Longboardy

Longboard je jedním z typů prken na kolečkách. Oproti známějšímu skateboardu se však liší celkovými rozměry i velikostí koleček. Díky větším kolečkám poskytuje při jízdě lepší stabilitu, dobře si poradí i na nerovném terénu. Longboardy jsou k dostání v několika provedeních, využít je můžete při jízdě ve městě, na silnicích či stezkách a také v parku.

Vybrat ten správný longboard nemusí být vzhledem k jejich velké nabídce zrovna lehké. Jednotlivá prkna se liší tvarem, velikostí i výrobním materiálem. Zásadní roli při rozhodování hraje skutečnost, jaký styl jízdy preferujete i to, zda patříte k začátečníkům nebo pokročilejším uživatelům.

Porovnat ceny longboardů

Nejlepší longboardy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tempish Fox-N 32,5 100 % 1 665 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Tempish Tropic T 31 100 % 1 990 Kč Zobrazit Blackcomb.cz
3. Spokey LONGBAY 37 97 % 1 195 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Sulov Pastel 22 93 % 648 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
5. Street Surfing Freeride The Wolf 39 90 % 2 390 Kč Zobrazit Insportline.cz

Typy

Longboardy je možné rozdělit na několik různých typů, v závislosti na způsobu a místě využití.

Do města

Jestliže využijete longboard především jako dopravní prostředek nebo patříte k těm, kdo s tímto prknem začínají, budete vybírat mezi tzv. cruisery. Jedná se o menší desky s menšími kolečky. Díky zvednuté zadní části, můžete během jízdy zvednout přední kolečka a překonat tak různé překážky a nerovnosti.

Do města, parku i na stezky

Na těchto místech využijete tzv. pintail, tato deska má tvar kapky. Jedná se o vůbec nejoblíbenější desky. U těchto typů je důležitá také výšky, longboardy s větší výškou lépe zatáčí a rychleji reagují. Jejich nevýhodou je však nižší stabilita. Nižší longboardy jsou stabilnější, nejsou však tolik obratné.

Jízda z kopce i po silnici

V této kategorii si přijdou na své zejména zkušení uživatelé, kteří si chtějí vychutnat rychlou jízdu a mají rádi adrenalin. Na své si přijdou i milovníci triků.

Styl jízdy

Dle stylu jízdy můžete vybírat mezi longboardy určenými pro carving, freeride nebo downhill.

Carving, cruising

Pro tento styl jízdy jsou určené především hybridní desky, pro které jsou typické výřezy na kolečka. Trucky hybridních longboardů jsou uchycené drop-thru systémem. Díky tomuto uchycení může být obtížné provádět některé triky. Carvingové longboardy řežou dobře zatáčky, a využít je můžete i při tzv. tancování na prkně.

Freeride

Freeriderové desky jsou specifické svým tvarem, díky tomu můžete provádět různé triky jako otočky o 180° a další.

Downhill

Longboardy jsou určené především pro velmi rychlou jízdu. Tato prkna mohou dosáhnout i rychlosti větší než 80 km/h a jsou určené opravdovým profesionálům.

Délka

Délka prkna má vliv na styl jízdy. Longboardy s délkou od 71 – 97 cm využije při jízdě po městě. Delší prkna s délkou od 97 – 107 jsou určena do města, hodí se pro freeride i downhill. Prkna, která budete používat zejména ve městě, by neměla být delší než 105 cm. Délka 107 a více cm je ideální pro longboardy určené pro freeride nebo downhill.

Tvar

Kromě rovných prken jsou k dostání také různé tvary.

 • Kick tails – jedná se o zahnuté konce, které vám umožní prkno lépe zvednout a provádět různé triky. K dostání jsou prkna, které mají zvednutou jednu nebo obě patky. Tento tvar je ideální pro Freestyle.
 • Wheel cut – outs a wheel wells – nad kolečky je výřez, díky kterému nedojde ke kontaktu kol s deskou, což se může stát zejména při ostrém zatáčení.
 • Concave – okraje desky jsou vyvýšené než střed, dík tomuto tvaru budete mít při jízdě větší stabilitu. K dostání jsou ve třech úrovních, nejhlubší desky jsou vhodné pro sjezdy a freeride.
 • W-concave – tento tvar je typický pro dražší freeriderová a sjezdová prkna. Úzká prohlubeň vede středem prkna, což má opět vliv na přilnavost a stabilitu.

Konstrukce

Výrobní materiál má vliv na životnost a bezpečné používání. K dostání je mnoho modelů vyrobených z plastu. Jejich výhodou je zejména nízká cena. Jestliže to s jízdou na prkně myslíte vážně, je vhodné se jim vyhnout.

Upřednostňujte longboardy vyrobené ze dřeva nebo v kombinaci dřevo laminát. Mezi používané dřeviny patří javor, bambus a bříza. Javorové desky jsou díky svojí tvrdosti určené pro downhill lomboardy, bambus a javor jsou materiály freeriderových a carvingových longboardů.

Další parametry

Longboard se skládá z několika částí, které je třeba při výběru zohlednit. Pozornost tak budete věnovat truckům neboli osám, kolečkám, ložiskům. K dalším parametrů patří hardware, zde se jedná o šrouby a matky, risers jsou podložky mezi deskou a truckem.

Trucky

Trucky spojují desku s koly, díky nim je možné longboard ovládat. Jsou vyrobené z kovu a používají se ve dvou základních provedeních, častěji narazíte na reverse kingpinové trucky, méně časté jsou vertical kingpin trucky.

Reverse kingpinové trucky mají lepší geometrii a točivost a takí větší stabilitu. Tyto tracky jsou vhodné pro všechny typy longboardů, najdete je i výrobků vhodných pro pohyb po městě, freeride i downhill.

Kingpin trucky jsou typické pro skateboardy. Najdete je převážně u longboardů, které využijete při dělání různých triků.

Ložiska

Kvalitní ložiska určují životnost longboardu, mají vliv na točivost, zrychlení i kvalitu. Ložiska najdete pod značením ABEC. Za touto ukratkou se pak nachází číslice 1, 3,5, 7 a 9. Čím je toto číslo vyšší, tím kvalitnější ložiska jsou.

Na základě jednoho čísla však není možné porovnávat výrobky různých značek. Můžete koupit longboard za nízkou cenu od neznámého výrobce, jehož ložiska mohou být označena jako ABEC 9, a přesto tento výrobek nebude tak kvalitní, jako výrobek známého výroobce ovšem s nižším značením ložisek.

Kolečka

To co přímo určuje styl i jízdní vlastnosti longboardu jsou kolečka. Jejich výběr je tak velmi důležitý a neulehčuje ho ani skutečnost, že můžete vybírat mezi několika typy. Kromě různých tvarů a velikostí, jsou k dostání kolečka s jinou tvrdostí.

Co se týká velikosti, pokud milujete rychlou jízdu, budou pro vás lepší velká tvrdá kola. Malá měkká kola mají, jsou pomalejší, mají však lepší přilnavost a jízda je plynulá i na nerovném ternu. Tato kola tak budou vyhovovat začátečníkům i těm, kteří se budou pohybovat po městě, na stezkách nebo parku.

 • Downhill – pro rychlou jízdu jsou určena větší kola o velikosti nad 70 mm, hrana by měla být ostrá a širší. Měkká kola 74A mají lepší přilnavost, jízda na nich bude ale pomalejší, tvrdá kola 86A jsou rychlejší, přilnavost i odpor je menší. Doporučená tvrdost pro tento styl je 80A – 83A.
 • Freeride – ideální je kombinace dvou typů a to slide a downhill koleček. Upřednostňujte větší kolečka nad 70 mm, hrany by měli být zaoblené, tvrdost by pak měla být v rozmezí 78 – 80A.
 • Slide – vybírejte kola s menším průměrem i šířkou, hrany by měly být zaoblené. Tvrdost by měla být v rozmezí 78A – 82A.
 • Skate, Techslide – pro tyto styly se hodí malá cca 60 mm a tvrdá kolečka cca 100A. Taková kola jsou vhodná pro sjíždění hladkých povrchů ramp a používají se ve skateparku. Nehodí se však na jízdu městem.
 • Cruising – tyto longboardy jsou vhodné pro městskou jízdu, měly by tedy dobře tlumit otřesy, což vám umožní měkčí kola, ideální velikost je v rozmezí 60 – 70 mm, hrany mohou být ostré i zaoblené.
 • Slalom – pro slalom je třeba vybírat kola s dobrou přilnavostí, ideální velikost je v rozmezí 70 – 75 mm, tvrdost 78 – 80A.

Bushingy

Bushingy jsou velmi malé části, při jízdě jsou však také důležité. Mají vliv na stabilitu desky, ovlivňují také zatáčení i váš celkový pocit z jízdy.

I zde je třeba zvolit ideální tvrdost, s tvrdším bushingem budete provádět náklony s větší sílou, vhodnější jsou pro styl carving, downhill a freeride. S měkčími bushingy bude zatáčení jednoduší, což oceníte u carvingu.

Bushingy mají tvar válce nebo kuželu. Válec je více používaný, lze ho využít prakticky u všech stylů. Jejich výhodou je větší stabilita, zatáčení je obtížnější. Tvar kužele je vhodný pro zkušené jezdce, kteří provozují slalom, dancing, cruising nebo carving. Kuželové bushingy jsou méně stabilní, lépe se s nimi bude zatáčet.

Podložky

Podložky jsou opět jedny z nejmenších částí prkna, mohou však ovlivnit vlastnosti jízdy i snížit množství vibrací. Úkolem podložky je zvýšení vzdálenosti mezi deskou a koly, díky nim nedochází k možnému zablokování ani poškození kol či desky.

Tuto skutečnost oceníte zejména u prknech s většími koly, zde platí jednoduché pravidlo, čím jsou větší kola, tím větší by měly být také podložky. Nevýhodou větších podložek je ale horší zatáčení. Podložky jsou nejčastěji gumové nebo plastové a mohou být rovné nebo úhlové.

Značka

Výrobců je opravdu velké množství, při výběru preferujte kvalitní dřevěné desky a v ideálním případě se vyhněte těm plastovým. Z výrobců můžeme jmenovat Tsunami, Mindless, Globe, D-Street, Caliber, Hammond, Penny, Pro-Tec atd.

Cena

Méně kvalitní a menší prkna je možné koupit do 500 Kč. Jsou určená zejména dětem. Cena kvalitních prken je v rozmezí 2 – 3 000 Kč. Vyhovovat budou začátečníkům a příležitostným uživatelům. Zapálení jezdci a profesionálové pak mohou vybírat mezi prkny, jejichž cena se šplhá k 5 a více tisícům.

Porovnat ceny longboardů

Otázky a odpovědi

Co je cruising a jaká prkna jsou pro tento styl vhodná?

Cruising nebo carving jsou styly pro začátečníky. Jízda je pohodová, longboardy využijete především jako možnost rychlejšího přesunu z místa na místo. Vhodné jsou i pro jízdu parkem.

Pro tento styl budete vybírat prkna Pintail, svým tvarem připomínají kapku, patří k nejrozšířenějším, Cruiser a Mini Cruiser se od sebe liší délkou desky. Cruiser je vhodný na dělání triků i městské ježdění, nehodí se na sjíždění kopců.

Mini Cruiser je kratší a podobá se skateboardu, je určen zejména pro dělání triků, ale mají i výborné jízdní vlastnosti. Penny boardy jsou nejčastěji vyrobené z plastu, avšak je více kvalitní než levné výrobky nepoctivých výrobců. Tyto desky tedy vybírejte opravdu pečlivě. Využít je můžete díky širším kolečkům i na nerovném ternu.

Co je Freestyle?

Freestyle nebo Frreride jsou styly, na které můžete přejít, pokud znáte základy a chcete si jízdu více užít. Freestyle zahrnuje různé akrobatické kousky, drifty, slejdy, přeskoky atd. Freeride je pak rychlejší jízda, kdy se již odvážíte sjíždět kopce, ale netroufnete si na extrémní rychlost.

Co je Downhill?

Pokud prkno skutečně ovládáte a chcete si vychutnat požitek z opravdu velmi rychlé jízdy, přichází na řadu právě downhill. Prkna jsou určená na rovný terén a mohou dosáhnout velkých rychlostí.

Závěr

Dnešní trh nabízí opravdu veliké množství různých výrobků všech možných tvarů, velikostí, velikostí a designových provedeních. Při výběru vhodného longboardu by neměla hrát tu nejdůležitější roli cena a ani vzhled.

Rozhodujte se především podle stylu jízdy, který je vám nejbližší. Zkušenější uživatelé již nějaký přehled mají a výběr pro ně nebude nijak složití, začínající by si měli nechat poradit a vysvětlit, co jednotlivé parametry umožňují. Z tohoto důvodu výběr nepodceňujte a neváhejte se obrátit na kvalifikované odborníky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.sportisimo.cz, www.honzovy-longboardy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dostal jsem jako dárek Mindless Core 28,5 a mám z něj obrovskou radost, protože longboard jsem si dlouho přál. Zkoušel jsem ho již několikrát a jde mi to na něm moc dobře.

 2. Udělal jsem si radost a koupil Street Surfing CUT KICKTAIL 36. Používám ho pravidelně, protože se na něm dost dobře jezdí. Dokonce jsem to zatím ustál bez úhony.

 3. Longboard jsem kupovala pro syna a jezdí na něm s kamarády. Stál necelých tisíc korun a je to pro něj zajímavý způsob zábavy.

 4. Ségra mi koupila longboard do města, no vymlátil jsem se hned při první jízdě, ale nakonec jsem si to natrénoval. Je to bomba, když někam pospícháte a nechce se vám šlapat jen tak po svých.

 5. Moc hezky napsaný článek. Mám dotaz, hledám longboard na pumptrack, jaký bych měl vybrat? Díkes.

 6. Dobře napsaný článek o longboardech.

Přidat komentář

Recenzer
Logo