Jak poslat balík?

Potřebujete poslat balík a nevíte, jak na to? Zachovejte klid. Nic složitého na tom opravdu není. Máme pro vás praktické tipy a rady, jak správně balík nadepsat, jak ho správně zabalit a přes jaké společnosti ho můžete poslat.

Na co si dát při balení pozor?

K balení vždy přistupujte na základě toho, co budete v balíku posílat. Podstatné je myslet na to, jak je daná věc velká, těžká nebo křehká. Jinak je třeba přistupovat k balení vázy a odlišný způsob balení si vyžaduje váhově těžší předmět – třeba 15 kilová činka.

Pokud balíte křehký předmět, myslete na dostatečné velké deformační zóny – čili vzdálenost předmětu od vnitřní strany krabice. U těžšího zboží, například u výše zmíněné činky, dbejte na použití pevné několikavrstvé krabice, u které nehrozí protrhnutí. Jako výplň můžete použít třeba staré noviny, které jednoduše zmačkáte a rozložíte okolo posílaného předmětu.

Je nutné balík pojistit?

Povinnost to určitě není, nicméně pojištění balíku nemusí být na škodu. Zvažte ho zejména v případě, kdy posíláte křehké nebo cenné zboží. Určitě si pohlídejte výši pojistného plnění, předejte tak tomu, že pojištění nepokryje celou hodnotu zboží.

Pokud posíláte křehký předmět, určitě ničemu neuškodíte, pokud na krabici nalepíte štítek Křehké nebo Neklopit – tyto štítky si můžete snadno stáhnout a vytisknout z internetu. Sice neovlivníte, jak bude dopravce s krabicí zacházet, ale budete mít dobrý pocit z toho, že jste pro ochranu posílaných věcí udělali vše a zároveň budete mít i silný argument pro situaci, pokud náhodou balíček během dopravy přijde k újmě.

Každý dopravce má svá pravidla

V dnešní době můžete využít služeb několika dopravců, přičemž každý z nich má svá vlastní pravidla pro balení zásilek. Tato pravidla určitě doporučujeme dodržovat, jen tak vám totiž bude v případě potřeby uznaná reklamace.

Mezi základní pravidla, se kterými se setkáte napříč všemi dopravci, patří použití dostatečně odolné krabice, zafixování předmětu uvnitř krabice a také povinnost odstranit z krabice staré přepravní štítky.

Jak balík správně nadepsat?

Nadepsání balíku je nutné pouze v případě, kdy se rozhodnete jej poslat Českou poštou. Ostatní dopravci již využívají především elektronicky generované nalepovací štítky. Aby balíček v pořádku dorazil do cíle, pohlídejte si pár náležitostí.

Správně uveďte adresu, komu chcete balík poslat. Adresa se píše do pravé dolní části balíku. Nezapomeňte také uvést zpětnou adresu do levého horního rohu, kterou lehce do kříže přeškrtněte. Zpětná adresa je vaše a slouží pro případ, kdy by pošta potřebovala balíček vrátit zpět. Česká pošta klade nároky i na čitelnost textu, proto radíme balík nadepsat hůlkovým, dostatečně velkým a čitelným písmem.

S kým balík poslat?

Jak už bylo řečeno výše v článku – dnes máte mnohem více možností, nemusíte se proto spoléhat pouze na Českou poštu. Pro spoustu lidí je ale právě Česká pošta stále jasná volba, nicméně neuškodí znát i jiné dopravce.

Česká pošta

Rozhodnete-li se poslat balík přes Českou poštu, máte hned několik možností, jak to můžete udělat. Vybírat můžete celkem pěti typu balíků:

  • Obyčejný balík
  • Doporučený balíček
  • Cenný balík
  • Balík do ruky
  • Balík na poštu

Obyčejný balík

Při poslání obyčejného balíku nedostanete stvrzenku, pošta neručí za jeho případnou ztrátu. Výhodou je nízká cena, která začíná na 89 Kč (cena se odvíjí od velikosti balíku). Obyčejný balík se hodí hlavně pro posílání velkých předmětů nemající vysokou hodnotu.

Doporučený balíček

Při poslání doporučeného balíčku dostanete stvrzenku, pošta se zároveň zavazuje k jeho doručení a ručí i za případnou ztrátu částkou až do výše 1180 Kč. Cena zde začíná na 99 Kč (odvíjí se od velikosti balíčku). Tento typ se hodí pro zasílání knih nebo jiných drobných předmětů.

Cenný balík

Cenný balík slouží pro posílání cenností, ať už jde o šperky, peníze a další věci mající vysokou hodnotu. I v tomto případě dostanete stvrzenku a pošta ručí za případnou ztrátu částkou až do výše jednoho milionu korun. Cena za odeslání cenného balíku začíná na 129 Kč (odvíjí se od velikosti balíčku).

Balík do ruky

Při odeslání balíku do ruky dostanete stvrzenku, pošta v případě ztráty balíčku ručí částkou až do výše 50 000 Kč. Cena za odeslání balíku do ruky začíná na 129 Kč (odvíjí se od velikosti balíčku). Hodí se pro posílání předmětů s vyšší hodnotou, které chcete poslat přímo do rukou adresáta.

Balík na poštu

V tomto případě balík neputuje do rukou adresáta, ale je zaslán na konkrétní pobočku pošty, kde si jej adresát může vyzvednout. Co se ceny týče, nejmenší velikost balíčku vás vyjde na 109 Kč.

Zásilkovna

Velmi oblíbeným dopravcem je Zásilkovna. Její služba Mezi námi představuje nejjednodušší a nejrychlejší způsob posílání balíků mezi fyzickými osobami. Zaslat balík přes Zásilkovnu je velmi snadné.

Stáhněte si do svého mobilního telefonu aplikaci Zásilkovna. Zde poté klikněte na Odeslat zásilku, vyplňte kontaktní údaje příjemce a vyberte cílové výdejní místo (nebo uveďte adresu). V případě potřeby zadejte doplňkové služby a to je vše.

Zásilku následně zaneste na kterékoliv podací místo Zásilkovny. Přes mobilní aplikaci můžete po odeslání sledovat pohyb zásilky a přehled všech odeslaných i přijatých zásilek. Cena doručení na výdejní místo je 79 Kč, pokud zvolíte doručení na adresu, zaplatíte 109 Kč (ceny se týkají posílání balíčků v rámci České republiky). Prostřednictvím Zásilkovny je možné balíček poslat také na Slovensko, do Maďarska nebo do Rumunska.

DPD

Dalším známým dopravcem je DPD. Ten nabízí pohodlné řešení pro ty, kteří potřebují poslat balíček přímo z adresy přes kurýra, z výdejního místa Pickup nebo ze samoobslužného DPD Pickup boxu. Cena za odeslání balíku začíná na 89 Kč (záleží na velikosti a také na hmotnosti zasílaného balíčku).

Dopravce DPD má velmi snadné podávání balíků skrze mobilní aplikaci Z ruky do ruky. Zde pouze vyplníte potřebné údaje, službu zaplatíte a v objednaný den předáte zásilku kurýrovi, který přiveze adresní štítek a případně i etikety Křehké/Neklopit.

PPL

Svůj balík můžete poslat také prostřednictvím PPL. Doporučujeme jej využívat v případě malých a těžkých balíků. Po vzoru DPD má i dopravce PPL speciální aplikaci s názvem Balík pro tebe, skrze kterou je odeslání balíku opravdu jednoduché, přehledné a rychlé. I zde se ceny za odeslání balíku odvíjí od jeho velikosti.

Využít můžete i další dopravce

Kromě výše zmíněných dopravců, které považujeme za nejznámější a nejvyužívanější, se lze spolehnout i na služby dalších společností. Za zmínku tak stojí ti to dopravci:

Závěr

Pro poslání balíku dnes můžete využít služeb hned několika dopravních společností. Řada z nich se přitom snaží klientům odeslání balíku usnadnit použitím speciální mobilní aplikace, díky které je vše velmi jednoduché a rychlé.

Záleží jen na vás, kterého dopravce si vyberete. Vždy se snažte dodržet pravidla jednotlivého dopravce, předejdete tak případným potížím, pokud by byla potřeba reklamace. Při posílání balíků myslete na to, abyste zvolili vhodný obal, balík správně nadepsali a neostýchejte se se využívat speciální etikety pro posílání křehkých předmětů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zaslat.cz, www.zasilkovna.cz, www.top-obaly.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo