Meteostanice

Nejoblíbenější značky meteostanic

Než vyjdeme ráno z domu většinou si zkontrolujeme, jaké je venku počasí, abychom věděli, jak se máme obléknout. To, jestli prší nebo fouká vít samozřejmě poznáme na první pohled, ale třeba teplotu bychom bez teploměru jen těžko odhadli.

Klasické teploměry dnes již většina domácností nahradila moderními meteostanicemi. Z toho je zřejmé, že meteostanice se hodí do každé domácnosti. Plánujete její první nákup nebo stará meteostanice dosloužila? Pak se Vám budou následující řádky jistě hodit.

Porovnat ceny meteostanic

Nejlepší meteostanice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. EMOS E 0042 91 % 290 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Emos AOK-5018B 82 % 598 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Hyundai WS 2244 80 % 798 Kč Zobrazit Datart.cz

Jak vybrat meteostanici?

Výběr správné meteostanice záleží na Vašich požadavcích, protože na trhu dnes najdeme modely, které mají mnoho pokročilých funkcí, ale také základní druhy, které dostačují mnoha lidem. Podle, kterých parametrů tedy vybrat?

Drátové nebo bezdrátové čidlo

Drátové meteostanice jsou základním modelem, poznáte je tak, že k vnějšímu čidlu je veden kabel. Drátová nebo bezdrátová verze je také základním dělením typů meteostanic. Drátová meteostanice má však značně omezené funkce, jedná se o levnější modely, které umí změřit venkovní teplotu a stávají se tak modernějším digitálním teploměrem.

Bezdrátové meteostanice mají externí čidlo, ke kterému nevede žádný kabel a není tak omezené kam čidlo umístíte. Jediným omezením je pak dosah signálu, od vlastní meteostanice, do které odesílá data. Tento rozsah se v současné době pohybuje mezi 30–150 m, podle toho, jaký model meteostanice zvolíte.

Bezdrátová čidla mají tu výhodu, že je lépe umístíte třeba do stínu, aby byly naměřené hodnoty přesnější. Externí čidla k bezdrátovým meteostanicím mají řadu pokročilejších funkcí, včetně barometru, rychlosti větru apod.

Možnosti napájení

Při výběru meteostanic podle možnosti napájení vybíráme mezi dvěma základními druhy. Jedná se o meteostanice na baterie a meteostanice napájené ze sítě.

Levnější modely meteostanic jsou zpravidla napájeny bateriemi, které se musí často měnit. Navíc jejich displej bývá hůře čitelný, protože není tak jasný, aby se šetřilo energií z baterií.

Lepší meteostanice jsou pak napájeny z elektrické sítě, tedy z klasické zásuvky. U těchto většinou bezdrátových modelů se však bez baterií také neobejdete, protože baterie se vkládají do externích čidel.

Pravděpodobně Vás však potěší, že lepší modely těchto meteostanic mají externí čidla, na kterých si můžete přečíst teplotu i přímo na jejich displeji venku, třeba když pracujete na zahradě. Displeje u meteostanic napájených ze sítě jsou zpravidla lépe čitelné, a dokonce mají i možnost podsvícení displeje.

Setkat se však můžete i s meteostanicemi, kde venkovní čidlo funguje na akumulátor, což znamená, že je možné jej normálně dobíjet třeba jako mobilní telefon.

Nabízené funkce meteostanic ohledně předpovědi počasí

Když vybíráte meteostanici, která Vám má říct, jak je aktuálně venku stačí Vám levnější modely, které mají jen základní funkci měření teploty uvnitř a venku. Navíc můžete volit modely s hodinami, které ukazují rádiově řízený čas.

Osobně však doporučujeme volit meteostanice, které fungují i jako předpověď počasí, když se naučíte, co jednotlivé ukazatele znamenají.

Tlak vzduchu

Velmi praktickým ukazatelem je tlak vzduchu, protože obecně platí, že podle změn můžeme předvídat počasí. Pokud tlak vzduchu soustavně klesá je zde velká pravděpodobnost, že zaprší. V případě, že tlak stoupá znamená to, že oblačnosti bude postupně ubývat.

Ukazatel vlhkosti

Ukazatel vlhkosti nás také upozorňuje na pravděpodobný déšť, ale co je hlavní na rozdílnost reálné a pocitové teploty. Pokud budeme mít na teploměru teplotu 8 °C a zároveň vysokou vlhkost bude pocitová teplota nižší než teplota skutečná, takže se pak může venku zdát, že je jen 5°C.

Měření rychlosti a směru větru

Meteostanice mají často zároveň funkci měření rychlosti a směru větru, pokud nám fouká vítr ze severu bývá studenější, z jihu naopak teplejší. A co se týče jeho rychlosti rozlišují meteorologové sílu větru podle Beaufortovy stupnice, která je velmi praktickým ukazatelem i pro koncové uživatele.

  • Vítr do 1 km/h – se považuje za bezvětří.
  • Vánek – považujeme za příjemný zejména v letních dnech má rychlost mezi 1–5 km/h.
  • Větřík – větřík, kdy krásně šustí listí na stromech má rychlost mezi 6-11 km/h.
  • Slabý vítr – nepohybuje jen listí, ale i větvičkami a rychlost větru se pohybuje mezi 12-19 km/h.
  • Mírný vítr – je schopen vířit prach či drobné smetí na ulicích a tento jev nastává při rychlosti větru 20-28 km/h.
  • Čerstvý vítr – již považujeme za trochu nepříjemný, zejména pokud prší nebo je chladno. Čerstvý vítr nám už hýbe i s keři, které jsou podstatně nižší než stromy a fouká rychlostí 29-39 km/h.
  • Pokud nám fouká silný vítr o rychlosti 40-49 km/h – je již používají deštníků poměrně náročné.
  • Při mírném vichru, při rychlosti 50-61 km/h – je i samotná chůze proti větru již obtížná.
  • Při rychlosti větru 62-74 km/h – se již opravdu velmi obtížně chodí proti větru, dětem a seniorům se doporučuje nevycházet nebo se při chůzi držet při stěnách, aby se mohli případně něčeho zachytit.
  • Silný vichr a plný vichr s rychlostí 75-88, respektive 89-102 km/h – již způsobuje materiální škody jako poškození komínů, či narušení střech.
  • Vichřice při síle větru 103-116 km/h – působí rozsáhlejší škody
  • Orkán s rychlostí větru nad 117 km/h – je pak schopen trhat střechy a zvedat i těžká břemena.

Možnost uložení nebo odeslání dat

Řada modelů meteostanic disponuje také funkcí uložení dat, ať už se jedná o uložení maximální nebo minimální denní teploty či maxima a minima za celou dobu měření. Podrobnější informace zpravidla máte, jestliže volíte vyšší modely meteostanic s připojením na Wi-Fi, které jsou schopny průběžně zasílat data do mobilního telefonu nebo tabletu.

U těchto modelů si však musíte dopředu promyslet, zda chcete mít tyto informace jen v telefonu či tabletu nebo zda chcete tyto informace i okamžitě vidět na meteostanici, protože existují i modely, které displejem nedisponují a data jen odesílají přes Wi-Fi do spárovaných zařízení.

Meteostanicím, které pracují přes Wi-Fi připojení nebo Bluetooth pak říkáme chytrá meteostanice. Nejlepší chytré meteostanice tato data zároveň nahrávají na cloud v různých časových intervalech.

Velikost a typ displeje

Jestliže si zvolíte meteostanici s displejem doporučujeme se zamyslet nad tím, jak velký displej budete chtít. Někomu vyhovuje menší displej, jiným pak větší, aby nemuseli pokaždé když se chtějí podívat na aktuální data nemuseli třeba tahat brýle.

Co se týče typů displeje rozlišujeme následující:

  • Meteostanice, které mají TFT displej – nabízejí většinou možnost nastavení kontrastu a jasu, jedná se o základní druh displeje u meteostanic.
  • Meteostanice s LED displejem – zobrazují údaje barevně jejich displej je zpravidla výrazný a dobře čitelný.
  • Máme zde i meteostanice s inverzním displejem – tento displej zobrazuje údaje bíle na černém pozadí a jeho nastavení je neměnné.
  • Meteostanice s LCD displejem – mají nižší spotřebu energie, ale bývají hůře čitelné, protože právě tyto meteostanice bývají napájeny jen bateriemi a ty jim dodávají nízký příkon energie.
  • Meteostanice s VA displejem – patří mezi nejnovější, protože tento displej se používá docela krátce a staví na výrazném kontrastu, pozadí displeje je totiž černé a působí tak příjemně i na oči.

Ovládání

Složitost ovládání meteostanic je zpravidla závislá na tom, jaké funkce daná meteostanice má. Jestliže hledáte model s jednodušším ovládáním třeba jako dárek pro prarodiče, doporučujeme modely, které mají i hodiny nastavené na základě rádiového signálu a zbytek je automatický.

Tedy všechna požadovaná data se přímo zobrazují na displeji. Výhodnější v této situaci je určitě volit meteostanici s méně tlačítky.

Meteostanice s pokročilejšími funkcemi nebo profi meteostanice již mají kromě instalace různých čidel v exteriéru, samozřejmě složitější i ovládání samotné meteostanice. Musíme zde počítat s tím, že je nutné nastavit třeba spárování skrze router či Bluetooth. Další funkce pak nastavujeme přímo v aplikaci k meteostanici.

Podle umístění v domácnosti

Samotnou meteostanici pak můžeme doma dát buďto na zeď, pokud se jedná o model vhodný k zavěšení nebo na stůl či komodu. Kam většinou dáváme designově povedené kousky, jedná se především o meteostanice se stojánkem.

Funkce navíc

Řada moderních meteostanic, které jsou vybaveny hodinami mají i funkci budíku. Meteostanice s budíkem pak mívají i funkci opakovaného buzení na každý den nebo jen všední dny či dokonce funkci „snooze“ že budík bude za pět minut zvonit znovu dokud jej správně nevypnete.

Jelikož má řada meteostanic rádiově řízený čas nebyl pro vývojáře už takový problém přidat i klasické reproduktory pro přehrávání rádia. Meteostanice s rádiem tak nahradí další přístroj v domácnosti a ušetří se tak místo.

Některé modely meteostanic se stojánkem navíc disponují i rámečkem na fotografii. Tyto meteostanice s fotorámečkem tak mají v interiéru i zajímavý účel jako dekorace, protože kromě praktických informací o počasí při pohledu jistě potěší i fotka blízkých či domácího mazlíčka.

Meteostanic pak kromě výše uvedeného displeje má i možnost projekce dat na zeď. Meteostanice s projekcí na zeď oceníte třeba když ji používáte v ložnici i jako budík, protože kromě meteorologických dat tak vidíte i aktuální čas a víte, že můžete ještě spát nebo pomalu vstávat, protože se za chvíli ozve budík.

Typy meteostanic

Na základě výše uvedených rad, jak si zvolit meteostanici pak můžeme vyčíst i jejich typy. Jedná se tak o základní dělení meteostanic na drátové a bezdrátové meteostanice, meteostanice pro domácnost a meteostanice profesionální a meteostanice závěsné či se stojánkem.

Kromě výše uvedeného bychom se měli více věnovat i samotným profesionálním meteostanicím. Profesionální meteostanice mají všechny uvedené meteorologické funkce navíc pak pracují s různými meteorologickými modely pro předpověď počasí.

Velmi často používaným je systém ze Švýcarska Meteotime. Meteostanice se systémem Meteotime mají centrálně vyhodnocovaná data, která jsou zasílána rádiovým signálem stejně jako hodiny.

Profesionální meteostanice pak také zobrazují čas západu a východu slunce, rosný bod či fáze měsíce. Dalšími parametry, které tyto stanice dokážou změřit a zobrazit je také znečištění vzduchu CO2 nebo míra hluku.

Náročnější je pak u profesionálních meteostanic instalace externích čidel, protože každé musí být umístěno jinde a dle základních pravidel, která se musí pro získávání přesných dat dodržovat.

Umístění jednotlivých čidel by mělo být následující:

  • Teplotní senzory – zpravidla umisťujeme na severní stranu a vždy do stínu.
  • Větrné čidlo –  dáváme do volného prostranství do výšky 1-2 metry nad zemí případně pak na střechu. Větru totiž nesmí v cestě překážet žádné překážky, které by naměřené hodnoty zkreslovaly.
  • Senzory na dešťové srážky  – pak umisťujeme volně do prostoru tak, aby nebyl senzor krytý žádnou zástavbou ani stromem.
  • Externí barometrický snímač – tedy snímač tlaku vzduchu umisťujeme ven, ale tak, aby byl chráněný před deštěm ideálním místem je třeba pergola na zahradě, na balkón nebo pod stříšku u vstupních dveří.

Značky

Portfolio výrobků v oblasti meteostanic je opravdu velmi široké, protože je na trhu spousta značek, které prodávají meteostanice pro domácí užití, ale také jiní výrobci, kteří se zaměřují na profi využití a amatérské meteorology.

Mezi nejvýznamnější značky v oblasti meteostanic pro domácnosti bezesporu patří značky jako Sencor, Garni, Emos či Hama.

V oblasti poloprofesionálních a profi meteostanic jsou tak nejoblíbenější značky Garni, TFA či Ventus.

Ceny

Z výše uvedeného je zřejmé, že cenové rozpětí bude u meteostanic velmi velké. Rozdělíme si tedy meteostanice do různých cenových relací.

Do 1 000 Kč

Ty nejlevnější meteostanice můžete v obchodech či na internetu sehnat někdy i s cenou okolo jedné stokoruny, tyto meteostanice jsou však spíše venkovním a vnitřním teploměrem s hodinami. V cenové relaci do 1 000 Kč seženete meteostanice, které již mají řadu zaznamenávaných parametrů, dosah externího čidla pak činí většinou maximálně 30 m.

Od 1 000 do 2 000 Kč

Meteostanice v této cenové hladině již běžně disponují dosahem bezdrátového čidla i více než 50 m. Navíc bývají barevně podsvícené, takže jsou jejich displeje velmi dobře čitelné. Rovněž mají tyto meteostanice barometr a vlhkoměr.

Některé meteostanice v této ceně již dokonce zobrazují informace o východu a západu slunce, fázi měsíce, rychlosti větru, ale i o dešťových srážkách.

Od 2 000 do 3 000 Kč

V cenové relaci 2 000 až 3 000 Kč už koupíte poloprofesionální meteostanice, které je možné propojit přes aplikaci s mobilním telefonem nebo tabletem a díky této aplikaci již můžete mít výstupy z měření i v grafech či různých tabulkách. Meteostanice, které nalezneme v obchodech za tyto ceny jsou již poměrně přesné a nadchnou každého amatérského meteorologa.

Nad 3 000 Kč

V nejvyšší cenové kategorii najdeme opravdu vyšperkované modely, které jsou velmi přesné a na základě jejich dat už dokážete sami sestavit vlastní předpověď počasí. Tyto profesionální meteostanice mají řadu praktických vychytávek, které běžný uživatel ani neumí ocenit.

Porovnat ceny meteostanic

Údržba

Co se týče údržby meteostanice, tak ta je závislá na zvoleném typu, u těch základních zpravidla jen měníte baterie, otíráte je od prachu a externí čidla pak i od pylu. Někdy se stane, že se externí čidla po čase zničí, zkorodují apod., ale u lepších modelů jen koupíte nové externí čidlo, místo výměny celé meteostanice.

Profesionální meteostanice jsou samozřejmě na údržbu náročnější a ke každému modelu je důležité si prostudovat přiložený manuál, protože údržba není vždy totožná.

Závěr

Pokud si ani po výše uvedeném bohatém návodu k výběru ideální meteostanice nejste jistí mohou Vám pomoci recenze uživatelů nebo testy různých společností.

Meteostanice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.6/5 (123 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Proč dané meteostanice nemají možnost nastavení barometrického tlaku? Zkušenosti potvrzují, že je občas potřeba dorovnávat barometrický tlak pro dobrou předpověď počasí.

  2. Mám ráda přehled o tom, jaké bude počasí, tak jsem si pořídila meteostanici Auriol 344027 a je super. Skutečně ukazuje, jak má a mnohdy sem díky ní měla opravdu vhodné oblečení, aniž bych někde mrzla.

  3. Objednala jsem si meteostanici Sencor v internetovém obchodu a dorazila v pohodě. Funguje jak má a zatím s ní nebyl žádný problém.

  4. Pořídila jsem GoGEN ME 3900 a funguje dobře. Zatím jsem nenašla žádné negativum.

  5. Jindřich
    Mám rád přehled o počasí a hlídat předpovědi v rádiu nebo televizi moc nestíhám. Tak jsem si domů pořídil meteostanici GoGen ME 3900 a jsem maximálně spokojený.

  6. Dobrý den.Při vyběru meteostanicemi článek pomohl. Obsah rozsáhlý a srozumitelný pro každého. Děkuji

  7. Reply
    Hynek Buriánek 9.11.2020 v 9:19

    Dobrý den. Hodnocení článku k meteostanicím. Velmi obsažné, srozumitelné a celkově poučné. Děkujeme

Přidat komentář

Recenzer
Logo