Kontrabasy

Kontrabas je znám pod lidovým označením basa. Patří do skupiny smyčcových nástrojů, je doplněn o čtyři struny, které se ladí v kvartách. Kontrabas je velký a poměrně oblíbený nástroj, který je součástí komorních i symfonických orchestrů. Kontrabas se však využívá i v hudebních stylech jako je folk, blues, bluegrass, jazz, blues a dokonce rock and roll.

Vznik kontrabasu je datován do 16. století, v té době byl znám pod názvem violon a disponoval 6 strunami. V dnešní době mají kontrabasy 4 – 6 strun. Vzhledově jsou na nástroji patrné prvky houslí a violy da gamba, což je označení pro další historický strunný nástroj.

Nástroje jsou k dostání ve dvou podobách, pro klasickou hru jsou určeny akustické nástroje, modernější hru vám umožní nástroje elektrické. U těchto nástrojů můžete zvuk a hlasitost přizpůsobit vašim potřebám. Při výběru vás bude pravděpodobně zajímat nejvíce cena. Tu určuje především výrobní materiál. I v případě, že budete vybírat nástroj pro dítě nebo občasné hraní, měla by mít při výběru hlavní slovo také značka.

Porovnat ceny kontrabasů

Typy

Tradiční podobu kontrabasu zná pravděpodobně každý. Pokud budete preferovat velké klasické kontrabasy, bude se jednat o nástroje akustické. Moderní jsou v současné době i elektrické kontrabasy.

Akustický kontrabas

Je největším smyčcovým nástrojem vůbec, struny jsou více napnuté a ladění je podobné jako u kytary. Na kontrabas můžete hrát smyčcem, nebo vybrnkávat prsty.

Elektrický kontrabas

Vibrace strun jsou v tomto případě snímány snímačem. Samotná technika hry je stejná jako u akustického nástroje. V případě elektrického kontrabasu je zvuk odlišný a nástroj tak může být využíván nejen v klasické hudbě, ale například i v hudbě metalové.

Největší výhodou těchto nástrojů je možnost regulace hlasitosti. Při zkoušení můžete použít sluchátka, díky tomu nebudete rušit sousedy. Výhodou je i menší velikost, nástroje jsou velmi úzké a příznivá je i pořizovací cena. U elektrických nástrojů si ověřte množství vstupů a výstupů. Ty vám umožní připojit další zařízení.

Velikost

Dospělým jsou určeny ¾ kontrabasy, které mají délku znějící struny 105 cm. Kromě těchto kontrabasů jsou zastoupeny nástroje i v dalších délkách.
Pro nejmenší děti jsou dostupné kontrabasy označeny jako 1/16. Jsou určeny dětem od 5 – 7 let věku. Následují kontrabasy s velikostí 1/8, ¼, ½ a 4/4.

Materiál

Výrobním materiálem kontrabasů je dřevo. Běžně jsou nástroje vyrobené z několika dřevin. Spodní desky bývají vyrobené z dřeva javorového a na horní desku se používá dřevo smrkové. Další část kontrabasu tvoří hmatník, který je často vyroben z ebenového dřeva nebo palisandru.

Levné nástroje jsou vyrobeny z méně kvalitních dřevin, často se používá překližka. Moderním materiálem jsou karbonová vlákna. Díky nim jsou nástroje odolnější a mají nižší hmotnost. Nevýhodou je však o něco horší zvuk nástroje,

Struny

Hráči na kontrabas používat struny, které mají syntetické nebo ocelové jádro. Velikost strun se odvíjí od velikosti nástroje. Za standardní se považuje velikost ¾, pro děti jsou pak k dostání menší 4/4 nástroje.

Méně často je k dostání kontrabas celý, který měří 195 cm, což už je opravdu hodně a hra na takto velký nástroj bývá obtížná. Nástroj využívá ladění v kvartách, jedná se o ladění E1, A1, D a G. Struny můžete dle potřeby koupit jednotlivě, ale použít můžete také struny koupené jako sadu.

Smyčec

Na kontrabas je možné hrát stejně jako na kytaru, jednotlivé tóny můžete vybrnkávat prsty. Při hře však můžete použít také smyčec. Pro tento nástroj je možné použít dva typy smyčců, zvolit můžete francouzský nebo německý.

  • Německý – je běžnější ve střední Evropě, tady i u nás. Poznáte ho podle větší úchopové části, které se říká žabka.
  • Francouzský – tento smyčec je kratší ale těžší. Při hraní se používá stejná technika jako při hraní na violoncello.

Značka

Kontrabas můžete koupit na bazarech, kde si nemůžete být jisti kvalitou. Pokud to s hrou myslíte vážně, měli byste se zaměřit na prověřené výrobce, kteří vám poskytnou spolehlivý nástroj.

Jistotu máte i v nákupu dalšího příslušenství a zásadní roli hraje také servis, který nástroj čas od času potřebuje. Za spolehlivé, kvalitní a oblíbené můžeme označit nástroje Stagg, Yamaha, Gewa, Schneider, Dictum atd.

Cena

Nejlevnější nástroje koupíte od 15 – 20 000 Kč. V této cenové kategorii jsou zastoupeny akustické nástroje vyrobené z levné překližky. Jsou určeny začátečníkům, dětem nebo těm, kdo budou nástroj používat pouze k příležitostnému hraní. Za cenu nad 15 000 Kč však máte velký výběr také elektrických nástrojů.

Nástroje vyrobené z kvalitnějších nástrojů vás vyjdou na 20 – 40 000 Kč. Tyto nástroje jsou vhodné pro častější použití. Cena nástrojů vyrobených z prvotřídních materiálů přesahuje 50 000 Kč.

Porovnat ceny kontrabasů

Otázky a odpovědi

Je nutné používat k ošetření smyčce kalafunu?

Ano, i zde se v případě hry se smyčcem neobejdete bez kalafuny. Tou se potírají žíně umístěné na smyčci, a to z důvodu lepší přilnavosti. Použít musíte speciální kalafunu určenou k ošetřování kontrabasových smyčců. Ty jsou na rozdíl od kalafun houslových lepkavější a měkčí.

Jak se kontrabas ladí?

Ladění je o oktávu níž, než je uvedeno v notovém zápisu. Kontrabas má nejčastěji strunu, ladění je kvartové E1, A1, D, G. Kontrabasy se mohou při sólové hře ladit i o 2 půltóny výš, ladění je tedy FIS1,H1,E, A.

Zvuk nástroje je tak mnohem jasnější. Pro toto ladění je nutné použít odlišné struny. Hráči jazzu nebo basisté využívají také ladění kvintové C1, G1, D, A. Nástroj tak hraje hlasitěji.

Jaký způsobem je možné na kontrabas hrát?

Při hře na kontrabas můžete sedět, ale také stát. Při hraní v sedě se hráč opírá pravou nohou o zem a levá noha je opřená o stoličku. Kontrabasy, které budete takto používat, by měly mít co možná nejkratší bodec. Z tohoto důvodu mají kontrabasy bodce vysouvací, na konci je bodec z důvodu větší stability zakončen kovovou nebo gumovou špičkou.

Závěr

Kontrabas je velký smyčcový nástroj, ačkoliv se může zdát hra na kontrabas obtížná, je velmi často přirovnávána ke hře na basovou kytaru. Nástroje jsou k dostání ve dvou typech a několika různých velikostech. Díky tomu mohou s hrou na tento nástroj začít i děti ve věku 6. let.

Kontrabas byste měli vždy nakupovat ve specializovaných obchodech, protože na kvalitu má zásadní vliv zejména kvalitní výrobce. Levnější jsou elektrické kontrabasy, které však vyžadují nákup dalšího zařízení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kupovala jsem Leonardo Basic series a fakt hodně slušné provedení. Má dobrou kvalitu a moc dobře zní. Dokonce jsme se s pořizovací cenou vlezli do 30 000 korun, což byl náš strop.

  2. Náš synátor se rozhodl, že kontrabas bude jeho budoucnost. No stálo to přes 30 tisíc a zatím ho to baví, tak uvidíme.

  3. Máme s kamarádkami takovou malou kapelu, kam jsme potřebovali i kontrabas. No bylo to těžké, ale potom jsme podle heureky zvolily top 2.

  4. Váš článek hodnotím 5 hvězdiček z 5ti, protože mi hodně pomohl s výběrem. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo