Robotické vysavače oken

Klasické mytí oken je otrava, proto byl vynalezen robotický čistič oken, který veškerou práci udělá za vás. Potřebuje jen minimální asistenci, stále ale však platí, že se bude hodit spíše na volnějších, méně členitých prostranstvích s co nejméně překážkami.

Porovnat ceny vysavačů

Typy

Způsobů, jakými můžete okna mýt, je více. Kromě klasické ruční práce lze využít několik nástrojů, které trh přináší. Řadíme mezi ně ruční stěrku, vysavač na okna a robotický čistič na okna, kterému se celý tento článek věnujeme. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak jednotlivé pomůcky fungují.

Ruční stěrka

Ruční stěrka vyžaduje vaši přítomnost a aktivitu, jelikož jí musíte po oknu jezdit, aby se vyčistilo. Má obvykle plastovou nebo kovovou rukojeť a gumovou lištu. Je vhodná zejména pro menší plochy nebo obtížně přístupná místa. Buďte trpěliví, čištění oken v tomto případě bude trvat nějakou chvíli.

Nejlepší ruční stěrky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Leifheit 51425 stěrka na okna Window Slider 28 cm 94 % 148 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Leifheit 41650 stěrka na okna Cabino 24 cm 91 % 132 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Leifheit 55238 Classic stěrka s mopem na okna a tyčí 91 % 368 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Leifheit WINDOW SLIDER 40 cm 51522 82 % 212 Kč Zobrazit Allegro.cz

Vysavač na okna

Tomuto pomocníkovi se jinak říká také akustěrka. Stále se bavíme o ručním čištění, tentokrát ale na principu sání pomocí kombinace podtlaku a přítlaku. Pro použití vysavače na okna je nejprve nutné navlhčit okno čistícím roztokem nebo vodou a následně aplikovat vysavač na povrch skla.

Pomocí sací jednotky se odstraní voda a nečistoty, zanechávajíc čistou a suchou plochu. Vysavače na okna jsou především vhodné pro větší plochy oken, kde ruční čištění může být náročné nebo obtížné. Jsou obzvláště oblíbené v komerčních prostředích, jako jsou kanceláře nebo hotely.

Nejlepší vysavače na okna

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Vileda 153230 Windomatic 96 % 1 033 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Leifheit 51003 Window Cleaner 95 % 1 188 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium 94 % 1 284 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Leifheit Window Cleaner 51001 93 % 1 099 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Maxxx Q0W-WYT06 3v1 86 % 1 199 Kč Zobrazit Mall.cz

Robotický čistič na okna

A konečně naše hlavní téma – robotické čističe na okna. Ty jsou nejefektivnějším a nejinovativnějším výrobkem v této oblasti. Nevyžaduje vaši pozornost, zcela samostatně okna umyje a vyleští bez zanechání šmouh. Ovládá se buďto dálkově nebo pomocí mobilní aplikace. Je díky svým vlastnostem také ze všech nejdražší.

Nejlepší robotické čističe na okna

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hobot 368 93 % 7 989 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Hobot 298 87 % 8 488 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Hobot 388 87 % 8 689 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Mamibot W110-T 86 % 4 299 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. TESLA RoboStar W700 WiFi 60 % 6 989 Kč Zobrazit Okay.cz

Výhody a nevýhody

Navzdory všem výhodám, kterými robotický čistič disponuje, má i nějaké ty nevýhody. Začněme tím pozitivním – jednoduchá obsluha, dálkové ovládání, celková samostatnost přístroje, vyčistí také dlažby a obklady, v některých případech i dřevěné dveře a skříně, nedochází ke kapání vody mimo prostor okna, tudíž nemusíte po dokončení práce nic otírat.

Když se budeme bavit o negativech, robotický čistič nedokáže umýt rámy oken, není vhodné ho používat v dešti, sněhu, prudkém větru, nadměrném chladu či horku. Jeho cena je také vysoká, vzhledem k jeho schopnostem se ale není čemu divit. Nesmíte zapomínat ani na údržbu, jinak vám čistič dlouho sloužit nebude.

Ovládání

Jak už jsme si řekli, ovládat lze čistič dálkově nebo pomocí mobilní aplikace – to se liší model od modelu. Stačí ho zapnout a nastavit čistící program. Poté si můžete dělat co chcete, přístroj vás již nepotřebuje. Ve většině případů je vybaven senzory a navigačními systémy, jež rozpoznají rohy, okraje a ostatní překážky, kterým se vyhnou.

Ovládáním můžete měnit směry čištění. U některých robotických čističů oken je třeba před použitím nastříkat čistící prostředek, u jiných nemusíte. Čističe obsahují utěrky, které okno vyčistí i vysuší, je ale třeba je pravidelně měnit. Stačí vyprat, vysušit a použít znovu.

Napájení

Lišit se mohou také v druhu napájení – zatímco u jednoho modelu musíte myslet na to, abyste ho nabili, u druhého bezstarostně čistíte okna. I to má ale své mínusy.

Drátové čističe

Pokud je čistič vybaven kabelem, funguje neomezeně. Nemusíte ho nabíjet, jen zapnete a on sám pracuje. Na druhou stranu, je zde kabel, který může při provozu překážet a také je přístroj nepoužitelný, když vypadne proud. Naštěstí ale mívá vestavěný akumulátor, jež zajišťuje provoz ještě dalších 10-20 minut, aby nedošlo k poškození, jelikož by jinak robot spadl na zem.

Bezdrátové čističe

Zde jsou výhody jasné – nepřekáží kabel, celkově robot působí estetičtěji. Vydrží ale jen nějakou dobu (cca 30 až 60 minut), navíc ho musíte pravidelně nabíjet, aby fungoval. Bývá také dražší.

Velikost

Tento parametr se bude odvíjet od toho, jak velká okna máte. Na klasickou velikost se bude hodit menší robotický čistič, pro prostornější okna, například v kancelářích či hotelech, bude třeba větší model. Menší čističe ovšem budou vyžadovat vaši asistenci při přenášení na další okno. Každý model má určenou minimální plochu, která je nejčastěji 30 × 30 cm, 40 x 40 cm nebo 50 x 50 cm.

Tvar

Co se týče tvaru, narazíte buďto na zaoblené nebo hranaté čističe. Je dobré opět se rozhodnout podle toho, jak vypadají okna – se kterým z tvarů se budou lépe čistit? Některá okna jsou obtížněji dostupná, proto zde budou lepší hranaté čističe, které se pohodlně dostanou i do rohů. Jejich nevýhodou je však neschopnost úplného odstranění hrubších nečistot, což se u kulatých verzí daří mnohem lépe.

Hmotnost

Hmotnost je také důležitá, ačkoliv se to tak nemusí na první pohled zdát. U oválných modelů bude lepší spíše nižší hmotnost (klidně menší než 1 kg), u hranatých se dočkáte více kilogramů, a to od 1 do 3 kg.

Hlučnost

Robotické čističe oken by neměly být hlučné, obvykle nepřesahují 65 dB, které se rovnají hluku při provozu myčky. Platí, že kvalitní motor je tišší, proto vás také může stát vyšší cenu. Pokud robot vydává hluk nad 70 dB, což můžeme přirovnat k fénu či vysavači, znamená to, že je jeho kvalita nižší.

Bezpečnostní prvky

Již jsme mluvili o akumulátoru, neboli záložní baterii, která se postará o to, že v případě výpadku proudu bude přístroj ještě nějakou dobu fungovat, aby tak nespadl z okna a nerozbil se (platí u kabelových modelů).

Jestliže dojde k jakémukoliv problému s robotem, upozorní vás na to pomocí LED diod, stejně jako zvukové signály v podobě pípání.

O to, aby přístroj nespadl, se postará také bezpečnostní lanko nebo řetěz, které ale musíte připevnit k nějakému stabilnímu objektu. Lepší možností je bezpečnostní lanko spojené s karabinou, jež se dá upevnit přísavkou přímo na okno.

Funkce

Robotický čistič oken slouží k automatizaci čištění oken. Je vybavený speciálními kartáči nebo hubicemi, které odstraňují nečistoty a skvrny z povrchu skel. Robotický čistič oken může být řízen dálkově, nebo se pohybovat sám po povrchu skel díky akumulátoru a senzorům pro navigaci. Jeho využití usnadňuje práci s čištěním oken, zejména ve vysokých budovách, které jsou těžce přístupné či nebezpečné pro lidi.

Značka

Mezi nejznámější výrobce robotických čističů na okna patří Tesla, Hobot, Mamibot, Xiaomi nebo Ecovacs. Jejich produkty jsou kvalitní, ovšem liší se hlavně cenově.

Cena

Počítejte s tím, že robotičtí pomocníci vás vždy vyjdou dráž, oplatí vám to ale svou službou, je třeba však zvolit kvalitní model, který dlouho vydrží. Nejlevněji čističe oken seženete do 5 000 Kč, přičemž disponují základním vybavením, výkonným motorem, spolehlivými bezpečnostními prvky a u některých je možné ovládání pomocí aplikace. Co se týče velikosti oken, bude vyhovovat menším a středním rozměrům.

Od 5 000 Kč do 7 500 Kč čističe nefungují jen na okna, ale také další skleněné povrchy s různou tloušťkou i velikostí. Dají se ovládat mobilem, jsou vybaveny bezpečnostními prvky a disponují mnoha funkcemi.

Nad 7 500 Kč se dočkáte mnoha funkcí a technologií, díky kterým se okna perfektně vyčistí, a to i větší plochy. Možná vás překvapí, že některé modely dokáží dokonce i mluvit česky. Ovládání pomocí smartphonu je samozřejmostí. Čističe se mohou vyšplhat až na více než 15 000 Kč, nebývá to ovšem standardem.

Porovnat ceny vysavačů

Údržba

Správná údržba robotického čističe oken je důležitá pro jeho optimální výkon a životnost. Budete-li údržbu zanedbávat, nedočkáte se toho, co přístroj nabízí na 100 %.

  1. Po každém použití robotického čističe oken byste měli vyčistit jeho válec a hadry. Odstraňte veškeré nečistoty, skvrny nebo vlasy, které se na nich mohou zachytit.
  2. Většina robotických čističů oken má vyměnitelné hadry a válečky. Pravidelně je omyjte nebo vyčistěte podle pokynů výrobce, aby byly vždy čisté a hygienické.
  3. Zkontrolujte, zda nejsou válečky těžce znečištěné nebo poškozené.
  4. Senzory robotického čističe oken jsou důležité pro jeho správné fungování a bezpečnost. Pečlivě očistěte senzory od prachu, nečistot nebo otisků prstů, abyste zajistili jejich správné fungování.
  5. Pokud nehodláte robotický čistič oken používat po dlouhou dobu, uložte ho na suchém a čistém místě. Udržujte ho v původním obalu nebo podobně chráněném prostoru, aby se předešlo poškrábání nebo poškození.
  6. Jestliže okna moc často nemyjete, vyhněte se koupi robota. Je totiž potřeba, abyste ho zapnuli alespoň jednou týdně, delší pauza mu neprospívá.

Otázky a odpovědi

Komu se bude hodit robotický čistič oken?

Robotické čističe oken jsou ideální pro ty, kteří žijí v budovách s vysokými okny nebo mají okna umístěná ve složitě přístupných místech. Není tak třeba používat žebříky či lešení. Pro lidi, kteří mají omezenou fyzickou kondici nebo nejsou schopni čistit okna ručně, může být robotický čistič oken velmi užitečný. Eliminuje potřebu namáhavého čištění oken a umožňuje jim udržovat okna čistá a průhledná.

Často jsou využívány také profesionály v kancelářských budovách nebo komerčních prostorech. Pokud jste technicky zdatní a rádi zkoušíte nové inovace, robotický čistič oken by mohl být vhodným nástrojem i pro vás.

Má robotický čistič oken nějaké nevýhody?

Kromě vysoké ceny, které si hned všimnete, může být problém také v tom, že může mít omezené možnosti použití v závislosti na typu a velikosti oken. Nedokáže navíc omýt rámy oken, proto se o tuto práci budete muset postarat sami. Není vhodné ho používat v počasí jako je déšť, sníh, prudký vítr, nadměrný chlad či horko. Také je nutné čistič pravidelně udržovat, aby fungoval tak, jak má.

Jakým způsobem se aplikují při použití robota čistící prostředky?

Vidíte-li na okně větší množství nečistot, vyplatí se nejprve nastříkat čistící prostředek, až poté spustit robotický čistič. Jestliže má váš čistič zásobník na vodu, lze nalít čistící prostředek tam. I tak je ale lepší nejprve nastříkat okno manuálně, pokud se na něm nacházejí větší nečistoty.

Závěr

Robotické čističe na okna mohou využívat jednotlivci, rodiny i velké firmy, které se příliš nechtějí zabývat manuálním čištěním oken. Při výběru zvažte velikost oken, funkce, které požadujete a pořizovací cenu, kterou jste ochotni investovat do přístroje. Aby robot správně fungoval, je třeba ho zapnout alespoň jednou týdně, proto pokud čistíte okna jen párkrát do roka, jeho koupi raději přehodnoťte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manžel mi pořídit robotický čistič oken k narozeninám a jsem z něj nadšená, protože je to skutečně parádní pomocník. Mohu všem hospodyňkám vřele doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo