Žebříky

Žebřík je výrobek, který potřebuje čas od času každý. Pro domácí použití vám postačí menší a lehčí žebřík, pro údržbu střechy budete naopak potřebovat dlouhý a vysoce stabilní žebřík. A hodit se může i universální velikost, kterou oceníte při údržbě zahrady i některých domácích pracích.

Hlavní, co si budete muset hned v začátcích ujasnit, je skutečnost, jaké máte pro žebřík ve vaší domácnosti využití. Někdo potřebuje žebřík pouze pro péči o zahradu, jiný hledá žebřík vhodný pro údržbu domu. Od způsobu využití se liší zejména velikost. Druhým zásadním parametrem, nad kterým při výběru žebříku uvažuje každý je výrobní materiál.

Poté co vyřešíte tyto otázky, bude vás pravděpodobně zajímat pouze cena. Při výběru žebříku je však vhodné přihlédnout i k parametrům, které pro mnohé nejsou příliš podstatné. Mezi ně patří umístění příček nebo příslušenství, které můžete k žebříku přikoupit.

Porovnat ceny žebříků

Nejlepší žebříky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fieldmann FZZ 4005 3,8m 97 % 3 990 Kč Zobrazit Unihobby.cz
2. Extol Premium 8849031 150kg 93 % 2 189 Kč Zobrazit Tipnet.cz
3. Schůdky 7 stupňů ALD70 DRABEST 92 % 1 375 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Fieldmann FZZ 4002 3,2m 91 % 2 299 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. G21 Štafle GA SZ 4,6M 6390462 90 % 3 249 Kč Zobrazit Penta.cz

Typy

Žebřík je k dostání v několika podobách. Nejvíce možností nabízí žebříky vyrobené z hliníku. Kromě jednostranného žebříku můžete koupit dvoudílné Áčko, výsuvný žebřík, schůdky, štafle, žebřík doplněný o plošinu atd.

Klasický

S klasickou podobou jednostranného žebříku se setkal každý. Jednostranný žebřík je nutné při opřít o pevnou stabilní plochu pod úhlem okolo 75°. Jednostranné žebříky se vyrábí ze dřeva i hliníku a jsou dostupné v různých délkách.

Výsuvný žebřík

Výsuvné žebříky jsou vyrobeny z hliníku nebo kovu. Tyto žebříky jsou považovány za universální a patří k jedněm z nejoblíbenějších. Největší předností je právě variabilita využití, výsuvný žebřík lze použít jako štafle a díky výsuvné části se dostanete i do větší výšky. Díky kvalitním materiálům jsou žebříky stabilní a bezpečné. Ve spodní části by se měly nacházet jistící popruhy.

Štafle

Konstrukce typu A je další velmi oblíbenou variantou, kterou můžete použít v interiéru i na zahradě. Štafle jsou universální, pomohou vám při mytí oken, malování, kutilských pracích, ideální jsou při stříhání stromů, živých plotů atd. V jednu chvíli mohou oboustranné žebříky používat dvě osoby. Štafle mohou být vyrobeny ze dřeva, hliníku i laminátu. Štafle můžete vytvořit i z dvoudílného žebříku, který lze použit i jako žebřík opěrný.

Teleskopický žebřík

Výsuvné žebříky jsou složeny s několika kusů. Jejich největší předností je to, že můžete výšku nastavit podle potřeby. Díky výsuvu se jedná o velmi skladné a snadno přenosné žebříky.
Kloubový žebřík

Další universální žebřík můžete použít jako štafle, jednoduchý opěrný žebřík, nebo lešení opatřené menší plošinou. Díky kloubům je možné žebřík složit na přijatelnou velikost, převážet ho můžete i v kufru auta.

Lanové žebříky

Trochu stranou stojí lanové žebříky vyrobené z polypropylenového lana a dřevěných příček. Lanové žebříky se používají v místech, kam byste se s pevným žebříkem nedostaly. Využít je můžete i pro zábavu, oblíbené jsou především u dětí,

Schůdky

Mají mnoho různých podob a lze je koupit v několika velikostech od 1 – 8 schůdků. Velké schůdky se od štaflí liší velkou horní plošinou. Předností schůdků je mechanismus, díky kterému můžete schůdky snadno složit i rozložit. Schůdky jsou určeny spíše pro vnitřní použití.

Délka

Tento parametr patří k těm nejzásadnějším, ale zároveň je i nejvíce zavádějící. Délka bývá často uvedená při maximálním vysunutí žebříku, což v praxi pravděpodobně nevyužijete. Při maximálním vysunutí by totiž žebřík musel být na pevno ukotvený u zdi.

Proto si všímejte hodnotě opěrné výšky. Žebříky se o zeď opírají nejčastěji v úhlu od 75 – 80°, díky čemuž se celková délka sníží asi o 10 cm. Díky odlišnému značení výšek najdete u jednotlivých výrobců rozdíly u žebříků, které mají totožný počet příček.

Za menší se považují žebříky s výškou v rozmezí 4 – 5 metrů. Abyste se dostali na střechu nebo pro jiné práce ve vysokých výškách, je třeba zauvažovat nad koupí žebříku s délkou 5 – 7 metrů. S ohledem na délku nezapomeňte na to, že dosáhnete cca 1 metr nad žebřík, pokud tedy potřebujete pracovat ve výšce 3 metrů, postačí vám koupit žebřík vysoký 2 – 2,5 metru.

  • Pracovní výška – je další parametr, který se v souvislosti s velikostí uvádí. Jedná se o výšku po cca 3 příčku odshora.

Při výběru velikosti myslete i na to, že budete potřebovat žebřík někam uložit. S tohoto důvodu není vhodné, vybrat ten nejdelší žebřík, který nebudete mít kam uložit.

Hmotnost

S velikostí jde ruku v ruce i hmotnost žebříků. Zde logicky platí, čím je žebřík delší, tím se bude zvyšovat i jeho hmotnost. Kratší žebříky s délkou do 5 metrů, mají hmotnost s ohledem na výrobní materiál, okolo 15 kg. Delší žebříky s délkou až 7 metrů mohou mít hmotnost až 30 kg.

Počet příček

U žebříku hraje důležitou roli i počet příček. Tento pro mnohé bezvýznamný parametr je dán Evropskou normou EN 131. Tato norma umožňuje jednotlivé příčky umístit do vzdálenosti 25 – 30 cm.

V případě hobby žebříků, které jsou levnější, bývají příčky nejčastěji ve vzdálenosti 25 cm. Dražší profi žebříky mají příčky ve vzdálenosti 28 – 30 cm. Díky tomuto rozmezí se mění i délka žebříku.

Materiál

Žebříky se vyrábí z různých materiálů, v současné době jsou nejoblíbenější hliníkové žebříky. Kromě toho je možné koupit žebřík kovový, duralový nebo i plastový.

  • Dřevěné – nejběžnější žebříky, které si můžete vyrobit i svépomocí. Využijete je při péči o zahradu i okolí domova. Na výrobu dřevěných žebříků je možné použít kulatinu i hranoly, používá se smrkové, jedlové, dubové i akátové dřevo.
  • Laminátové – pozvolna nahrazují dřevěné žebříky. Laminátové žebříky se používají běžně při práci s elektrikou, protože se jedná p nevodivý materiál. Z hlediska pevnosti i odolnosti jsou laminátové žebříky srovnatelné s žebříky dřevěnými.
  • Kovové – na výrobu kovových žebříků se používá více materiálů. Profi žebříky jsou vyrobené z kvalitního duralu. Hobby žebříky mohou být vyrobeny z méně odolných profilů.
  • Hliník – jednoznačně nejoblíbenější materiál, jehož největší předností je nižší hmotnost, snadná údržba i dlouhá životnost. Nekvalitní hliníkový žebřík však může být méně stabilní. Hliníkové žebříky mají mnoho podob, koupit můžete jednoduchý žebřík, štafle, teleskopický žebřík i několik podob schůdků. Výhodou hliníkových žebříků je také cenová dostupnost.

Příslušenství

I k tak zdánlivě jednoduchému výrobku, jako je žebřík, můžete přikoupit poměrně velké množství příslušenství. Ne každý výrobce však nákup příslušenství umožňuje, pokud vás tedy něco zaujme, ověřte si dopředu, že vámi zvolený žebřík použití daného příslušenství umožňuje.

K žebříku můžete přikoupit například:

  • Nášlapné plošiny, vhodné pro ty, kteří budou stát na žebříku delší dobu
  • Stabilizační hroty, které zvýší stabilitu žebříku
  • Kolečka vám umožní pohyb po zdech domu, aniž byste poškodili fasádu
  • Vzpěry
  • Odkládací plošiny, tašky na nářadí
  • Háky pomocí kterých žebřík bezpečně uchytíte
  • Protiskluzové patky se postarají o vaši bezpečnost i podlahu, pokud budete žebřík používat v interiérech

Značka

Při výběru žebříků narazíte na mnoho výrobců. Dřevěné žebříky jsou k dostání od značky B2B, M.A.T., Euronářadí, Cmol nebo Zarges. V největším zastoupení jsou žebříky hliníkové, na trhu jsou zastoupeny značkami Krause, Alve, Hailo, Elkop, Proteco, G21, Jumbo, J.A.D. Tools a mnoha dalšími.

Sklolaminátové žebříky koupíte od značky Werner, ocelové jsou k mání od značky Alve, Extol, Facal, Proteco a mnoha dalších.

Cena

Cenu určuje výrobní materiál, typ žebříku i velikost. Dřevěné žebříky jsou zastoupeny v podobě štaflí a jednostranných žebříků a jejich cena se pohybuje nejčastěji od 1 – 2 000 Kč. Kromě klasických žebříků můžete zakoupit i designové schůdky, jejichž cena může být až 5 000 Kč.

Hliníkové schůdky jsou zastoupeny ve všech podobách. Nejlevnější žebříky a schůdky koupíte od 500 – 1 000 Kč. Nejoblíbenější je cenové rozmezí 1 – 5 000 Kč, profesionální žebřík můžete koupit za více než 15 000 Kč.

Ocelové hobby žebříky koupíte do 3 000 Kč, profi žebřík vyjde i na více než 15 000 Kč. Podobná je i cena sklolaminátových žebříků.

Porovnat ceny žebříků

Otázky a odpovědi

Co je norma EN 131?

Jedná se o Evropskou normu, která určuje, co vše musí kvalitní žebřík splňovat. Materiál, který je na výrobu žebříku použit, musí mít tloušťku minimálně 1,2 mm. Minimální průřez příčky je 20 x 20 mm. Odstup příček je v rozmezí 25 – 30 cm. Minimální vnitřní šířka je 28 cm, minimální vnější šířka je 34 cm. Nosnost na 1 příčku musí být 150 kg.

Jak vyzkoušet odolnost žebříku?

Nosnost i pevnost žebříku můžete poměrně jednoduše vyzkoušet. Žebřík je nutné položit na podložku tvořenou z hranolů, cihel, či čehokoliv jiného. Poté se na něj posaďte a rozhoupejte. Pokud žebřík tento příčný tlak ustojí, jedná se o kvalitní žebřík s dostatečnou nosností. Vyzkoušet můžete i pevnost příček, stačí se po takto položeném žebříku projít a zkusit na každé příčce zapérovat.

Jaký je rozdíl mezi hobby a profi žebříkem?

Zásadní rozdíl je v použitém materiálu, který určuje životnost i stabilitu. Hobby žebříky se často vyrábí z materiálu s nejnižší povolenou tloušťkou 1,2 mm, profi žebříky jsou běžně vyrobeny ze silnějšího materiálu s tloušťkou alespoň 1,4 mm.

Hobby žebříky se vyrábí ze svařovaných profilů, profi žebříky mají protlačovaný nebo tažený profil. Na výrobu profi žebříků se používá dural, což se odráží i na vyšší pořizovací ceně. Profi žebříky jsou vyrobeny tak, aby ustály každodenní dlouhodobé používání, což v domácnosti běžně nevyužijete.

Závěr

Žebříky mají mnoho podob, v současné době můžete kromě klasických jednostranných koupit žebřík v podobě štaflí, oblíbené jsou žebříky teleskopické i kloubové. Dětem uděláte radost pořízením lanového žebříku. Nejoblíbenějšími jsou žebříky vyrobeny z hliníku, které jsou k dostání prakticky v jakékoliv podobě.

Žebřík by měl být v první řadě bezpečný, ověřte si, zda vámi zvolený model splňuje požadavky normy DIN EN 11. Při používání žebříku myslete také na bezpečnost svoji i svých blízkých. Žebřík je vždy nutné umístit na pevný podklad, v případě potřeby je vhodné žebřík ještě ukotvit pomocí různého příslušenství, které lze k jednotlivým modelům dokoupit.

Žebříky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz


Zdroje: www.hornbach.cz, www.bazaroveregaly.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pokud jde o žebříky, tak za sebe mohu doporučit Proteco 3×9. Má fakt hodně kvalitní zpracování a je dostatečně pevný i vysoký.

  2. Článek je stručný, přehledný a dobře zpracovaný. děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo