Skateboardy

Skateboard nebo také prkno s kolečky, patří mezi nejoblíbenější variantu různých boardů. Od ostatních typů se liší tvarem, je symetrický a jeho tvar vám dovoluje provádět všechny možné triky na obě strany. Skateboard využijete na téměř jakémkoliv povrchu, je vhodný do ulic, parků i na U-rampu.

Skateboard je možné koupit jako komplet, ale můžete ho sestavit z jednotlivých částí přesně podle vašich představ. Největší částí je deska, na kterou se již poměrně běžně umísťuje protiskluzový grip.

Další částí je truck a kolečka. Při výběru však nesmíte zapomenout ani na poměrně malé součástky, které však velmi ovlivňují kvalitu jízdy a jejich výběr tedy vyžaduje alespoň základní znalosti. Mezi ně patří ložiska a bushing.

Porovnat ceny skateboardů

Nejlepší skateboardy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tempish Buffy 93 % 719 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Spartan plastic 91 % 359 Kč Zobrazit Mastersport.cz
3. NILS FISHBOARD SKY 88 % 736 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
4. SPARTAN Top Board 80 % 745 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. Acra 05-S1 70 % 230 Kč Zobrazit Mall.cz

Deska

Jednou z hlavních částí skateboardu je deska. Deska vás může při výběru nalákat svým designem, vzhled však není při výběru nijak důležitý. V první řadě je nutné zaměřit se na tvar a velikost desky.

Šířka desky se standardně pohybuje od 7,5“– 8 “, koupit však můžete také desku s velikostí 10“ a dětem naopak desky menší než 7,4 “. To, jaká šířka vám bude více vyhovovat zjistíte podle velikosti chodidla. Majitelé menších nohou si vystačí s užším prknem, naopak pokud máte větší velikost, volte prkno širší.

Grip

Jedná se v podstatě o takový samolepící smirkový papír, nebo také protiskluzová vrstva, která se lepí na horní stranu desky. S jeho pomocí budete moci snadněji provádět různé triky.

Gripy se prodávají v různých designem, ale především pak s různě hrubým povrchem. Ani jejich správný výběr byste neměli podcenit, protože zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu jízdy.

Na výběr máte ze dvou možností:

Jemný grip

Je známý jako street grip a hodí se pro méně náročnou jízdu parkem nebo stylem cruising po městě. Je šetrnější k obuvi a při jízdě vás tolik nelimituje svojí vysokou přilnavostí.

Hrubý grip

Vám poskytne maximální oporu a využijete ho tak při rychlé jízdě. Vhodný není pro provádění skoků nebo běžnou jízdu parkem. Ideální je pro milovníky slidování a downhillu. Z tohoto důvodu se pořizuje spíše na longboardy. Jeho nevýhodou je rychlé opotřebení obuvi, se kterým budete muset počítat.

Trucky

Jsou ty části, které jsou připevněny pod prknem. Na osičky trucků se následně montují kolečka. Vyrobit kvalitní truck není snadné, výrobou se proto zabývá mnohem méně výrobců, než je tomu v případě desky. Truck je však jedním z hlavních dílů a šetření se v tomto případě nemusí vyplatit, a to ani u občasných uživatelů.

Úkolem trucků je měnit pohyb skateboardu při zatáčení a poslouží i při provádění různých triků. Truck se skládá z několika částí, najdete zde části pojmenované jako kingpin, bushing, baseplate, axle a hanger.

  • Baseplate – jsou podložky, které se umísťují mezi truck a skate
  • Hanger – náprava
  • Kingpinu – označení pro šroub, který drží hanger a baseplate

Velikost trucku závisí na velikosti koleček, které chcete využívat. Podle toho se dělí mezi nízké nebo také Low trucky. Mid střední a High vysoké trucky. Někdy se však setkáte pouze s dělením Low a High.

  • Low trucky – poskytují vyšší stabilitu při provádění triků a patří k universálnějším, velikost koleček je v rozmezí 50 – 52 mm. Pokud budete vybírat mezi dvěma velikostmi, mohou být Low trucky až do velikosti 56 mm.
  • Mid trucky – jedná se o ne vždy uváděnou velikost. Pokud na ni narazíte, budete potřebovat kolečka od 52 – 56 mm.
  • High trucky – se hodí pro styl carving a cruising, tato velikost dovoluje používat kolečka větší než 56 mm.

Kromě velikosti se budete zajímat i o šířku, která je opět velmi důležitá. Správná šířka se určuje na základě délky axie, což je označení pro středovou osičku. Ta by neměla přesahovat přes šířku samotné desky.

Bushing

Jedná se o gumičky, které jsou na truckách umístěny. Parametr, který je třeba si ohlídat je jejich tvrdost. Na té závisí, jakým způsobem se bude skateboard chovat v zatáčkách.

  • Měkký bushing – je méně stabilní, ale lépe se vám s ním bude zatáčet. Využijete je při stylu cruising nebo carving.
  • Tvrdý bushing – jsou přesným opakem měkkých bushingů, což znamená, že jsou stabilnější, ale hůře ovladatelné.

Kolečka

Poslední částí jsou kolečka. Důležitými parametry jsou v tomto případě velikost, tvrdost, šířka a materiál. Nejlehčí rozhodování vás čeká v případě materiálu, protože všechna kolečka jsou vyrobená z polyuretanu.

Velikost koleček bývá zpravidla v rozmezí 50 – 59 mm. Větší kolečka jsou pak určená pro longboardy. Kolečka s velikostí od 50 – 53 mm jsou vhodná pro street, velikost 53 – 56 mm je určená pro ježdění na malých rampách a velikost 56 – 59 mm je doporučována pro vertikální ježdění. Ti, kdo patří k začátečníkům, by měli volit velikost 53 – 56 mm, která je obecně nejoblíbenější.

  • Malá kolečka – rychleji akcelerují, jsou kompaktnější a lehčí. Pro někoho může být nevýhodou nižší rychlost.
  • Větší kolečka – jsou rychlejší a vhodnější pro náročnější terén, kdy nebudete muset řešit každý kamínek. Kromě toho o něco déle vydrží.

Tvrdost

Je udávána v Durometrech a označena jednotkou A, která má 100 bodů a je označena jako A škála. Většina koleček má pak tvrdost v rozmezí 75 A – 101 A.

Kromě A škály můžete narazit i na B škálu, v tomto případě je tvrdost nad hodnotou 100 bodů. Pokud tedy objevíte kolečka označená jako třeba 83 B, budou vždy tvrdší než kolečka 100 A. Podle A škály by byla tvrdost 83 B srovnatelná s tvrdostí 103 A.

  • Měkká kolečka – mají označení v rozmezí 78 A – 92 A, a jsou vhodná na jízdu po nerovném terénu. Jsou přilnavá, tichá a také pomalejší. Hůře s nimi budete provádět triky.
  • Střední kolečka – mají označení v rozmezí 93 A – 95 A, mají obstojnou přilnavost a jsou o něco rychlejší. Využijete je na rovném i nerovném terénu.
  • Tvrdá kolečka – mají označení 95 A – 99 A a jsou nejlepší volbou pro začátečníky, protože poskytují dostatečnou stabilitu na prakticky jakémkoliv povrchu a snadno se ovládají.
  • Extra tvrdá – 83 B – 84 B jsou extrémně rychlá a vhodná pro profesionály.

Velikost kontaktní plochy

Jedná se o plochu, kterou se kolečka dotýkají země. Na výběr máte mezi normálním a tenkým kolečkem. Tenká kola mají šířku od 15 – 17 mm a jsou vhodná pro slidování či skatování. Normální kola mají šířku 18 – 22 mm a řadí se k universálním.

Ložiska

Ložiska mají vliv na rychlost, jsou označeny písmeny ABEC od 1 – 9, přičemž číslo 9 je nejkvalitnější a nejrychlejší. Za použitelná se považují ložiska s označením ABEC 3. Avšak i v případě ložisek není vhodné podcenit výrobce.

Ložiska jsou také částím, která vyžaduje pravidelnou údržbu. Tu budete provádět promazáváním, které vyžaduje rozložit skateboard na jednotlivé díly. To, jak správně o ložiska pečovat zjistíte například na YouTube kanále.

Značka

Prkna koupíte od značky Real, Krooked, Antihero, Element nebo Jart. Kolečka jsou k dostání od značky Mindless, Spitfire nebo Socket.

Nejkvalitnější trucky nabízí značka Independent nebo Thunder. Thunder nabízí vůbec nejlehčí trucky a to díky dutým osičkám, z tohoto důvodu je považován za to nejlepší, co je v současné době možné koupit.

Kompletní skateboardy nabízí stejní výrobci, které jsme jmenovali v souvislosti s deskou. K těm dalším kvalitním je možné zařadit Tony Hawk, Spokey, Nils nebo Enuff.

Cena

V supermarketech nebo nespecializovaných prodejnách je možné koupit skateboard již za necelých 1 000 Kč. Od tohoto výrobku však nelze očekávat žádnou velkou kvalitu a poslouží spíše jako hračka dětem.

Pokud se tedy budeme bavit o skutečně kvalitních výrobcích, bude nejlevnější možností zakoupení kompletu. Ten vás vyjde na cenu od 2 500 – 3 000 Kč. Výrobek kupovaný v akci může být levnější a stejně tak jistě narazíte i na dražší skate.

Jestliže si budete chtít svůj skateboard sestavit z jednotlivých komponentů, musíte počítat s výrazně vyšší cenou. Cena desek se nejčastěji pohybuje v rozmezí 1 500 – 2 000 Kč a podobná je i cena trucků.

Kolečka koupíte od 600 – 1 400 Kč. Ložiska mohou stát od 50 – 700 Kč, a potřebovat budete i šroubky, silentbloky, gripy a další součástky. Za všechny tyto prvky můžete zaplatit od 500 – 1 000 Kč.

Porovnat ceny skateboardů

Otázky a odpovědi

Jakou velikost desky koupit dítěti?

Dětem jsou určeny skateboardy MICRO nebo MID SIZE. Skateboard je možné koupit již dětem mladším 5 let. V tomto případě se jejich velikost pohybuje v rozmezí 6,5 “– 6,75“. Děti s výškou od 104 – 133 cm mohou jezdit na desce s velikostí 7“. Pro výšku v rozmezí 134 – 157 cm jsou to desky s rozměrem 7,3“.

Jak nalepit grip?

Lepení gripu vyžaduje patřičnou dávku trpělivosti. Při práci se neobejdete bez nože, ideální je obyčejný zalamovací nůž a hodit se bude i skate klíč. Desku si ideálně položte před sebe na stůl, odstraňte ochrannou fólii z gripu. Před nalepením gripu se nejprve ujistěte, že pokryje celou plochu desky, vhodné je ho tedy nad deskou nejdříve vycentrovat.

Poté grip nalepte a za pomocí sejmuté fólie dobře přitlačte na celou plochu prkna. Poté opatrně nařízněte přesahující grip a za pomocí skate klíče vytlačte obrysy desky. Poté je nutné veškeré přesahující části, podle takto vytvořené šablony, opatrně odříznout. Hrany je vhodné nakonec zaostřit za pomocí zbytků odříznutého gripu.

Je možné koupit skate komplet?

Tuto možnost pochopitelně máte, avšak vhodnější je skateboard sestavit z jednotlivým komponentů. Zkompletované skateboardy jsou méně kvalitní, ale také výrazně levnější.

Pořídit je můžete dětem nebo začátečníkům, kteří ještě nevědí, zda se budou ježdění dále věnovat. Avšak i v případě pořizování kompletu byste měli nakupovat ve specializované prodejně a vyhnout byste se měli supermarketům i obchodům se sportovní tematikou.

Závěr

Skateboard je vždy přímo nutné vybírat ve specializovaných skate prodejnách, kde najdete pouze opravdu kvalitní výrobky a svůj skateboard si zde můžete sestavit přesně podle vašich potřeb.

Rozhodně se vyhněte nákupu v supermarketech, kde jsou k dostání především již zkompletovaná, a dá se říct nekvalitní prkna, která ve své podstatě ani příliš nejedou, což je dáno i nekvalitním materiálem samotných koleček.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportisimo.cz, www.insportline.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám skateboard od značky Real a naprostá bomba. Klidně na něm jezdím někdy i do práce, když je fakt super počasí.

  2. Neteři jsem kupoval Meteor Fishboard Galaxy a byla nadšená, že má konečně pořádné prkno, s kterým může jezdit po okolí. Má hodně kvalitní zpracování a je celkově dost odolné.

  3. Já kupovala jako dárek pro mladšího bratra Spartan plastic a přestože měl radost, že jsem si na něj vzpomněla, tak z prkna moc odvázaný nebyl. No příště mu asi raději dám peníze, ať si nějaký skateboard koupí spíš sám podle svého.

  4. Synátor chtěl nový skateboard, tak jsem mu objednal od značky Spokey a je nadšený. Cena byla přijatelná, kvalita je super a vypadá i dobře vzhledově.

  5. Váš článek mi velmi pomohl s výběrem kvalitního skateboardu. Děkuji vám.

Přidat komentář

Recenzer
Logo