Fingerboardy

Fingerboard je dokonalá zmenšenina skateboardu. Celé prkno měří cca 96 mm a k ježdění na prkně použijete 2 nebo 3 prsty. Na fingerboardu můžete jezdit doma, ale v mnoha městech najdete i speciální skate parky. Parky jsou většinou umístěny v budovách a jezdit tak můžete za každého počasí. Pokud budete chtít fingerboard používat doma nebo kdekoliv vás napadne, budete si muset přikoupit také malou rampu nebo další podobné příslušenství.

Fingerborad můžete koupit v hračkářství nebo specializovaných prodejnách. To, které variantě dáte přednost, souvisí s vašimi cíli, které chcete při jézdě dosáhnout. Pokud chcete fingerboard pouze vyzkoušet, bude vám stačit levnější komplet z hračkářství. Jestliže se chcete fingerboardu věnovat naplno, měli byste si správné prkno sami sestavit nebo zakoupit komplet vyrobený z mnohem kvalitnějších materiálů.

Porovnat ceny fingerboardů

Typy

Fingerboard vybírejte s ohledem na požadavky, které na prkno máte. Začátečníkům postačí levné komplety, pokročilý již budou muset investovat do prkna vyrobeného z kvalitnějších materiálů.

  • Fingerboard komplet – nejlevnější jsou komplety, které obsahují sestavené prkno. Po rozbalení můžete fingerboard ihned používat. Vystačit si však musíte s menší kvalitou a odolností prkna. Levné komplety jsou ideální volbou pro začátečníky nebo děti. Jestliže fingerboardu propadnete, můžete přejít na dražší variantu.
  • Fingerboard komponenty – druhou variantou je možnost si svoje prkno sestavit z jednotlivých komponentů. Součástí prkna jsou mnohem lepší kolečka a trucky. Nejkvalitnější prkna mají ložisková kolečka. Nevýhodou této varianty je mnohem vyšší cena. Výhodou jsou pak výborné jízdní vlastnosti, které vám umožní provádět různé triky.

Materiál

Levnější prkna jsou vyrobena z plastu. Druhou možností jsou fingerboardy vyrobené ze dřeva. Dřevěné fingerboardy jsou velmi kvalitní a vyznačují se i delší životností. Koupit však můžete i levná dřevěná prkna, které nemají dobré jízdní vlastnosti. Kvalitu materiálu tak poznáte podle pořizovací ceny a značky.

  • Plast – plastové fingerboardy plní spíše funkci hračky. Jsou méně kvalitní, odolné a koupit je můžete v hračkářství.
  • Dřevo – dřevěné fingerboardy mají prakticky stejné vlastnosti jako opravdový skateboard. Pokud fingerboard koupíte ve specializovaných prodejnách, budete mít jistotu, že koupíte vysoce kvalitní prkno s výjimečnými jízdními vlastnostmi. Dřevěné fingerboardy se vyrábí v šířce od 28 – 32 mm a jsou doplněny o mnohem kvalitnější komponenty.

Šířka

Jednotlivé desky se liší svojí šířkou. Výběr správné šířky souvisí s osobními preferencemi každého. Osobám s menšími prsty mohou stačit desky s šířkou 28 – 32 mm. Lidé se silnějšími prsty využijí desky se šířkou 32 – 34 mm. Vyzkoušet pochopitelně můžete prkna s různou šířkou a vybrat to, které vám bude vyhovovat nejvíce. Mezi nejoblíbenější patří desky se šířkou 32 mm.

Části prkna

Fingerboard je ve své podstatě malá kopie skateboardu. Fingerboard je tak složen prakticky ze stejných částí.

  • Deska – zvaná i jako deck je hlavní částí fingerboardu
  • Kolečka – nedílnou součástí prkna jsou i kolečka whell. Každé prkno obsahuje 4 kolečka.
  • Truck – je část, ke které se připevňují kolečka. Součástí prkna jsou 2 trucky.
  • Nose – pod tímto označením se ukrývá přední část prkna
  • Tall – je označení pro zadní část
  • Grip – je plocha, kterou lze nalepit na horní část desky. Grip je tvořen drsnější plochou, která má zajistit dobrou stabilitu prstů.

Příslušenství

Abyste mohli fingerboard využít na 100%, budete muset přikoupit i nějaké příslušenství. Potřebovat budete různé rampy, zábradlí a další překážky. Nějaké příslušenství lze koupit, jiné si můžete vyrobit sami. Záleží pouze na tom, jaké překážky budete chtít zdolávat. Ze začátku můžete přeskakovat telefon, dřevěné kostky apod.

Značka

Fingerboardy nabízí několik výrobců. K těm nejoblíbenějším patří desky značek TechDeck s Spin Master. Levnější varianty jsou k dostání od Teddies, kvalitnější jsou pak výrobky Teak Tunning, Bollie, Graw Jump. Vysoce kvalitní jsou dřevěné desky Woodclub.

Cena

Výhodou fingerboardingu neboli jízdě na prkně je cenová dostupnost. Malý fingerboard koupíte za 100 – 2 000 Kč. Do 500 Kč koupíte méně kvalitní plastová prkna, která jsou ideální pro začátečníky i méně náročné amatéry. Zkušenější nebo náročnější pořídí fingerboard za 500 – 1 000 Kč.

Profesionálové moou za prkno utratit více než 1 000 Kč. Kromě samotného boardu můžete zakoupit i různé příslušenství. Ani v jeho případě se nemusíte obávat vysoké pořizovací ceny. Pokud do dalších doplňků nechcete investovat, můžete si různé překážky jednoduše vyrobit.

Porovnat ceny fingerboardů

Otázky a odpovědi

Jak fingerboard vznikl?

První prstové skateboardy vymysleli surfaři, kteří si krátili čas ve špatném počasí. K ježdění se nejprve používali ohnuté kartičky a zkoušeli po nich jezdit prsty. Později se této činnosti začali věnovat i vyznavači skateboardů. První malé skateboardy plnily funkci malých přívěsků, které se zavěšovali na klíče. Později vznikali první fingerboard komunity a ze zábavy se pomalu stával sport.

Jak se liší profi a začátečnický fingerboard?

Hlavní rozdíl je ve výrobním materiálu. Profi prkna mají mnohem kvalitnější povrch desky, ložiska i kolečka. Díky tomu jede prkno po pevném povrchu mnohem déle. Profi prkna mají také příjemnější povrch, který je vyroben z měkké pěny. Levná prkna používají jako grip velmi jemný smirkový papír.

Co je součástí balení?

Ne vždy v balení najdete sestavené prkno, v některých případech si ho budete muset z jednotlivých komponentů sestavit. Pokud koupíte fingerboard jako komplet, měli byste v balení najít desku, kolečka, trucky, tape a nakonec i různé samolepky, kterými můžete prkno ozdobit.

Závěr

Fingerboard je zábava, kterou může vyzkoušet naprosto každý. Fingerboard můžete používat prakticky kdekoliv, zajezdit si můžete vleže i ve stoje. Fingerboardingu propadá stále více osob, na což reaguje i stále větší nabídka na trhu. Při výběru záleží prakticky pouze na tom, zda budete fingerboarding provozovat jako amatér nebo profesionál. Od toho se odvíjí materiál jednotlivých komponentů i cena prkna.

Fingerboardy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.spineo.cz, www.drevene-fingerboardy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Fingerboard jsem neznal, dokud na mě manželka nevyrukovala s tím, že si ho náš syn přeje k narozeninám. Začal jsem googlit, až jsem narazil na váš článek, kde jsem se dozvěděl, že něco takového vůbec existuje. Objednal jsem nakonec nějaké čtyřbalení a mlaďoch byl moc spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo