Foukací harmoniky

Foukací harmonika je malý hudební nástroj, který patří do skupiny dechových hudebních nástrojů. Foukací harmonika má dlouholetou tradici a velmi oblíbená je dodnes nejen u amatérů, ale i profesionálních hudebníků.

Foukací harmoniku tvoří tělo a náustek doplněný o foukací otvory, ve kterých jsou umístěné hlásky. Zvuk způsobuje vzduch, který se do harmoniky fouká a který tyto hlásky rozkmitává.

Foukací harmoniky prošly poměrně velkým vývojem a v dnešní době jsou k dostání v několika podobách. Před tím, než harmoniku pořídíte, byste tedy měli vědět, jaké varianty lze koupit a co vše vám mohou nabídnout. Jednotlivé modely se liší nejen vzhledem, ale především způsobem ladění. Ladění harmoniky je vhodné vybírat podle žánru, který budete preferovat.

Porovnat ceny harmonik

Typy

Foukacích harmonik je poměrně velké množství typů. Mezi základní patří harmonika chromatická a diatonická. Kromě nich lze však pořídit i další doprovodné foukací harmoniky.

Diatonická foukací harmonika

Je známá i jako harmonika bluesová a umožňuje zahrát pouze omezený počet tónů. Počet tónů nebo soustav se liší s různou podobou nástroje. Základní diatonické harmoniky jsou laděny v C a mají 10 kanálků. Rozsah tónů je 1 – 3 oktávy. Nejmenší harmoniky mají pouze 4 dvojité otvory a zahrají 8 tónů.

Diatonické harmoniky se dále dělí na 2 druhy:

  • Harmonika s kompletní stupnicí – ve většině případů jsou to harmoniky durové. Stejné ladění se používá u nejlevnějších harmonik.
  • Harmonika s Richterovým laděním – tyto nástroje patří k těm nejoblíbenějším a nemají kompletní stupnici. Harmoniky jsou nejčastěji laděny v C-dur, menší počet je laděn v A-mol, ale lze pořídit i harmoniku laděnou v jiné stupnici. Tyto harmoniky se nejčastěji využívají při hraní country, folku, blues, bluegrass, pop music, rocku i beatboxu.

Zkušenější hráči na diatonickou harmoniku dokáží zahrát i tóny, které harmonika neobsahuje. Využívá k tomu techniku tzv. ohýbání tónů. Nevýhodou je kratší životnost aje nutné ji častěji ladit. Diatonická harmonika je levnější, ale nevystačíte si pouze s jedním kusem. Potřebovat budete více harmonik v několika různých ladění.

Chromatická foukací harmonika

Chromatická harmonika se vyvinula z foukací harmoniky diatonické, na rozdíl od ní je o něco větší. Tento typ lze koupit v několika podobách. Nejrozšířenější jsou nástroje s 12 dírkami, méně časté jsou harmoniky se 16 dírkami. Na straně chromatické harmoniky se nachází tlačítko registru, které je známé i pod anglickým označením slider. Pomocí registru můžete vytvářet půltóny. Díky tomu je chromatická harmonika označována i jako půltónová.

Chromatická harmonika obsahuje, stejně jako piano, všechny půltóny a tóny z 12 půltónové chromatické soustavy. Díky tomu je ideální pro jednohlasnou sólovou hru. Standardně se ladí v C-dur.

Doprovodné foukací harmoniky

Používají se v orchestrech a běžně je u nás nekoupíte. Oblíbené jsou spíše v jiných částech světa. Mezi doprovodné patří akordová harmonika, chordomonica, basová harmonika, harmonetta, melodika, oktávová harmonika a tremolo harmonika.

Materiál

Foukací harmoniky jsou vyrobeny v kombinaci několika materiálů. Nejčastěji se jedná o kombinaci plast a kov. Tyto materiály se používají na výrobu cenově dostupných nástrojů. U dražších harmonik jsou plastové části nahrazeny částmi dřevěnými.

Dřevěné nástroje vynikají zejména svým vzhledem a preferují je spíše zkušenější muzikanti. Na zvuk harmoniky však nemá materiál prakticky žádný význam. Proto budou plastové harmoniky pro začínající hráče naprosto dostačující.

Dalšími částmi foukací harmoniky je plátek s hlásky. Tato část je v případě levnějších nástrojů vyrobena nejčastěji z mosazi. Nevýhodou mosazi je poměrně krátká životnost. Méně často je výrobním materiálem nerez, který se vyznačuje čistším zvukem. Nejdražší nástroje mají plátek bronzový.

Příslušenství

Součástí balení může být ochranný obal. Pokud tomu tak není, je možné koupit obal samostatně. Více příslušenství nebude většina hudebníků potřebovat. K harmonice však můžete přikoupit i speciální držáky, které vám umožní nosit nástroj na těle. Během hraní ji díky tomu nebudete muset držet v rukách. Harmonika je velmi často používána jako doprovodný nástroj při hře na kytaru nebo bubínek.

Držáky mají hned několik podob. Koupit můžete držák na krk, stojanový držák nebo držák, který vám umožní připevnit harmoniku ke kytaře. Vhodné je zaměřit se na držáky, které umožňují uchycení na určitém místě. Vyhnout byste se naopak měli držákům universálním. Mezi další příslušenství patří i ladící sady.

Značka

Foukací harmoniky mají různé podoby a najdete je v mnoha laděních. Mezi kvalitní nástroje patří harmoniky Hohner, Suzuki, Cascha, Pasadena, Fender a další.

Cena

Foukací harmonika je velmi malý nástroj, což se odráží i na její pořizovací ceně. Harmoniku můžete zakoupit samostatně nebo v sadě. Nejlevnější diatonickou harmoniku je možné koupit za cenu okolo 200 Kč. Za nejdražší zaplatíte cca 2 000 Kč. Obdobná je cena diatonických foukacích harmonik. Rozdíl je dán především výrobním materiálem. Levné harmoniky mají plastové tělo, ty dražší jsou vyrobeny z kovu nebo dřeva.

Prohlédnout harmoniky

Údržba

Foukací harmonika není nijak náročná na údržbu, přesto je vhodné ji čas od času vyčistit. Během hraní se do nástroje dostanou sliny, které ji mohou poškodit. Foukací harmoniku je možné celou rozebrat a poté ji můžete omýt v misce s vlažnou vodou.

Součástí balení by měl být vždy návod, který vás jednotlivými kroky bezpečně provede. Nejvíce práce budete mít s čištěním jazýčků, která se doporučuje čistit za pomoci měkkého zubního kartáčku. Po omytí je důležité nechat nástroj důkladně vyschnout a teprve poté ji složit. Šetrnější údržbu vyžaduje harmonika s dřevěným tělem, protože dřevo je více náchylné k vlhkosti.

Otázky a odpovědi

Jaká harmonika je vhodná pro začátečníky?

Začátečníkům se doporučuje diatonická harmonika, která má menší rozsah tónů. Díky tomu si však hráč na harmoniku nevystačí s jedním kusem a bude potřebovat hned několik harmonik laděných v různých tóninách.

Minimální počet by měly být 3 harmoniky. Výhodou je však snadnější hraní, i začátečníci se mohou naučit hrát i prostřednictvím běžně dostupných návodů. Diatonická harmonika je oblíbená i u zkušenějších hráčů, kteří ji využívají při hře na jiný hudební nástroj. Harmoniku můžete umístit do speciálního držáku a zavěsit ji na krk.

Co je foukací harmonika melodika?

Jako jediná má tato harmonika klávesy. Je něco jako kříženec mezi pianem a flétnou. Může se využívat i jako cvičný nástroj pro ty, kteří se učí hrát na akordeon. Tok vzduchu lze u tohoto nástroje ovládat stiskem klávesy. Profesionální typ harmoniky u nás však není nijak rozšířen, avšak melodiku můžete pořídit dětem.

Lze koupit i kvalitní dětskou foukací harmoniku?

Dětskou foukací harmoniku můžete koupit i v hračkářství. Tyto nástroje však nebudou nijak kvalitní, proto ji vybírejte spíše ve specializovaném obchodě zaměřeném na prodej hudebních nástrojů. Koupit lze velmi levné modely, které jsou ideální při seznamování. Jestliže si dítě harmoniku oblíbí, můžete pořídit kvalitnější nástroj.

Závěr

Foukací harmonika patří mezi nejstarší hudební nástroje. Zároveň je jedním z nejdostupnějších nástrojů, který se těší velké popularitě u dětí i dospělých. Foukací harmoniky se používají v mnoha hudebních stylech a hrát na ně můžete vidět řadu známých umělců.

Foukací harmonika není nijak náročná na údržbu a díky malým rozměrům ji můžete nosit opravdu kamkoliv. Používat ji lze jako sólový i jako doprovodný nástroj. Začátečníkům se doporučuje pořídit jednu nebo hned několik diatonických foukacích harmonik. Samotnou hru je možné zvládnout i z domova díky mnoha návodům, které jsou volně dostupné na internetu.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.kytary.cz, www.topmuzika.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (38 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Na harmoniku uměl už můj tatínek i dědeček, a před nimi další generace v naší rodině, tak jsem si řekl, že bych se to měl také naučit, abych neporušil rodinnou tradici. Jenže jsem už nemohl najít tu starou harmoniku, tak jsem si pořídil novou. Objednal jsem Cascha Blues Series C a jsem nadšený, hraji v podstatě každý den a u ž jsem se dost naučil.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo