Pákové kávovary

Nejoblíbenější značky pákových kávovarů

Káva já nápoj, který se těší mimořádné oblibě prakticky po celém světě. V každé zemi se pak káva připravuje trochu jiným způsobem za pomoci různých typů nádob. Jednou z možností, jak kvalitní kávu připravit nabízí i pákový kávovar. Tento přístroj se vyznačuje náročnou přípravou i obsluhou a preferují ho především ti, pro které představuje příprava kávy něco jako malý rituál.

Od pákového kávovaru nelze očekávat rychlou a automatickou přípravu kávy. V tomto případě je postup poměrně technicky náročný a nebude vyhovovat těm, kdo chtějí pouze pod kávovar postavit skleničku a za chvíli již popíjet lahodný nápoj. Abyste si mohli pomocí italského kávovaru kávu připravit, budete potřebovat i nějaké ty baristické zkušenosti. Poté, co si však tuto praxi osvojíte, nebude příprava kávy nijak složitá.

Příprava kávy začíná namletím správného množství kávy, kterou upěchujete pomocí tamperu a poté vložíte do hlavy kávovaru. Následně přístroj spustíte, přípravu kávy budete bedlivě kontrovat a ve správný čas kávovar vypnete. Milovníci kávy u těchto přístrojů nejvíce oceňují právě to, že mají nad každým hrníčkem kávu kontrolu a mohou chuť kávy různě měnit či nějakým způsobem ovlivnit. Tuto možnost automatický ani kapslový kávovar neumožňuje.

Pákové kávovary jsou na trhu zastoupeny poměrně velkým počtem výrobků. Abyste vybrali ten správný přístroj, budete muset o kávovaru vědět alespoň několik základních informací. Nejdůležitějšími částmi přístroje je bojler a čerpadlo.

Při výběru berte v potaz i to, kde bude kávovar umístěn a jakým způsobem vyřešíte přívod vody. Milovníci mléčných nápojů se neobejdou bez možnosti našlehat bohatou mléčnou pěnu. Zvážit musíte i to, zda raději investuje do kávovaru s vestavěným mlýnkem, nebo si mlýnek koupíte jako jedno z příslušenství samostatně. Teprve poté přichází na řadu samotný vzhled přístroje.

Porovnat ceny kávovarů

Nejlepší pákové kávovary

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DeLonghi EC 685.BK 93 % 3 899 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. Sencor SES 1710BK 90 % 1 849 Kč Zobrazit 4home.cz
3. DeLonghi EC 850.M 86 % 6 674 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Gaggia New Classic Plus 84 % 9 130 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Sencor SES 4040BK 79 % 3 253 Kč Zobrazit Tipa.eu

Objem a teplota vody

O teplotu vody se stará bojler, který je nedílnou součástí každého pákového kávovaru. Z bojleru se čerpá teplá voda i pára. Voda slouží k samotné přípravě kávy, páru využijete při šlehání mléka. Některé pákové kávovary pak můžete využít i k přípravě čaje, i zde určuje správnou teplotu vody bojler s dostatečně velkou kapacitou.

Správná káva, ale i čaj pak vyžaduje stálou teplotu vody. U espressa by měla mít voda teplotu v rozmezí 90 – 96°C. Pokud nebude kávovar schopen zajistit vodu optimální teploty, nebude výsledná chuť dokonalá. O teplotu vody se stará zabudovaný termostat. Tím jsou vybaveny menší i větší pákové kávovary. Některé kávovary pak mohou mít samostatný termostat na horkou vodu i páru.

Tlak

Hodnoty správného tlaku splňuje každý kvalitní kávovar. Co se týká tlaku, postačí vědět, že nebudete potřebovat kávovar s tím nejvyšším možným tlakem. Pravé italské espresso se připravuje pomocí tlaku 9 barů. Není tedy nutné utrácet za kávovar, který je schopen pracovat s tlakem 10 a více barů.

V tomto případě se jedná spíše o reklamní trik. Hodnota tlaku by však neměla klesnout pod požadovaných 9 barů, protože takovýto kávovar by vám místo dokonalé kávy připravil spíše horkou obarvenou vodu.

Čerpadlo

Za srdce kávovaru je považováno čerpadlo, vybírat můžete mezi kávovarem s rotačním nebo vibračním čerpadlem.

  • Rotační čerpadlo – je kvalitnější model, jehož součástí jsou rotující lopatky. Ty vhání vodu do potrubí pod stále stejným tlakem. Nevýhodou rotačního čerpadla je vyšší nárok na prostor a vyšší pořizovací cena. Rotačním čerpadlem budou tedy vybaveny dražší a větší domácí a především pak komerční přístroje.
  • Vibrační čerpadlo – nachází se u menších a levnějších přístrojů. Vibrační čerpadlo funguje na principu pístu, čerpadlo je schopné vyvinou vysoký tlak, který však následně upadá. Ale ani kávovary s vibračním čerpadlem nelze považovat za méně kvalitní, zejména pokud se zaměříte na přístroje známých značek.

Příkon

Příkon je parametr, který určuje, jak je daný kávovar výkonný. V případě domácích pákových kávovarů bývá příkon v rozmezí 300 – 2 000 W. Profesionální přístroje jsou mnohem výkonnější a hodnoty příkonu dosahují až ke 3 000 W.

Parní trysky

Pokud patříte k těm, kdo si neumí představit kávu bez mléčné pěny, budete vybírat mezi přístroji, které jsou schopny pomocí trysek našlehat dokonalou mléčnou pěnu. Díky tomu si doma připravíte bohaté cappuccino nebo oblíbenou kávu latté.

Pákové kávovary mají trysky různých délek, které se liší i svým tvarem a zakončením. Vzhled trysek ovlivňuje spíše výrobce. Všeobecně nelze říct, kterou podobu trysek zvolit, každému může vyhovovat něco jiné, na výsledné podobě našlehaného mléka by však neměl mít vhled nijak zásadní vliv. Šlehání mléka však vyžaduje trochu cviku a na začátku nebude jednoduché pro nikoho.

Mlýnek

Mlýnek je tím nejzákladnějším příslušenstvím, které bude potřebovat každý, kdo chce připravovat kávový nápoj z čerstvých kávových zrn. Mlýnek lze koupit samostatně, ale může být i součástí kávovaru. Ani výběr správného mlýnku byste neměli podcenit, protože právě mlýnek a především způsob mletí zcela zásadně ovlivňuje výslednou chuť kávy.

Pákové kávovary slouží k přípravě pravého italského espressa a espresso připravíte z velmi jemně namleté kávy. Jednotlivé mlýnky zpravidla umožňují nastavovat různé stupně hrubosti mletí. V souvislosti s pákovým kávovarem je nutné, aby mlýnek umožnit jemnost mletí nastavit mletí v mikrometrické stupnici, protože i velmi malá změna chuť kávy ovlivní.

Při výběru mlýnku se tak nezaměřujte na universální mlýnky, které slouží k přípravě různých nápojů, ale zaměřte se na mlýnky espressové. Vybírat můžete mezi ručními i elektrickými espressovými mlýnky.

  • Kávovar s mlýnkem – součástí kávovarů 2v1 je integrovaný mlýnek na kávu. Díky takovému kávovaru ušetříte místo na kuchyňské lince a ušetříte si i starosti s výběrem samostatného mlýnku. Nemusíte se bát, že mlýnek nebude kvalitní, ve většině případů se naopak kávovar s mlýnkem velmi dobře doplňuje.

Zásobník na vodu

Velikost zásobníku na vodu má vliv spíše na uživatelský komfort. Malý zásobník budete muset velmi často doplňovat, což může být po čase značně obtěžující. Velký zásobník pak značně zvětší velikost kávovaru. Zásobníky mívají nejčastěji objem v rozmezí 0,5 – 3 litry a při výběru vhodného objemu byste měli zohlednit počet osob, které budou kávu pravidelně konzumovat.

Funkce a možnosti

Pákové kávovary nabízí stejně jako kávovary automatické i několik praktických funkcí. Oblíbená je možnost předehřátí šálků, možnost nastavit potřebné množství vody a kávy. Měnit můžete výšku výpustí a kávu vařit do různě velkých šálků nebo sklenic.

  • Stand-by – funkce, který umožňuje přepínání do úsporného režimu
  • Automatické vypnutí – i tato funkce bude šetřit vaši peněženku v případě, kdy zapomenete kávovar vypnout.

Značka

Kvalitní výrobce je při výběru kávovaru také velmi důležitý. Díky němu budete mít jistotu, že přístroj něco vydrží a spolehnout se můžete i na možný servis. Za nejznámější a nejkvalitnější jsou považovány kávovary značky DeLonghi, Klarstein nebo Krups. Tito výrobci však nejsou zdaleka jediní a koupit tak můžete také kávovar Sencor, Zelmer, Jura, Rowenta, Sage či ETA.

Cena

Pákové kávovary se rozdělují do různých cenových hladin podle náročnosti uživatele. Od jednoduchého přístroje nelze očekávat mnoho možností a využijí je ti, kteří se nebojí náročnější přípravy kávy. Dražší přístroje jsou na používání přece jenom jednoduší a nabízí více způsobů nastavení extrakce. Záleží tedy na vás, kterému postupu dáte přednost a kolik jste ochotni do přístroje investovat.

Porovnat ceny kávovarů

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství se bude ještě hodit?

Ne každý pákový kávovar disponuje zabudovaným kávovým mlýnkem. Pokud i vy pořídíte model bez mlýnku, bude pro vás právě toto příslušenství tím vůbec nejdůležitějším. Vybírat můžete mezi mechanickými i elektrickými mlýnky mnoha velikostí. Mezi méně důležité pak patří konvička na mléko a tamper, tedy pěchovadlo na kávu.

V čem se liší levný kávovar od drahého?

Pořizovací cenu přístroje ovlivňuje mnohé. Svůj vliv má pochopitelně velikost přístroje, kvalita výrobního materiálu nebo různé zabudované příslušenství či funkce. U pákových kávovarů se pak liší i typ čerpadla.

Levnější spíše domácí přístroje disponují čerpadlem vibračním, které je menší i levnější. Drah spíše komerční přístroje pak využívají čerpadlo rotační, které je mnohem kvalitní a umožní vám připravit opravdu dokonalou kávu. Rotační čerpadlo najdete v omezené míře i u některých menších domácích kávovarů.

Jak vybrat domácí pákový kávovar?

Při výběru kávovaru na doma se zaměřte mimo jiné na rozměry přístroje. Kávovar by neměl na kuchyňské lince zabírat příliš mnoho místa. Vzhled přístroje vybírejte dle svého estetického cítění a zohledněte pochopitelně i styl kuchyně.

Z uživatelského hlediska je důležitá velikost zásobníku na vodu. Tento parametr určuje, jak často budete muset doplňovat. Pohodlnější jsou pak kávovary, které lze připojit k vodovodnímu řádu, což však nelze v každé domácnosti realizovat. Na první pohled si pak všimnete i způsobu ovládání. Většinou se setkáte s tlačítkovým ovládáním, ale moderním přístrojům nechybí ani přehledný displej.

Závěr

Pákový kávovar vybírejte tak, aby byla příprava kávy jednoduchá pro každého, kdo bude přístroj používat. Za kvalitnější jsou považovány kávovary s rotačním čerpadlem, oblíbený je i DIP systém, který vám umožní nastavit požadovanou teplotu vody.

V případě, kdy budete chtít připravit kromě espressa i mléčné nápoje, neměly by přístroji chybět ani parní trysky. U každého kávovaru je velmi důležitý i samotný vzhled a rozměr. Rozhodující slovo bude mít cena přístroje. Při výběru se vždy zaměřte pouze na výrobky předních výrobců.

Pákové kávovary můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz, Mall.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.datart.cz, www.alza.cz, www.dokonalakava.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (57 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já si tedy na značky moc nepotrpím, hlavně když má přístroj dostatek funkcí, pracuje, jak má a nemá příliš vysokou spotřebu. To byl také důvod, proč jsem si zamilovala v internetovém obchodě barevnou řadu pákových kávovarů značky Sencor a vybrala si ten, který je v zeleném odstínu a perfektně zapadne k designu naší kuchyně.

  2. U nás tedy používáme pákový kávovar od značky SilverCrest a spokojenost. Pracuje dobře, káva chutná moc dobře a údržba je také velmi snadná.

  3. Dobry den zajimalo by me je si nemate zkusenosti s lelit anna ..?

  4. Já fandím značce DeLonghi, takže když jsem vybírala pákový kávovar, byla to moje první volba. Do práce sem ovšem pořídila Beko a také není špatný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo