Hamaky

Hamaku si lze představit jako houpací síť, místo typického výpletu však ležíte na celolátkovém povrchu. Díky tomu je ležení velmi pohodlné. Hamaku můžete pořídit do bytu, zahrady, ale nejčastěji je tento název spojen s nocováním v přírodě.

Nocování v hamaku má své kouzlo a je mnohem jednodušší než stavění stanu. Hamaku můžete používat kdekoliv, po přespání ji jednoduše složíte, vložíte do obalu a můžete pokračovat v cestě.

Výběr hamaku pro běžné použití není nijak složité, stačí se rozhodnou, kde budete hamaku používat, jak ji zavěsit a zajímat vás bude už jen její velikost, barevné provedení a cena. V případě hamaku do přírody vás bude zajímat o způsob zavěšení, možné příslušenství atd.

Porovnat ceny hamak

Nejlepší hamaky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sea To Summit Set Pro Single 100 % 1 663 Kč Zobrazit Outdoorweb.cz
2. Cattara Nylon 100 % 549 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
3. Highlander Trekker Hammock 90 % 772 Kč Zobrazit Husky.cz
4. Amazonas Silk Traveller Forest 84 % 1 209 Kč Zobrazit Lenosime.cz
5. ENO DoubleNest 78 % 1 267 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Hamaky je možné rozdělit do tří skupin, podle způsobu využití.

Interiérové

Jedná se o spíše o závěsná látková křesla. V současné době jsou velmi oblíbené. Tyto houpačky mohou využívat pouze jednotlivci, jsou k dostání v dětské i klasické velikosti. Pokud budete o této houpačce uvažovat, bude vás zajímat zejména to, jakým způsobem ji v bytě zavěsíte.

Interiérové houpačky lze ukotvit do betonových a dřevěných stropů. Jestliže máte stropy sádrokartonové nebo hurdiskové, nebude ukotvení možné. V tomto případě je možné pořídit klasickou hamaku v podobě houpací sítě a pomocí speciálních skob ji ukotvit do zdí.

Výhodou těchto závěsných houpaček je zejména skladnost. Pot, co nebudete houpačku používat, můžete ji jednoduše uskladnit ve skříni.

S kotvením vám pomůže tzv. chemická kotva, která je podobná hmoždince, je ale pevnější. Do interiéru vždy vybírejte chemickou kotvu na bázi polyesteru. Vyhněte se kotvám, který obsahují rakovinotvorný styren.

Exteriérové

Do zahrady nebo na terasu můžete vybírat ze všech typů hamaků. Lze pořídit závěsné křeslo, houpačky, které zavěsíte mezi stromy nebo sloupy, nebo houpačky zavěšené na dřevěné či kovové konstrukci. V tomto ohledu je nabídka opravdu obrovská, záleží na vašich prostorových i finančních možnostech.

Do přírody

Do přírody můžete vybírat hamaky vyrobené z kvalitních lehkých a prodyšných materiálů. Zatímco hamaky vhodné do domácnosti a zahrad mají sloužit jako místo pro odpočinek a oceníte u nich i možnost houpání, hamaky do přírody jsou určen výhradně jako místo pro přespání.

Při výběru těchto hamaků máte k dispozici také různé příslušenství, které vám má pobyt v přírodě co nejvíce zpříjemnit.

Materiál

Hamaky se vyrábí z bavlny, plátna padákového hedvábí. Pro domácí využití si vystačíte s bavlněnými houpačkami, ty jsou pohodlné, materiál je však těžší, což vás ale u hamaku určenému k používání na jednom místě nebude nijak limitovat.

Pro nocování v přírodě jsou určeny hamaky vyrobené z padákového hedvábí. Výhodou materiálu je lehkost a odolnost. Tento materiál je velmi prodyšný, pohodlně se vyspíte i v letních měsících. Jestliže při pobytu pod širákem zmoknete, stačí nechat hamak chvíli proschnout, suchý bude velmi brzo a na rozdíl od klasické bavlny vám hamak z hedvábí nezatuchne.

Velikost

Hamaky jsou v dostání v mnoha velikostech. Vybírat můžete houpačky určené dětem, jednotlivcům, dvojicím a k dostání jsou dokonce v rodinném provedení. Při výběru velikosti je vhodné zohlednit zejména nosnost.

Příslušenství

Příslušenství se týká výhradně hamaků určených pro přespávání v přírodě. Stejně jako při spaní ve stanu, oceníte kvalitní karimatku, která vám poskytne dobrou izolaci. Jak již bylo řečeno, hamaky se vyrábí z velmi prodyšných materiálů, díky kterým vám může být při pobytu venku zima.

Důležitý je i spacák. Před deštěm nebo větrem vás ochrání celta, před dotěrným hmyzem moskytiéra. Pro milovníky nocování v přírodě jsou určené hamaky se zabudovanou stříškou a moskytiérou.

K hamaku se prodává také underquilt nebo underblanket, což je vlastně speciální prvek, určený k zateplení. Kromě toho vás ochrání i před větrem nebo vlhkem. Využijete ho zejména při chladnějších měsících. Jestliže budete hamak využívat pouze v letních měsících, je investice do underquiltu v podstatě zbytečná, v tomto případě si vystačíte s karimatkou.

Underquilt se umísťuje pod hamak a za pomoci háčků pak spojíte jeho části k sobě. Tímto způsobem vytvoříte něco na způsob kokonu. Další možností jsou výrobky, které umožňují vytvoření jakési kapsy. Poslední možností je pak underblanket, který se izoluje spodní část i boky hamaku, nelze ho však zapnout a nebude vás tedy při spánku nijak utlačovat.

Všechny tyto prvky se zavěšují stejným způsobem jako hamaka a i tento prvek je vyroben z velmi kvalitních odolných a rychleschnoucích materiálů.

Zavěšení

Zavěšení je jednoduché a zvládne ho opravdu každý. K zavěšení slouží dvě silná lana, mezi nimi je ještě slabé lanko, které je označováno jako RIDGE LINE. Jeho úkolem je umístit hamaku do optimální polohy bez ohledu na skutečnost, kde a jak bude zavěšen. Kromě toho ho využijete při zavěšení krycí plachty a moskytiéry.

Hamaku je třeba zavěsit mezi dva pevné body do vámi zvolené výšky. Lana hamaku uchytíte pomocí oček nebo háčků. Pro větší stabilitu je možné hamaku ještě ukotvit k zemi. Postup zavěšení najdete v návodu každého výrobku. K dispozici je i mnoho videí na internetu, které vám v začátku pomohou.

Značka

Turistické hamaky můžete koupit od značky DD Hammocks, Snugpak, Amazonas, QUECHUA, Highlander nebo Hamaka.eu. Pro domácí využití vybírejte mezi značkami Sedco, Malatec, vidaXL, Cattara, Drewmax atd.

Cena

Cenu určuje především design, velikost a celkové provedení. Nejlevnější výrobky jsou k dostání už za necelých 500 Kč. Vybírat můžete mezi klasickými houpacími i přespávacími typy.

Od 1 – 3 000 Kč máte k dispozici větší rozměry, ale také závěsná textilní křesla. Hamaka do přírody je často doplněna o krycí plachtu a moskytiéru. Nejdražší turistické hamaky vás vyjdou až na 5 000 Kč, využít je můžete k celoročnímu použití. Za 5 a více tisíc koupíte i hamaky zavěšené na pevném rámu.

Porovnat ceny hamak

Otázky a odpovědi

V čem se liší přespávání v hamaku od spaní ve stanu?

Hamaku můžete použít k přespání kdykoli. Ve chvíli, kdy postavíte stan, jedná se již o kempování. Kempovat je možné vždy jen na určitých místech.

Přespávání v hamaku je ale bráno jako nocování. Nocovat je možné kdekoliv. Ale i nocování má svá pravidla, je zakázáno rozdělávat oheň a zanechávat v místě přespání odpadky.

Co znamená spaní v diagonální poloze?

V hamaku je možné spát pouze v pouze v poloze na zádech, kdy máte záda lehce prohnutá. Tato poloha nemusí každému vyhovovat. Zapomenout můžete na spaní na břiše, je však možné spát částečně na boku. V případě, že zaujmete diagonální polohu, nebudou vaše záda prohnutá a hamaka vás nebude nikde tlačit.

Výchozí pozice je klasický leh na zádech, poté posunete nohy lehce do strany, v úhlu kolem 40°, zpevníte látku a jakmile zaujmete stabilní polohu, posunete i zbytek těla.

Jak hamaku udržovat?

Hamaka určená do domácí použití by měla umožňovat vyprání. U běžných podob těchto výrobků to není žádný problém. V případě, že se jedná o závěsné křeslo nebo hamaku na pevné konstrukci si tuto možnost dopředu ohlídejte.

Stejně tak je možné udržovat i hamaku určenou k přespávání. U tohoto typu dodržujete i některé zásady používání. Především je nutné uskladňovat vždy ideálně suchý výrobek, ať už se jedná o hamaku nebo celtu.

Závěr

Hamaky jsou díky pevné látce oblíbenější než klasické houpací sítě. Jsou k dostání v mnoha barevných kombinacích a velikostech. Pohodlí poskytnou celé rodině a letní lenošení v houpacím hamaku bude vždy příjemné.

Na spaní v hamaku si budete muset zvyknout. Někomu mohou tyto pomůcky vyhovovat, jiní si na ně zcela nezvyknout nikdy. Z tohoto důvodu je vhodné takové nocování nejdříve vyzkoušet, než se pro nákup rozhodnete.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hudy.cz, www.top-armyshop.cz, hammock.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (65 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednala jsem si Sea To Summit Set Pro Single na takové to zahradní lenošení a je super. Přidělala jsem si jí pod pergolu a když si chci odpočinout od všeho a od všech, vlezu si do hamaky, zavřu oči a prostě usnu, je to pohodlné, praktické a můžete si ji přidělat v podstatě kamkoliv.

  2. Koupil jsem si DD Hammocks Hamaka Camping a je luxusní. Člověk si v ní parádně odpočine a byla za super cenu.

  3. Informace mi hodně pomohli, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo