Cestovní fény

Cestovní fény se od klasického provedení liší menší velikostí, hmotností a menší výbavou. Tyto fény nejsou příliš vhodné ke každodennímu používání, ale mohou být postačující při občasném používání ne cestách. V zavazadle zaberou cestovní fény minimum místa také díky sklopné rukojeti. Používání cestovního fénu je bezpečné a nemusíte se obávat, že své vlasy nějakým způsobem poškodíte. Ačkoliv mívají cestovní fény méně funkcí, nechybí jim funkce základní, díky kterým šetrně vysušíte jakýkoliv typ vlasů.

Cestovní fény jsou na trhu zastoupeny v poměrně velkém množství, při výběru konkrétního typu by vás však neměla nejvíce zajímat cena. O kvalitě fénu rozhoduje několik parametrů, tím nejdůležitějším je příkon, který určuje, jak rychle dokáže fén vlasy vyfoukat. Dále se zaměřte na dodatečné funkce a ten nejlevnější fén by měl umožnit nastavit teplotu a stupeň foukání. Foukání vlasů bude komfortnější díky ionizaci a oblíbenou funkcí je i foukání studeného vzduchu. Součástí cestovního fénu může být i nějaké příslušenství v podobě různých nástavců.

Porovnat ceny cestovního fénu

Nejlepší cestovní fény

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Babyliss D773DE 100 % 1 715 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Remington D5715 95 % 713 Kč Zobrazit Notino.cz
3. Valera VAL000092308 90 % 1 999 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Braun Satin Hair 7 HD785 87 % 1 828 Kč Zobrazit Allegro.cz

Konstrukce

Cestovní fény se od sebe liší i provedením konstrukce těla. Obvykle narazíte na dvojí provedení, první skupinu tvoří fény se skládací rukojetí, druhou pak malé fény s pevnou konstrukcí. Posledním typem jsou pak fény do auta. Drtivá většina těchto fénů se pak navíc vyznačuje odlehčenou konstrukcí.

Hmotnost cestovních fénů bývá nejčastěji v rozmezí 200 – 500 gramů, nejtěžší fény mohou vážit ještě více. Hmotnost fénu souvisí i s výrobním materiálem a kvalitou konstrukce. Obvykle však fén neváží více než 1 kg.

  • Fén se skládací konstrukcí – je ideální při častějším převážení. Díky sklopné rukojeti zabere fén minimum místa, což na cestách jistě oceníte. Skládací rukojeť je však vykoupena nižší odolností fénu.
  • Fén s pevnou konstrukcí – u těchto fénů je to přesně naopak. Díky pevné konstrukci je fén odolnější, avšak při přenášení zabere více místa. Fény s pevnou konstrukcí velmi často spadají do kategorie mini fénů, tělo fénu je velmi malé a jeho ovládání může být mnohdy nekomfortní.
  • Cestovní fény 12 V – tyto fény můžete napájet prostřednictvím zástrčky v autě. Použít je můžete při kempování, často se využívají v karavanech. Od běžných cestovních fénů se liší i výrobním materiálem, tím je velmi často vysoce odolný plast. Součástí fénu může být i cigaretová zástrčka do autozapalovače a koupit ho můžete s pevnou i sklopnou rukojetí.

Příkon

Cestovní fény jsou obecně méně výkonné než fény běžné velikosti. Úprava vlasů vám díky tomu zabere větší množství času. Příkon cestovních fénů bývá nejčastěji v rozmezí 800 – 2 200 W. Za dostatečně kvalitní se považují fény s výkonem alespoň 1 200 – 1 800 W.

S ohledem na příkon platí jednoduché pravidlo, čím je příkon nižší, tím déle vám bude sušení vlasů trvat. Avšak výše výkonu souvisí s pořizovací cenou, proto zvažte, jak často budete fén používat a jestli se vám investice do výkonného fénu vyplatí.

Rychlost foukání

Nastavení rychlosti foukání je tou nejzákladnější funkcí, kterou musí umožnit každý fén. Díky této funkci bude fén šetrný prorůzné typy vlasů. Levnější fény zpravidla nabízí 2 rychlosti, u dražších variant můžete využívat rychlosti 3.

Regulace teploty

Pro šetrné používání je důležitá regulace teploty vzduchu. Jemné vlasy by měly být vysoušeny při mnohem menší teplotě, než vlasy husté a nepoddajné.

Materiál

Cestovní fény jsou vyrobeny v drtivé většině z plastu. Někdy se setkáte s kombinací plast a kov. Důležitější než výrobní materiál těla je však materiál vnitřní konstrukce. V tomto případě si lépe vedou fény vybavené keramickým vyhřívacím tělesem. Keramika je materiál, který dokáže udržet během celé doby používání rovnoměrnou teplotu. Horší vlastnosti mají fény s ocelovým tělesem, v jejich případě dochází ke kolísání teploty, což není pro vlasy ideální.

Ovládání

Cestovní fény můžete ovládat jednoduše pomoci několika tlačítek. Předností těchto fénu je malá konstrukce, což se však může na používání fénu negativně podepsat. Ne každý fén je z hlediska ovládání komfortní, proto je vhodné před nákupem způsob ovládání vyzkoušet. Pokud tuto možnost nemáte, zaměřte se alespoň na uživatelské recenze. Samotné ovládání je pak většinou tvořeno posuvnými nebo kolébkovými tlačítky.

Funkce

Dražší cestovní fény nabízí i několika funkcí navíc.

  • Ionizátor – dodává vlasům dostatek vlhkosti, díky které jsou vlasy lesklé a hladké.
  • Studený vzduch – využít ho můžete k zafixování účesu.
  • Duální napětí – některé fény umožňují využívat napětí 220 V, ale i 110 V. Tato funkce se bude hodit těm, kteří mají možnost cestovat po celém světě.
  • Otočný kabel – lepší používání vám zajistí fén s otočným kabelem. Kromě této možnosti je vhodné zkontrolovat celkovou délku kabelu. Za minimální se považuje délka 1,5 metrů, ale k dostání jsou i fény s délkou kabelu do 3 metrů.
  • Závěsné poutko – praktickým doplňkem může být i cestovní poutko, které vám umožní fén zavěsit na háček.
  • Odnímatelná mřížka – zadní mřížku můžete v mnoha případech odejmout a usnadnit si tak čištění fénu.

Příslušenství

Při úpravě vlasů oceníte i různé nástavce. Každý z nich je určen pro trochu jiný styling vlasů. Také v počtu nástavců se cestovní fény liší, nejlevnější modely dodatkové příslušenství většinou nemají. Součástí dražších nástavce jsou a některé fény vám umožní přikoupit nástavce dodatečně.

  • Difuzér – s jeho pomocí můžete vytvořit vlnitý účes. Výsledný efekt se však liší s typem vlasů, na jemných vlasech dokážete vytvořit spíše jemné vlny, větší efekt uvidíte na přirozeně zvlněných vlasech.
  • Tvarovací koncovka – díky ní budete moci vlasy nasměrovat přesně tam, kam budete potřebovat. Tvarovací koncovka se často používá i při foukání vlasů přes plochý nebo kulatý kartáč.
  • Cestovní pouzdro – velmi často jsou cestovní fény dodávány s praktickým cestovním pouzdrem nebo odolnější taškou.

Značka

Při výběru cestovního fénu není radno podceňovat ani výrobce. Díky ověřenému výrobci budete mít jistotu, že o vaše vlasy bude dobře postaráno i během častějšího používání. Mezi ty nejlépe hodnocené patří dlouhodobě výrobky značek BaByliss a Remington. Kvalitní fén pak koupíte i od značka Sencor, Clatronic, ETA, Valera nebo Philips.

Cena

Předností cestovních fénů je nižší pořizovací cena ve srovnání s fény klasické velikosti. Přesto byste při výběru neměli upřednostňovat ty nejlevnější přístroje. V jejich případě je nízká cena vykoupena nižším příkonem, menší výbavou i odolností. U dražších přístrojů máte jednoduše větší jistotu, že vaše vlasy nebudou během vysoušení zbytečně zatěžovány a zůstanou lesklé a zdravé.

Pořizovací cena cestovních fénů bývá nejčastěji v rozmezí 300 – 1 300 Kč. Za dostatečně kvalitní se již považují fény s cenou okolo 500 Kč. Nejdražší jsou již fény v profesionální kvalitě.

Porovnat ceny cestovního fénu

Otázky a odpovědi

Na co si dát při fénování vlasů pozor?

Úprava vlasů teplým vzduchem je pro vlasy přece jen zátěž. Proto je třeba o vlasy adekvátně pečovat i pomocí běžně dostupné vlasové kosmetiky. Používat byste měli zejména přípravky, které vlasy ochrání před nadměrným teplem.

Komu se může cestovní fén hodit?

Cestovní fény jsou primárně určeny k cestování, avšak využít je můžete i v běžném životě. Cestovní fény mohou být adekvátní pro všechny, kteří fén používají spíše příležitostně a vystačí si s menším počtem funkcí. Cestovní fén můžete mít doma i jako fén záložní, díky kompaktní velikosti se fén vejde prakticky kamkoliv a vy ho můžete používat v práci, po návštěvě bazénu atd.

Dražší cestovní fény s nadstandardními funkcemi jsou častou výbavou profesionálních vizážistů i stylistů. Cestovní fén se bez problémů vejde do kosmetického kufru.

Na co si dát u cestovního fénu pozor?

Ačkoliv je možné koupit velmi kvalitní cestovní fény, nejsou tyto verze obecně vhodné ke každodennímu používání. Důvodem je nižší počet funkcí, díky čemuž nemusí být fén k vlasům tolik šetrný. Výhodou cestovního fénu je nízká hmotnost, která se však podepisuje na méně kvalitní konstrukci, tyto fény se obvykle obtížněji ovládají a samotné sušení vlasů je díky nižšímu výkonu delší.

Závěr

Cestovní fény se liší v mnoha parametrech. Rychlost vysoušení určuje výkon, díky výkonnému fénu budou vaše vlasy vysušené rychleji. Každý fén by měl umožnit využívat základní funkce, mezi které patří nastavení rychlosti foukání a regulace teploty. Velmi žádoucí je i funkce ionizace, díky které bude fén k vašim vlasům šetrnější.

Cestovní fén vybírejte i s ohledem na možné příslušenství v podobě nástavců. Některé fény umožňují nástavce dokoupit dodatečně. Snadněji budete přenášet fén se skládací rukojetí. O konečné kvalitě jednotlivých přístrojů rozhoduje výrobce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Na značky si nijak zvlášť nepotrpím, takže nakupuji spíš podle toho, jak se mi nějaký výrobek líbí a kolik stojí, protože za některé věci se mi opravdu nechce utrácet příliš vysoké částky. To byl také důvod, proč jsem si jako cestovní fén zvolila jednoduchý kousek od značky Sencor, který nebyl zbytečně předražený, ale jinak funguje na výbornou.

Přidat komentář

Recenzer
Logo