí pravidelně provzdušňovat. V případě nízké koncentrace kyslíků dochází k jejich rychlému hynutí. Největší účinnost tak mají v čističce odpadních vod.
Aerobní bakterie se vyznačují vysokou účinností, jsou schopny fungovat při teplotě od 5 – 50 °C, ideální podmínky mají při teplotě od 25 – 35°C. Hodnota pH by se pak měla pohybovat v rozmezí 6 – 8 pH.
Anaerobní bakterie
Anaerobní bakterie vzduch nepotřebují a jsou vhodné v místech s nepravidelným přísunem odpadu a tím i kyslíku. Takový to septik se zpravidla nachází na chatě či chalupě. Nevýhodou anaerobních bakterií je pomalejší metabolismus, což znamená, že začínají působit až po několika dnech. Aby byly bakterie schopné působit, musí být teplota v septiku v rozmezí 9 – 37°C, ideální podmínky mají při teplotě okolo 28. Hodnota pH musí být v rozmezí 6,5 – 7,5, přičemž nejsou schopny rozložit odpad tak efektivně jako bakterie aerobní.
Fakultativní bakterie
Pokud si nejste jistí, který druh zvolit, můžete sáhnout po bakteriích fakultativních, které jsou universální. To znamená, že je můžete použít v obou výše jmenovaných případech.
Složení
Bakterie do septiku se liší i svým složením. Ne vždy je však složení přípravku uváděno, proto byste měli sázet spíše na značku a s výběrem konkrétního výrobku vám mohou pomoci i recenze uživatelů. Bakterie pochopitelně obsahují speciální kmeny bakterií. Kromě nich může balení obsahovat enzymy. Tyto látky zajistí rozklad konkrétních složek, například tuků, bílkovin či toaletního papíru.
Značka
Bakterie do septiku nabízí několik výrobců. Velmi oblíbené jsou například bakterie Baktoma. Jedná se o českou značku, která na trhu působí již řadu let. Oblíbené jsou i bakterie značky Druchema nebo Bioprospect. Vyzkoušet můžete také bakterie Sekol, Bioclean, Sanbien nebo AgroBio. Jednotlivý výrobci dodávají bakterie v různě velkých baleních.
Cena
Pořizovací cena souvisí nejen s konzistencí, ale i s velikostí balení. Obecně levnější jsou větší balení, avšak rozumné je popřemýšlet, jak často budete bakterie používat. I bakterie mají omezenou životnost a po uplynutí expirační doby nemusí fungovat efektivně. Bakterie do septiku obvykle koupíte v rozmezí 200 – 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké bakterie jsou pro čištění septiku nejvhodnější?
Za nejvhodnější jsou považovány bakterie enzymatické. Tyto bakterie rozloží škroby, bílkoviny, tuky, papír i jiný organický odpad.
Je možné účinnost bakterií snížit?
Bakterie do septiku se obvykle dokáží různým podmínkám v nádrži přizpůsobit. Platí i pravidlo, že se jsou schopny vypořádat s běžnými čistícími, ale i kosmetickými přípravky. Přírodním bakteriím však nesvědčí některé chemické čistící prostředky.
Pokud chcete, aby byly skutečně účinné, neměli byste používat čističe obsahující chlór. V kombinaci s bakteriemi byste tak neměli používat Savo, Domestos s jiné podobné přípravky. Tyto čističe efektivně ničí až 99% bakterií a celý proces bude zcela neúčinný. Do septiku by se dále neměly dostat léky, obzvlášť pak antibiotika. Tyto léky inhibují množení a růst bakterií nebo je mohou přímo usmrtit.
Jak dlouhou mají bakterie do septiku životnost?
Bakterie mají poměrně dlouhou životnost, obvykle je uváděna doba expirace okolo 2 let. Avšak profesionálové, kteří se výzkumem bakterií zabývají, zjistily, že bakterie jsou dostatečně účinné i po 10 letech. Životnost bakterií dokáže výrazně ovlivnit místo skladování. Pokud chcete, aby vám velké balení vydrželo, neměli byste bakterie skladovat na vlhkém místě. Vlhkost je totiž jejich velkým nepřítelem.
Závěr
Bakterie do septiku dokáží velmi efektivně zmírnit zápach i četnost vyvážení septiku. Kromě toho mohou bakterie pročistit vodu, kterou můžete následně využívat například při zalévání zahrady. Při výběru bakterií do septiku si pozorně přečtěte informace uvedené na etiketě.
Koupit můžete bakterie, které pro svoji správnou funkčnost potřebují trochu jiné podmínky. Aby byla účinnost bakterií skutečně maximální, měli byste používat pouze šetrné čistící prostředky. Bakterie do septiku si poměrně dobře poradí s běžnými čističi. Praní prádla se tak doporučuje rozložit na více dnů, stejné je to i v případě myčky na nádobí. I v jejím případě se nedoporučuje pouštět několik mycích cyklů v krátkém časovém horizontu. Díky tomuto šetrnému postupu dáte bakteriím šanci vyrovnat se s množstvím chemikálii a dál účinně pracovat na rozkládání odpadu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.topnadrze.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?