Dopravci

V dnešní době máte na výběr hned z několika dopravců, kteří se postarají o běžné i nadrozměrné zásilky a dovezou je na místo určení po Čechách i v cizině. Každá společnost se specializuje na trochu něco jiného a nabízí specifickou paletu služeb. Díky velké konkurenci se firmy snaží u zákazníků uspět také formou bonusů a výhod.

Jak si ale vybrat, pokud například nakupujeme v e-shopu, který nám dává na výběr z pěti dopravců? Abychom vám pomohli se na trhu dopravců zorientovat, připravili jsme následující přehled. V textu vám vysvětlíme základní pojmy, služby a přidáme také seznam dopravců, kteří by neměli ujít vaší pozornosti.

Některé společnosti rovněž nabízejí vytěžování dodávek a kamionů– vy jako majitelé jim můžete nabídnou svůj vlastní vůz k přepravě zboží a své služby coby řidič.

Druhy dopravy

Máte zásilku a potřebujete ji někam dodat? Jaký druh dopravy budete poptávat? Pokud si na tyto otázky neumíte odpovědět, my jsme na ně odpověděli za vás.

Doprava na paletách

Paletová doprava je ideálním prostředkem pro mezinárodní přepravu. Hodí se především pro objemnější zásilky nebo zásilky ve větším množstvím. Jelikož mají palety standardizované rozměry, nemusíte se obávat problémům na skladě nebo zádrhelů při dopravě. Doprava na paletách je rychlá, plynulá, přesná a spolehlivá.

Kamionová doprava

Díky nákladním vozům můžete přepravit téměř cokoliv kamkoliv. Silniční doprava je v porovnání s železniční značně pružnější. To je dáno především tím, že silniční komunikace oproti železnicím vedou prakticky všude.

Největší kamionoví dopravci v ČR

Kontejnerová doprava

Kontejnerová doprava se využívá především pro skladování a odvoz odpadu a také ve stavebnictví. Nejčastěji se tak přepravují materiály jako je písek, štěrk, suť, zemina nebo kámen. Kontejnery se používají i v rámci lodní dopravy, kdy je v nich přiváženo zboží a objemné zásilky.

Lodní doprava

Lodní doprava je značně limitovaná dopravními cestami – řekami nebo mořem a oceánem. Mezi její výhody patří především nižší cena v porovnání s leteckou a pozemní dopravou. V lodní dopravě se setkáte s kontejnerovými loděmi, které přepravují enormní množství zásilek na jednou.

Nákladní doprava

Nákladní doprava je souhrnné označení pro přepravu zásilek všech velikostí. Má několik variant

  • železniční nákladní doprava
  • silniční nákladní doprava
  • vodní nákladní doprava
  • letecká nákladní doprava

Mezinárodní doprava

Mezinárodní doprava označuje přepravu zásilek, jejich výchozí a cílové místo leží na území různých států. Vztahuje se také na dopravu, která začíná i končí ve stejné zemi, ale část cesty se uskutečnila na jiném území. Ne všichni dopravci tuto variantu nabízejí. Můžete se obrátit na mezinárodní společnosti – například na Fofr, UPS nebo DB Schenker.

Letecká doprava

Letecká doprava je jednou z nejrychlejších forem přepravy, především pokus se jedná o variantu mezinárodní. Nejčastěji se využívá pro poštovní a méně objemné zásilky. Některé společnosti, například FedEx Express, mají vlastní aerolinky.

Vnitrostátní doprava

Vnitrostátní doprava je označení pro dopravu zboží, které během své cesty nepřekročí hranice jednoho státu. Po Čechách se nejčastěji využívají kamiony, ale i říční cesty – Vltava a Labe.

Jak vidíte, doprava má opravdu mnoho variant. Jakou zvolit je čistě na vás. Se správným výběrem vám může pomoci také sám dopravce. Někteří poskytují tzv. spediční služby. V praxi to znamená, že vám firma dopravu obstará u jiné společnosti. Nebude ji tedy sama realizovat, jelikož na to nemá prostředky, ale pouze ji smluvně zajistí.

Největší dopravci v ČR

V České republice najdete velké množství dopravců. Každý se specializuje na něco trochu jiného. Uvedené společnosti vám díky speciálnímu softwaru pro dopravce poskytnou sledování zásilek online. Budete tak mít vždy přehled o tom, kde se vaše zásilka aktuálně nachází a kdy bude doručena. Podívejte se na přehled nejznámějších jmen, která využívají majitelé eshopů a další podnikatelé.

Databáze dopravců

Připravili jsme si pro vás kompletní databázi dopravců, jejichž služby můžete využít na území Čech i pro mezinárodní dopravu. U každého jména je připravený medailonek s přehledem služeb a dalších užitečných informací, které vám usnadní výběr.

Druhy přepravy

Ačkoliv to laikovi může splývat, přeprava a doprava jsou dvě odlišné věci. Doprava je přesun X z bodu A do bodu B. Přeprava je produktem dopravy. S kterými druhy přepravy se můžete setkat?

Přeprava balíků a zásilek

Přeprava balíků se vztahuje na menší zásilky. Nejčastěji ji využívají eshopy. Tento druh přepravy nabízí například Česká pošta, DPD, PPL, GLS, WEDO, Fofr, Messenger a další. Některé společnosti do ceny přepravy zahrnují také pojištění balíků a další doprovodné služby, které se vám mohou hodit.

Expresní přeprava balíků a zásilek probíhá zpravidla do 24h od přijetí zásilky. Tuto variantu nabízí téměř všechny společnosti, počítejte ale s tím, že si připlatíte.

Ve velkých městech můžete využít služby kurýrů (např. Messenger), kteří jsou schopni dodat zásilku i v řádu několika hodin.

Další specifickou formou přepravy zásilek je přeprava na výdejní místa. Pro tuto službu je nejznámější Zásilkovna a Uloženka by WE|DO. Partnerská výdejní místa dnes už ale využívá i PPL nebo DPD. Tato varianta ušetří část nákladu za poštovné. Navíc je flexibilnější v porovnání s doručováním na adresu.

Nadrozměrná přeprava

O nadrozměrné přepravě se hovoří v případě, že zásilka naložená např. v kamionu by přesahovala povolené rozměry stanovené Ministerstvem dopravy. Taková forma přepravy se svěřuje logistickým společnostem, v jejichž kompetenci je zajistit, aby přeprava proběhla bez problémů a legálně. V opačném případě může dojít k poškození komunikace nebo ohrožení bezpečnosti provozu. Přepravu velkých a těžkých položek zajišťuje například Fofr.

Pokud se jedná o nadrozměrný balík, který se nevejde do normovaných parametrů, většina přepravních společností vám vyjde vstříc – za příplatek. PPL poskytuje řešení pro atypické zásilky, to samé DPD či Zásilkovna.

ADR přeprava

Jde o přepravu nebezpečných věcí (ADR) v souladu se směrnicemi Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě. Tuto formu přepravy zajišťuje například Fofr, FedEx Express, DB Schenker nebo UPS.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (132 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo