Kolagenové drinky

Kolagenové drinky jsou skvělým způsobem, jak v těle doplnit důležitou látku jménem kolagen. V našem těle se vyskytuje přirozeně, ovšem postupem času se přestává vytvářet, a přichází tak na řadu doplňky stravy. Za co všechno zodpovídá a jaké druhy existují?

Porovnat ceny drinků

Co jsou kolagenové drinky?

Kolagenové drinky jsou nápoje, které obsahují kolagen – bílkovinu, která se nachází v kůži, kloubech a kostech. Tyto nápoje často obsahují také další přísady, jako jsou vitamíny a minerály, jež podporují zdraví kůže, kloubů a kostí. Kolagenové drinky se často používají jako doplněk stravy pro zlepšení elasticity a hydratace pokožky, redukci vrásek a bolesti kloubů. Významné jsou také pro sportovce a nadšence do fitness.

Význam kolagenu pro naše tělo

Kolagen je základním stavebním prvkem našeho organismu a v mladém věku si ho tělo dokáže tvořit samo. Jakmile ale dosáhneme 25. roku života, jeho tvorba klesá, až se kolem 45 let už vůbec netvoří, a je tak třeba ho doplňovat, například právě kolagenovými drinky.

Dostatečným množstvím kolagenu v těle zajistíte dobrý stav vašich vlasů, nehtů i zubů. Kolagen také obsahuje aminokyseliny, které mohou podporovat zdravý metabolismus, trávení a svalovou regeneraci. Celkově tedy přispívá ke zlepšení celkového stavu těla a pohody.

Typy

Kolagen se dělí na několik typů podle toho, v jaké části těla se nachází. Typů kolagenu existuje celkově 30, nicméně těch nejznámějších je 5, a to sice:

Kolagen I. typu

Tvoří přibližně 90 % kolagenu v lidském těle a vyskytuje se hlavně v kůži, kostech, šlachách a vazivu. Podporuje pevnost a pružnost kůže, zdraví kostí i kloubů. Jeho nedostatek může vést k osteoporóze, artritidě a dalším onemocněním spojených se ztrátou kostní hmoty a sníženou pevností tělesných tkání.

Kolagen II. typu

Nachází se především v kloubech a chrupavkách. Pomáhá udržovat zdraví kloubů a podporuje jejich pohyblivost. Kolagen typu II se často používá jako přírodní lék na podporu zdraví kloubů, chrupavek a kostí.

Kolagen III. typu

Vyskytuje se zejména v kůži, svalovém a cévním systému. Podporuje elasticitu, hydrataci kůže a pomáhá při regeneraci tkání. Tento typ kolagenu je zvláště důležitý pro hojení ran, protože je přítomen v rané fázi granulace. Tvoří se také ve stromatu kostní dřeně a bylo zjištěno, že jeho přítomnost ovlivňuje kvalitu regenerace kostní tkáně.

Kolagen IV. typu

Kolagen IV. typu je speciální typ kolagenu, který se vyskytuje v bazální lamině, což je vrstva tkáně, která přiléhá k povrchu buněk a tvoří oddělení mezi tkáněmi uvnitř těla. Bazální lámka se nachází v mnoha tkáních, včetně kůže, svalů, jater a ledvin. Kolagen IV. typu je důležitý pro udržování struktury a stability bazální laminy, což je nezbytné pro správnou funkci buněk a tkání, jako je přenos živin, kyslíku a odstraňování odpadních produktů metabolismu.

Kolagen V. typu

Vyskytuje se především v pojivových tkáních, jako jsou svaly, plíce a ledviny. Spolu s kolagenem typu I a III tvoří tzv. fibrilární kolagen, který tvoří kosti, chrupavky, šlachy a vazy. Nedávno prokázal účinnost v oblasti kosmetického průmyslu jako součást krémů a séra pro své hydratační a anti-aging vlastnosti, které podporují pružnost pokožky.

Zdroj kolagenu

Kolagen může být získán z různých zdrojů, včetně rybích šupin, kuřecích nožek nebo skotu. Většina lidí si vybírá kolagenové nápoje z důvodu alergie. Pokud máte specifické potravinové omezení, zkontrolujte složení kolagenového nápoje, abyste se ujistili, že neobsahuje alergeny, které nesnesete.

Pro vegetariány máme špatnou zprávu – přírodní zdroj neexistuje. Pokud tedy nejíte produkty ze zvířat, není jak kolagen nahradit, pouze jeho produkci podpořit.

Každý zdroj kolagenu se hodí pro jiné účely:

 • Hovězí kolagen – z kůží a kostí hovězího dobytka, kolagen typu I a III, pro zdraví kůže a funkci kloubů.
 • Mořský kolagen – z ryb a mořských živočichů, kolagen typu I, zamezení stárnutí.
 • Kuřecí kolagen – z kostí a chrupavek kuřat, kolagen typu II, nachází se v chrupavce.
 • Vepřový kolagen – z kůží a kostí prasat, kolagen typu I a III.
 • Veganský kolagen – hrachová a rýžová bílkovina, nejedná se o kolagen jako takový (ten se přírodně vytvořit nedá), jde pouze o směs rostlinných složek, jež stimulují přirozenou produkci kolagenu. Je to jediná možnost, jak mohou vegetariáni a vegani najít rostlinnou alternativu.

Zpracování kolagenu

Podle způsobu zpracování můžeme kolagen rozdělit na:

 • Nativní kolagen – nezměněný a neupravený, poměrně těžce vstřebatelný, výsledný efekt není tak silný.
 • Hydrolyzovaný kolagen (kolagenní peptidy) – získává se hydrolýzou, vstřebatelnější a efektivnější.

Složení

Složení kolagenových drinků se může lišit podle značky a typu produktu. Obecně se však u většiny kolagenových drinků, které jsou dostupné na trhu, setkáte s následujícími ingrediencemi:

 • Kolagen: Hlavní složkou kolagenových nápojů je přirozený kolagen, který se získává obvykle z kůže a kostí ryb, hovězího, vepřového či drůbežího masa.
 • Vitamíny a minerály: Mnoho z kolagenových nápojů obsahuje vitamíny a minerály, jako jsou vitamíny C, E, zinek, měď a hořčík, které jsou klíčové pro tvorbu kolagenu v těle.
 • Antioxidanty: Některé kolagenové nápoje obsahují antioxidanty jako jsou přírodní extrakty z čaje a jiných rostlin, které mohou pomoci chránit tělo před poškozením nebezpečnými volnými radikály.
 • Glykosaminoglykany (GAGs): Látky, které pomáhají udržet vodu v tkáních, což zajišťuje dostatečnou hydrataci těla. Mezi GAGs patří kyselina hyaluronová, chondroitin a glukosamin, jež často najdete v kolagenových nápojích.
 • Aminokyseliny: Kolagenové nápoje obsahují také aminokyseliny, jako jsou např. glycin, prolin a hydroxyprolin, které tvoří základní stavební kameny pro kolagen.
 • Chuťové přísady a sladidla: Některé kolagenové nápoje obsahují přírodní chuťové přísady a sladidla, aby byly snáze konzumovatelné.

Forma

Kolagenové produkty se mohou lišit svou formou – najdete je například v prášku, tekuté nebo tabletové formě. Rozhodněte se, která forma vám přijde nejvýhodnější dle vašich osobních preferencí.

 • Prášek – prodává se v odměrných lžičkách, které se přidávají do nápojů, smoothies, jídel nebo palačinek pro snadné dávkování a spotřebu.
 • Drinky – kolagenové nápoje jsou stále populárnější volbou pro uživatele, kteří chtějí snadnou a rychlou spotřebu kolagenu. Tyto nápoje jsou obvykle připraveny s dalšími složkami pro zvýšení výhod na hydrataci a vitalitu. Nepotřebujete k jejich použití nic dalšího, pouze vypijete připravený drink.
 • Tablety – nejpoužívanější forma kolagenu, snadno přenosné a mají jednoduchou dávkovací formu.

Dávkování

Kolagenové drinky by se měly začít konzumovat kolem 25. roku života, kdy tělo ještě kolagen vyrábí samo, nicméně podpora mu prospěje. Neuškodí ani to, když drinky pijete v pozdějším věku, pouze je důležité, abyste někdy začali. Mělo by být bezpečné pít drinky i v době těhotenství, ale nejlepší je poradit se s lékařem. Po porodu je vhodné kolagen doplňovat, aby se podpořila pružnost jednotlivých tkání a navrátila se tělu vitalita. Může vám také pomoci předcházet vypadávání vlasů, což je častým problémem novopečených maminek.

Drinky pijte po dobu 3 měsíců každý den, poté pokračujte přechodnou fází v podobě užívání dvakrát až třikrát do týdne. Přečtěte si ale příbalový leták, na kterém naleznete veškeré informace. První výsledky by se měly dostavit již po 8 týdnech pravidelného pití kolagenu.

Příprava

Pokud není drink již připravený v lahvi, budete si ho muset, a to následovně:

 1. Obsah sáčku či odměřenou dávku vsypte do prázdné a suché nádoby.
 2. Přidejte 200 až 300 ml vody nebo jiné tekutiny.
 3. Promíchejte a ihned zkonzumujte.

Funkce

Kolagenové drinky slouží k posílení struktury a elasticity kůže, vlasů, nehtů i kloubů. Kolagen je klíčovou složkou, která vytváří celistvost pokožky, chrupavek a kostí, zajišťuje pružnost a hydrataci tkání. Pití kolagenových nápojů může pomoci snížit viditelnost vrásek, zlepšit pružnost pokožky, kloubů, podporovat růst i pevnost vlasů a nehtů. je ale třeba je užívat pravidelně po dobu tří měsíců, aby bylo dosaženo požadovaného efektu.

Značka

Mezi populární značky kolagenových drinků patří Venira, Collalloc, Curapil nebo Nutrisslim. Bývají v prášku, který si sami rozpustíte v tekutině, nicméně lišit se mohou zaměřením díky druhu kolagenu. Také se získávají z různých zdrojů.

Cena

Jedno balení kolagenového drinku většinou odpovídá jednomu měsíci, po který ho berete. Lze si objednat tři taková balení najednou, abyste bez přerušení mohli dodržet tříměsíční kůru. Co se týče ceny, liší se podle velikosti obsahu. Zatímco někde narazíte na 240 g, jinde se dočkáte téměř jednoho kila.

Nižší obsah se pohybuje od 300 Kč do 500 Kč. Nad 500 Kč, ale ne více než 1 000 Kč, naleznete většinu kolagenových drinků v prášcích, a to jak v sáčcích, tak s odměrkou. Některé značky vytvářejí drinky nad 1 000 Kč, většinou se ale jedná o vyšší obsah, který vám vydrží déle.

Porovnat ceny drinků

Údržba

Jelikož se jedná o potravinový doplněk, může se při nesprávné údržbě jednoduše zkazit. Aby se tak nestalo, dodržujte následující postupy:

 1. Skladujte kolagenové drinky na chladném a suchém místě, aby nedošlo k jejich znehodnocení.
 2. Pokud je kolagenový nápoj určený ke skladování v ledničce, ujistěte se, že je uložen při správné teplotě, aby nedošlo k jeho poklesu či zvýšení teploty.
 3. Spotřebujte kolagenové drinky v souladu s doporučenými dávkami a poté uzavřete lahve/obaly pečlivě, aby nedošlo k nechtěnému vniknutí vzduchu a k riziku oxidace.
 4. Při přípravě kolagenových drinků používejte pouze čisté skleněné nebo plastové nádoby s řádně uzavíratelnými víčky a neskladujte vysoce koncentrované prášky na místech, kde by je mohla napadnout vlhkost a bakterie.
 5. Pokud se váš kolagenový nápoj rozpouští v tekutině, míchejte jej pouze čistými lžičkami nebo šejkrem, aby se předešlo nežádoucí oxidaci a během přípravy se neuvolnilo žádné znečištění.

Otázky a odpovědi

K čemu kolagenové drinky slouží?

Kolagenové drinky slouží k podpoře zdraví kůže, kloubů a vlasů. Kolagen je bílkovina, která se vyskytuje v těchto tkáních a zajišťuje jejich pevnost a pružnost. Pitím kolagenového nápoje můžete doplnit hladinu kolagenu v těle, a tím podpořit jejich zdraví a regeneraci.

Některé kolagenové drinky mohou také obsahovat další složky, jako jsou vitaminy, minerály a antioxidanty, jež podporují zdraví a krásu pokožky i vlasů.

Kdy začít pít kolagenové drinky?

Ačkoliv se vám ve věku 25 let ještě kolagen tvoří sám, je nejlepší v tuto dobu začít drinky pít. Můžete ale začít i později, důležité je vybrat si kvalitní produkt. Mnoho lidí začíná pít kolagenové nápoje až po 30 nebo 40 letech, kdy se objevují první známky stárnutí kůže a kloubů.

Užívání se také doporučuje po porodu, kdy by vám mohl pomoci s navrácením vitality. U těhotenství a kojení je třeba poradit se s lékařem.

Z čeho se kolagen získává?

Kolagen lze získat pouze ze živočišných zdrojů, tedy ze zvířat – hovězí, mořští živočichové, kuřecí, vepřové. Pro získání kolagenu se využívá tepelná úprava, enzymatické štěpení nebo kyselé hydrolýzy, aby se kolagen rozložil na menší peptidy. Poté se pomocí peptidů odstraní nečistoty a kolagen se získá v podobě prášku nebo tekutiny.

Existuje také rostlinná alternativa, jež je vhodná pro vegany a vegetariány, a to sice hrachová a rýžová bílkovina, která ovšem pouze podporuje přirozenou produkci kolagenu.

Závěr

Kolagen je pro tělo důležitou složkou a určitě uděláte jen dobře, když ho v tekuté formě budete užívat. Čím vyšší věk máte, tím výhodnější pro vás jeho užívání bude. Zajistěte si zdravé vlasy, nehty a zuby. Dobře vybírejte druh kolagenu i jeho formu, abyste při užívání byli spokojeni.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.benu.cz, www.notino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (86 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Po porodu a kojeni se mi začaly velmi třepit a lámat nehty, a padat vlasy. Tak jsem začala užívat kolagen Collamedic Po 1 měsíci užívání, se mi nehty zpevnily, a nyní po 2 mesicích jsou mnohem zdravější. Padaní vlasů nemohu tak úplně soudit,zatím padají stále.

Přidat komentář

Recenzer
Logo