Kalimby

Kalimba je hudební klávesový nástroj malé velikosti, který spadá do skupiny hudebních nástrojů Mbira. Na kalimbu se hraje pomocí palců, nejčastěji můžete na kalimbu zahrát 17 tónů, ale k dostání jsou i kalimby 10, 8 nebo 5 tónové.

Kalimba je velmi malý nástroj, vyroben z různých materiálů. Nejčastěji je to dřevěná deska a různý počet kovových kláves. V afrických zemích můžete koupit kalimbu, jejíž hlavní část tvoří pouze krabice doplněná o železné nebo také rákosové plátky. Tato deska je pak velmi často vložena do dřevěné nebo hliněné nádoby. Důvodem je získat lepší rezonanci při hře.

Plátky nebo též lamely, na které se hraje, jsou různé dlouhé. Delší plátky znějí hlubším tónem, kratší naopak tónem vyšším. Kalimbu je možné použít jako sólový nástroj, ale můžete na ni hrát i s dalšími nástroji.

Porovnat ceny kalimb

Spirituální nástroj

Kalimba není pouze hudební nástroj, ve své domovině je považována také za nástroj spirituální. Tímto způsobem se používá v Zimbabwe u kmene Šonů. Obyvatelé kmene Šonů věří v duchy, podle jejich víry, opouští duch po smrti tělo zemřelého, aby mohl pobývat v lepším světě. Právě k uctívání duchů se používá kalimba s 22 lamelami.

Léčivý nástroj

Kalimba je považována za léčivý nástroj, používá se například při muzikoterapii. Kvalitní nástroje mají nádherný zvuk a jejich předností je kromě malého kapesního tvaru i skutečnost, že na kalimbu může hrát opravdu každý, aniž by se musel zdlouhavě učit a trénovat. Tento hudební nástroj nevyžaduje prakticky žádné hudební znalosti. Příjemný zvuk i léčivé vibrace dokáže vyloudit kdokoliv. Nástroj je tedy vhodný pro děti i dospělé.

Typy

Kalimba je nástroj, který má mnoho podob. Jednotlivé nástroje se liší nejen tvarem, ale i počtem kláves. Kalimba je zastoupena dvěma hlavními typy, koupit můžete kalimbu pentatonickou nebo diatonickou.

Pentatonická

Pentatonická kalimba je určena především dětem a úplným začátečníkům, hraní je v tomto případě velmi jednoduché. Tyto kalimby jsou ideální pro skupinové hraní, ačkoliv budete používat kalimby různého rozsahu, nástroje budou vždy dokonale ladit.

Diatonická

Tyto nástroje obsahují všechny půltóny i celé tóny, díky čemuž je vhodnější pro zkušenější hráče. Nástroj vám umožní hrát různé melodie, využít ho můžete i k improvizaci. Diatonická kalimba má většinou 15, 17 nebo 18 tónů.

Parametry

Při výběru nástroje můžete zohlednit několik parametrů:

 • Ladění – kalimbu lze ladit pomocí klasické i online ladičky. Tento nástroj bude doslova souznit s jakýmkoliv jiným hudebním nástrojem. S laděním vám mohou pomoci různá videa, které lze shlédnout na internetu.
 • Stupnice – nástroje mohou mít durovou nebo mollovou stupnici. Každá stupnice má odlišné zabarvení tónů. Orientačně lze nástroje podle stupnice rozdělit následovně:
  • Moll – stupnice melancholická, která je ideální pro rozjímání
  • Dur – stupnice radostná

Materiál

Výrobním materiálem je nejčastěji dřevo. Používá se například dub, mahagon, ořech, javor, třešeň a jiné. Kromě dřevěných však můžete koupit i akrylové nástroje, které vás oslní svým netradičním vzhledem. Klávesy jsou vyrobeny z kovu, většinou se jedná o karbonovou ocel.

Příslušenství

Kalimba je je jednoduchý nástroj, ke kterému nelze dokoupit mnoho dalšího příslušenství. K dostání je tak pouze ochranný obal, čistící hadřík či ladící nástroj. Některé příslušenství může být přímo součástí nástroje, jiné je možné koupit samostatně.

Značka

Pokud chcete vlastnit kvalitní nástroj, je nutné při výběru nepodcenit ani správného výrobce. Za kvalitní můžeme označit Meinl, Ortega, Cega, Sala, Gecko , Bolf Kalimbas a jiné.

Cena

Kalimba patří mezi dostupné nástroje. Většinou se cenové rozpětí pohybuje od 5 – 1 500 Kč. Náročnější uživatelé a profesionálové pak mohou zvolit nástroj s cenou od cca 3 – 5 000 Kč. V obou cenových rozpětích je možné koupit kalimby s 5 – 17 klávesami, dražší nástroje mohou mít až 21 kláves.

Porovnat ceny kalimb

Otázky a odpovědi

Co je Mbira?

Jedná se o vůbec nejvýznamnější hudební nástroj, který má velkou roli v africké kultuře. S tímto označením se setkáte ve Rwandě, Keni nebo Kongu. Pod tímto názvem se ukrývá právě kalimba, která je v těchto zemích známá i jako Thumb Piano.

Jaké jsou přednosti kalimby?

Kalimba je velmi malý nástroj, který můžete nosit prakticky kamkoliv. Tradiční dřevěná kalimba je prakticky nerozbitná. Hraní na kalimbu zvládne každý, aniž by musel být hudebně nadaný. Zvukovým vibracím, který nástroj vyluzuje je přisuzován léčebný efekt.

Jak se kalimbu hraje?

Hra je velmi jednoduchá, základní desku je třeba držet v dlaních, tóny se vyluzují přejížděním palců po jednotlivých lamelách. Ať už budete hrát jakýmkoliv způsobem, budou tóny vždy čisté a příjemné. Zkušení hudebníci mohou nástroj využít i pro vlastní tvorbu, nástroj umožňuje hrát také akordy.

Závěr

Kalimbu mnozí vidí jako exotický nástroj, koupit ji však můžete za velmi příznivou cenu v každém hudebním obchodě. Obliba kalimby rok od roku roste, díky tomu můžete vybírat mezi různou podobou nástrojů.

Nejčastěji se jedná o různě designově vyvedenou dřevěnou kalimbu, která se liší počtem lamel. Začátečníkům jsou určeny pentatoniky, které mají menší počet lamel, zkušenější hráči mohou sáhnout po diatonické kalimbě. Tento nástroj s větším počtem lamel však mohou upřednostnit i začínající hráči s určitým citem pro hudbu.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (57 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem nenechal nic náhodě a rovnou si vyhledal kalimbu na Heuréce a hlídal si hlavně hodnocení. Nakonec jsem díky tomu objednal Luckstone S8 Mini kalimba hudební nástroj 8 tónů a jsem spokojený.

 2. Ahoj Maruško, prosím, určitě máš zkušenost. Zvažuji koupi Stagg KALI-PRO17-CRY nebo nějakou podobnou. Chtěla bych se zeptat, zda lze třeba říct, že hrají líp dřevěné nebo akrylové podoby nástroje? Má třeba dřevěná kalimba s ozvučným otvorem silnější zvuk? Zase co se např. týče vlhkosti, určitě je akrylová praktičtější…třeba na cesty. Nerada bych, aby to bylo na úkor pěkného zvuku. Poradíš prosím?

 3. Pro našeho potomka jsme vybrali Cascha HH 2146 Kalimba Mahagony 17 a je nadšený. Hraje pravidelně a docela už mu to jde.

  • Dobrý den, zadejte si „kalimba“ na YouTube.

   Mě nástroj fascinoval :) Takže včera jsem objednala a netrpělivě čekám na dodání. Tak ať nám to ladí :)

 4. Kalimbu jsem si poprvé vyzkoušela na dovolené, kde na ní hráli místní obyvatelé a nabídli nám, ať to také zkusíme. Hned jsem si jí musela objednat. Vzala jsem Luckstone Mini kalimba S8.

 5. Koupila jsem k narozeninám synovi tento typ: Stagg ALM.CL20 a splnil všechno, co očekával od toho.

 6. Článok pekne vysvetľuje základné informácie. Je fajn,že sa daju niektoré body ďalej rozklikať

 7. Vás článek mě překvapil podrobným seznámením s tímto hudebním nástrojem. Jsem unesená tímto hudebním nástrojem,který jsem neznala.Dnes si ho koupil syn a nyní se na něj učí hrát.
  Děkuji s pozdravem
  Kočová Jana

Přidat komentář

Recenzer
Logo