Kempingové židle

S příchodem léta tráví mnoho osob větší množství v přírodě, kam chodí za sportem, zábavou, ale i relaxem. Díky správné kempingové židli si můžete vychutnávat krásy přírody plnými doušky. Úkolem kempingové židle je poskytnout vám dostatek pohodlí, kvalitní židle však musí být zároveň lehká, skladná a dobře přenosná.

Současný trh nabízí velké množství kempingových židlí, proto před výběrem té pravé nejprve zvažte, k čemu přesně budete židli potřebovat, kde a jak často ji budete používat a jaké na ni máte nároky. Praktické jsou především polohovatelné židle s různými prvky, které vám zajistí maximální pohodlí. Velmi důležitým parametrem je především nosnost kempingové židle. Za kvalitu a bezpečí pak ručí především prověřený výrobce.

Porovnat ceny židlí

Typy

Kempingová židle je určena k častému přemísťování, správná židle by tedy měla být skládací. S kempingovou židlí můžete podnikat jakékoliv výlety, na trhu najdete hned několik druhů židlí, které se liší svojí konstrukcí, velikostí, vzhledem i doplňky.

Kempingové židle jsou na trhu zastoupeny rozmanitými modely. Každý typ židle má své charakteristické rysy a každý je vhodný pro trochu jiné použití. Skládací židli můžete koupit nejen dospělým, své židle mají pochopitelně také děti.

  • Kempingová židle – jedná se o lehčí, méně stabilní a pohodlnou variantu, která je praktická především díky své velké skladnosti.
  • Kempingová židle s podnožkou – pohodlnější židle nebo křeslo vhodné pro všechny, kteří chtějí zažít skutečný relax.
  • Kempingová židle s držákem na pití – tento praktický prvek nabízí mnoho skládacích židlí a křesel. Do držáku umístíte nejen pití, ale i mobilní telefon nebo jinou drobnost.
  • Kempingová stolička – nejméně pohodlná, ale zároveň ta nejskladnější varianta židle bez opěrky zad. Je vhodná spíše ke krátkodobému posezení.
  • Rybářské křeslo – do kategorie skládacích židlí patří i speciální varianty pro rybáře. Ty se liší výrobním materiál a disponují mnohem pevnější konstrukcí. Rybářským židlím nechybí ani různé praktické prvky, které jim umožní trávit sezením dlouhé hodiny.
  • Dětská kempingová židle – malá židle se liší zejména vzhledem. Dětské židle zaujmou svým hravým vzhledem a potěší praktičností. Dětským židlím zpravidla nechybí držák nápojů.

Nosnost

Ve chvíli, kdy budete vědět, jaká židle je pro vás tím pravým, měli byste se zaměřit na její praktickou stránku. Tím nejdůležitějším parametrem jakékoliv židle či křesla bude vždy nosnost. Ta určuje, kdo může židli bezpečně použít. Nejnižší nosnost mívají dětské židle. Nosnost těch levných bývá okolo 50 kg, kvalitnější židle se mohou pyšnit nosností i 100 kg. V případe kempingových židlí pro dospělé začíná nosnost na cca 80 kg. Za kvalitnější jsou považovány židle s nosností 100 – 120 kg. Ještě větší nosnost je typická pro kempingová a rybářská křesla.

  • Hmotnost – s nosností úzce souvisí i hmotnost židle. Nejlehčí jsou malé stoličky a trojnožky bez opěradla. V jejich případě se hmotnost pohybuje okolo 1 – 2 kg. Podobnou hmotnost pak mají i židle pro děti. Velké židle mohou vážit od 3 – 5 kg, hmotnost kempingových křesel pak může přesáhnout i 6 kg.

Materiál

Kempingová křesla a židle mají pevnou ocelovou nebo hliníkovou konstrukci. Kempingové židle s hliníkovou konstrukcí se vyznačují nižší hmotností. V případě židlí s ocelovou konstrukcí můžete počítat s větší stabilitou a vyšší nosností.

Oba materiály spadají do kategorie bezúdržbových, aby však židle dlouho vydržela, měla by být konstrukce opatřena patřičnou povrchovou úpravou, která zabrání možnému rezivění.

  • Potah – na výrobu potahu se používá především polyester, který je dostatečně odolný vůči vodě i mechanickému poškozené. Pokud židle zmokne, můžete se spolehnout, že zase rychle uschne a zbytečně nezvýší svoji hmotnost.

Možnosti a příslušenství

Kempingové židle mohou na první pohled působit velmi podobně, avšak částečně se liší i v různých prvcích. Součástí mnohých židlí je již zmíněný držák na pití, kromě něho můžete mít k dispozici pohodlné područky, podhlavník či úložné prostory v podobě kapes. Před sluncem vás může chránit stříška nebo díky praktickému držáku můžete k židli připevnit slunečník.

  • Nastavitelné opěrky – dražší židle a křesla disponují nastavitelnou opěrkou zad či výškově nastavitelnými područkami.
  • Polstrování – také polstrování bývá součástí spíše dražších variant. K dispozici můžete mít polstry v okolí zad, nohou, krku i hlavy.
  • Vyhřívání – funkci vyhřívání zpravidla nabízí rybářská křesla a židle. Jejich součástí je zabudovaný mechanismus, který vás zahřeje v oblasti hýždí, zad i stehen.
  • Nastavitelná výška – díky možnosti nastavit výšku nohou bude kempingová židle pohodlná pro nižší i vyšší osoby.
  • Patky – nacházejí se ve spodní části židle a brání jejímu boření do měkkého terénu. Tento prvek nabízí zpravidla rybářské židle, ale najít ho můžete i u klasických kempingových variant.
  • Cestovní popruh – díky němu bude přenášení židle mnohem jednodušší.

Ke skládací kempingové židli můžete přikoupit i různě praktické příslušenství. Hodit se může taška na přenášení, slunečník či moskytiéra.

Značka

Výrobou kempingového nábytku se zabývá Cattara, Spokey, Outwell, Coleman, Aga, Berger, Westfield a mnoho jiných. Při výběru správné židle byste měli vždy raději upřednostnit známější výrobce, a pokud si nemůžete židli přímo vyzkoušet, doporučuje se přihlédnout i k uživatelským recenzím.

Cena

Kempingová židle není nijak nákladnou položkou. Základní verze s nižší nosností lze zakoupit za méně než 500 Kč. Naopak za pohodlnější židli s různými prvky zaplatíte i více než 3 000 Kč. Cenový rozdíl je dán nejen množstvím různých prvků, ale i odlišnou kvalitou výrobního materiálu. Pokud tedy budete židli používat pravidelně, vyplatí se vám připlatit za kvalitnější a odolnější model.

Porovnat ceny židlí

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru kempingové židle zaměřit?

Před nákupem té pravé židle je vhodné vyzkoušet, jakým způsobem je možné židli skládat a rozkládat. Rozložení a opětovné složení židle by nemělo být nijak složité a nemělo by zabírat příliš mnoho času. Po složení musí být židle pevná a stabilní.

Kam všude se kempingová židle hodí?

Kempingová židle není určena výhradně pro kempování v kempech. Tyto židle spadají do kategorie skládacích zahradních židlí a používat je můžete prakticky kdekoliv. Hodit se mohou na zahradě i chalupě. Vzít jí můžete na dovolenou nejen do kempu, ale i k moři a oceníte ji i na letních festivalech.

Jak se liší kempingová židle od křesla?

Kempingová křesla se vyznačují zejména robustnější a stabilnější konstrukcí. Tyto varianty jsou rovněž dražší a těžší, ale nabízí různé praktické prvky, které vám zajistí mnohem více pohodlí. Křeslu obvykle nechybí opěrky rukou, pohodlnější polstrování, možnost nastavit sedák a opěrky atd. Kempingové křeslo však nedosahuje takové skladnosti jako židle a je tedy určeno spíše při používání na jednom místě. Pokud budete křeslo častěji přemísťovat, nepotěší vás ani jeho vyšší hmotnost. Pro opravdové milovníky pohodlí jsou k dostání i houpací křesla.

Závěr

Pro kempingové židle je typickým znakem pevná a stabilní ocelová konstrukce, kterou vyplňuje dostatečně stabilní textilní výplň. Kempingové židle jsou na první pohled velmi jednoduché, vyznačují se nízkou hmotností a dobrou manipulací. Na trhu jsou k dostání jednoduché židle i pohodlnější, avšak robustnější křesla s různými prvky. Při výběru židle zohledněte zejména to, kolik času jejím používáním strávíte a při jakých příležitostech ji budete využívat. Stěžejním parametrem je zejména nosnost, kterou byste neměli zbytečně překračovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.4camping.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manžel se s našimi syny chystal kempovat, tak potřeboval vhodné vybavení, a nesměla chybět ani pořádná kempingová židle. Již dlouho kupujeme značku Coleman, takže volba byla jasná.

Přidat komentář

Recenzer
Logo