Penny boardy

Penny board je znám také pod označením plastový skateboard, patří do skupiny ostatních boardů, tedy prken s kolečky, které jsou určené pro rychlejší přesun městem, ale i pro běžné ježdění. Pojmenování prkna se odvíjí od jeho velikosti, penny znamená malý a toto prkno je tak ideální na přepravu městem, cestu do školy či zaměstnání. Kromě velikosti potěší i jeho nízká hmotnost, která vám nijak nezkomplikuje jeho přenášení.

Často narazíte na informaci, že právě penny board je tím nejvhodnějším pro výuku začátečníků. Tato informace však není zcela pravdivá. Pochopitelně si ho můžete koupit v začátcích, avšak vhodný a velmi oblíbený je nejen pro pokročilejší uživatele nebo profesionály.

Při výběru penny boardu budete postupovat stejně, jako při výběru jiného prkna. I v tomto případě je třeba zvolit vhodnou velikost desky, správný typ podvozku, koleček, ložisek a dalších komponentů.

Penny board je možné koupit také jako komplet, pokud budete tento postup preferovat, vždy preferujte kvalitní výrobce a nákup ve specializované prodejně, protože komplety kupované v běžných prodejnách či dokonce supermarketech bývají velmi často osazeny nekvalitními komponenty.

Porovnat ceny penny boardů

Nejlepší penny boardy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. WORKER Pico 93 % 499 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Spartan plastic 91 % 485 Kč Zobrazit Mastersport.cz
3. Worker Freetime 84 % 690 Kč Zobrazit Insportline.cz
4. Spartan Circle Star 80 % 410 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Worker Junior 77 % 649 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz

Deska

Ve většině případů je deska vyrobená z plastu, kvalitní jsou z tvrzeného polypropylenu, méně často narazíte i na dřevěné desky. Nejméně kvalitní jsou PVC desky, ty mají malou nosnost a jsou vhodné spíše pro děti.

Nejkvalitnější desky z polypropylenu mají naopak vyšší nosnost, obecně se udává až 100 kg, což je dostačující i pro dospělého jezdce. Kromě nosnosti oceníte i dobré odpružení nebo tlumení nerovností.

Standardní velikost desky je 22“ – 56 cm, což je ideální pro rychlejší přesun po městě či terénu. Nevýhodou takto malého boardu je málo místa na nohy, což nebude vyhovovat především jedincům s vyšším číslováním boty. Kromě této řekněme standardní velikosti je možné koupit penny board s deskou o velikosti 27“- 71 cm. Tato velikost vám již díky vyšší stabilitě umožní provádět i různé triky.

Kolečka

Kolečka jsou u relativně velká a široká. Díky tomu nebude problém ani nerovný terén a dobrá je i samotná přilnavost. Po vizuální stránce vypadají kolečka stejně, a na první pohled se liší pouze barevný provedením. Při výběru je však nutné zaměřit se na výrobní materiál.

 • PVC – z tohoto materiálu jsou vyrobena nejlevnější kolečka. Tomuto materiálu se raději vyhněte, penny board s PVC kolečky není ani vhodný jako hračka pro děti. Kolečka nemají dobrou přilnavost a na povrchu více kloužou.
 • Polyuretan – je kvalitní materiál, který vám poskytne dobré jízdní vlastnosti, kolečka neprokluzují a účinně tlumí i případné nerovnosti.

Tvrdost koleček se vybírá podle hmotnosti jezdce, ale i zkušeností, které s jízdou má. Kvalitnější penny boardy mají měkčí kolečka, a to z důvodu lepší přilnavosti.

 • Tvrdost od 75 A – 80 A – je vhodnější pro děti i začátečníky, ale také jezdce s menší hmotností. Oceníte u nich větší přilnavost i lepší odpružení.
 • Nad 80 A – tato vyšší tvrdost je určená pro jezdce s vyšší hmotností, ale i pro zkušenější uživatele, kteří si chtějí užít jízdu při vyšší rychlosti.

Silentbloky

Silentbloky nebo také bushingy sou často velmi opomíjenou součástí obecně u všech prken, ačkoliv se jedná o jednu z nejmenších částí, je jejich správný výběr nesmírně důležitý, protože ovlivňuje zatáčení boardu.

Podobně jako kolečka jsou i silentbloky vyrobeny ze dvou naprosto odlišných materiálu, a to nekvalitního PVC nebo kvalitního polyuretanu.

 • PVC – tvrdý materiál, který znemožňuje zatáčení
 • Polyuretan – měkký materiál, který je vhodný zejména pro lehčí jezdce především děti.

Silentbloky jsou umístěny na podvozku, který je označen jako truck a společně ovlivňují způsob zatáčení.

Ložiska

Ložiska nepředstavují velkou investici a po opotřebení dají se velmi snadno vyměnit. Materiálem kvalitních ložisek je chromová ocel, nekvalitní ložiska jsou vyrobena z uhlíkové oceli. Ta bývají často označena jako Carbon steel, což je poměrně lákavý název, pod kterým jsou však ukryta velmi nekvalitní ložiska.

Ložiska se označují se ABEC. ABEC je technická norma přesnosti a ačkoliv seženete ložiska s označením ABEC 5, 7 nebo 9 ve velké míře na konečném čísle nezáleží, protože tato norma nevyjadřuje způsob zpracování ani materiál ložiska.

Konečná číslovka vám tedy indicie, která vám vyjadřuje spíše určitou technickou přesnost, pokud však koupíte ložiska vyrobená z nekvalitního materiálu je jedno, zda jsou označena ABEC 5 nebo třeba ABEC 9. Proto se vždy při výběru spíše zaměřte na materiál a výrobce.

Značka

Mezi kvalitní výrobky patří boardy značek Tempish, Powerslide, Street Surfing, Fila nebo Move.

Cena

Nejlevnější penny boardy koupíte za cca 500 Kč. U těchto výrobků není možné počítat s žádnou velkou kvalitou. První opravdu kvalitní koupíte za cca 1 000 Kč. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Cena nejdražších plastových skateboardů může přesáhnout i 3 000 Kč.

Porovnat ceny penny boardů

Otázky a odpovědi

Mají penny boardy nějaké speciální vlastnosti?

Co se týká samotného použití, penny boardy se od ostatních prken ničím výrazně neliší. Pokud chcete zakoupit nějaký specifický, můžete vybírat mezi modely doplněné o LED kolečka a k dostání jsou také desky propouštějící světlo.

Jaké doplňky je možné přikoupit?

Ať jste začátečník nebo pokročilý, neměli byste podcenit bezpečnost a na jízdu se vybavit minimálně helmou. Kromě ní je možné koupit chrániče loktů a kolen, ale také praktické a stylové rukavice.

Na jízdu se však můžete vybavit sportovním batohem, lahví na vodu, reflexními pásky nebo brýlemi.  Kromě těchto doplňků můžete zakoupit také grip, což je speciální protiskluzová podložka, která se lepí na desku za účelem zvýšení stability.

Vyžaduje penny board nějakou údržbu?

Údržba je něco, co mnoho uživatelů příliš neřeší. Pokud chcete prodloužit životnost penny boardu, je vhodné provádět občasnou údržbu ložisek. Ta je vhodná mazat speciálním olejem.

Závěr

Při výběru penny boardu si dejte vždy pozor na výrobní materiál. Kvalitní penny boardy mají kolečka i silentbloky vyrobené z polyuretanu. Největším problémem jsou právě silentbloky, kdy na první pohled nerozeznáte kvalitní a nekvalitní materiál a při výběru vám může poradit pouze kvalifikovaný pracovník ve specializované prodejně, což je místo, kde byste měli penny board vždy nakupovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.skate-board.cz, www.koleckove-brusle-praha.cz, www.rulyt.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (22 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Na bezproblémový a hlavně super rychlý přesun po městě z jednoho bodu do druhého je to ideální parťák. Mám penny board od značky Tempish a bomba, jsem velmi spokojený. Všude si ho můžete vzít s sebou, protože není nijak těžký a fakt dobře se na něm jezdí.

 2. Co se týká penny boardů, tam je nejlepší značkou Tempish, tu mohu vřele doporučit. Mají fakt skvělé výrobky a mnohdy má člověk problém, vybrat si jen jeden jediný.

 3. Objednali jsme pro našeho syna MASTER Extreme Board, i když manželka nebyla zrovna nadšená. On je ale naprosto spokojený a dobře se mu na něm jezdí.

 4. Koupil jsem si nedávno domů nový Penny board a jsem s ním velmi spokojen.

 5. Váš článek se mi náramně líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo