Automatické kávovary

Automatický kávovar je určen všem milovníkům espressa i jiných kávových nápojů, kteří si chtějí nápoj vychutnat bez námahy a zbytečné časové náročnosti. Automatický kávovar vám jednoduše umožní kávu připravit rychle a pohodlně. V případě automatického kávovaru nemusíte řešit ani způsob mletí. Tyto kávovary mají běžně zabudovaný mlýnek na kávu, který vám umožní kávu umlít na několik stupňů hrubosti. Jediným stiskem tlačítka tak kávovar kávová zrna namele, upěchuje i spaří. Dražší přístroje jsou pak schopny připravit desítky různých kávových nápojů. Velké starosti si nemusíte dělat ani s čištěním a údržbou přístroje, automatické kávovary se mohou sami vyčistit i odvápnit. Na nutnost čištění vás dokonce sami upozorní.

Při výběru automatického kávovaru je vhodné sledovat několik parametrů. První co vás bude zajímat je pravděpodobně velikost a hmotnost přístroje. Automatické kávovary patří obecně k těm největším, přesto však můžete narazit na menší přístroj, který může být součástí menší domácnosti. Dále se zaměřte na objem nádržky na vodu. Její velikost určuje, jak často budete muset doplňovat vodu.

Další částí kávovaru je zásobník na kávu a opad. I zde je vhodné zaměřit se na velikost těchto částí. Z technických parametrů by vás měl zajímat příkon. Z uživatelského hlediska vás bude zajímat, kolik různých nápojů bude kávovar schopen připravit. Tento parametr úzce souvisí s pořizovací cenou. Dražší přístroje vám toho nabídnou mnohem víc. O kvalitě pak rozhoduje kvalitní výrobce.

Porovnat ceny kávovarů

Příkon

Automatické kávovary se liší svým příkonem. Příkon ovlivňuje rychlost nahřátí přístroje a tím i rychlost přípravy kávy. Platí zde jednoduché pravidlo, čím je příkon vyšší, tím rychleji bude nápoj připraven. Na druhou stranu jsou výkonnější kávovary náročnější na spotřebu elektřiny. Automatické kávovary mají příkon v rozmezí 850 – 2700 W. Nejvýkonnější kávovary jsou ideální do kanceláře, v domácnosti si vystačíte s kávovarem s příkonem okolo 1 200 W.

Tlak

Síla tlaku, kterou kávovar vyvíjí na umletou kávu, určuje konečnou chuť a kvalitu nápoje. Kvalitní espresso je připravováno pod tlakem 9 baru, automatické kávovary však nabízí tlak okolo 15 baru.

Abyste mohli připravit dobré espresso, budete potřebovat, aby přístroj pracoval s konstantním tlakem, tzn. aby tlak během přípravy nijak výrazně nekolísal. Tuto možnost nabízí právě kávovary s tlakem 15 bar. V jejich případě pokles tlaku neovlivní chuť kávy.

Objem nádoby na vodu

Objem nádoby na vodu je třeba vybírat s ohledem na počet osob, které budou kávu připravovat. Velikost nádržky na vodu však souvisí i s velikostí přístroje. Na trhu jsou k dostání kávovary s nádržkou o objemu od 1 – 3 litrů vody. V domácnostech se nejčastěji objevují přístroje s nádržkou okolo 1 – 1,5 litru, v kancelářích naopak oceníte mnohem větší nádobu.

Mlýnek

Součástí automatického kávovaru je zabudovaný mlýnek. V jeho případě je vhodné přihlédnout k možnostem, které nabízí. Mlýnek obvykle umožňuje nastavit několik hrubostí mletí kávy.

Velikost zásobníku

Automatické kávovary se liší velikostí zásobníku na kávu. Ta bývá v rozmezí 120 – 600 gramů kávy. Zde se nevyplatí vybírat přístroj s příliš velkým zásobníkem, pokud chcete opravdu kvalitní nápoj, bude lepší kávová zrna častěji doplňovat.

Hrubost mletí

Kvalitu a chuť kávy ovlivňuje způsob mletí. Pro přípravu espressa budete potřebovat kávu, která po namletí připomíná polohrubou mouku. Pokud je naopak káva namletá jemně, bude jí voda protékat delší dobu a výsledný nápoj bude mít plnější chuť a lepší aroma. Hrubě namletou kávou proteče voda rychle a výsledný nápoj bude mít slabší chuť a jemnou vůni.

Záleží tedy na vás, jaké kávě dáváte přednost. Abyste mohli vyzkoušet všechny varianty, budete potřebovat mlýnek, který umožní nastavit mletí v několika stupních hrubostí. Nejlevnější kávovary umožňují zvolit maximálně 3 stupně, ty kvalitnější pak více než 10 různých stupňů hrubosti.

Mlecí mechanismus

Zvolit můžete i mlecí mechanismus. I zde způsob mletí souvisí s cenou a podepisuje se na konečné chuti a kvalitě nápoje.

 • Ploché kameny – levnější kávovary bývají vybaveny plochými kameny, které kávu melou rychlostí 900 – 1 400 ot/min. Rychlost mletí i větší velikost kamenů vede k rychlejšímu zahřívání, což může kávu znehodnotit.
 • Kónické kameny – káva je mletá nižší rychlostí okolo 500 ot/min. Díky tomu a menším rozměrům kamenů nedochází ke zbytečnému zahřívání a znehodnocování kávy.

Šlehání mléka

Milovníci mléčných nápojů se mohou zaměřit na způsob šlehání mléka. Vybírat můžete mezi dvěma způsoby.

 • Parní tryska – bývá součástí většího množství kávovarů. V případě parní trysky budete muset mléko našlehat manuálně. Příprava kávy tak vyžaduje vaši asistenci i trpělivost, protože kvalitní pěnu pravděpodobně nepřipravíte hned napoprvé. Výhodou je nižší cena přístroje.
 • Zásobník na mléko – méně práce budete mít díky zabudované nádobce, která má automatický systém šlehání. Stačí pouze nalít do nádoby mléko a vše ostatní zajistí kávovar. Díky tomuto systému budete mít každý nápoj obohacený o dokonale našlehanou pěnu a ušetříte si i čištění. Při přípravě pěny parní tryskou totiž často mléko během šlehání prská do okolí kávovaru.

Kávové nápoje

Automatické kávovary jsou schopny připravit poměrně velké množství různých kávových nápojů. Možnosti přístroje ovlivňuje pořizovací cena. Nejlevnější kávovary mohou připravit pouze základní nemléčné varianty, navolit si můžete pouze množství kávy a vody.

Součástí dražších přístrojů bývá tryska na mléčnou pěnu nebo nádoba na mléka. Kávovary ve střední třídě připraví okolo 6 různých nápojů. Ty nejdražší mohou připravit více než 15 nápojů, vychutnat si můžete také čokoládu, ledovou kávu nebo různé druhy čaje.

Ovládání

Také způsob ovládání souvisí s cenou přístroje. Levné kávovary lze ovládat několika tlačítky, těm nejdražším nechybí dotykový displej. Moderní kávovary patří rovněž mezi SMART zařízení a k ovládání můžete použít mobilní telefon doplněný o potřebnou mobilní aplikaci.

Funkce

Automatické kávovary mají i několik funkcí, které můžete při přípravě kávy využívat. Jednotlivé přístroje se liší množstvím programů, kromě nich pak nabízí například:

 • Teplota kávy – nastavit můžete požadovanou teplotu kávy.
 • Příprava dvou šálků – díky této funkci může kávovar připravit 2 porce kávy najednou.
 • Nahřátí šálků – k dispozici máte i plochu, která je schopna nahřát šálek a udržet tak kávu déle teplou.
 • Nastavitelná výpusť – umožní vám kávu připravit do různě velkých šálků.
 • Časovač – kávovar je schopen kávu připravit v požadovaném čase.
 • Paměť – kávovar si může zapamatovat hned několik oblíbených nápojů. Podle vašich požadavků nastaví množství kávy, vody i mléka. Oblíbený nápoj připravíte jediným stiskem tlačítka.
 • Odkapávací systém – zde bude odkapávat zbytek kávy.

Značka

Kávovary jsou na trhu zastoupeny poměrně velkým množstvím výrobců. Mezi ty nejoblíbenější patří přístroje značky De´Longhi. Tento výrobce nabízí poměrně velké množství kvalitních přístrojů ve všech cenových kategoriích. Podobné je to v případě kávovarů Krups. Další automatické kávovary koupíte od značky Bosch, Siemens, Philips, Jura, Nivona nebo Tchibo.

Cena

Automatické kávovary patří mezi nejdražší kávovary vůbec. Přesto je i tento typ k sehnání v několika cenových kategoriích. Jak již bylo mnohokrát řečeno, cena velmi úzce souvisí s možnostmi přístroje, proto nejprve zvažte, co přesně od kávovaru očekáváte. Nejlevnější kávovary koupíte za méně než 10 000 Kč.

Jedná se o základní modely, které připraví méně kávových nápojů a jsou vybaveny méně kvalitním mlýnkem. Ve střední cenové skupině najdete přístroje s cenou od 10 – 20 000 Kč. Za nejdražší a nejlépe vybavené přístroje zaplatíte více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny kávovarů

Otázky a odpovědi

Má automatický kávovar nějaké nevýhody?

Nevýhodou automatických kávovarů je především vyšší cena. Za svoje pohodlí si jednoduše budete muset připlatit. Nevýhodou jsou i větší rozměry kávovaru. Za nevýhodu lze považovat i větší zásobníky na kávová zrna. V zásobníku se může káva zahřívat, čímž ztrácí na své chuti i kvalitě.

Jak velkou velikost by měl mít zásobník na kávu?

Velikost zásobníku určuje, jak často budete muset kávu doplňovat. V tomto případě je lepší volit kávovar s menším zásobníkem, nebo větší zásobník neplnit na maximum.

V tomto případě by v něm byla káva dlouhou dobu a postupně by ztrácela na kvalitě i aroma. V domácnostech jsou oblíbené kávovary se zásobníkem okolo 300 gramů, do kanceláře se vyplatí pořídit kávovar s větším zásobníkem. Ty nejmenší kávovary mají velikost okolo 150 gramů.

Je automatický kávovar náročný na údržbu?

Automatické kávovary nabízí funkce čištění. Jedná se o funkci samočištění a funkci automatického odvápnění. Údržba kávovaru tak není jednoduchá a vykonáte ji pouhým stiskem tlačítka. Nejvíce práce budete mít s čištěním parní trysky. Po každém použití je nutné trysku omýt a profouknout nebo otvor propíchnout.

Mléčná pěna se v malém otvoru usazuje a velmi rychle ho zcela ucpe. Poté již není tryska schopna mléko našlehat, což vede k častým reklamacím. Problém však v tomto případě není s přístrojem, ale s nedostatečnou údržbou trysky. Po uvolnění otvoru bude vše zase v pořádku.

Závěr

Automatický kávovar je v domácnostech velmi oblíbený, protože příprava kávy je v jeho případě velmi jednoduchá. Jednoduchou přípravu nabízí i kapslový kávovar, v jeho případě je však negativem nutnost pravidelně kupovat drahé kapsle. Co se týká investice za šálek kávy, je automatický kávovar mnohem úspornější.

Nevýhodou je však jeho vyšší pořizovací cena. Ta ovlivňuje i váš komfort. Před výběrem kávovaru musíte jednoduše vědět, kolik jste ochotni do přístroje investovat. Pokud chcete opravdu dobrý kávovar, je vhodné vypravit se minimálně pomyslnou zlatou střední cestou.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.mall.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo