Autodiagnostiky

Autodiagnostika je zařízení, které je schopno rozpoznat či odhalit různé závady vašeho automobilu. Autodiagnostiku pravděpodobně využijete ve chvíli, kdy automobil ohlásí závadu prostřednictvím rozsvícené kontrolky. Pomocí autodiagnostiky můžete odhalit potíže, které nejsou vidět na první pohled.

Řídící jednotky automobilů jsou vybaveny pamětí, do níž se ukládají veškeré informace o závadách, které byly zjištěny. Autodiagnostika dokáže rychle vyhodnotit také závady, které se pomocí kontrolek prakticky nezobrazují. Tyto závady byste bez tohoto zařízení dopředu odhalit nedokázali. Autodiagnostika je schopna načíst přesné informace z různých modulů a čidel, které je nutné následně opravit nebo změnit.

Porovnat ceny autodiagnostik

Nejlepší autodiagnostiky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. V-checker V302 88 % 3 199 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. V-Checker V301 83 % 3 290 Kč Zobrazit rt-auto.cz
3. Konnwei KW903 81 % 429 Kč Zobrazit czc.cz
4. ELM 327 V2.0 79 % 199 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Sixtol SC1 71 % 599 Kč Zobrazit Mall.cz

OBD

V každém automobilu byste měli najít tzv. diagnostickou zásuvku On-Board Dianostics. Díky ní můžete pomocí kabelu propojit zařízení s řídící jednotkou. Po propojení se na autodiagnostice zobrazí informace o automobilu, zobrazí se chybová hlášení, které již byly odhaleny. Autodiagnostika však dokáže detekovat také nové chyby a s její pomocí lze nastavit vozidlo do továrního hlášení.

 • OBD – zastaralejší typ, který se dnes již prakticky nepoužívá
 • OBD II – novější podoba zařízení. Tento adaptér propojíte jednoduchým způsobem s automobilem a počítačem nebo jiným zařízením. Poté se na přístroji zobrazí potřebné informace o stavu vašeho auta. Modernější diagnostiku do auta však můžete propojit také s chytrým telefonem a tabletem.

Typy

V současné době můžete vybrat jeden ze 3 typů autodiagnostik. Jednat se může o přístroj s displejem, který se vyznačuje jednoduchým ovládáním. Druhý a třetí typ se liší pouze v typu zařízení, na kterém se budou data zobrazovat. V prvním případě se jedná o mobilní telefon, v druhém pak o notebook nebo počítač.

Hand – held

Tento typ se skládá z kabelu opatřeným 16 pinovým konektorem a samostatným displejem. Díky tomuto řešení nebudete potřebovat žádné další zařízení. Ovládání je jednoduché, což ocení zejména uživatelé, kteří plně neovládají moderní technologie. Nevýhodou může být o něco vyšší cena, avšak i v této kategorii lze najít i dostupné přístroje.

Bezdrátový adaptér

Vyznačuje se malým rozměrem a tím i dobrou mobilitou. Jelikož se jedná o bezdrátovou autodiognastiku, využívá pro svůj chod WiFi nebo Bluetooth. Umožňuje propojení s mobilním telefonem nebo jiným zařízením prostřednictvím aplikace.

Aplikace však nebývá součástí adaptéru, spolehnout se musíte na volně dostupné aplikace, které nemusí být spolehlivé, Vhodnější je kvalitní aplikaci raději koupit. Tento adaptér je tedy naopak vhodný pro ty, komu nejsou moderní technologie cizí.

PC skener

Autodiagnostiku je možné připojit rovnou k OBD konektoru. Součástí skeneru je USB výstup, který umožňuje připojení počítače i notebooku. U skeneru si ohlídejte, zda je součástí balení také patřičný software, který je nutné do počítače nainstalovat. Nevýhodou tohoto řešení je právě nutnost použít velký počítač, proto je preferovanějším typem předchozí varianta, která má prakticky totožné vlastnosti.

Kompatibilita

Aby bylo možné autodiagnostiku použít, musí být kompatibilní s OBD standardem automobilu. Některé diagnostiky jsou universální a použít je můžete na prakticky každý model a značku auta. Kromě nich jsou však zastoupeny i autodiagnostiky určené výhradně pro evropská, asijská či americká vozidla.

Mnohé internetové obchody však umožňují při výběru zadat model, značku i rok výroby vozidla a poté vám vyfiltruje vhodná zařízení. V kamenných obchodech vám rádi poradí kvalifikovaní pracovníci.

Funkce

Autodiagnostiky jsou vybaveny základními funkcemi, s cenou zařízení roste počet funkcí nadstandardních.

 • Chybové kódy – pomocí zařízení rozpoznáte jednotlivé poruchy a zjistit můžete i důvod poruchy.
 • Mazání chybových kódů – některé chybové kódy lze jednoduše vymazat.
 • Výměna oleje – autodiagnostika vás upozorní na výměnu oleje.
 • Paměť – využít můžete paměť, kde se zobrazují jednotlivé závady.
 • Airbag – aktivovat nebo deaktivovat lze airbagy nebo třeba ABS.
 • Živé zobrazení – načítá parametry v reálném čase.

Značka

Kvalitní autodiagnostiky koupíte od značky Sixtol, Autophix, Bahco, V-checker, ELM, iCarsoft, Geko nebo Konnwei.

Cena

Bezdrátovou autodiagnostiku, kterou lze použít v kombinaci s mobilním telefonem je možné koupit většinou za cenu od 300 – 600 Kč. Narazit však můžete i na zařízení, které vyjde na necelých 200 Kč.

Dražší autodiagnostiky, jejichž součástí již bývá i displej, lze koupit za cenu od cca 800 Kč. Pro běžné domácí použití si vystačíte s přístroji s cenou do cca 2 000 Kč. K dostání jsou pochopitelně i dražší přístroje s cenou 7 000 a více, ty plně využijí spíše profesionálové.

Porovnat ceny autodiagnostik

Otázky a odpovědi

Co diagnostika umí?

Diagnostika do auta odhalí konkrétní závadu pomocí chybové hlášky. Tak velmi přesně zjistíte každý problém, díky čemuž můžete ušetřit na případné opravě. Čím více elektroniky se v automobilu nachází, tím přesnější budou i informace. Autodiagnostiku lze použít i v kombinaci se staršími vozy, zde máte však omezené možnosti jejího využití.

Některé potíže budete schopni autodiagnostikou opravit softwarově. Jedná se výhradně o závady, které nemají vliv na pojízdné schopnosti vozidla, avšak i tyto se mohou na informačním panelu zobrazit. Jmenovat můžeme například vystřelené airbag. Pomocí diagnostiky tuto chybovou hlášku jednoduše vymažete.

Nahradí zařízení autodiagnostiku v servise?

Kontrolu pomocí autodiagnostiky provádí každý autoservis. Zde mají kvalitnější a hloubkovou kontrolu, diagnostika je schopna měřit emise, provést kontrolu maziv nebo vyhodnotí opotřebení materiálů. Autodiagnostiky v servisech jsou tedy mnohem kvalitnější a mnohé autoservisy využívají autodiagnostiky konkrétních výrobců automobilů. Ty jsou zkonstruovány přímo na míru dané značky.

Neautorizované servisy používají univerzální diagnostiku, kterou je možné propojit s jakýmkoliv typem vozu. Pomocí domácí autodiagnostiky však budete schopni odhalit různé základní závady. S odhalenou závadou si můžete poradit sami, nebo ji popsat v servisu.

Díky tomu, že budete přesně vědět, co je s vozem v nepořádku, nebude třeba použít autodiagnostiku servisní, což sníží náklady za opravu. Vlastnit domácí autodiagnostiku se tedy rozhodně vyplatí.

Co je kompletní diagnostika?

Jedná se o kompletní přístroj, jehož součástí je displej. V tomto případě není třeba instalovat aplikaci ani software. Přístroj je možné ovládat pomocí tlačítek nebo dotykového displeje. O spojení se postará kabel, lze využít i bezdrátové připojení pomocí bluetooth. Výhodou je i větší odolnost přístroje.

Závěr

Pomocí autodiagnostiky můžete při občasných kontrolách odhalit případné závady již ve chvíli, než dojde k vážnějšímu problému na vašem vozu. V největším počtu jsou zastoupeny universální diagnostiky, které lze použít na různé typy vozidel.

Tyto diagnostiky umožňují využívat převážně základní funkce. Mezi ně patří paměť závad, zobrazení i mazání závad nebo emisní diagnostika. Jestliže budete chtít vlastnit autodiagnostiku pro konkrétní značku, musíte počítat s vyšší cenou, ale využívat můžete i nadstandardní funkce. Zkontrolovat můžete klimatizaci, ABS, převodovku atd.


Zdroje: www.profigaraz.cz, www.pcoutlet.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (126 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Mám autodiagnostiku od značky Sixtol a je fakt dobrá.

 2. Několikrát se mi už stalo, že v autě svítila kontrolka a musel jsem do servisu kvůli diagnostice, ale většinou to byl planý poplach. Tak jsem si pořídil vlastní autodiagnostiku a mám klid.

 3. Používám Launch X431 V a zatím sem spokojený. Jediné co bylo tedy negativní, tak pořizovací cena, ale dá se to i tak přežít.

 4. Mám Sixtol SX One OBDII a zatím šlape zcela bez problémů. Dlouho jsem váhal, jestli autodiagnostiku kupovat, ale vyplatila se.

 5. Bratr sháněl autodiagnostiku, protože mu auto stále házelo chybové hlášky, ale neměl čas na servis. Nakonec se koupě vyplatila a problém byl nalezen.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo