Waveboardy

Waveboard je v rodině boardů poměrnou novinkou, avšak jeho oblibě strmě stoupá. Od ostatních prken se zásadně liší tvarem, kontrakcí i stylem jízdy. Konstrukce waveboardu je sestavena ze dvou desek, které jsou spojeny pomocí torzní tyče. Rozdíl je i v počtu koleček, v tomto případě si musíte vystačit pouze se dvěma. Ta se však otáčí o 360°.

Jízdu na waveboardu lze přirovnat k pohybu plazícího se hada, tento styl se považuje za základ. Waveboard nerozpohybujete odrážející se nohou, ale pohybem boků, který rozpohybuje ohebný kloub umístěný v prostředku mezi deskami. Ve chvíli, kdy se naučíte waveboard správně řídit, můžete k běžné jízdě přidat i další triky.

Při výběru waveboardů je stejně jako u ostatních prken nutné zohlednit především kvalitu materiálů, ze kterého jsou jednotlivé komponenty vyrobeny. Týká se to zejména koleček, které jsou při jízdě nejvíce namáhány, a nevyhnete se jejich občasné výměně.

Porovnat ceny waveboardů

Nejlepší waveboardy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fizz Board 99 % 550 Kč Zobrazit Mastersport.cz
2. Street Surfing Original Radiance 97 % 1 790 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Street Surfing Pop Souper 96 % 750 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Street Surfing Wall Writer 93 % 799 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. SULOV DREAM 75 % 950 Kč Zobrazit Mall.cz

Deska

Deska může být vyrobena z PVC nebo polyuretanu. Plastové desky nejsou příliš kvalitní a při výběru byste měli raději sáhnout po polyuretanové, často odlehčené desce. Desky mohou mít protiskluzovou povrchovou úpravu, přesto se pro větší stabilitu doporučuje horní část opatřit také gripem.

Waveboardy jsou dostupné ve dvou velikostech. Menší mají délku 75 cm a jsou vhodné pro děti. Delší desky s délkou 86 cm jsou určené dospělým jezdcům.

Při výběru můžete zohlednit i tvar desky. Ta může být rovná nebo tvarovaná. Tvarované desky jsou prohnuté do středu a při jízdě vám poskytnou vyšší stabilitu. Tyto desky využijete na jízdu i na provádění různých triků.

Kolečka

Jsou jednoznačně tou nejdůležitější částí a jejich provedení má vliv na kvalitu jízdu. U koleček vás bude zajímat tvrdost, která je spjata s nosností a tedy i váhou jezdce.

Nejčastější tvrdost koleček se pohybuje v rozmezí 84 A – 90 A, koupit můžete i kolečka měkčí, která jsou vhodná především pro děti a naopak tvrdší, ideální pro jezdce s vyšší hmotností. Tvrdá kolečka jsou rychlá a pomaleji se opotřebovávají, na druhou stranu jsou však méně stabilní. Začátečníkům a dětem byste tak měli koupit spíše měkčí kolečka.

Materiálem kvalitních koleček je polyuretan PU, tento materiál je tím jediným, ze kterého by měla být kolečka vyrobena. Nekvalitní waveboardy mohou mít kolečka z PVC. Velikost je v rozmezí 76 – 80 mm.

Kolečka je nutné čas od času vyměnit, při výběru se tak zaměřte i na značku, ta je základem kvality, ale prověření výrobci umožňují dokoupení potřebných náhradních dílů, která musí být kompatibilní se značkou prkna. Kolečka jsou standardně k dostání po dvou kusech a součástí balení jsou i ložiska.

Caster

Při výběru si ohlídejte také výrobní materiál casteru, což je část, na které je kolečko umístěno. Jedná se o další velmi namáhanou část, a proto i zde velmi záleží na kvalitě materiálů. Kvalita souvisí s cenou, a i v tomto případě máte na výběr ze dvou možností:

 • Hliník – méně kvalitní a odolný materiál, u kterého hrozí rychlejší opotřebení. Hliníkový caster najdete na levných waveboardech
 • Ocel – kvalitnější, ale dražší materiál, u kterého však oceníte dlouhou životnost a bezproblémové používání. Z ocele by měla být vyrobena také torzní tyč.

Při opotřebení mohou některé kvalitnější waveboardy umožňovat caster vyměnit. Je to spíše ojedinělá záležitost, proto se na tuto skutečnost zaměřte ještě před samotnou koupí.

Ložiska

Ložiska se od ostatních skateboardů nijak zásadně neliší. I v tomto případě jsou označena technickou normou ABEC, která je doplněna o koncovou číslici. Ta by měla udávat kvalitu ložisek, což však není až taková pravda. I zde totiž velmi záleží na kvalitě výrobního materiálu.

Uhlíková ocel

Méně kvalitní materiál označený normou ABEC v rozmezí 1 – 9. I když koupíte waveboard s ložisky ABEC9, což by mělo značit tu nejvyšší kvalitu, nebudou uhlíková ložiska tak kvalitní jako ložiska vyrobená z odolnějšího materiálu

Chromová ocel

Je oním kvalitnějším materiálem, který byste měli při výběru upřednostnit. I zde narazíte na označení ABEC v rozmezí 1 – 9 a na první pohled od sebe tyto dva rozdílné materiály nepoznáte. Hodně vám však napoví značka a cena výrobku.

 • ABEC 1 – 3 – kvalitní ložiska s tímto označením jsou vhodná pro děti
 • ABEC 5 – budou vyhovovat začátečníkům
 • ABEC 7 – 9 – jsou ideální pro zkušenější jezdce i profesionály.

Značka

Značka rozhoduje o tom, zda koupíte kvalitní nebo nekvalitní výrobek. Kromě toho vám dobrý výrobce umožní zakoupit také potřebné příslušenství.

Nejčastěji budete potřebovat vyměnit kolečka s ložisky, v některých případech je nutné zakoupit caster. Z tohoto důvodu si před nákupem ohlídejte, že výrobce, jehož waveboard, budete chtít zakoupit tyto náhradní díly, umožňuje koupit.

V opačném případě vám nezbude nic jiného, než zakoupit další nový model. Mezi výrobce, na které se můžete při výběru spolehnout, patří Sulov, Truly, StreetSurfing, SMJ Sport, Max, Rappa a další.

Cena

Při výběru waveboardu můžete narazit na modely s cenou okolo 300 Kč. Ačkoliv se na první pohled zdá, že se jedná o kvalitní výrobek, měli byste se mu vyhnout obloukem. První kvalitní desky v MID velikosti určené dětem stojí cca 700 a více Kč. Waveboard v klasické velikosti můžete koupit od 1 500 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny waveboardů

Otázky a odpovědi

V čem je jízda na waveboardu prospěšná?

Kromě zábavy, kterou si mohou užívat děti i dospělí, má jízda pozitivní dopad na rovnováhu i koordinaci pohybu. Prkno ovládáte balancováním svého těla. Blahodárný dopad na tělo je možné přirovnat k bonusům, které vám poskytuje balanční podložka.

Zlepšíte držení těla, spálíte nadbytečné kalorie, posílíte svaly i klouby. Při jízdě nenásilně zapojíte vnitřní svalstvo a zlepšíte koordinaci nervového a svalového systému. Styl jízdy je možné dále využít jako průpravu pro bruslení, lyžování a další sporty.

Co je grip?

Jedná se o protiskluzovou vrstvu, kterou na horní část desky jednoduše nalepíte. Úkolem gripu je poskytnout vám při jízdě větší stabilitu a standardně ho lze využít na jakýkoliv typ desky.

Koupit ho můžete v různých designech, ale důležitější než vzhled je jeho hrubost. Jemnější grip je vhodný pro samotnou jízdu, větší hrubost využijete i při provádění různých triků. Nevýhodou používání gripů je rychlejší opotřebení obuvi.

Jakou obuv při jízdě používat?

Pro jízdu na skatu je vhodné používat boty s plochou podrážkou. Použít můžete jakékoliv takové boty, nebo vybrat speciální obuv určenou právě pro tuto činnost. Tyto boty koupíte přímo ve skate prodejnách.

Výhodou těchto bot je především výrazně tvrdší podrážka, díky které vydrží boty delší dobu. Na výběr máte z mnoho velikostí i stylů.

Závěr

Waveboard stejně jako ostatní desky využijete pro přepravu městem nebo zábavu. Tato deska je unikátní svým tvarem a pohyb vám přináší řadu zdravotních bonusů. Při výběru je třeba zohlednit výrobní materiál jednotlivých částí.

Výběr není nijak složitý, je však dobré vědět, na co si máte dávat pozor. Waveboard je možné koupit pouze jako komplet a jen některé značky umožňují dokoupení náhradních dílů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (31 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Koupila jsem waveboard bratrovi, aby měl na čem jezdit s kamarády, když vyrazí na jejich toulky. Chvilku mu trvalo, než se na něm naučil, ale je nadšený, že je to parádní adrenalin a super jízda.

 2. Přítelkyně mě chtěla překvapit, tak mi koupila waveboard, abych prý měl něco praktického na jízdu do práce. No jako byl to skvělý dárek, ale že bych na tom jezdil zrovna do práce, to určitě ne. Mám od značky Sulov.

 3. Waveboard používám každý den, protože na něm jezdím do práce. Pro dnešní dopravní zácpy je to ideální dopravní prostředek, protáhnu se všude.

 4. Tak já tedy mohu potvrdit, že s waveboardem je rozhodně zábava, protože přítel mě na to postavil, já se hned vymlátila v první zatáčce a on se smál ještě večer. Jinak super věc.

 5. Vaše informace byli pro mě velmi užitečné.

 6. Super článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo