Balíkovna

Balíkovna je novou a velmi užitečnou službou České pošty. Jsou to v podstatě speciální výdejní místa, kde je možné vyzvedávat jakýkoliv balík zaslaný prostřednictvím České pošty, ať už je to objednávka z e-shopu nebo soukromý balíček.

Balíkovnu můžete najít přímo na jednotlivých poštách, ale také u tzv. smluvních partnerů. Na to, aby si mohl člověk vyzvednout balíček, potřebujete pouze kód, případně doklad totožnosti, pokud si vyzvedáváte u přepážky Balíkovny na některé poště.

Balíkovna

Jak funguje služba Balík do Balíkovny?

Jednoduše si necháte balík poslat na vybranou pobočku České pošty, která je vybavená specializovanou přepážkou Balíkovny. Nutno zmínit, že ne každá pobočka pošty má tuto přepážku k dispozici.
Vždy je potřeba si vhodnou pobočku vyhledat podle názvu obce či PSČ (poštovního směrovacího čísla). Ve chvíli, kdy pošta převezme zásilku do přepravy, přijde vám do e-mailové schránky tzv. avízo o jejím podání. Další avízo, tentokrát o uložení obdržíte, když je zásilka uložena na vybraném výdejním místě Balíkovny.

Avízo přijde prostřednictvím e-mailu/SMS. V daném okamžiku máte jistotu, že je vaše zásilka připravena na vyzvednutí. Na vyvolávacím systému si vyberete Zrychlený výdej balíků a poté vyčkáte na přednostní vyzvání k dané přepážce.

V případě nového vyvolávacího systému, kterým je pobočka vybavena, vám postačí jen načíst z mobilního telefonu či avíza čárový kód. Na přepážce nahlásíte své jméno a kód pro vyzvednutí zásilky. Pokud je balíček na dobírku, můžete jej na každé specializované přepážce Balíkovny zaplatit platební kartou, případně v hotovosti, dokonce i na jednotlivých depech.

Co potěší, je možnost prodloužení úložní doby až na 15 dní, místo standardních 7 dní. To je možné udělat pomocí odkazu, který je součástí avíza oznamujícího, že vám bude končit úložní doba zásilky.

Jaké jsou výhody Balíkovny?

 • Velmi rychlá obsluha, kdy máte zásilku v ruce do 5 minut.
 • Jednoduchý způsob vyzvednutí zásilky.
 • Více než 5 500 výdejních míst.
 • Cena již od 65 korun.
 • Balík je možné podat on-line.
 • Možnost zasílání na dobírku, bez použití poukázek.
 • Dodání zásilky již následující den od podání
 • Garance platby kartou.
 • Možnost prodloužit uložení každé zásilka až na 15 dní.

Co je Balíkovna?

Je to v dnešní době nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak posílat zásilky až do hmotnosti 20 kg. Patří k oblíbenému řešení pro e-shopy/internetové obchody. V podstatě jsou to speciální výdejní i podací místa přímo na poštách, případně u smluvních partnerů.

Velkou výhodou je, že máte k dispozici přes 5 500 výdejních míst a odbavení trvá jen několik minut. Výdej balíků je dokonce možný nejen na jednotlivých výdejních místech na pobočkách České pošty či u smluvních partnerů, ale rovněž v samoobslužných Balíkovna-Boxech, které jsou dostupné nonstop.

Jako součást ceny je nabízeno pojištění zásilky do 50 000 korun. Pokud nechcete řešit hledání dokladu totožnosti, máte možnost si balík vyzvednout pomocí unikátního kódu, který obdržíte v avízu. To vám přijde prostřednictvím SMS a e-mailové schránky.

Jak podat balík do Balíkovny?

Pro začátek je dobré zmínit, že odpadá nutnost použít Podací lístek, což je velké plus. Jak tedy podat balík?

 1. Nejdříve si spusťte webové stránky www.balikovna.cz.
 2. Klikněte v horním menu na Poslat balík a poté na tlačítko se stejným názvem.
 3. Pokud má balík být na dobírku, zaškrtněte kolonku Poslat na dobírku, kde zároveň vyplníte částku za balík a číslo účtu, kam má platba přijít.
 4. Maximální možná částka pro dobírku činí 100 000 korun.
 5. Následně vyplníte veškeré údaje pro odesílatele – jméno, přijmení, telefonní číslo a e-mailovou adresu.
 6. Vyplňte také údaje příjemce – opět jméno a příjmení, telefon a e-mail.
 7. Zvolte cílovou pobočku Balíkovny, případně Balíkovnu Box, to už záleží na vás a příjemci balíku.
 8. Úhradu zásilky proveďte pomocí platební karty přes platební bránu.
 9. Jakmile zásilku uhradíte, obdržíte do e-mailové schránku štítek, který stačí vytisknout a nalepit na balík.
 10. Zásilku je také možné jen opatřit jménem příjemce a podacím kódem.
 11. Při podání zásilky na podacím místě si na automatu navolíte odeslání zásilky prostřednictvím Balíkovny, poté zadáte podací kód a balíček odevzdáte.

Jak vyzvednout balík z Balívkovny?

Ve chvíli, když Česká pošta převezme podanou zásilku do přepravy, přijde vám avízo o podání do vaší e-mailové schránky. Další avízo, tentokrát o uložení zásilky na zvolené Balíkovně, dostanete ihned po jejím doručení na výdejní místo Balíkovny.

Tím je balíček nachystán pro vyzvednutí. Balík si vyzvedněte tak, že si na vyvolávacím systému vyberete službu Zrychlený výdej balíků a budete vyzváni, pro rychlé a hlavně přednostní vyzvednutí u přepážky Balíkovny.
Při výdeji balíku sdělíte svůj kód, který najdete v avízu o uložení a jméno. Co potěší je, že pro balík si můžete poslat třetí osobu, pokud nemůžete jít na výdejní místo osobně.

Ceník

 • Základní cena bez dobírky činí 75,- u balíku s hmotností do 15 kg.
 • U balíku s dobírkou je při stejné hmotnosti cena 94 korun.
 • Pro registrovaného uživatele je cena 65 Kč u balíku s hmotností do 15 kg.
 • Stejnou hmotnost s dobírkou pošlete za 84,- Kč.
 • Cena obsahuje automatické pojištění do 50 000 korun, dále avízo adresátovi i odesílateli a rovněž vrácení ceny za balík, pokud by se stalo, že podání nebude dokončeno.

Aplikace Balíkovna

Díky aplikaci Balíkovna je zásilku možné podat kompletně elektronicky. Veškeré potřebné informace najdete právě v mobilní apce Pošta Online, kde je možné balík bez problémů sledovat.
Aplikaci si můžete stáhnout zcela zdarma a všechny balíky se vám do ní automaticky načítají, takže máte vždy perfektní přehled. Dokonce vám „apka“ zobrazuje kód určený pro vyzvednutí zásilky, ale najde vám i nejvhodnější a nejbližší pobočku/výdejní místo, kde je Balíkovna.

Pobočky Balíkovny

Vypisovat vám všechny jednotlivé pobočky České pošty, kde můžete najít Balíkovnu, je zcela nemožné, protože jich existuje více než 5 500. Ostatně v samostatném článku, který jsme věnovali České poště, najdete mnoho poboček i další informace, které vám mohou být velmi užitečné. Kde například najdete pobočky?

 • Praha – přes 500 poboček
 • Brno – skoro 300 poboček.
 • Ostrava – přes 200 poboček.
 • Olomouc – více než 100 poboček.
 • Plzeň – téměř 200 poboček.
 • Hradec Králové – skoro 100 poboček.
 • Karlovy Vary – přes 20 poboček.
 • Česká Lípa – skoro 50 poboček.
 • Ústí nad Labem – přes 160 poboček.

Zajímavé odkazy

Kontakty

 • Telefon: +420 218 218 218
 • Email: pomuzeme@balikovna.cz
 • Facebook: Balíkovna

Hodnocení

9 Celkové hodnocení
Služba českého dopravce

9Naše hodnocení
Rychlost doručení
9
Jednání se zákazníkem
9
2.9Hodnocení čtenářů
Rychlost doručení
3.3
Jednání se zákazníkem
2.5
Klady
 • mnoho poboček
 • mobilní aplikace
 • výhodná cena
 • velmi rychlá obsluha
Zápory
 • přesměrování zásilek mezi pobočkami
Přidat komentář  |  Přečíst hodnocení a komentáře

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

85 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Přidám dnešní zkušenost. Balík skončil místo ve výdejním boxu s nonstop provozem na pobočce pošty s otvírací dobou, která je mimo mé časové možnosti. Na zákaznické lince mi bylo řečeno, že to mám v podmínkách přepravy tak co po nich chci. Oni udělali vše podle svých pravidel. Tak, že balíkovna naposled.

 2. Už po několikáté se mi stalo, že byl balík doručen na jinou výdejnu. Po poslední zkušenosti kdy byl balík doručen do 4km vzdálené balíkovny od zvoleného místa a neschopnosti zareagovat na můj email musím uznat, že se jedná o typicky neschopnou službu české pošty

 3. S balíkovnou, jsem skončil. Nechal jsem si poslat balík na určené místo a balíkovna mě oznámí že mě ho dali jinam ať si ho tam vyzvednu.Takto si služby nepředstavuji.

 4. 0.25
  Rychlost doručení
  0
  Jednání se zákazníkem
  10

  Neseriózní jednání, zásilka nebyla doručena na sjednanou adresu, ale úplně jinam. Balíkovnu nedoporučuji a už ji nebudu využívat.

  Klady: žádné
  Zápory: neseriózní jednání
  Přínosný(0) Nepomohl(0)You have already voted this
 5. Reply
  Jana Trojanová 19.9.2023 v 11:58

  Nedoporučuji tuto službu – objednala jsem si doručení balíku na jednu z poboček a balík doručili úplně na jinou pobočku, o 16 km vzdálenou. Napsali jen do sms a mailu, na které nelze odpovědět, že z technických důvodů. Ani nazavolali, aby se domluvili, jestli je možné balíček doručit jinam.

 6. Už nikdy více!!!Balíkovna Brno Dukelská 77.Dnes 16.9.2023 napsaná otevírací doba do 11.00 a 10.15 zavřeno.Na zasilkovnu je teda větší spoleh.Augustin

 7. T**, ani jedna kladná recenze, to jsem přemýšlel o aplikaci, tak to ani náhodou, nebudu pokoušet štěstí a budu se držet jiného dopravce

 8. 1
  Rychlost doručení
  40
  Jednání se zákazníkem
  0

  Rychlost balikovny je velmi rychlá, ale nejsem vůbec spokojená s jejím dodáním. Již po druhé balíček zaslán na jinou pobočku než jsem zadala, kterou mám 20km dál. Balikovnu již využívat nebudu.

  Klady: Rychlost, která mi je ale k ničemu, balíček umístěn na pobočku kterou mám úplně jiným směrem.
  Přínosný(0) Nepomohl(0)You have already voted this
 9. 0.25
  Rychlost doručení
  10
  Jednání se zákazníkem
  0

  Nefunguje, příště zvolím spolehlivého dopravce z řady PPL, DHL a pod.

  Přínosný(0) Nepomohl(0)You have already voted this
 10. 0.5
  Rychlost doručení
  10
  Jednání se zákazníkem
  10

  Balíkovna nikdy více.

  Zápory: 2 x objednané zaslání balíku na webu, pro první balík jsem byl požádán abych ho zrušil, nedostal jsem adresní štítek mailem. Po druhé to samé, žádný adresní štítek, ale to jsem aspoň dostal podací číslo. Po telefonáte do Balíkovny mně bylo vysvětleno, že informace mailem posílají do 1 HODINY (rychlost asi jako pošta v Somálsku). Nic jsem nedostal ani pro 3 hodinách.
  Přínosný(0) Nepomohl(0)You have already voted this
1 2 3 8

Přidat komentář

Celkové hodnocení

Recenzer.cz
Logo