Čističe oken

Nejoblíbenější typy čističů oken

Mytí oken je časově náročná a v mnoha případech také velmi neoblíbená práce, které se však nevyhnete v žádné domácnosti. Nejčastěji se okna myjí tradičním způsobem tedy ručně, což je fyzicky náročné a ne vždy vyleštíte okna dokonale.

Díky moderním čističům oken umyjete nejen okna, ale můžete je využít také na leštění obkladů v koupelnách. Čističe oken jsou k dostání ve dvou variantách, to, který bude více vyhovovat vašim požadavkům, záleží především na velikosti vašeho doma a počtu oken, která musíte mýt.

Porovnat ceny čističů oken

Typy

Typů i triků jakým způsobem umýt okna rychle a do vysokého lesku je více. Spolehnout se můžete na osvědčené babské rady nebo využít robotického čističe, který okna umyje bez vaší asistence.

Ruční mytí je možná namáhavé, má však bezesporu jednu velkou výhodu a tou je skutečnost, že pouze hadříkem a vodou umyjete rámy a parapety oken. Jestliže si na mytí oken koupíte ruční nebo robotický vysavač, musíte vždy počítat s tím, že ani jeden přístroj není určen na čištění rámů a parapetů a tuto práci tak budete muset provádět vždy manuálně.

Ruční mytí

Ruční mytí patří k nejčastějšímu a ne mnoho oblíbenému způsobu. Jeho výhodou je minimální cena, postačí vám pouze kyblík, hadřík, stěrka a trochu mycího prostředku nebo třeba octa. Tím odstraníte mastnotu i mušince.

Okna vyleštíte přípravkem na leštění, někdo si však vystačí pouze s novinami. Nevyhnete se však větší fyzické námaze a v případě větších ploch ani případným šmouhám.

Okna můžete umýt také pomocí vlhčených ubrousků, které jsou určeny na čištění oken a veškerých skleněných povrchů. Jsou k dostání v baleních po více kusech a využijete je především v případě, že budete čistit menší množství oken. V opačném případě, se investice značně prodraží. Dle výrobců ubrousky okna a rámy vyčistí i vyleští.

Nejlepší ruční stěrky na okna

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Leifheit 51425 stěrka na okna Window Slider 28 cm 94 % 148 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Leifheit 41650 stěrka na okna Cabino 24 cm 91 % 132 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Leifheit 55238 Classic stěrka s mopem na okna a tyčí 91 % 368 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Leifheit WINDOW SLIDER 40 cm 51522 82 % 212 Kč Zobrazit Allegro.cz

Manuální vysavač na okna

Manuální elektrický vysavač je přístroj, který je určený především na snadné leštění. Princip použití spočívá v klasickém umytí rámů a oken vodou nebo za pomocí rozstřikovače a následném odsátí a současně i vyleštěním oken. Ani v tomto případě se tak mytí nevyhnete.

Výhodou těchto čističů je možnost využití také na kachličky, obklady a další lesklé povrchy, u kterých stačí plochu nejdříve navlhčit ideálně právě pomocí rozstřikovače. Ten je častým příslušenstvím k aku čističům a je opatřen návlekem z mikrovlákna. Kromě toho můžete přikoupit také teleskopickou tyč, kterou využijete na čištění špatně přístupných míst.

Kärcher wv5

Ukázka vysavače na okna: Kärcher wv5

Nejlepší vysavače na okna

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Vileda 153230 Windomatic 96 % 1 033 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Leifheit 51003 Window Cleaner 95 % 1 188 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium 94 % 1 284 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Leifheit Window Cleaner 51001 93 % 1 099 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Maxxx Q0W-WYT06 3v1 86 % 1 199 Kč Zobrazit Penzo.cz

Parametry

Při výběru manuálního vysavače se zaměřte na několik podstatných parametrů:

Objem

Objem nádrže na odsátou vodu se pohybuje v rozmezí 50 – 200 ml. Čím je nádoba větší, tím více zvládne vysavač vysát vody. S objemem nádrže roste také hmotnost přístroje, proto není vhodné vybírat ten největší model v případě, že máte malá okna.

Po naplnění nádržky vodu jednoduše vylejete a můžete pokračovat v práci. Samotná hmotnost vysavače se nejčastěji pohybuje v rozmezí 0,5 – 1,5 kg.

Výdrž baterie

Aku čističe oken pracují pomocí baterie, které mají výdrž nejčastěji v rozmezí 20 – 40 minut. To jak velkou výdrž budete potřebovat, závisí opět na počtu oken, které chcete umývat.

V tomto případě je ideální vybírat modely s větší výdrží popřípadě koupit baterii náhradní, kterou budete moci v případě potřeby použít. Po vybití je možné baterii opětovně nabít, doba nabíjení se pohybuje v rozmezí 2 – 4 hodin.

Šířka hlavy

Šířka stěrky má vliv na rychlost. Ve většině případů narazíte na šířku kolem 28 cm, což je rozměr, který je dostačující na běžnou velikost oken. Součástí výrobku mohou být i menší nástavce, které je možné použít na menší rozměry nebo výplně dveří.

Funkce a příslušenství

Manuální vysavače nejsou nijak složitá zařízení. Běžně bývají vybaveny LED indikátorem baterie, díky kterému budete mít přehled o jejím stavu. Některé přístroje mají měkkou ergonomicky tvarovanou rukojeť, díky které se vám bude přístroj pohodlně držet v ruce.

Součástí mnoha vysavačů jsou také různé čističe nebo rozprašovací nádoby se stěrkou. Oba typy umožňují napuštění čisté vody s mycím prostředkem, s pomocí kterého okna umyjete. Dražší čističe fungují opět pomocí baterie a mohou disponovat funkcí vibrace, díky které bude mytí ještě jednodušší a účinnější. Ani s pomocí těchto čističů však neumyjete rámy oken a využijete je tak pouze na sklo nebo dlaždice a obklady.

K dalšímu příslušenství patří především nástavné tyče, které využijete na čištění méně dostupných míst. Balení může obsahovat výměnné nástavce různých velikostí, náhradní utěrky a nabíjecí kabel.

Značka

Vysavačů oken je k dostání velké množství, vybírat můžete mezi různými značkami, designy a barevnými kombinacemi.

K nejoblíbenějším značkám patří značka Leifheit, která je dlouhodobě nejoblíbenější značkou, co se týká výrobků, které pomáhají s péčí o domácnost a úklid. Od značky Leifheit můžete koupit vysavače, mopy, stěrky na okna, věšáky na prádlo, žehlicí prkna a řadu dalších výrobků.

Předním světovým poskytovatelem čistící techniky je také Kärcher, Vileda nebo Bosch. Z dalších výrobců můžeme jmenovat Sencor, Oravu nebo Vigan.

Cena

Vysavač oken koupíte již za necelých 1 000 Kč. V tomto případě se jedná pouze o vysavač bez většího množství příslušenství. Jestliže využijete rozprašovač nebo čistič oken a další příslušenství, budete vybírat mezi výrobky, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 1 200 – 3 000 Kč.

Robotický čistič oken

Robotický vysavač pracuje bez vaší asistence. Využijete ho zejména v případě větších oken, neocenitelný je pro majitele zimních zahrad nebo komerčních prostor. Použít ho můžete i na menší okna, ale bude potřebovat vaši častější asistenci související s častějším přenášením na další okno.

Součástí robotického vysavače je motor, který vytváří podtlak, díky kterému se robot k oknu přisaje a může se pohybovat. Robot je vybaven senzory s navigačním systémem, s jejich pomocí je schopen rozpoznat rám i již vyčištěný prostor.

Nevýhodou robota je skutečnost, že je určen pouze na rovné plochy, ani tento přístroj tak neumyje rámy a nelze ho použít ani na okna u auta. Neporadí si ani s okny od bláta nebo jiných nečistot. Okna zbaví prachu, stop hmyzu a zvládne i leštění.

Typy

Robotické vysavače jsou k dostání ve dvou provedeních. Na střešní okna a prosklené stropy, využijete přístroj, který je schopen okna čistit svisle i vodorovně. Dále můžete koupit robota určeného na suché i mokré čištění. Přístroje určené na suché čištění jsou o něco levnější a okna zbaví pouze prachu.

V případě, že budete chtít okna umýt, budete muset použít rozprašovač. V případě mokrého čištění je přístroj vybaven zásobníkem na vodu, kterou si robot dávkuje sám podle potřeby.

 • Robot kruhového tvaru – má dvě rotující kruhové hlavy, na které se navlékají čistící utěrky. Ty pak okno vyčistí a vyleští. Utěrky jsou vyrobeny z mikrovlákna a v balení jich máte k dispozici větší množství. Díky tomu můžete během čištění dle potřeby měnit špinavé návleky za čisté. Robot je schopen vyčistit plochu o šířce až 8 metrů, minimální velikost čištěného povrchu by měla být cca 35 x 35 cm.
 • Robot čtvercového tvaru – se pohybují pomocí pásů, díky čemuž lépe drží a využijete je i čištění skleněných stropů. Díky svému tvaru se dostanou i do rohů. I v tomto případě jsou okna čištěna pomocí utěrek z mikrovlákna a robota využijete pro suché i mokré čištění.

Nejlepší robotické čističe oken

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hobot 368 93 % 7 989 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Hobot 298 87 % 8 488 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Hobot 388 87 % 8 689 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Mamibot W110-T 86 % 4 299 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. TESLA RoboStar W700 WiFi 60 % 6 989 Kč Zobrazit Okay.cz

Ovládání

Robotické vysavače oken je možné ovládat pomocí dálkového ovladače. Dražší modely je možné ovládat také pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.

Napájení

Napájení je řešeno dvěma způsoby. Koupit můžete robota, který je vybaven až 8 metrovým přívodním kabelem. Tento typ je přívodním kabelem limitovaný a lepší volbou je pořízení bezdrátového nabíjecího robota. V tomto případě vás bude zajímat výdrž baterie, ta může vydržet 20 až 50 minut.

Bezpečnost

Z bezpečnostních důvodů jsou robotické vysavače doplněny o bezpečnostní systém. Ten má podobu šňůry nebo řetězu a jeho úkolem je zabránit případnému pádu, který je však dle výrobců nepravděpodobný.

Druhým bezpečnostním prvkem je záložní baterie, která přístroj udrží až 15 minut na okně v případě, kdy dojde k přerušení dodávky elektrické energie.

Funkce

Robotické vysavače mohou být vybaveny několika funkcemi.

 • Single – Side- Cleaning – je funkce, díky které robot vyčistí skla jakékoliv tloušťky a využít ho můžete i na různé skleněné povrchy.
 • Al- Technology a GYRO senzory – kontrolují pohyb robota podobně jako autopilot.
 • Technologie detekce hran – díky této technologii pozná robot orámováné i bezrámové sklo a pokud bude muset přejet přes hrany, vypne funkci čištění.
 • Signály – pomocí signálů ať už zvukových nebo vizuálních budete informování o nutnosti dobít baterie, skončení úklidu, ale také upozorněni na překážku, kterou robot bez vaší pomoci nezdolá.

Značka

Robotické vysavače nejsou tolik rozšířené a vybírat tak můžete především mezi výrobky značky Hobot, Symbo Weebot a Ecovacs.

Cena

Cena těchto přístrojů je poměrně vysoká, nejlevnější typy je možné koupit od 5 – 7 000 Kč, cena těch dražších pak převyšuje 10 000 Kč. Dražší modely bývají vybaveny rozprašovač, lze je ovládat pomocí telefonu, disponují nabíjecí baterií a všemi potřebnými funkcemi.

Porovnat ceny čističů oken

Otázky a odpovědi

Je možné robotický vysavač používat za jakéhokoliv počasí?

Obecně se doporučuje tento přístroj používat při teplotě v rozmezí 15 – 25°C. Nedoporučuje se ho používat při dešti, mlze nebo velkém mrazu. Pokud bude používán na přímém slunci, může zanechávat šmouhy. Dá se říct, že ho využijete při stejných podmínkách, jaké vám vyhovují při ručním mytí oken.

Je možné utěrky z mikrovlákna používat opakovaně?

Ano tyto utěrky je možné po znečištění vyprat ručně nebo v pračce. V případě, že je budete prát v pračce, nepoužívejte nikdy aviváž. Po použití aviváže by došlo k zanesení vláken a utěrka by tak ztratila schopnost absorbovat vodu.

Závěr

Čističe oken jsou pomocníci, které urychlí a zjednoduší mytí oken, obkladů i ostatních skleněných povrchů v domě. K jednoznačně oblíbenějším patří ruční vysavače, které jsou k dostání s praktickým rozprašovačem.

Těchto přístrojů je k dostání velké množství a jejich pořizovací cena není nijak vysoká. Nevýhodou robotických vysavačů je vysoká cena, tyto přístroje plně nevyužijete ani v domácnosti s klasickými okny. Svoje využití mají především v domech s velkými prosklenými stěnami, zimními zahradami a oblíbené jsou i v komerčním využití.

Čističe oken můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.karcher.cz, www.electrolux.czwww.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (93 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Sehnala jsem nedávno skvělého pomocníka na okna Vileda 153230 Windomatic a jsem nadšená. Skvěle se s ním pracuje, dobře padne do ruky a má vynikající zpracování i dobrou kvalitu. Rozhodně mohu doporučit, používám jej pravidelně.

 2. Moje starší sestra si pořídila čistič oken je s ním velmi spokojená, dokonce mi ho i půjčila na vyzkoušení a hned jsem si ho v zápětí musela taky pořídit. :D Doma mám tento typ: Kächer 1.598-900.0 EDI 4 elektrická škrabka na led.

 3. Reply
  Václav Mazín 28.10.2021 v 12:48

  Může se tento čistič použít i na okna, kde jsou vytažené žaluzie. Nepřekáží vodící silony ?

  • Dobrý den, pokud na sklech nic nepřekáží, tak můžete čistič použít. V případě, že jsou na rámech vodící silony, tak ty raději otřít hadrem.

 4. Ještě jsem nečetla tak kvalitně zpracovaný článek o čističů oken jako máte vy.

 5. Tento typ čističe Leifheit NEMO 51030 je úžasný a to mnoha věcech. Ulehčí vám práci, je lehký do ruky a hlavně nezanechává šmouhy na oknech.

  • Naprosto s vámi souhlasím, s tímto čističem mám do pár minut umyté okna.

Přidat komentář

Recenzer
Logo