Jak vybrat napěňovač mléka?

Mléčná pěna je nezbytnou součástí kávových nápojů. Našlehat si doma správně mléčnou pěnu není úplně snadné, s použitím napěňovače mléka to však zvládne každý. Pokud tedy patříte k milovníkům kávových nápojů a nevlastníte drahý kávovar, jehož součástí napěňovač obvykle bývá, pojďte se dozvědět o tomto malém pomocníkovi něco víc.

Díky vhodně zvolenému napěňovači připravíte bohatou pěnu a můžete si tak připravit lahodné cappuccino, caffe latte a další nápoje. Nejlepší mléčnou pěnu vytvoříte z čerstvého plnotučného mléka, které obsahuje alespoň 3,5 % tuku. V případě, že máte kvalitní mléko, stačí vám už jen vybrat vhodný napěňovač.

Prohlédnout napěňovače

Nejlepší napěňovače mléka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sencor SMF 1010BK 100 % 299 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Lauben 550BC 97 % 1 194 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Rohnson R-500 90 % 339 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. ECG NM 115 90 % 999 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Xavax 111106 77 % 104 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Napěňovače jsou k dostání ve třech provedeních. Koupit můžete ruční nebo elektrický, každý je vhodný pro trochu jiné využití. Ruční se vyplatí v případě, že budete pěnu šlehat příležitostně pro malý počet osob.

Elektrický je vhodnější pro častější přípravu malého i většího množství mléčné pěny. Různé pěniče mléka jsou k dostání také v dalších podobách.

Manuální

Tyto typy patří k levnějším, ale práce s nimi může být náročnější. Pěnu však připravíte do cca 1 minuty, takže to zvládne skutečně každý. Ruční napěňovač může mít podobu ručního šlehače nebo shakeru na šlehání mléka.

Ruční napěňovače mají podobu nádobky, uvnitř které je umístěn píst. Pěnu našleháte několika rychlými pohybu pístu. Některé napěňovače vyžadují, aby bylo mléko před našleháním ohřáté, v jiných je možné pěnu šlehat ze studeného mléka. Tyto pěniče je možné po našlehání vložit do mikrovlnné trouby a pěnu tak lehce ohřát.

Shakery dokáží připravit mléčnou pěnu ze studeného mléka o teplotě 1 – 5 °C. Jsou tedy ideální zejména pro výrobu ledové kávy. V případě, že vám nebude vadit studená pěna na teplé kávě, můžete je využít i v těchto případech.

Manuální pěnič mléka

Manuální pěnič mléka

Do nádoby stačí nalít potřebné množství mléka, nasadit horní díl a cca půl minuty třepat. Ve výsledku vám vznikne hustá pěna.

Elektrický

I elektrické napěňovače jsou k dostání ve dvou provedeních. Můžete využít přístroje, které jsou napájeny ze sítě nebo typy, které fungují pomocí baterií.

V tomto případě za přístroje zaplatíte vyšší cenu než v případě ručních typů. I zde je vše připraveno rychle a u elektrických typů navíc pohodlně.

Elektrické pěniče mají podobu malých konviček a k dispozici máte i několik možných funkcí. Jsou k dostání v několika objemech a ve většině případů umožňují mléko zároveň ohřát na potřebnou teplotu. Výhodou tedy je menší množství špinavého nádobí.

Elektrický pěnič mléka Philips

Elektrický pěnič mléka Philips

Jednoduché bateriové modely mají podobu malých tyčových šlehačů. V tomto případě je nutné mléko ohřát v nějaké vhodné nádobě a poté je našlehat pomocí tohoto šlehače. V případě tohoto typu je vhodné zakoupit také teploměr, díky kterému můžete určit správnou teplotu. Ta by měla v tomto případě být cca 60 – 65°C.

Napěňovač mléka na baterie

Napěňovač mléka na baterie

Frapovač

Do skupiny elektrických pěničů lze zařadit také frapovače. Jedná se o přístroje, které jsou určené především pro přípravu frappé neboli ledové kávy, ale využít je můžete také na přípravu mléčné pěny.

Objem

Objem je parametr, který je důležitý u elektrických konvičkových napěňovačů, pístových ručních typů nebo shakeru. Pro správně zvolený objem je třeba počítat s tím, že na jednu osobu budete potřebovat asi 60 ml mléka.

Co se týká shakerů, v tomto případě nemáte na výběr a můžete tak využít pouze typy, do kterých je možné nalít 70 ml mléka. Různé ostatní výrobky jsou pak vyráběny v rozmezí od 150 – 500 ml. Narazit můžete i na pěniče větších objemů kolem 1 litru. Tyto typy jsou vhodné spíše pro větší počet osob.

Materiál

Co se týká výrobního materiálu, můžete se setkat s napěňovači vyrobenými z nerezu, skla a plastu, nebo v kombinaci těchto materiálů. Ruční pístové napěňovače bývají často nerezové. V tomto případě vám umožní mléko uvnitř nádoby ohřívat na sporáku, některé je možné použít také na indukční desku.

Pokud jsou v kombinaci nerez a sklo, tuto funkci umožňovat nemusí a v tomto případě tak budete muset mléko ohřát v náhradní nádobě a poté je do konvičky přelít. Ruční šlehače jsou pak vyrobeny opět z nerezu nebo v kombinaci nerez a plast.

Příkon

Příkon vás bude opět zajímat pouze u elektrických napěňovačů. V tomto případě platí, že čím je příkon vyšší, tím dříve bude mléko ohřáté a pěna připravená. Kvalitní modely mají příkon kolem 500 a více W. Méně výkonné jsou k dostání s příkonem kolem 350 W.

Funkce

Elektrické napěňovače vám mohou umožnit mléko ohřát, nebo použít jak teplé, tak studené mléko. V případě, že koupíte napěňovač vybavený termostatem, nebude se muset starat o teplotu a nebude řešit ani případné připálení mléka.

K různým funkcím patří ohřev a napěnění, napěnění bez ohřevu, ohřev bez napěnění a ohřev na bezpečnou teplotu. Poslední funkce je určena zejména pro ohřev mléka pro děti.

Dražší typy pak disponují i několika nástavci, které jsou vhodné pro různé druhy nápojů a připraví vám tak různou kvalitu pěny. K dispozici máte také ovladač, kterým můžete nastavit teplotu mléka v určitém rozmezí.

Značka

Napěňovače jsou k dostání od mnoha značek, které se zabývají výrobou kuchyňských spotřebičů. Patří sem například Orava, Krups, Guzzanti, ECG, Sencor, Xavax, DeLonghi, Tristar, Ruhnson a mnoho dalších.

Jestliže vám záleží také na vzhledu, můžete vybírat i krásné kousky od italské značky Bialetti, která se kromě jiného specializuje na výrobky určené k přípravě kávy.

Cena

Nejlevněji koupíte ruční napěňovače a shakery na šlehání mléka. Jejich cena se pohybuje od 200 – 500 Kč. K dostání jsou však i krásně designově provedené pístové pěniče, které vás vyjdou i na cca 800 Kč.

K levnějším patří elektrické šlehače, v tomto případě je cena v rozmezí 300 – 500 Kč. A k nejdražším patří elektrické napěňovače. Zde se cena pohybuje kolem 1 000 Kč u těch nejlevnějších a může šplhat až ke 3 000 Kč.

Porovnat ceny napěňovačů

Údržba

Pěniče lze ve většině případů rozebrat na jednotlivé části, které můžete mýt pod tekoucí vodou. Nerezové typy často umožňují vložení do myčky.

Kvalitní přístroje, které jsou vybaveny termostatem zabrání možnému připalování mléka, celková údržba je v tomto případě jednodušší. To jakou údržbu jednotlivé modely vyžadují, je popsáno v návodu od výrobce.

Otázky a odpovědi

Jaké je ideální mléko pro výrobu pěny?

Aby bylo možné pěnu našlehat, je dobré mít po ruce čerstvé plnotučné mléko, které má alespoň 3,5 % tuku. Nemusíte však kupovat žádné speciální mléko, stačí to, které je běžně k dostání v obchodě.

Mléko však musí být čerstvé, s trvanlivým mlékem kvalitní pěnu nenašleháte. Využít můžete i mléko z automatu na mléko.

Závěr

Napěňovače jsou výrobky, které jsou vhodné spíše pro opravdové milovníky kávy. Pokud tedy patříte k těmto nadšencům, může se pro vás tento jednoduchý výrobek stát neocenitelným pomocníkem.

V tomto případě je lepší investovat do kvalitního elektrického napěňovače, který je vybaven regulací teploty a funkcemi, kdy využijete jak studené tak teplé mléko.

Jestliže byste chtěli výrobu mléčné pěny zkusit, ale nejste si jistí, jestli u její výroby vydržíte, pořiďte si spíše levnější typ. V tomto případě je vhodný některý manuální nebo elektrický šlehač.

Napěňovače mléka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.czAllegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (92 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem velkou milovnicí kávy a dobře napěněné mléko v ní rozhodně nesmí chybět. To byl také důvod, proč jsem si objednala elektrický pěnič mléka Philips, ze kterého jsem skutečně nadšená jako malá holka. Funguje moc dobře, pěna je skvělá a káva tak získá úplně úžasnou chuť.

  2. Mám pěnič Severin a je super. Nosím si ho všude, kde ho využiji, normálně v kabelce.

  3. Koupila jsem si takový malý pěnič mléka Banquet, který se mi vejde do kabelky, takže si napěním kávu skutečně kdekoliv.

  4. Mamča miluje kávičku s napěněným mlékem, takže jsem jí pořídila First FA 5293 a nemůže si ho vynachválit. Funguje dobře a spolehlivě.

  5. Já mám raději ráda ruční šlehač než elektrický.

  6. Tento článek mi pomohl vybrat kvalitní napěňovač mléka. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo