Kloubní výživa

Zdraví kloubů je velmi důležité, ať už sportujete nebo ne. Díky kloubům zvládáme zvedat těžší předměty, chodíme bez obtíží a můžeme také sportovat. Obzvlášť, pokud chodíte zvedat těžké náčiní do posilovny, měli byste myslet na prevenci. O tu se účinně postará kloubní výživa, o které si dnes povíme více.

Porovnat ceny kloubní výživy

Prevence kloubních problémů

Bolest chrupavky vypovídá o jejím přetížení nebo poškození, proto byste se měli vyhnout zvedání nadměrně těžkých předmětů, vzhledem k vaší váze. Když už něco zvedáte, měla by být technika správná – to je hlídáno především u cvičení.

Jakmile chrupavku narušíte, regenerační procesy nebudou stačit opravovat její drobná poškození vznikající při fyzické zátěži. K prohlubující se bolesti se může přidat i otok, zvýšená teplota kloubu a zhoršená hybnost, což jsou všechno projevy nechtěného zánětu kloubu.

Abyste těmto problémům předešli, dejte pozor na:

 • zvedání těžkých předmětů
 • nadváhu a obezitu
 • nesprávnou techniku při cvičení
 • svalové nebo strukturní dysbalance
 • dědičnou degeneraci chrupavky

Preventivně je dobré činit kroky, které zdraví kloubů posilují, mezi něž patří:

 • prohřátí kloubů
 • provozování rekreačních sportů (plavání, cyklistika, lyžování, chůze)
 • vhodně zvolená obuv
 • ochrana před zimou a průvanem
 • olivový olej
 • zelený čaj
 • potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (losos, vlašské ořechy)
 • výrobky ze sóji
 • maso
 • vývary z kostí
 • tučné ryby
 • mořské plody
 • vejce

Typy

Kromě toho, co pro své klouby můžete udělat přirozenou cestou a vlastní vůlí, existují látky, které při spojení vytvoří účinný produkt, jež vaše klouby ochrání, aniž byste se museli zaměřovat na jídelníček. Doplňky stravy na kloubní výživu mohou být buďto komplexní nebo jednosložkové. Pojďme si uvést jednotlivé rozdíly mezi nimi a porovnejme, který typ se vyplatí užívat spíše.

Komplexní preparáty

Komplexní kloubní výživa je směs hned několika účinných látek, mezi něž patří kolagen, glukosaminsulfát a chondroitinsulfát. Ty jsou doplněny o protizánětlivé složky – MSM a mikroživiny pro podporu zdraví a stavby pohybového aparátu. Vzhledem k tomu, že obsahují větší množství složek, které jsou pro tělo přínosné, je vhodné je upřednostnit. Tak totiž v jedné dávce přijmete vše potřebné a nemusíte už nic doplňovat, co se výživy kloubů týče.

Jednosložkové preparáty

U tohoto druhu dominuje čistý kolagen nebo třeba kyselina hyaluronová, které jsou doplněny o vitamín C, který napomáhá přirozené tvorbě kolagenu.

Složení

Abyste věděli, že vybíráte kvalitní doplněk stravy na klouby, měly by se ve složení nacházet ty nejdůležitější látky, jako například:

Glukosamin

Tato látka se přirozeně objevuje v našem těle, ale postupem času jí ubývá, a proto je třeba ji doplňovat. Napomáhá totiž absorbovat nárazy a klouby lubrikuje, čímž minimalizuje tření, a vy se tak můžete bez problémů a bolestí pohybovat. Často se využívá jako doplněk při léčbě osteoartritidy a revmatoidní artritidy, protože ulevuje od bolesti a zpomaluje proces degenerace kloubního systému. Jelikož se těžko získává ze stravy (lastury měkkýšů, zvířecí kosti, některé houby), doplněk je ideální variantou. Dělí se na dva typy:

 • Glukosamin sulfát – obsahuje stabilizátory ve formě solí a má 74% čistotu.
 • Glukosamin HCl – koncentrovanější forma bez obsahu solí s 99% čistotou.

Oba mají podobné vlastnosti – podporují odolnost a pevnost a přispívají ke snížení její degradace, zároveň sníží bolestivost kloubů a působí proti zánětu při artróze kloubů. Glukosamin sulfát se používá častěji, protože je ho potřeba pro denní dávku méně (1 500 mg vs. 2 608 mg). Doporučuje se je používat minimálně dva měsíce, následně si udělat přestávku a po 2-3 měsících opět začít používat na další dva měsíce.

Chondroitin sulfát

Další látka, která je přirozenou součástí chrupavek. Váže na sebe vodu, a tak zajišťuje lubrikaci a elasticitu kloubních struktur. Kromě toho podporuje produkci kyseliny hyaluronové, o které si za chvíli povíme více informací. Pomáhá chrupavce, aby byla zdravá, elastická a odolná.

Využívá se především k léčbě bolestí spojených s osteoartrózou kloubů. Aby ale byly výsledky viditelné, doporučuje se ho užívat alespoň 3 měsíce, spíše déle. Ideálně kombinujte přijímání chondroitinu s dalšími doplňky a vhodnými potravinami. Jeho denní dávka je 800 mg.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová se používá jak vnitřně, tak k vnějšímu použití, a to především na pleť, kterou omlazuje a funguje jako prevence proti vráskám. Opět platí, že se nachází v těle, a to v kůži, pojivových tkáních a v očích. Co se týče kloubů, slouží na promazávání a tlumení nárazů, bolestí při artritidě, zmírňuje otoky.

Je protizánětlivá, urychluje hojení ran a je důležitá pro výživu kloubní chrupavky. Čím starší jste, tím méně ji ve svém těle máte, v šedesáti letech většině lidí zbývá pouze 10 % z původního množství.

Kolagen

Základní prvek kostí, kůže, svalů, kloubů, šlach a vazů, který se v případě doplňků stravy získává z kostí zvířat. Má dokonce své druhy, a to sice kolagen typu I, jež poskytuje podporu pro kůži, kosti, šlachy, vazy a pojivové tkáně. Druhým je kolagen typu II, který je součástí chrupavky. Oba podporují pružnost a pevnost tkání, tlumí nárazy a otřesy při chůzi, běhu a ostatním pohybu. Zvýšenou pozornost by tomuto doplňku měli věnovat hlavně sportovci, aby si klouby nepoškodili a nebolely je.

Od 25. roku života přirozený výskyt kolagenu v těle klesá, po 40. roce je jeho pokles více znatelný. Pokud tedy nechcete mít problémy s klouby, určitě by se měl kolagen v doplňku objevit. Velmi oblíbeným a levným produktem je hydrolyzovaný kolagen (želatina), která se nachází také například v Haribo gumových medvídcích. Kolagen se také může užívat v krystalické formě.

MSM

MSM, neboli mythylsulfonylmethan, patří mezi látky, které působí protizánětlivě. Studie ukazují, že pomáhá tlumit bolestivost kloubů, jejich otok a přispívá ke správné funkci pohybového aparátu. Nachází se téměř ve všech syrových potravinách (čerstvé mléko, zelená listová zelenina, obilí, pivo, káva, atd.), průmyslové zpracování ale jeho množství snižuje, proto se mu vyhýbejte nebo doplňujte MSM pomocí doplňků stravy. Za efektivní denní dávku je považováno množství od 500 mg, ideálně však 1 000 – 2 000 mg.

Omega‑3 mastné kyseliny

Mezi ty patří EPA a DHA, které mají pozitivní vliv na srdce, cholesterol i imunitu. Snižují zánět a bolestivost kloubů, a tak zlepšují funkci pohybového aparátu. Přijmout byste jich denně měli 250 mg, pokud máte problémy s bolestmi, zvyšte množství na minimálně 450 g, klidně více.

Výtažky z bylin s protizánětlivým účinkem

Řadíme sem extrakt z kadidlovníku pilovitého (Boswellia serrata), kurkumy a čekanky, které zmírňují bolest, potlačují zánět, a skvěle se tak hodí na bolest kloubů.

Vitamin C

Vitamin C byste tu možná nečekali, přesto má jednu skvělou vlastnost, a to tu, že podporuje automatickou produkci kolagenu v těle. Také chrání buňky před oxidativním stresem, přispívá k energetickému metabolismu, správné funkci imunitního systému a podporuje tak obranyschopnost organismu. Například u veganských doplňků stravy na zlepšení kvality kloubů tato složka převažuje.

Funkce

Kloubní výživa je důležitá zejména pro sportovce, jedince s fyzicky náročnou prací, osoby s genetickou predispozicí, osoby s nadváhou, vegany a vegetariány i seniory. Je lepší začít užívat doplňky preventivně, než se problém objeví, jinak by se mohlo stát, že jediným řešením budou přinejmenším rehabilitace, v tom horším případě operace. Pokud navíc patříte mezi ohroženou skupinu, dejte si pozor a sledujte, zda přijímáte dostatečně veškeré látky, které zdraví kloubů podporují.

Pravidelné užívání kloubní výživy vede k ochraně kloubů a také ke snížení jejich opotřebení. Jsou promazané, tudíž vás nebolí a můžete tak bez potíží žít aktivně. Zároveň ulevuje od bolestí, proto se často používá jako doplněk při léčbě kloubních onemocnění.

Značka

Značek kloubní výživy existuje spousta, důležité je soustředit se na doplňky pouze pro lidi, nikoliv pro zvířata. Bývalo trendem užívat například produkty určené pro koně, což vzhledem k tomu, že naše trávení funguje odlišně, je naprosto nevhodné. Vstřebatelnost by v tomto případě mohla být problémová. Nehledě na to, že musíte přepočítávat porci na vlastní hmotnost.

Hledejte tedy pouze kloubní výživu pro lidi, a to u GymBeam, Now Foods, Nutristar nebo GS Condro. Vegani a vegetariáni se budou poohlížet u společností jako je GreenFood, Vegmart či Veganicity.

Cena

Nejlevněji kloubní výživu seženete do 200 Kč, nejedná se ale většinou o komplexní variantu. Najdete takto samostatně kolagen, MSM či glukosamin sulfát.

Od 200 Kč do 500 Kč už jsou k dostání komplexní produkty, které vám vydrží po celý měsíc. Mohou být ve formě tobolek či prášku, který smícháte s vodou a vypijete.

Nad 500 Kč objevíte větší množství kapslí či nápoje, takže vás cena vyjde v podstatě nastejno, jako kdybyste zakoupili menší balení. Jde jen o to, jak dlouho máte v plánu kloubní výživu užívat.

Porovnat ceny kloubní výživy

Otázky a odpovědi

Jaké druhy kloubní výživy lze zakoupit a který je lepší?

Můžete pořídit buďto komplexní nebo jednosložkovou kloubní výživu – komplexní obsahuje více látek v jednom, zatímco jednosložková se zaměřuje na kolagen či kyselinu hyaluronovou, které doplňuje vitamin C, jež podporuje účinek. Lepší je samozřejmě užívat komplexní produkty, protože vám v jedné dávce dají veškeré složky, které jsou pro vaše tělo, nejen klouby, potřeba. Zaměřujte se tedy spíše na ně.

Jaké složky by kloubní výživa měla obsahovat?

V kvalitní kloubní výživě by neměl chybět glukosamin, chondroitin sulfát, kyselina hyaluronová, kolagen, MSM, omega-3 mastné kyseliny, výtažky z bylin s protizánětlivým účinkem a vitamin C. Co se týče vegan a vegetarian produktů, tam nenajdete chondroitin a kolagen, které se získávají ze živočišných zdrojů.

K čemu všemu slouží kloubní výživa a komu je určena?

Obecně se doporučuje všem preventivně, extra zaměřit by se na ni měli sportovci, vegani a vegetariáni, lidé s nadváhou či obezitou, osoby s fyzicky náročnou prací, osoby s genetickou predispozicí a senioři. Pravidelné užívání kloubní výživy vede k ochraně kloubů a také ke snížení jejich opotřebení. Aktivní látky zaručí, že budete chráněni proti nárazu, degeneraci, zánětu a zlepší se pružnost i zdraví kloubů. Zároveň ulevují od bolestí, proto je můžete také využít jako doplněk při léčbě kloubních onemocnění.

Závěr

S přibývajícím věkem klesají veškeré látky v těle, které nás chrání, a to platí i u kloubů. Protože se denně hýbeme, potřebujeme, aby byly zdravé, a protože ne všechno se dá načerpat stravou či zlepšit zdravotními návyky, jsou tu doplňky stravy, které nám v jedné dávce dají vše, co potřebujeme. Nezapomeňte ale, že nejsou náhražkou pestré stravy, a proto kromě jejich užívání podpořte zdraví kloubů i dalšími, výše uvedenými, aktivitami.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.aktin.cz, www.vitalpoint.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
 1. Kloubní výživu jsem doposud kupoval jen pro našeho psa, a to od značky Alavis. Aktuálně jsem musel pořídit výživu i pro sebe. Nastudoval jsem si toho spoustu a nakonec objednal kloubní výživu od značky GymBeam, tak doufám, že bude fungovat co nejlépe.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo