Elektrické skateboardy a longboardy

Elektrické skateboard lze chápat jako moderní dopravní prostředek, který vám může velmi usnadnit pohyb po městě. Tato prkna mohou jezdit rychlostí vyšší než 40 km/hod a řadí se tak mezi nejrychlejší, ale i nejmenší a nejlehčí prostředky. Elektrický skateboard či longboard se od klasických prken liší nejen přídavným pohonem, ale i stabilnějšími a pevnějšími koly. Udržet se na tomto prkně je tak mnohem jednodušší než jízda ne klasickém skatu.

Nedílnou součástí těchto elektrických prken je pochopitelně dobíjecí elektromotor, který se nachází pod deskou boardu. Motor je velmi dobře a bezpečně ukryt, tudíž nijak nenarušuje vzhled prkna a na první pohled si ho nemusíte ani všimnout.

Při výběru elektrického boardu je třeba zvážit, kde budete chtít na prkně jezdit. Menší prkna jsou vhodnější na jízdu po městě, ty delší zvládnou i delší jízdu terénem. Zajímat vás bude pochopitelně pohon, konktrétně výkon motoru, kapacita baterie i způsob ovládání. Důležitou roli hraje délka a tvar prkna nebo vlastnosti koleček.

Porovnat ceny skateboardů a longboardů

Nejlepší elektrické skateboardy a longboardy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Exway Wave Hub 100 % 18 246 Kč Zobrazit Honzovy-longboardy.cz
2. Eljet Single Power 95 % 4 290 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Exway X1 83 % 18 471 Kč Zobrazit Onlineshop.cz

Typy

V současné době se na trhu setkáte se dvěma elektrickými prkny a to skateboardem a longboardem. Mezi další oblíbené boardy patří také waveboard nebo pennyboard, avšak tato prkna svoji elektrickou podobu zatím nemají.

Elektrický skateboard

Klasický skateboard je prkno, které slouží především pro zábavu. Používá se ve skateparcích a lze s ním provádět různé triky. Skateboard tedy tolik neslouží jako dopravní prostředek. Elektro skateboard však k provádění triků nevyužijete, toto prkno vás může rychle dostat z jednoho bodu do bodu jiného. Elektro skate je na rozdíl od longboardu kratší a tudíž i snadněji přenosný. Elektrický skateboard je ideální zejména pro přesun ve městě a velmi jednoduše s ním můžete cestovat veřejnou dopravou.

Elektrický longboard

Klasický longboard poznáte podle delší desky, toto prkno je určeno všem, kdo si chtějí vychutnat delší a rychlejší jízdu. Na stejném principu pak funguje i elektro longboard, což je opět prkno, které plní funkci rychlého dopravního prostředku. Rozdíl mezi klasickým a eklektickým longboardem není tak výrazný a tato prkna patří mezi ta oblíbenější. Díky většímu tvaru jsou tato prkna vhodnější pro delší jízdu terénem, avšak využít ho pochopitelně můžete i při přesunech po městě, do práce nebo školy.

Ovládání

Ke každému elektrickému prknu dostanete i dálkové ovládání. S jeho pomocí budete moci kontrolovat, jakou rychlostí se prkno pohybuje, a přehled budete mít o spotřebě elektrické energie. Dálkové ovládání lze snadno používat i za jízdy, měnit můžete jízdní režimy, regulovat rychlost atd.

Elektrický skateboard uvedete do provozu pouze jediným zmáčknutím tlačítkem. Ve chvíli, kdy zmáčknete patřičné tlačítko, dojde k okamžitému spárování s prknem a můžete vyrazit. Jízdní režimy vám umožní jízdu jinou rychlostí. K dispozici máte hned několik těchto režimů a rychlost tak jednoduše přizpůsobíte situaci a terénu.

 • Mobilní aplikace – druhou možností, jak prkno ovládat je použít speciální mobilní aplikaci. Výhodou aplikace je větší počet různých funkcí i možnost nastavovat další parametry.

Výkon motoru

Velmi důležitou součástí každého elektrického prkna je pochopitelně motor, konktrétně pak jeho výkon. Ten určuje, kde všude a jakou rychlostí se budete moci na prkně pohybovat. Nejméně výkonné boardy mají výkon pouhých 150 W. Mnohem častěji se však výkon pohybuje v rozmezí 450 – 3 500 W. Prkna s velkým výkonem jsou pochopitelně nejdražší, avšak poradí si prakticky s každým převýšením. Pro jízdu po rovném terénu nebo městě si však vystačíte s prknem do výkonu 1 500 W.

 • Rychlost – elektro skateboard i elektro longobard mohou jezdit rychlostí 25 – 40 km/hod. Každé prkno by mělo umožňovat rychlost měnit pomocí několika jízdních režimů. To, jakou nejvyšší rychlostí může board jet, záleží na výkonu motoru.

Umístění motoru

Pohon může být umístěn přímo v zadních kolečkách. Druhou možností je pohon umístěn před zadními kolečky. Výhodou umístění pohonu mimo kolečka je, že prkno je vybaveno i zpátečkou. Ačkoliv se mnohým může zdát zpátečka funkcí navíc, může být mnohdy příjemné možnost vycouvat z úzkých prostorů.

Baterie

V případě baterie je nutné zajímat se o její kapacitu a pochopitelně i dojezd. Do elektrických prken se zpravidla montují kvalitní Li-ion baterie, které mají kapacitu okolo 9 000 Ah. Dojezd prkna pak bývá v rozmezí 10 – 30 km. Dojezd je však udáván v ideálních podmínkách a ovlivňuje ho kvalita jízdy, povětrnostní vlivy, hmotnost jezdce i terén, na kterém se budete pohybovat. Proto je vhodné počítat vždy s nižším dojezdem. Výhodou elektrických prken je však velmi rychlé dobíjení akumulátoru, které bývá v řádech 3 hodin.

Deska

Jakmile budete vědět, jak výkonné prkno potřebujete, budete pokračovat ve výběru toho správného boardu stejně jako při výběru klasického prkna. Zajímat vás bude deska, kolečka a další části boardů.

Zatímco u elektro skateboardů se tvar desky nijak nerozlišuje, elektrický longboard nabízí hned 4 různé alternativy:

 • Pintail – je prkno tradičního tvaru kapky. Tento tvar vám umožní desku snadno ovládat, což je dobrá vlastnost zejména pro začínající jezdce.
 • Cruiser – tvar prkna se podobá klasickému skateboardu. Prkno je malé, což bude vyhovovat spíše zkušenějším jezdcům.
 • Drop – Through – tento tvar je vodný především pro jízdu z kopce. U tohoto tvaru prochází trucky skrz desku, což zvyšuje stabilitu, avšak horší je točivost.
 • Hybrid – také tato deska má menší velikost. Stejně jako v případě tvaru Drop – Through prochází trucky skrze desku. Prkno je velmi stabilní a snadno se ovládá.

Kolečka

Kolečka mají různou velikost a liší se svou tvrdostí. Ani jejich výběr byste neměli podcenit, protože kolečka určují, po jakém terénu se bude moci prkno pohybovat a jak moc bude jízda komfortní. Na kočičích hlavách, které jsou ve městech velmi časté, se budete moci bez problému pohybovat díky kolečkám velkým 85 mm, jejichž tvrdost je 80A.

 • Měkká kolečka – jsou považována za universální. Dobře se přizpůsobují různým povrchům, což se hodí zejména při jízdě ve městě. U těchto koleček však musíte počítat s nižší rychlostí.
 • Tvrdá kolečka – vyznačují se horší přilnavostí i menší stabilitou. Díky tvrdým kolečkům budete moci jezdit rychleji, což ocení zkušenější jezdci.
 • Tvar – dle tvaru lze koupit kolečka s ostrými nebo zaoblenými hranami. Kolečka s ostrými hranami mají lepší stabilitu i přilnavost. Zaoblená kolečka nejsou tolik stabilní, ale jízda bývá rychlejší.

Uchycení

Zvolit můžete i způsob, jakým jsou kolečka uchycena. V tomto případě budete vybírat ze 3 možností.

 • Center-set – označuje uchycení ve středu. Prkna s tímto způsobem uchycení jsou velmi stabilní a umožňují plynulý přechod do smyky aniž by docházelo ke ztrátě rychlosti.
 • Side-set – kolečka mají střed ve stejné úrovni s linií vnitřní hrany. Díky tomu mají kolečka dobrou přilnavost i stabilitu.
 • Off-set – jedná se o kombinaci obou předchozích možností, se kterou se u elektrických prken setkáte nejčastěji. I zde lze počítat s dobrou přilnavostí i stabilitou prkna.

Trucky

Jedná se o kovové části, pomocí kterých jsou kolečka uchycena. Uchycení ovlivňuje způsob otáčení i možnost provádění některých triků.

 • Vertikální trucky – tyto trucky najdete u klasických skateboardů. Výhodou je regulovatelná tuhost, kterou lze regulovat utahováním a povolováním.
 • Reverzní trucky – používají se u longboardů a jsou připevněné pod úlem 45°. Výhodou je velká stabilita a míra natočení.

Značka

Elektrické skateboardy a elektrické longboardy koupíte od Exway. Tento výrobce nabízí vysoce kvalitní a precizně zpracovaná prkna, která se vyrábí nejnovějšími technologiemi. Velmi kvalitní jsou i prkna značky Eljet nebo Skatey. Známá je i značka EcoWhell, která se specializuje i na výrobu dalších elektrických vozítek.

Cena

Cena elektrických skateboardů a longboardů je mnohem vyšší než je cena klasických boardů. Také výběr je v tomto případě mnohem menší. Nejlevnější prkna lze koupit za cenu do 10 000 Kč. Tyto výrobky postačí méně náročným uživatelům, kteří si vystačí s nižší rychlostí i dojezdem. Za kvalitnější prkna budete muset zaplatit alespoň 15 000 Kč, cena těch nejdražších šplhá k 45 000 Kč.

Porovnat ceny skateboardů a longboardů

Otázky a odpovědi

Jaký dojezd zvolit?

Elektrické boardy mají dojezd v rozmezí 10 – 30 km. To, jak velký dojezd potřebujete, závisí i na tom, kam budete chtít na prkně jezdit. Jestliže se budete pohybovat spíše po městě, budou vám stačit prkna s kratším dojezdem cca 15 km. Na delší cesty budete naopak potřebovat prkno s delším dojezdem. Myslet musíte i na to, že čím je dojezd vyšší, tím déle se bude prkno nabíjet.

Kde všude může elektroboard jezdit?

Tato elektrická prkna mají zpravidla menší kolečka a jsou určena zejména pro jízdu na tvrdém terénu. Vyrazit můžete na asfalt, silnici nebo cyklostezku. Dražší prkna si poradí i s méně náročným terénem. Jízdu po lese, či jiném náročnějším terénu si však v případě většiny prken neužijete. V současné době lze koupit i board s koly velkými 9´´, tyto modely si s náročnějším terénem docela dobře poradí. Počíta však musíte s vysokou pořizovací cenou.

Jaké funkce elektrický board nabízí?

Kvalitní board by měl být voděodolný, aby zvládl i jízdu za deště. Praktickou funkcí, kterou nabízí většina prken je možnost uzamknout motor. V případě dražších modelů máte k dispozici také osvětlení.

Závěr

Po městě budete moci jezdit menším a skladnějším elektrickým skateboardem. Na delší vyjížďky se můžete vydat na větším longboardu. Longboard je ideální na jízdu po nerovném terénu a výborný je i při sjezdech. Důležitými parametry je výkon a umístění motoru, maximální dojezd a rychlost. Výhodou elektrických boardů je rychlé nabíjení a pohodlné ovládání. Při výběru narazíte na prkna různých tvarů, která se liší i velikostí a tuhostí koleček. Za universální se považují prkna s většími a měkčími kolečky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.honzovy-longboardy.cz, www.elektrickysvet.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (55 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. U nás není jednoduché kupovat elektrické vymoženosti, protože to samozřejmě hned chtějí oba kluci. No tak jsem nakonec pořídila pro jednoho syna elektrický skateboard a druhému longboard, každý má totiž svou konkrétní představu, co chce, nebo spíš co potřebuje. Oba jsou velmi spokojeni a já mám radost, že jsem koupila dobře a nejsou to jen zbytečně vyhozené peníze, i když tedy ceny jsou to i tak výškové.

 2. Elektrický skateboard mám od značky Exway a jsem spokojen. Byla to dost dobrá koupě, navíc jezdí poměrně rychle, což je takový malý bonus.

 3. Přítel chtěl elektrický skateboard, v čemž se tedy nevyznám, ale díky vašemu článku jsem mu nakonec objednala Elwing Powerkit nimbus, který má 100 % hodnocení. Stál tedy skoro 12 000 korun, ale přítel z něj měl radost jako malý kluk, tak jen doufám, že se hned někde nevymlátí v první zatáčce.

 4. Manžel koupil našemu synovi Exway X1 Max a ten je z toho dárku nadšený. Já osobně bych na to nevlezla, ale jemu to nedělá žádné problémy. Jen tedy ta cena byla dost vysoká.

Přidat komentář

Recenzer
Logo