Myčka nádobí je pomocníkem v mnoha domácnostech. Při pravidelném používání je běžné, že může za nějaký čas zapáchat. To je důvod, proč je nutná údržba. Nutno podotknout, že myčka, kterou nebudeme udržovat v dobré kondici, nemůže dobře mýt nádobí.
Výsledkem bude, že po skončení cyklu vyjmeme nádobí, které bude matné, často i špinavé. Dokonce je normální, že se uvnitř myčky nachází různá místa, kde se usazují nežádoucí nečistoty či zbytky potravin. To vede k tvorbě plísní a samozřejmě nepříjemnému zápachu. Nejhorším scénářem je zanesený odtok vody, jeho ucpání a potopa v kuchyni.
Ve chvíli, kdy začneme řešit jak vyčistit myčku nádobí, sáhneme většinou ze všeho nejdříve po speciálních čistících přípravcích, které jsou běžně k dostání v drogerii. Samozřejmě, že je to samá chemie, což není zrovna nejlepší. Často tak hledáme různé alternativy pro účinné čištění bez chemie.
Porovnat ceny čisticích prostředků
Proč a jak často myčku nádobí čistit?
Co se týká četnosti čištění, tam je to individuální. Zejména filtr myčky a sítko je nutné čistit častěji. V případě domácnosti, kde se vaří denně a je tak neustále spousta nádobí, je lepší pročistit filtr se sítkem každé 3 dny. Pokud je to rodina, kde se myčka používá třeba jen na skleničky, hrnky a talíře, tak stačí klidně po dvou týdnech.
Celkové čištění myčky nádobí se odvíjí v první řadě od doporučení či pokynů výrobce. Dále záleží, jak již bylo zmíněno na tom, jak často se myčka používá, ale i tvrdost vody. Obecně platí, že čím je voda tvrdší, tím je nutné myčku pročistit častěji.
Interval se pohybuje v rozmezí 2 – 6 měsíců. Myčka se nechá běžet prázdná bez náplně a použije se speciální čistič pro myčky. Kdo nechce žádnou chemii, může to zkusit alternativním způsobem čištění.
Hlavním důvodem, proč vlastně myčku čistit jsou jednoznačně bakterie. Ty mají totiž tendenci udržovat se zejména v prostředí těsnění dveří, ale také se usazují ve filtru.
Kdo by pak chtěl umývat nádobí v přístroji, který je plný choroboplodných zárodků bakterií? Špinavá myčka znamená nevábný zápach a nevalně umyté kousky nádobí.
Jak čistit octem?
Pro naši domácnost je ocet zcela nepostradatelným pomocníkem. Využíváme ho zejména při úklidu, neboť skvěle rozpouští nečistoty a poradí si i s vodním kamenem. V případě myčky nádobí je to účinná, levná a hlavně ekologická alternativa.
Jakmile se rozhodneme použít ocet, nalijeme do prázdné myčky bez nádobí 2 hrnky bílého octa a nastavíme ten nejdelší možný mycí cyklus s tou nejvyšší teplotou a necháme celý proběhnout až do konce.
Při hodně velkém znečištění můžeme tento postup zopakovat podle potřeby ještě jednou či dvakrát. Ocet je možné nalít rovnou do myčky, případně do přihrádky na mycí gel.
Jak čistit myčku jedlou sodou?
Sodu máme doma snad všichni. Ostatně někdo ji aplikuje při úklidu, dalšímu pomáhá při pečení. Má multifunkční použití a jako čisticí prostředek je velmi ceněná. Skvělým pomocníkem je také na čištění myčky nádobí.
Použití je maximálně jednoduché. Stačí jen posypat jedlou sodou celé dno myčky a nechat působit přes noc. Ráno pak stačí nastavit program pro oplachování a nechat proběhnout. To vše samozřejmě bez nádobí.
Jak na čištění myčky nádobí kyselinou citronovou?
Co se týká kyseliny citronové, její použití je v podstatě totožné jako u jedlé sody či octa. Do přihrádky na mycí gel či na dno nasypeme zhruba 100 – 120 g kyseliny citronové a necháme prázdnou myčku proběhnout na nejvyšší teplotu tím nejdelším mycím cyklem. Poté ještě pustíme oplachovací program a máme hotovo.
Čistíme myčku tabletou do myčky
Tablety na čištění myčky jsou praktické a účinné. Použití je snadné a rychlé. Jednoduše z myčky vyndáme veškeré nádobí, vyjmeme tabletu z obalu a vložíme na dno myčky. Poté spustíme mycí cyklus s tou nejvyšší možnou teplotou a necháme běžet až do konce.
Složení tablet se liší, proto je vždy zásadní, předem si zjistit, zda jsou pro danou myčku vůbec vhodné. Existují i tablety, u kterých stačí nastavit i nízkou teplotu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Sůl do myčky
- Myčky nádobí
- Leštidla do myčky
- Stolní myčky nádobí
- Vestavné myčky nádobí
- Jak odstranit vodní kámen?
- Jak resetovat myčku nádobí?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Používám sice čisticí tablety do myčky, ale čas od času si dám záležet a vyčistím celou myčku octem. Je to vynikající pomocník, který fakt umyje úplně všechno.
Máme myčku nádobí Bosch a pořád každý tvrdí, že se musí čistit jen speciálně určenými prostředky právě pro tyto účely, jenže nevím jak jinde, ale u nás jednoduše nefungují. Zkusila jsem tedy použít starý dobrý ocet, no a byla čistá jako píšťalička. Žádný zápach, ani mastnota, no a v podstatě bez námahy, jen za pomoci domácí suroviny, jsem nadšená, díky za váš článek.
Čistím jedlou sodou a je to super. Občas to střídám s tabletami na čištění a nemohu si stěžovat. Nikdy se mi nestane, že by snad myčka nádobí zapáchala či nádobí nebylo čisté.
Používám jen tablety do myčky, které jsou určené k jejímu vyčištění. Jinak se bojím používat cokoliv jiného, abych si myčku nádobí nezničila a nemusela zase kupovat novou nebo nedej bože mýt nádobí ručně.
Za mě je topka ocet, protože fungoval opravdu naprosto dokonale. Střídám to s tabletami, které vždy koupím v drogerii.
Používám tablety na čištění, ale je pravda, že jsem minule vyzkoušela jedlou sodu a fungovala perfektně, když já jsem ale líná si jí kupovat.
U nás čistím myčku zásadně já, protože manželka se toho štítí. No a já používám k tomu určené prostředky z drogerie, které vždy zaskočím koupit.
Čištění myčky byl pro mě vždycky horor. Naštěstí jsem narazila na váš článek a jsem nadšená z tolika rad. Vyzkoušela jsem jedlou sodu a bylo to perfektní.
Máme myčku Bosch a zatím sem jí vždy čistila pomocí tablety do myčky. Bylo to poměrně rychlé a po dokončení to uvnitř krásně vonělo čistotou.