Jak vyčistit myčku nádobí?

Myčka nádobí je pomocníkem v mnoha domácnostech. Při pravidelném používání je běžné, že může za nějaký čas zapáchat. To je důvod, proč je nutná údržba. Nutno podotknout, že myčka, kterou nebudeme udržovat v dobré kondici, nemůže dobře mýt nádobí.

Výsledkem bude, že po skončení cyklu vyjmeme nádobí, které bude matné, často i špinavé. Dokonce je normální, že se uvnitř myčky nachází různá místa, kde se usazují nežádoucí nečistoty či zbytky potravin. To vede k tvorbě plísní a samozřejmě nepříjemnému zápachu. Nejhorším scénářem je zanesený odtok vody, jeho ucpání a potopa v kuchyni.

Ve chvíli, kdy začneme řešit jak vyčistit myčku nádobí, sáhneme většinou ze všeho nejdříve po speciálních čistících přípravcích, které jsou běžně k dostání v drogerii. Samozřejmě, že je to samá chemie, což není zrovna nejlepší. Často tak hledáme různé alternativy pro účinné čištění bez chemie.

Porovnat ceny čisticích prostředků

Proč a jak často myčku nádobí čistit?

Co se týká četnosti čištění, tam je to individuální. Zejména filtr myčky a sítko je nutné čistit častěji. V případě domácnosti, kde se vaří denně a je tak neustále spousta nádobí, je lepší pročistit filtr se sítkem každé 3 dny. Pokud je to rodina, kde se myčka používá třeba jen na skleničky, hrnky a talíře, tak stačí klidně po dvou týdnech.

Celkové čištění myčky nádobí se odvíjí v první řadě od doporučení či pokynů výrobce. Dále záleží, jak již bylo zmíněno na tom, jak často se myčka používá, ale i tvrdost vody. Obecně platí, že čím je voda tvrdší, tím je nutné myčku pročistit častěji.

Interval se pohybuje v rozmezí 2 – 6 měsíců. Myčka se nechá běžet prázdná bez náplně a použije se speciální čistič pro myčky. Kdo nechce žádnou chemii, může to zkusit alternativním způsobem čištění.
Hlavním důvodem, proč vlastně myčku čistit jsou jednoznačně bakterie. Ty mají totiž tendenci udržovat se zejména v prostředí těsnění dveří, ale také se usazují ve filtru.

Kdo by pak chtěl umývat nádobí v přístroji, který je plný choroboplodných zárodků bakterií? Špinavá myčka znamená nevábný zápach a nevalně umyté kousky nádobí.

zpět k obsahu ↑

Jak čistit octem?

Pro naši domácnost je ocet zcela nepostradatelným pomocníkem. Využíváme ho zejména při úklidu, neboť skvěle rozpouští nečistoty a poradí si i s vodním kamenem. V případě myčky nádobí je to účinná, levná a hlavně ekologická alternativa.

Jakmile se rozhodneme použít ocet, nalijeme do prázdné myčky bez nádobí 2 hrnky bílého octa a nastavíme ten nejdelší možný mycí cyklus s tou nejvyšší teplotou a necháme celý proběhnout až do konce.

Při hodně velkém znečištění můžeme tento postup zopakovat podle potřeby ještě jednou či dvakrát. Ocet je možné nalít rovnou do myčky, případně do přihrádky na mycí gel.

zpět k obsahu ↑

Jak čistit myčku jedlou sodou?

Sodu máme doma snad všichni. Ostatně někdo ji aplikuje při úklidu, dalšímu pomáhá při pečení. Má multifunkční použití a jako čisticí prostředek je velmi ceněná. Skvělým pomocníkem je také na čištění myčky nádobí.

Použití je maximálně jednoduché. Stačí jen posypat jedlou sodou celé dno myčky a nechat působit přes noc. Ráno pak stačí nastavit program pro oplachování a nechat proběhnout. To vše samozřejmě bez nádobí.

zpět k obsahu ↑

Jak na čištění myčky nádobí kyselinou citronovou?

Co se týká kyseliny citronové, její použití je v podstatě totožné jako u jedlé sody či octa. Do přihrádky na mycí gel či na dno nasypeme zhruba 100 – 120 g kyseliny citronové a necháme prázdnou myčku proběhnout na nejvyšší teplotu tím nejdelším mycím cyklem. Poté ještě pustíme oplachovací program a máme hotovo.

zpět k obsahu ↑

Čistíme myčku tabletou do myčky

Tablety na čištění myčky jsou praktické a účinné. Použití je snadné a rychlé. Jednoduše z myčky vyndáme veškeré nádobí, vyjmeme tabletu z obalu a vložíme na dno myčky. Poté spustíme mycí cyklus s tou nejvyšší možnou teplotou a necháme běžet až do konce.

Složení tablet se liší, proto je vždy zásadní, předem si zjistit, zda jsou pro danou myčku vůbec vhodné. Existují i tablety, u kterých stačí nastavit i nízkou teplotu.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz