Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatka funguje na velmi jednoduchém principu. Součástí karimatky je ventil, který ji po svém otevření nakoukne. Pomocí ventilu poté můžete karimatku ještě více dofouknout. Karimatka se může roztáhnout díky speciální pěně s otevřenými póry. Ve srovnání s klasickou karimatkou vám může karimatka samonafukovací nabídnout mnohem více pohodlí a výrazně lepší tepelnou izolaci. Její přednosti oceníte při kempování, opalování nebo třeba spaní v hamaku. Samonafukovací karimatky jsou oblíbené také u dětí, které si je s oblibou berou na letní tábory.

Samonafukovací karimatky jsou stále populárnější a na trhu zastoupeny celou řadou výrobků. Vybrat tu, která splní vaše očekávání nejen na kvalitu, ale i cenu proto nemusí být nijak jednoduché. Abyste zvolili ten správný model, měli byste si ještě před výběrem ujasnit, jakým způsobem a v jakých podmínkách budete karimatku používat.

Jiné nároky na ni budou mít náruživý turisté, kteří v terénu nocují celoročně a jiní návštěvníci kempů, kteří povezou karimatku v kufru automobilu. U každého modelu věnujte pozornost velikosti, tloušťce i stupni tepelného odporu. Tyto parametry z velké části ovlivňují její hmotnost a skladnost. Odolnost pak souvisí s výrobním materiálem, ale i seriózním výrobcem.

Prohlédnout karimatky

Typy

Při výběru samonafukovací karimatky je nutné vědět, v kterém ročním období ji budete chtít používat. Právě podle ročního období se karimatky dělí do několika skupin. Každá karimatka má pak trochu jiné vlastnosti, což se odráží i na její pořizovací ceně.

  • Dvousezónní karimatka – využít jí můžete za teplejších dnů. Tyto karimatky mohou být velmi pohodlné, ale nezajistí vám nijak velký tepelný komfort. Velkou výhodou těchto karimatek je nízká hmotnost a menší rozměr ve složeném stavu. Z těchto důvodů jsou velmi žádané u rodičů dětí, kteří své potomky vybavují na letní táborová dobrodružství.
  • Třísezónní karimatka – nejoblíbenější u dospělých bývají právě třísezónní karimatky, které lze bez obav používat od jaro do podzimu. Karimatka se vyznačuje dobrým tepelným komfortem, přesto však není vhodná na zimní kempování v přírodě.
  • Celoroční karimatka – nejlepší tepelný komfort vám poskytnou celoroční nafukovací karimatky. Ty lze používat po celý rok, což bude vyhovovat dobrodruhům, které od kempování neodradí ani zimní počasí. Tyto karimatky jsou vyrobeny z velmi odolných a pevných materiálů. Díky nim jsou těžší a v zabaleném stavu zabírají mnohem více místa.

Tloušťka

Při výběru karimatky vás bude pochopitelně zajímat i tloušťka, na kterou můžete karimatku nafouknout. Tento parametr určuje, jak moc bude karimatka pohodlná, ale i to jakou tepelnou izolaci vám bude schopná poskytnout. S tímto parametrem rovněž souvisí hmotnost i to, do jak malého balíčku budete schopni karimatku složit.

Samonofukovací karimatky jsou dostupné v tloušťce od 2 – 10 cm, přičemž mezi nejoblíbenější patří karimatky, které lze nafouknout na 5 – 7 cm.

  • Od 2 – 5 cm – tyto karimatky jsou dobrou volbou pro ty, kteří rádi podnikají pravidelné výšlapy v mírných počasí, a hledají karimatku, která příliš neváží a batohu nezabere mnoho místa.
  • Od 5 – 7 cm – jsou nejvyhledávanějším typem z hlediska velikosti a izolačních vlastností.
  • Od 7 cm více – spadají do kategorie celoročních samonafukovacích karimatek a v teple vás udrží i za velmi chladného počasí. Jejich nevýhodou je již zmíněná vyšší hmotnost a pořizovací cena.

Rozměry

Samonofukovací karimatky lze koupit jako podložku pro jednu nebo 2 osoby. Volba velikosti je spíše individuální záležitostí, která souvisí se způsobem, jakým budete karimatky používat a zda ji budete spíše přenášet nebo převážet.

Materiál

Samonofukovací karimatky musí být nejen pohodlné, ale i odolné a co možná nejvíc praktické. Výrobní materiály jsou tedy vybírány právě s ohledem na všechny tyto uvedené vlastnosti. Na výrobu karimatek se nejčastěji používá PVC, polyester, polyuretan či ABS plast.

Velmi často se materiály kombinují s mikrovláknem nebo nylonem. Velmi dobré izolační vlastnosti mohou nabídnout především karimatky vyrobené z polyuretanu. Ostatní materiály nabízí především vysokou odolnost vůči mechanickému opotřebení.

Možnosti

Samonafukovací karimatky mohou nabídnout i několik praktických vlastností, díky kterým bude jejich používání ještě více komfortní. V terénu se bude hodit zejména model s voděodolnou úpravou, která zabrání případnému vniknutí vody. Díky protiskluzové úpravě nebude karimatka při používání klouzat, ale zůstane pevně na svém místě. Větší pohodlí vám při spánku zajistí karimatka, jejíž součástí je nafukovací polštář.

Příslušenství

K samonafukovací karimatce budete moci přikoupit i nějaké další příslušenství. Každý by měl mít po ruce opravnou sadu, s jejíž pomocí může zalepit protržená místa nebo utěsnit ventil. Součástí balení může být pumpička, kterou můžete v případě potřeby koupit i samostatně.

Značka

Samonofukovací karimatku můžete vybírat i podle tvaru nebo barevného provedení. Díky velké nabídce výrobců není složité barvu karimatky sladit s batohem, terénem, ale vybrat můžete pochopitelně i podle vlastního vkusu. Mezi oblíbené výrobce patří především HUSKY, Yate, Therm-A-Rest, Hannah, Nils, MFH nebo Cattara.

Cena

Samonofukovací karimatky patří mezi dražší typy karimatek. Zatímco nafukovací karimatku můžete koupit za cenu okolo 300 Kč, nejlevnější samonafukovací karimatka vás vyjde na cca 500 Kč. Jedná se o základní modely vhodné do mírného počasí, které zajistí méně pohodlí.

Pakliže máte na karimatku vyšší nároky, budete po té správné pátrat v cenovém rozmezí 700 – 1 200 Kč. Za karimatku v prémiové kvalitě však můžete zaplatit více než 4 000 Kč.

Prohlédnout karimatky

Údržba

Péče o karimatku není nijak složitá, přesto je důležité dodržovat alespoň některá pravidla, díky kterým vydrží dlouhou dobu v dobrém stavu. Karimatku obvykle vyčistíte poměrně snadno pomocí houbičky, po čištění je důležité nechat ji dobře proschnout.

Karimatka by měla mít možnost rychle uschnout i v případě, kdy vás na cestách překvapí déšť. Karimatce však nesvědčí příliš slunečních paprsků a nedoporučuje se ji nechávat v rozpáleném autě. Vlivem vysokých teplot může velmi rychle dojít k jejímu nenávratnému poškození.

Před použitím je vhodné zkontrolovat ventil, nepoužívaná karimatky musí být vždy skladována s otevřeným ventilem.

Otázky a odpovědi

Jak se samonafukovací karimatka skládá?

Karimatku složíte velmi jednoduše, stačí pouze uzavřený ventil otevřít a vytlačit vzduch. Poté ventil opět uzavřete, aby nedošlo k nežádoucímu nafukování. Vyfouknutou karimatku můžete sbalit a umístit do obalu, který je její součástí.

Má samonafukovací karimatka nějaké nevýhody?

Za nevýhodu těchto karimatek lze považovat vyšší hmotnost i pořizovací cenu. Na výrobu jsou použity pevné a velmi kvalitní materiály, značkové karimatky pak mají také pevné spoje. Připlatíte si pochopitelně i za pohodlný samonafukovací mechanismus.

Co určuje tepelný odpor?

Tato hodnota je považována za jeden z klíčových ukazatelů izolačních schopností karimatky. Tepelný odpor je označován jako R-hodnota a platí, že čím je tato hodnota vyšší, tím lepší izolační vlastnosti může karimatka nabídnout. R – hodnota souvisí nejen s tloušťkou karimatky, ale i s použitým výrobním materiálem.

Dle tepelného odporu jsou karimatky rozděleny do skupin R1 – R 9,5. Letní karimatky mají tepelný odpor R1, třísezónní karimatky najdete ve skupině R2 – R4. Celoroční karimatky mívají tepelný odpor od R4 – R6 a ti, kteří hodlají vyrazit do extrémních podmínek, budou potřebovat karimatku ze skupiny R6 a více.

Závěr

Karimatka je společně se spacím pytel základní výbavou každého, kdo alespoň občas přespává v kempu nebo přírodě. Dnešní trh nabízí poměrně velké množství různých karimatek, přičemž stále větší oblibě se mohou těšit právě karimatky samonafukovací. Tyto karimatky vám poskytnou velmi komfortní spaní, přičemž vás potěší i jejich termo-izolační vlastnosti. Vybírat můžete karimatky s tloušťkou od 2 – 10 cm, přičemž ty nejkvalitnější můžete používat celoročně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.ceskyraj.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (111 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo